Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Lumina Cristalelor Stiinta Secreta A Utilizarii Cristalelor Si Pietrelor Tamaduitoare, pasiunea mea ...
maryhynt
postare May 28 2009, 09:37 AM
Postare #1


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



LUMINA CRISTALELOR -Stiinta secreta a utilizarii cristalelor si pietrelor tamaduitoare


de KATRINA RAPHAELL




Povestea cristalelor este ampla si are multi autori. Legendele si folclorul ne trimit inapoi la inceputurile rasei umane cand se credea
ca fortele vehiculate de cristale fixeaza campul subtil al Pamantului astfel incat sufletele fiintelor umane se puteau incarna. Legendele
referitoare la anticul continent al Atlantidei relateaza despre cristalele care generau o energie gigantica pentru orase intregi si cum,
datorita modului abuziv in care s-au folosit aceste energii, intreaga civilizatie a disparut. Cativa egiptologi speculeaza ideea ca in varful
piramidelor egiptene erau plasate cristale avand scopul de a canaliza energia macrocosmica in aceste structuri geometrice perfecte. Multe
civilizatii, culturi si popoare au utilizat cristalele si pietrele pentru o multitudine de scopuri—de la vindecare si protectie pana la cele mai profunde
initieri.
Scopul acestei carti este de a pune la dispozitie o mica parte din cunoasterea sacra prin care frumusetea si lumina inerente regnului mineral sa
poata fi utilizate de cei atrasi spontan de ele.
Informatia din aceasta carte a fost primita in urma acordarii si a meditatiilor personale cu cristalele pe parcursul mai multor ani. Am lucrat indeaproape
cu minunanta si draga mea prietena JaneAnn Dow. In decursul a mai bine de un an obisnuiam sa ne intalnim o data pe saptamana la ea acasa si sa
meditam impreuna in incaperea ce adapostea sute de cristale si pietre tamaduitoare. Alegeam pietrele de la care doream sa invatam, inchideam ochii
si ne racordam la energiile si informatiile care, acum, ne erau accesibile. Sedintele noastre erau inregistrate si transcrise ulterior de JaneAnn.
Ne regaseam apoi in bucatarie mancand inghetata sau bucurandu-ne de alte asemenea lucruri marunte, dupa care plecam. Nu dupa mult timp, cand
revedeam materialul transcris—si pe care urma sa-l folosesc la orele de curs—, am devenit pe deplin constienta de informatiile valoroase impartasite de cristale. Evident, fiecare putea sa aiba acces si sa utilizeze informatiile cu care noi am fost binecuvantate; singura conditie era sa existe o aspiratie launtrica.
Astfel am cazut de acord sa scriem o carte care sa acopere complet vastul material. Ii sunt foarte recunoscatoare lui JaneAnn pentru spijinul ei permanent, dragostea, prietenia si colaborarea ce au contribuit la aparitia si completarea acestei carti.
Asumarea unui asemenea proiect era foarte dificila si aveam serioase indoieli asupra timpului si energiei diponibile pentru a sustine o astfel de
sarcina. Subordonandu-ma vointei divine, am afirmat cu tarie spre Univers: „Daca aceasta carte este menita sa se nasca, da-mi un semn si lasa-ma
sa aflu daca lumea doreste si are nevoie de aceste informatii". Si iata ca in mai putin de o saptamana, Barbara Somerfield de la «Aurora Press » a
venit la mine sa cumpere un cristal si m-a asigurat ca va finanta si publica cartea. Era semnul pe care il asteptam si la putin timp am inceput sa redactez materialul.
Scrierea acestuia intr-o forma ce putea fi cu usurinta citita si interpretata a fost o lunga dar fructuoasa sarcina; ea a ajutat imens propria mea crestere spirituala. Un an mai tarziu, dupa multe schimbari, a fost privilegiul meu sa va prezint aceasta cunoastere. Fie ca ea sa va serveasca in bine.
Cartea de fata nu pretinde a epuiza subiectul cristalelor. Ea ramane intotdeauna deschisa unei revizuiri date de un adevar mai profund. Este destinata acelora care se simt atrasi si care o recunosc ca
fiind adevarata in profunzimile fiintei lor. Dorinta mea este ca informatia din aceasta carte sa fie folosita pentru binele individual si planetar si ca lumina din interiorul cristalelor si pietrelor sa serveasca cunoasterii de sine.
„Lumina cristalelor" se adreseaza deopotriva omului obisnuit si profesionistului cu scopul de a furniza cunostintele de baza necesare utilizarii proprietatilor specifice lumi minerale. O data deschisi spre incredibila lume a luminii, veti avea intotdeauna ceva de invatat si experimentat. Bucurati-va de lectura si primiti cateva dintre secretele pe care noi le-am obtinut pe aceasta cale. Deschideti-va mintea; acceptati si integrati in fiinta voastra ceea ce simtiti a fi adevar; respingeti falsul fara a critica. Tineti minte ca daca vreodata doriti ca adevarul sa vi se dezvaluie sau sa obtineti o perspectiva mai clara asupra vietii e suficient sa plasati un cristal in mijlocul fruntii, inchideti ochii; fiti plini de aspiratie si veti dobandi cunoasterea.

Cand vorbim despre cristale nu ne referim la cristalele artificiale care sunt agatate de obicei la ferestre, determinand aparitia unor curcubeie de culori pe pereti; ne referim la structurile naturale cristaline formate in natura.

INTRODUCERE IN LUMEA CRISTALELOR

Mineralele si cristalele reprezinta ceva aparte in cazul fiecarei fiinte. Uneori sunt considerate o sursa de castig, un cadou pentru fiinta iubita sau o podoaba, alteori un dar al naturii sau un instrument de vindecare, un simbol al perfectiunii sau o cale de acces spre stari elevate de constiinta. Domeniul mineralelor deserveste fiecare nevoie umana specifica, adaptandu-i-se cat mai bine cu putinta. Pentru unii oameni cristalele si pietrele reprezinta doar simple obiecte neinsufletite, forma cea mai umila de viata de pe planeta. Altii vad in ele mari surse de energie si lumina. Insa oricum ar fi folosite, minunatele daruri pe care pamantul ni le ofera bucura privirea celui care le poarta, imprastiind culori superbe, reveland forme geometrice perfecte si aducand stralucire in vietile a milioane de oameni. Dar inainte de a decide ce anume reprezinta cristalele pentru dumneavoastra, sa incercam sa le privim mai indeaproape si sa aflam exact ceea ce ne ofera.

Ce sunt cristalele din punct de vedere fizic si ezoteric ?

Asemenea oricarui aspect al materiei, cristalele sunt compuse din particule foarte mici: atomii. Aceste elemente care compun planul fizic sunt compuse la randul lor din particule si mai mici: protonii si electronii. Daca examinam foarte atent aceste unitati fundamentale, descoperim ca ele nu sunt materie, ci vibratii subtile, fiecare dintre ele fiind racordata la energia macrocosmica. Intreaga lume fizica a fost creata datorita diferitelor variatiuni si combinari intre atomi; modul in care atomii se unesc cu alti atomi determina tipul moleculelor care se vor forma si substantele ce vor rezulta. In cazul formarii structurilor cristaline (de exemplu cuartul transparent) atomii se aranjeaza intr-o perfecta armonie si unitate—de parca si-ar fi dat mainile si s-ar fi aranjat de la sine intr-un puzzle. Aceasta integritate se manifesta si la nivel molecular in masura in care toate moleculele vibreaza pe aceeasi frecventa. Aceasta microstructura sau retea determina proprietatile fizice ale cristalului: forma exterioara, duritatea, dispunerea planurilor, tipul de fracturare, greutatea specifica si proprietatile sale optice. Lumea cristalelor e compusa din sapte familii. Fiecare familie are propria sa structura geometrica, similaritate moleculara si „descendenta" de cristale formate pe baza retelei geometrice comune. Cristalele individuale prezinta aceeasi structura pe care o regasim la nivel molecular sau in desenul geometric cosmic. Fiecare sistem cristalin are propria axa imaginara de rotatie si propriul unghi de intersectie cu axa. Lungimile axelor si unghiurile dintre ele definesc forma cristalului. Cele sapte specii intalnite in lumea cristalelor sunt: sistemul izometric (cubic, precum fluoritul), tetragonal (cu patru fete, asemenea vulfenitului), hexagonal (cu sase fete, smaraldul), trigonal (cu trei fete, turmalinul), ortorombic (cu forma rombica, topazul), monoclinic (cu o singura inclinatie, azuritul) si triclinic (cu trei inclinatii, turcoazul). Aceste sapte categorii cristaline primare sunt prototipuri naturale la nivelul intregului Univers, care se manifesta in planul terestru prin intermediul lumii cristalelor.
Modul ordonat in care atomii se aranjeaza in cadrul unei structuri cristaline oarecare este factorul care face ca aceste forme materiale sa fie intregi si complete in ele insele. Fiecare unitate individuala de energie se racordeaza la energia macrocosmica si se uneste apoi armonios cu atomii vecini de acelasi fel pentru a crea o forma de materie deosebit de pura. Aceasta manifestare fizica de unitate vibreaza la unison cu armonia cosmica care a creat-o. Pe parcursul acestui proces pot fi vazute forme perfecte, culori stralucitoare si irizatii puternice de lumina. Prin intermediul portiunii de la varf, cristalul pune in legatura si racordeaza fiecare molecula, atom, proton, neutron si electron la sursa universala de energie infinita. Cristalele au capacitatea de a primi, contine, proiecta, emana, reflecta si refracta lumina, cea mai inalta forma de energie cunoscuta in universul fizic.
Cand cristalele, asemenea oricarui lucru ce apartine lumii materiale, sunt cercetate in profunzimea structurii lor, devine evident faptul ca toate manifestarile fizice reprezinta vibratiile in diverse game de frecventa ale uneia si aceleiasi esente primare. Cand mintea umana isi largeste orizontul, ingloband astfel realitatea, limitarile mintii sunt depasite si portile in spatele carora se ascund dimensiunile superioare ale existentei se deschid larg. Cristalele ne pot ajuta in acest proces de trezire", aratandu-ne si invatandu-ne cum sa ne racordam la aceasta esenta care creeaza si contine Universul ca intreg.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post



Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 05:49 PM