Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Servus. Tocmai Am Aflat Si Eu Ieri Ca Sunt Insarcinata
Claudia Elena
postare Dec 11 2007, 12:34 PM
Postare #1


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Ma numesc Claudia si sunt nou intrata.Tocmai am aflat si eu ieri ca sunt insarcinata,iar azi merg la medic sa vad cate saptamani am.Problema este ca sunt foarte speriata sunt studenta fac facultatea la Idd,lucrez in acelasi timp si mi-e frica ca o sa-mi ratez cariera daca fac un copil. Lucrez in acelasi domeniu, al facultatii si chiar vreau sa-mi fac o cariera.Pe langa asta,stau cu socrii(viitorii), si nu avem spatiu suficient pentru a creste un copil. iubesc enorm copii, chiar vreau sa fac cativa la un moment dat si nu stiu daca e momentul potrivit acum.Am 21 de ani ,iar prietenul meu are 28, ne dorim copii, dar parca sunt mai bineveniti cand exista o casa, o masina.Daca ma intelege cineva si vrea sa-mi dea un sfat il astept cu drag.Va multumesc! unsure.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Dec 11 2007, 12:58 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(Claudia Elena @ Dec 11 2007, 12:34 PM) *
Ma numesc Claudia si sunt nou intrata.Tocmai am aflat si eu ieri ca sunt insarcinata,iar azi merg la medic sa vad cate saptamani am.Problema este ca sunt foarte speriata sunt studenta fac facultatea la Idd,lucrez in acelasi timp si mi-e frica ca o sa-mi ratez cariera daca fac un copil. Lucrez in acelasi domeniu, al facultatii si chiar vreau sa-mi fac o cariera.Pe langa asta,stau cu socrii(viitorii), si nu avem spatiu suficient pentru a creste un copil. iubesc enorm copii, chiar vreau sa fac cativa la un moment dat si nu stiu daca e momentul potrivit acum.Am 21 de ani ,iar prietenul meu are 28, ne dorim copii, dar parca sunt mai bineveniti cand exista o casa, o masina.Daca ma intelege cineva si vrea sa-mi dea un sfat il astept cu drag.Va multumesc! unsure.gif

in primul rand vreau sa-ti spun bine ai venit... tot ce pot sa-ti zic este ca la 20 de ani am fost mama, nu aveam o cariera si nici casa , aveam doar o camera la soacra mea unde dormeam toti 3 , dar am avut cel mai minunat copil din lume, singurul meu regret este ca DD nu l-a lasat langa noi ... cariera se poate face oricand ... un bebe doar cand vrea DD ,eu nu am mai ramas insarcinata si abea l-a 39 de ani am nascut iar fetita si eram in ultimul an de facultate , am dat si licenta si lucram, lucrez si acum desi este foarte greu dar, daca vrei poti, nimic nu este imposibil cand iti propui asta si mai ales daca ai un motiv serios asa cum este un copil... desigur decizia iti apartine, dar sunt foarte multe femei care au renuntat la primul bb si apoi nu reuseau deloc sa mai faca altul ... sa te ajute DD se iei o decizie inteleapta ... eu iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
si o intrebare: ce te faci cand exista acele lucruri de care spui ... o casa, o masina si nu exista un bebe?... daca este prea tarziu atunci?... nu vei regreta oare? tzuc.gif hug.gif

Aceasta postare a fost editata de danna68: Dec 11 2007, 01:00 PM


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sgabi7
postare Dec 11 2007, 01:08 PM
Postare #3


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 93
Inscris la: 21-November 07
Din: Cipru
Membru nr.: 10,020



Claudia, porti numele mamei mele si al lui frate-miu. Nu stiu daca as putea sa-ti dau un sfat, dar pot sa-ti spun parerea mea. Cred ca Dumnezeu nu da lucruri la intamplare in viata noastra. Sa dai viata unui sufletel e intr-adevar o minune. Minune pe care nu o impartaseste oricine. Eu am 36 de ani si desi am fost casatorita 8 ani pana acum nu m-am hotarat, de fapt niciodata nu am fost pregatita sa am un copil. Iubesc enorm copiii (se spune ca cine ii iubeste exagerat nu-i are), dar nu m-am simtit pregatita pana acum (nici financial si nici psihic). Am tot anulat, nu m-am simtit niciodata sigura ca ii pot oferi ceea ce as fi dorit sa-i ofer (lucruri care mi-au lipsit mie). Acum este prima data cand ma gandesc mai serios sa am un copil. Si crezi ca sunt pregatita? Situatia e si mai instabila acum (am o relatie serioasa dar nu suntem casatoriti). Acum ma gandesc ca sunt prea mare pt a avea copii. Stiu ca ai dificultati (lipsa de timp, de spatiu, si alte motive pe care le stii numai tu), dar un copil creste oricum ar fi daca are dragoste. Sa nu crezi ca sunt fanatica NU AVORTULUI, dar doar in cazuri extreme (numai probleme de sanatate sau in cazul unei mame iresponsabile). Acum am multe emotii, numai gandindu-ma la vestea pe care ai spus-o. Repet incerc doar sa te ajut putin in gandurile tale, nu te pot sfatui ceva concret. GANDESTE-TE BINE inainte de a lua o hotarare, din auzite itipot spune ca o femeie care a avortat poarta durerea in suflet toata viata. Dupa cum ai scris sunteti oameni inteligenti si aveti si putin sprijin pe langa voi, nu cred ca nu v-ati descurca cu inca un sufletel. As vrea sa discutam mult dar sunt la servici si nu prea pot. N-am putut insa sa trec nepasatoare peste ce ai postat. Iti doresc din suflet sa te ajute Dumnezeu sa iei hotararea cea mai buna si cei din jurul tau sa te sustina. Multi tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif si astept vesti...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 12 2007, 10:06 AM
Postare #4


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074




smile.gif Sunteti niste dragute toate,va multumesc ca mi-ati scris, conteaza foarte mult sfatul cuiva mai experimentat ca sa zic asa. Am fost ieri la doctor si am 8 saptamani, iar maine merg sa-mi fac ecograf si analize.In proportie de 80% ne-am hotarat sa facem un bebe, depinde acum de analize, sper din tot sufletul sa fie totul in regula.O sa ne mutam undeva, nu stim unde inca, avem niste posibilitati pe care trebuie mai intai sa le analizam.Ma bucur ca nu o sa mai stam cu socrii blink.gif ,ca si-asa nu prea ne iubeam. Acum urmeaza sa dau vestea pe la mama, tata, surori.Mama de cand o stiu mi-a spus sa nu ma marit si sa nu fac copii ca sa nu sufar,o voi dezamagi, eu in schimb ma bucur ca mi-am infruntat teama.Stiu ca nu ma asteapta nimic usor, insa cu ajutorul Lui Dumnezeu toate greutatile vor fi infruntate.Vorba lu' Marin Preda: "Daca dragoste nu e, nimic nu e..." Va pup si va multumesc pentru sfaturi! laugh.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Dec 12 2007, 10:33 AM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(Claudia Elena @ Dec 12 2007, 10:06 AM) *
smile.gif Sunteti niste dragute toate,va multumesc ca mi-ati scris, conteaza foarte mult sfatul cuiva mai experimentat ca sa zic asa. Am fost ieri la doctor si am 8 saptamani, iar maine merg sa-mi fac ecograf si analize.In proportie de 80% ne-am hotarat sa facem un bebe, depinde acum de analize, sper din tot sufletul sa fie totul in regula.O sa ne mutam undeva, nu stim unde inca, avem niste posibilitati pe care trebuie mai intai sa le analizam.Ma bucur ca nu o sa mai stam cu socrii blink.gif ,ca si-asa nu prea ne iubeam. Acum urmeaza sa dau vestea pe la mama, tata, surori.Mama de cand o stiu mi-a spus sa nu ma marit si sa nu fac copii ca sa nu sufar,o voi dezamagi, eu in schimb ma bucur ca mi-am infruntat teama.Stiu ca nu ma asteapta nimic usor, insa cu ajutorul Lui Dumnezeu toate greutatile vor fi infruntate.Vorba lu' Marin Preda: "Daca dragoste nu e, nimic nu e..." Va pup si va multumesc pentru sfaturi! laugh.gif

smile.gif notworthy.gif sa fie totul bine, multa sanatate iti doresc, un bebe sanatos si voinic ... cat despre mama ta...stai linistita, o sa il adore pe bebe ... asa ca mult succes si sa ne spui cum a fost hug.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Dec 12 2007, 11:08 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



QUOTE(Claudia Elena @ Dec 11 2007, 01:34 PM) *
Ma numesc Claudia si sunt nou intrata.Tocmai am aflat si eu ieri ca sunt insarcinata,iar azi merg la medic sa vad cate saptamani am.Problema este ca sunt foarte speriata sunt studenta fac facultatea la Idd,lucrez in acelasi timp si mi-e frica ca o sa-mi ratez cariera daca fac un copil. Lucrez in acelasi domeniu, al facultatii si chiar vreau sa-mi fac o cariera.Pe langa asta,stau cu socrii(viitorii), si nu avem spatiu suficient pentru a creste un copil. iubesc enorm copii, chiar vreau sa fac cativa la un moment dat si nu stiu daca e momentul potrivit acum.Am 21 de ani ,iar prietenul meu are 28, ne dorim copii, dar parca sunt mai bineveniti cand exista o casa, o masina.Daca ma intelege cineva si vrea sa-mi dea un sfat il astept cu drag.Va multumesc! unsure.gif

Buna Claudia Elena !
Mii de felicitari eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif E un lucru minunat ceea ce ti s-a inatamplat acum,sa dea DD sa fie sanatos si frumos si voi la fel,restul se vor rezolva de la sine,eu zic ca le poti face in acelasi timp pe toate,poti sa devi si mamica,sa urmezi si facultatea intre timp.Eu iti urez multa bafta ,sa ai multa incredere in tine si vei reusi,iar daca langa tine ai numai persoane minunate care stiu sa te aprecieze si sa iti dea o mana de ajutor cred ca e cel mai bun lucru.
La fel am zis si eu ca pot face copii mai tarziu,mai intai sa-mi termin facultatea,apoi sa lucrez si dupa ceva timp sa fac un bebelus,dar uite ca timpul a trecut,am terminat si facultatea cu mult timp in urma,am si lucrat,am capatat si expeienta si in loc sa fac bebelusul cand trebuia acum ma chinui sa raman insarcinata si cand vezi ca ti-l doresti din toata inima si el nu mai vine...e destul de greu...mai ales ca anii trec....Eu iti urezi din nou felicitarile mele si sa ne povestesti cum evolueaza sarcina.Pupici ! hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
poliana
postare Dec 13 2007, 07:58 AM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 25
Inscris la: 4-August 07
Din: calimanesti
Membru nr.: 5,705



Buna Claudia ,

Situatia ta e cu dus si intors , insa e un lucru sigur : o sa-ti para rau daca nu-l faci (si gata) sau o sa ai citeodata probleme cauzate de copilul care se afla in viata ta , insa bucuria ca-l ai si cind il vezi cit e de minunat , o sa te faca sa-ti spui ca ai renuntat cu drag la ceea ce iti doreai.Noi doua semanam dintr-un anumit punct - viata f activa. S-ar putea sa reusesti sa continui ceea ce faci , in ottalitate. Si eu eram studenta cind am nascut , insa eu nu am putut continua - am lasat si facultatea si am intrerupt si cariera , asa incit , acum , cind bb meu are 2 ani si 3 luni , am o activitate noua , inceputa de cca 6 luni si la care muncesc din greu pt a o aduce acolo unde vreau. Am avut insa colega de facultate , care a nascut inaintea mea si care a reusit sa continue si facultatea si serviciul. Insa depinde de cei din jurul tau.O sa ai mare nevoie de ajutor. Nu stiu ce relatie ai cu socrii si daca sint incintati de un viitor nepotel.Ei si-l doresc? Daca da , ramineti cu ei.O sa ai nevoie de soacra. Din pacate , noi ne-am mutat cu ea si m-a ajutat de mai rau m-a incurcat.Insa nici singuri nu o sa reusiti prea bine.Asta in caz ca nu ai un sot extrasupradeosebit.Colega de care-ti povesteam , avea un astfel de sot .Stateau cu indul cu copilul.Al meu cred ca acceptat sa stea cca o saptamina(adunate pe total).Nush ce sa zic - depinde de tine.Tu te cunosti si stii cita energie si vointa ai. Trebuie sa mai stii ca eu am 2 chiuretaje , cam pe la virsta ta , dupa care nu am mai ramas pina la 30 de ani , fara a folosi nici un fel de contraceptie. Am facut si citeva controale unde mi se spusese ca nu am cum ramine fara un tratament serios..si cum ziceau si fetele - cind vrea DD..insa eu nu eram pregatita..iti dai seama ca planurile reale nu-l includeau...deasta am avut probleme - organizarea...lipsa tongue.gif
Oricum iti doresc numai bine si sanatate si daca te hotarasti sa faci bb , o sa fii o mamica excelenta - cred ca esti cam perfectionista daca la o zi dupa ce ai aflat de sarcina ai si ajuns pe astfel de forumuri biggrin.gif .
Mi-ar placea sa te avem printre noi.
Pupici



--------------------
poliana[font=Lucida Console]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 13 2007, 12:26 PM
Postare #8


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Iti multumesc foarte mult pentru incurajari, chiar am nevoie de sfaturi si vorbe bune, pentru ca toata lumea din jurul meu m-a descurajat. Cumnatele mele, care au deja copii la randul lor mi-au spus ca nu se merita sa faci copii de tanara, dar eu am hotarat sa nu ascult pe nimeni, o sa lupt pentru a-mi indeplini visele si sunt sigura ca acestea se vor indeplini, iar atunci satisfactia va fi mai mare.Urmeaza ca maine sa-mi fac analize si ecografie, am aprox. 8 saptamani, azi a aflat si seful meu vestea si a fost foarte dezamagit, insa i-am promis ca in scurt timp voi reveni la servici, intentionez sa-mi las copilul cu mama. Cu socrii nu pot sta, pt k soacra'mea e bolnava cu nervii, e foarte senila, nu mai judeca deloc, deci sub nici o forma nu ma poate ajuta.Cu ajutorul Lui Dumnezeu sper ca totul o sa fie bine,iti multumesc pentru sustinere si iti doresc multa sanatate si fericire! laugh.gif hug.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floryv
postare Dec 16 2007, 01:55 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 18
Inscris la: 17-June 07
Membru nr.: 4,529



buna clau,se spune ca DD iti aduce bebelusii,am inceput sa cred vorba asta pt ca eu si sotul meu incercam de atata timp si desi suntem perfect sanatosi nu vrea sa vina.Eu nu te judec,dar stii cate fete de varsta mea(am 25de ani)si-ar dori un copil, ai intrat pe saiturile noastre sa vezi cat de disperate suntem si cate analize si tratamente babesti si medicale ne facem ,doar pt a avea si noi un bebic,iti spun eu totul este dat cu folos si copilasul ce il porti in pantec este un dar divin.Nu conteaza greutatile,eu stau in brasov cu kirie intr-o garsoniera micuta si platim 120 de euro,nu am studii superioare lucrez la o fabrica de incaltaminte iar sotul cadru militar suntem amandoi din curtea de arges,deci ffff departe de casa,nu avem pe nimeni aici dar la inceput cand am ajuns aici,pt ca asa este viata te duce pe carari la care nici nu visai,vroiam si noi casa,masina o stabilitate financiara cat de cat,dar am vazut ca nu putem asadar copilul il poti avea indiferent de situatia materiala.Sicand crezi ca copiii vin asa usor,te inseli,pt ca daca stiam ca vin asa de greu nu mai luam anticoncetionale atatia ani,credeam ca daca le intrerup o sa ranan imediat ,dar uite ca a trecut deja un an si jumatate si nu avenit,nu am nici un avort si tot degeaba,poate ca D-zeu stie el ce face si o sa ne vina si noua randul.Claudia daca tu si sotul va iubiti si va intelegeti o sa trece-ti peste toate greutatile ,o sa vezi ,considera-te speciala pt sa ai un bebel si sa nu iti para rau nici o secunda de ceea ce ai adus pe lume,apreciaza si valorifica fiecare secunda a evolutiei bebelusului tau mai ales cea de acum.BAFTA MULTA DOAMNE DOMNE O SA VA AJUTE!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Dec 17 2007, 02:19 PM
Postare #10


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Draga Flori, mi-ai scris asa frumos ca imi vine sa plang. Sunt hotarata sa tin copilasul asta si ma rog sa fie sanatos si sa nu ma bata DD pentru gandurile rele ce le-am avut. Sper ca DD o sa va ajute si pe voi sa faceti un bebic,poop! tzuc.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 05:10 PM