Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copii Conceputi In Post
giulia_0319
postare Jul 21 2008, 12:03 PM
Postare #21


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



buna!
baietelul meu s-a nascut cu cataracta congenitala la ochiul stang (deci era orb), iar soacra-mea m-a dus la un preot de la manastirea ?Nicula care mi-a spus ca alex poarta pacatul parintesc pt ca a fost conceput in post, el fiind nascut in 22 sept preotul a calculat ca ar fi fost conceput in postul craciunului.nu stiu ce sa zic, nu prea imi vine a crede...ar insemna ca toti copii nascuti in luna sept au fost conceputi in postul craciunului, nu-i asa?
acum depinde de cat de mult crezi in preoti, in biblie, in supersititii etc...
daca esti insarcinata si bebeul tau a fost conceput in per postului, eu iti spun sa nu iti faci griji, stai linistita, nu stresa bebeul cu ganduri negre, eventual du-te si vorbeste cu un preot, poate asa te-ai mai linisti un pic.
numa' bine iti doresc! oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jul 21 2008, 12:42 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



Copii mei toti sunt conceputi in post...nu consider ca e un pacat acest fapt,nici nu am intrebat pe vreun preot despre asta pentru ca am considerat la vremea respectiva ca intimitatea caminului meu nu priveste pe nimeni din afara,fie el si preot ...la fel consider si acum.Dumnezeu e Iubire,copii sunt conceputi si nascuti din iubire,nu dintr-un act sexual executat in sila sau ceva de genul,asa ca vis-a vis de textele religioase am oarece rezerve.
Cat despre ,,pedeapsa" ce le-o atribuie preotii,copiilor conceputi in post,cred cu tarie ca asta e explicatia cea mai la indemana de dat parintelui aflat in nevoie ,atunci cand nu stie ce sa-i spuna.Dumnezeu nu pedepseste suflete nevinovate (in acceptiunea mea,desigur),asa ca preotii mai bine ar incuraja parintele cu un copil bolnav ca sa poata face fata situatiei delicate,si nu sa-i atribuie vini pe care nu le are.Cred ca psihologii stiu foarte bine ce inseamna sa arunci o vina,ce efecte devastatoare are asupra familiei...nu mai spun de persoanele cu calitati speciale,care stiu ca cuvantul (sau gandul) e energie...energie care actioneaza direct asupra omului si il propulseaza in sus,sau il arunca intr-un hau mai adanc decat cel in care se afla.
Asa ca,parerea mea e ca mamicile trebuie sa se gandeasca cu Iubire la copil,sa-i gandeasca o viata usoara,fericita ,in spirit pozitiv,fara temeri,si totul e ok.

trandafir.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamimeaceanespus
postare Jul 21 2008, 04:24 PM
Postare #23


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 466
Inscris la: 10-April 08
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 20,207



QUOTE(danna68 @ Jul 19 2008, 03:18 PM) *
Biblia ne invata ca duminica este zi de odihna si este pacat sa lucrezi, totusi sunt oameni care nu pot sa nu lucreze duminica, ma refer la medici... nu-i un pacat sa aduci pe lume un copil... deci nu-i pacat nici pentru ca lucreaza duminica ... aducerea pe lume a unui copil este un dar divin, indiferent cand este el conceput, eu fara voia Celui de Sus nu as fi avut-o pe Denissa asa cum nici tu nu ai fi avut-o pe Ilincuta, indiferent cand ai conceput-o a fost cu voia Domnului ... un dar ceresc oFloare1.gif notworthy.gif


Asa e copii sunt un dar .Eu am avut gemeni si i-am conceput intr-o duminica 8.3.1998.Au murit amandoi.Unul la nastere si unul precum sti anul trecut de tumoare pe trunchiul cerebral.Parintele Arsenie Boca spune ca daca concepem copii in ziua de Duminica sau alte zile de sarbatoare sau post ei vor muri la nastere sau de boli terminale.M-am cutremurat.
Pentru cei care lucreaza Duminica nu pentru ca asa vor ci pentru ca sunt nevoiti sunt sfatuiti de cei luminati de Dumnezeu sa isi doneze banii castigati atunci celor saraci.
Parerea mea este ca framantarea aceasta din sufletul ei este de la ingerul pazitor si un duhovnic bun ar putea sa o ajute trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamimeaceanespus
postare Jul 21 2008, 04:29 PM
Postare #24


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 466
Inscris la: 10-April 08
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 20,207




QUOTE(simina @ Jul 21 2008, 01:42 PM) *
Copii mei toti sunt conceputi in post...nu consider ca e un pacat acest fapt,nici nu am intrebat pe vreun preot despre asta pentru ca am considerat la vremea respectiva ca intimitatea caminului meu nu priveste pe nimeni din afara,fie el si preot ...la fel consider si acum.Dumnezeu e Iubire,copii sunt conceputi si nascuti din iubire,nu dintr-un act sexual executat in sila sau ceva de genul,asa ca vis-a vis de textele religioase am oarece rezerve.
Cat despre ,,pedeapsa" ce le-o atribuie preotii,copiilor conceputi in post,cred cu tarie ca asta e explicatia cea mai la indemana de dat parintelui aflat in nevoie ,atunci cand nu stie ce sa-i spuna.Dumnezeu nu pedepseste suflete nevinovate (in acceptiunea mea,desigur),asa ca preotii mai bine ar incuraja parintele cu un copil bolnav ca sa poata face fata situatiei delicate,si nu sa-i atribuie vini pe care nu le are.Cred ca psihologii stiu foarte bine ce inseamna sa arunci o vina,ce efecte devastatoare are asupra familiei...nu mai spun de persoanele cu calitati speciale,care stiu ca cuvantul (sau gandul) e energie...energie care actioneaza direct asupra omului si il propulseaza in sus,sau il arunca intr-un hau mai adanc decat cel in care se afla.
Asa ca,parerea mea e ca mamicile trebuie sa se gandeasca cu Iubire la copil,sa-i gandeasca o viata usoara,fericita ,in spirit pozitiv,fara temeri,si totul e ok.

trandafir.gif


Pe cine nu-i incearca Dumnezeu trebuie sa isi puna serios intrebarea daca Dumnezeu nu si-a intors fata de la ei.Doar durerea curata sufletul de patimi .Daca il ai pe Dumnezeu in fata ochilor in fiecare zi in fiecare ora a vietii tale atunci sufletul tau e pe calea cea stramta ..restul nu conteaza
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 21 2008, 04:50 PM
Postare #25


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(mamimeaceanespus @ Jul 21 2008, 09:29 AM) *
Pe cine nu-i incearca Dumnezeu trebuie sa isi puna serios intrebarea daca Dumnezeu nu si-a intors fata de la ei.Doar durerea curata sufletul de patimi .Daca il ai pe Dumnezeu in fata ochilor in fiecare zi in fiecare ora a vietii tale atunci sufletul tau e pe calea cea stramta ..restul nu conteaza


Mare adevar graiesti.. off, pacat ca a trebuit sa treci prin atatea incercari.. sper sa iti fie bine si sa nasti cu bine, eu iti voi fi alaturi cu tot sufletul.. ma bucur nespus ca l-ai cunoscut si pe parintele Gherontie Puiu, mare om, mare.. o sa simti rugaciunea lui pt voi, iti garantez.. eu si copila mea, ne-am lasat in voia DOmnului si ne-am bucurat de ajutorul multor preoti haraziti, asa am adus-o pe lume si duc crucea mai departe, cu cainta si incredere in mantuire!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamimeaceanespus
postare Jul 21 2008, 05:04 PM
Postare #26


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 466
Inscris la: 10-April 08
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 20,207



QUOTE(maryhynt @ Jul 21 2008, 08:43 AM) *
fetelor nu mai vb prostii! cum sa fie pacat k ,concepi in post copii?in biblie scrie asa!sotii sunt datori sa dea nastere de copii! mare pacat este sa faci avort nu sa concepi in post sau sa dai nastere la copii! un alt pacat mare este sa aduci pe lume copii in familii in care parintii sunt necununati! si am si eu o intrebare cand am mai face noi femeile copii ,daca nu avem voie sa concepem in post daca sunt atatea posturi?


Pacatele sunt de multe feluri.Noi de multe ori ne punem mai presus de El.Folosim anticonceptionale (ar fi bine sa vedeti cum actioneaza ele si v-ati ingrozi.Cine stie cati copii sunt avortati astfel) pentru ca El "saracul nu stie" cand sa ii trimita.Ii concepem in post pentru ca nu ne pasa ca Fiul lui a fost vandut intr-o miercuri si ucis intr-o vineri.Totusi El ne iubeste si ne lasa sa decidem.Asta nu inteleg multi .Libertatea de care dispunem pe parcursul intregii vieti.El ne respecta deciziile si ne asteapta sa ne intoarcem la El pana in ultimul moment."Stau la usa si bat...".Deci copii se concep si in post pentru ca asa am decis noi.
Sotii sunt datori sa dea nastere de copii.Da asa este.Daca ai ales sa te mantuiesti alaturi de un sot prin casatorie atunci dragostea ta este binecuvantata de Dumnezeu cu conditia sa fie spre nastere de copii , nu cea cu prezervativ ... care este doar pentru placerea ta.
V-ati pus intrebarea de ce nu ramai insarcinata luni sau ani de zile cand vrei copii.Pentru ca un om se concepe cand trimite Dumnezeu un suflet pentru trup.Doar atunci.
Viata de dincolo exista.Inainte de a muri , fiul meu de 8 ani Radu i-a vazut pe diavoli.El i-a numit pirati "Mami mi-e frica de pirati" "Raducu dar sunt pirati aici?" A dat din cap ca da.Era lucid.Doctorii mi-au spus ca va fi lucid pana la ultima lui suflare si ca poate va muri uitandu-se in ochii mei(cancer).A intrat in coma dupa ce a facut septicemie si febra 41.Avea sistemul imunitar slabit.M-am rugat atunci din tot sufletul , cu lacrimi fierbinti si nu a fost in zadar .Cand m-am oprit l-am intrebat daca mai sunt piratii langa el si mi-a spus ca au plecat.Avea o lacrima in coltul ochilor.
Dar daca nu esti pregatit sa iti deschizi sufletul (doar suferinta te poate ajuta ) nu ai sa crezi nici daca, asa cum spune si in Biblie, ai vedea un mort intorcandu-se la viata.Poate ca mesajul meu va trece ca o poveste a unei mame "greu incercata" sau poate va veti pune intrebarea cu adevarat pentru prima data in viata daca toate acestea exista si ce trebuie sa faci macar de acum incolo. floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamimeaceanespus
postare Jul 21 2008, 05:15 PM
Postare #27


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 466
Inscris la: 10-April 08
Din: CLUJ-NAPOCA
Membru nr.: 20,207



QUOTE(RamiR @ Jul 19 2008, 01:52 PM) *
Buna fetelor!
Sunt tare stresata de o chestie. Voi stiti ceva ca nu e bine sa fie conceputi copiii in post???????? Va rog sa imi spuneti daca stiti ceva......De ce nu e bine???


Cauta un duhovnic bun , un parinte cu har ,sa iti spuna ce sa faci.Este parintele Gherontie - Manastirea Caraiman din Busteni, parintele Iustin Parvu -Manastirea Petru Voda .Nu te stresa .Dumnezeu te iarta daca iti pare rau cu adevarat.Poate nu ai stiut ca e pacat sau nu ai realizat .Poti afla sfat bun si va fi bine chiar daca ai gresit.Nimeni nu e perfect in fata lui.Toti gresim.Dumnezeu e f bun si iubitor si iertator.Ne iubeste mai mult decat ne putem iubi noi ca mame copiii.Daca gresim si ne pare rau din tot sufletul El ne iarta.Cere indrumare de la cei ce il cunosc mai bine pe Dumnezeu si vei primi.
Dar in primul rand nu iti pierde nadejdea. floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Jul 21 2008, 05:17 PM
Postare #28


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



QUOTE(mamimeaceanespus @ Jul 21 2008, 11:04 AM) *
Pacatele sunt de multe feluri.Noi de multe ori ne punem mai presus de El.Folosim anticonceptionale (ar fi bine sa vedeti cum actioneaza ele si v-ati ingrozi.Cine stie cati copii sunt avortati astfel) pentru ca El "saracul nu stie" cand sa ii trimita.Ii concepem in post pentru ca nu ne pasa ca Fiul lui a fost vandut intr-o miercuri si ucis intr-o vineri.Totusi El ne iubeste si ne lasa sa decidem.Asta nu inteleg multi .Libertatea de care dispunem pe parcursul intregii vieti.El ne respecta deciziile si ne asteapta sa ne intoarcem la El pana in ultimul moment."Stau la usa si bat...".Deci copii se concep si in post pentru ca asa am decis noi.
Sotii sunt datori sa dea nastere de copii.Da asa este.Daca ai ales sa te mantuiesti alaturi de un sot prin casatorie atunci dragostea ta este binecuvantata de Dumnezeu cu conditia sa fie spre nastere de copii , nu cea cu prezervativ ... care este doar pentru placerea ta.
V-ati pus intrebarea de ce nu ramai insarcinata luni sau ani de zile cand vrei copii.Pentru ca un om se concepe cand trimite Dumnezeu un suflet pentru trup.Doar atunci.
Viata de dincolo exista.Inainte de a muri , fiul meu de 8 ani Radu i-a vazut pe diavoli.El i-a numit pirati "Mami mi-e frica de pirati" "Raducu dar sunt pirati aici?" A dat din cap ca da.Era lucid.Doctorii mi-au spus ca va fi lucid pana la ultima lui suflare si ca poate va muri uitandu-se in ochii mei(cancer).A intrat in coma dupa ce a facut septicemie si febra 41.Avea sistemul imunitar slabit.M-am rugat atunci din tot sufletul , cu lacrimi fierbinti si nu a fost in zadar .Cand m-am oprit l-am intrebat daca mai sunt piratii langa el si mi-a spus ca au plecat.Avea o lacrima in coltul ochilor.
Dar daca nu esti pregatit sa iti deschizi sufletul (doar suferinta te poate ajuta ) nu ai sa crezi nici daca, asa cum spune si in Biblie, ai vedea un mort intorcandu-se la viata.Poate ca mesajul meu va trece ca o poveste a unei mame "greu incercata" sau poate va veti pune intrebarea cu adevarat pentru prima data in viata daca toate acestea exista si ce trebuie sa faci macar de acum incolo. floare2.gif

te contrazici oFloare1.gif
PS:imi pare rau prin ce ai trecut.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nana196721
postare Jul 21 2008, 05:48 PM
Postare #29


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,071
Inscris la: 30-September 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 7,390



QUOTE(RamiR @ Jul 19 2008, 01:52 PM) *
Buna fetelor!
Sunt tare stresata de o chestie. Voi stiti ceva ca nu e bine sa fie conceputi copiii in post???????? Va rog sa imi spuneti daca stiti ceva......De ce nu e bine???

Fata draga....sunt nascuta la 8 luni si 4 zile.....deci m-a conceput mama in postul craciunului guitar.gif blush.gif si sllllaaaaava Domnului nu am facut decat 41 de ani... blush.gif ....deocamdata wink.gif si sunt intreaga n-am nici o chestie,nici la cap wub.gif eusa_clap.gif si nici in rest


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
miniraton
postare Jul 21 2008, 05:53 PM
Postare #30


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,576
Inscris la: 4-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,831



QUOTE(mamimeaceanespus @ Jul 22 2008, 03:49 AM) *
Pacatele sunt de multe feluri.Noi de multe ori ne punem mai presus de El.Folosim anticonceptionale (ar fi bine sa vedeti cum actioneaza ele si v-ati ingrozi.Cine stie cati copii sunt avortati astfel) pentru ca El "saracul nu stie" cand sa ii trimita.Ii concepem in post pentru ca nu ne pasa ca Fiul lui a fost vandut intr-o miercuri si ucis intr-o vineri.Totusi El ne iubeste si ne lasa sa decidem.Asta nu inteleg multi .Libertatea de care dispunem pe parcursul intregii vieti.El ne respecta deciziile si ne asteapta sa ne intoarcem la El pana in ultimul moment."Stau la usa si bat...".Deci copii se concep si in post pentru ca asa am decis noi.
Sotii sunt datori sa dea nastere de copii.Da asa este.Daca ai ales sa te mantuiesti alaturi de un sot prin casatorie atunci dragostea ta este binecuvantata de Dumnezeu cu conditia sa fie spre nastere de copii , nu cea cu prezervativ ... care este doar pentru placerea ta.
V-ati pus intrebarea de ce nu ramai insarcinata luni sau ani de zile cand vrei copii.Pentru ca un om se concepe cand trimite Dumnezeu un suflet pentru trup.Doar atunci.
Viata de dincolo exista.Inainte de a muri , fiul meu de 8 ani Radu i-a vazut pe diavoli.El i-a numit pirati "Mami mi-e frica de pirati" "Raducu dar sunt pirati aici?" A dat din cap ca da.Era lucid.Doctorii mi-au spus ca va fi lucid pana la ultima lui suflare si ca poate va muri uitandu-se in ochii mei(cancer).A intrat in coma dupa ce a facut septicemie si febra 41.Avea sistemul imunitar slabit.M-am rugat atunci din tot sufletul , cu lacrimi fierbinti si nu a fost in zadar .Cand m-am oprit l-am intrebat daca mai sunt piratii langa el si mi-a spus ca au plecat.Avea o lacrima in coltul ochilor.
Dar daca nu esti pregatit sa iti deschizi sufletul (doar suferinta te poate ajuta ) nu ai sa crezi nici daca, asa cum spune si in Biblie, ai vedea un mort intorcandu-se la viata.Poate ca mesajul meu va trece ca o poveste a unei mame "greu incercata" sau poate va veti pune intrebarea cu adevarat pentru prima data in viata daca toate acestea exista si ce trebuie sa faci macar de acum incolo. floare2.gif

M-am cutremurat cand am citit prin ce ai trecut. Cum ai reusit sa treci peste aceasta durere ? Iti doresc multa sanatate, putere si curaj. Doamne ajuta.


--------------------



"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"
Elisabeth Stone
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 30th March 2024 - 09:00 AM