Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Grasute Vs Slabute...
meaw_ela
postare Apr 19 2008, 05:57 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



Fiecare om are un metabolism unic- este ushor sa generalizam diete dar efectul particular este diferit de la caz la caz
.. asa ca va spun ce mananc eu si ma mentzin la o greutate dorita scheletului meu subtzirel.
Dimineatza mananc un mic dejun destul de bogat...alternez ... paine de secara ,oua, bacon, cartofi datzi prin razatoare prajitzi, salata de roshii.... cu whole grain cereale cu fructe proaspete cu lapte 3%& sandwich advocado/salam/castravetzi muratzi, sau iaurt natural +peanutbutter& gem sandwich

cafea- o cana pe zi. sau ceai amandoua indulcite cu MIERE

fructe multe...cel putzin doua pe zi

apa.. cam 1,1/2 L
suc natural fara zahar

sea-food, peste, pui ... mai putzina carne roshie.. cu garnitura de orez si legume , sau cartofi si salate .. sau pasta, sau invers... sau toate..LOL imi trebuie imaginatzie sa inventez retzete dar cu o piatza plina de sosuri , morodenii si dressinguri gustoase, un cutor de nadejde si cu o carte de bucate in caz de panica ,va garantez ca nici o masa nu seamana cu alta.

Pizza ,placinte, inghetzata... de doua -trei ori pe sapt... ciocolata zilnic. eating.gif
Secretul este sa nu mancam cina dupa 6-7 seara si sa fim pe cat se poate de activi. bananab.gif
inainte de sarcina aveam 53KG la 174cm... acum am la fel. dupa un an jumate am pierdut si ultimul kg...fara dieta pentru ca am alaptat doi ani. notworthy.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana75
postare Apr 19 2008, 09:05 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,535
Inscris la: 10-January 07
Din: Deva,Hunedoara
Membru nr.: 1,467



QUOTE(Claudia Elena @ Apr 19 2008, 11:54 AM) *
La sani nici nu vreau sa ma gandesc, eu ii aveam mari si un pic lasati inainte sa raman gravida, acum au mai crescut iar dupa ce voi alapta o sa-i caut pe la genunchi. Stii vorba aia: "Sanii sunt de trei feluri: mere, pere si bretele"... liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Apr 20 2008, 02:26 AM
Postare #13


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(meaw_ela @ Apr 19 2008, 05:57 PM) *
Fiecare om are un metabolism unic- este ushor sa generalizam diete dar efectul particular este diferit de la caz la caz
.. asa ca va spun ce mananc eu si ma mentzin la o greutate dorita scheletului meu subtzirel.
Dimineatza mananc un mic dejun destul de bogat...alternez ... paine de secara ,oua, bacon, cartofi datzi prin razatoare prajitzi, salata de roshii.... cu whole grain cereale cu fructe proaspete cu lapte 3%& sandwich advocado/salam/castravetzi muratzi, sau iaurt natural +peanutbutter& gem sandwich

cafea- o cana pe zi. sau ceai amandoua indulcite cu MIERE

fructe multe...cel putzin doua pe zi

apa.. cam 1,1/2 L
suc natural fara zahar

sea-food, peste, pui ... mai putzina carne roshie.. cu garnitura de orez si legume , sau cartofi si salate .. sau pasta, sau invers... sau toate..LOL imi trebuie imaginatzie sa inventez retzete dar cu o piatza plina de sosuri , morodenii si dressinguri gustoase, un cutor de nadejde si cu o carte de bucate in caz de panica ,va garantez ca nici o masa nu seamana cu alta.

Pizza ,placinte, inghetzata... de doua -trei ori pe sapt... ciocolata zilnic. eating.gif
Secretul este sa nu mancam cina dupa 6-7 sCam aeara si sa fim pe cat se poate de activi. bananab.gif
inainte de sarcina aveam 53KG la 174cm... acum am la fel. dupa un an jumate am pierdut si ultimul kg...fara dieta pentru ca am alaptat doi ani. notworthy.gif

Perfect!Ai inteles mesajul meu!.Pot spune ca am cam aceleasi obiceiuri in materie de alimentatie. eusa_clap.gif floare2.gif
Voi,mamici,cam cum mancati?Si ce? tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adelastefaroi
postare Apr 20 2008, 06:51 AM
Postare #14


david teodor
****

Grup: Members
Postari: 728
Inscris la: 25-September 07
Din: FALTICENI
Membru nr.: 7,123




eu mananc tot ce prind.Greseala mea cea mare este ca nu mananc dim. nu mie foame indiferent daca beau cafea sau nu.Iar pe la amiaza mi se face o foame....si manac lacom.Nu eram eu slabutza nici inainte 60-70kg dar acum aproape suta crybaby.gif doh.gif.La mine soldurile si burta sunt mari si nu mai stiu ce sa fac.Dieta nu pot tzine sunt o pofticioasa de felul meu.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Apr 20 2008, 10:58 AM
Postare #15


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



eu mananc sanatos, dimineata neaparat .. sa zicem ca am 3 mese principale si alte 2 gustari, toate produse naturale, organice (de la gospodaria alor mei) .. de cand am fost bolnava de hepatita, am ramas cu un regim de viata echilibrat, care m-a ajutat sa nu pun prea mult in timpul sarcinii..
pana acum am alaptat, deci am exclus orice dieta si nu prea sunt adepta lor.. prefer sa mananc sanatos, dar nu f. mult (desi uneori fac excese, doar sunt om) .. inainte nu depaseam 47-48 kg si mancam pe rupte sa pun ceva pe mine, dar nu aveam sanse.. apoi am facut un tratament hormonal si am sarit pe la 53kg (era si varsta rolleyes.gif ca dupa 34-35 mai apar mici modificari).. am revenit la vreo 50 dupa ce am incheiat acel tratament.. apoi am pastrat constanta.. iar cand am ramas insarcinata aveam vreo 52kg, in primele luni am pierdut 2kg, datorita starii de rau continue.. iar acum am vreo 3-4kg in plus de care voi scapa sigur la vara.. incet-incet revin la formele de dinainte fara dieta, fara fitness.. oricum, plimbatul in parc, joaca cu mingea si alergarile dupa fata mea pot constitui lejer exercitiu fizic si ma ajuta sa imi pastrez conditia .. iar ce a ramas, asa un pic, pe talie, se va arde dupa vreo 2 sedinte de electrostimulare, cand voi fi pregatita sa le fac, deocamdata sa imi rezolv problemele ramase de la nastere si sunt convinsa ca Dumnezeu ma va ajuta sa fiu iar ce am fost.. chiar daca am imbatranit..
foarte mult ajuta postul, detoxifierea organismului e buna macar de doua ori pe an..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Apr 20 2008, 12:49 PM
Postare #16


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(adelastefaroi @ Apr 20 2008, 06:51 AM) *
eu mananc tot ce prind.Greseala mea cea mare este ca nu mananc dim. nu mie foame indiferent daca beau cafea sau nu.Iar pe la amiaza mi se face o foame....si manac lacom.Nu eram eu slabutza nici inainte 60-70kg dar acum aproape suta crybaby.gif doh.gif.La mine soldurile si burta sunt mari si nu mai stiu ce sa fac.Dieta nu pot tzine sunt o pofticioasa de felul meu.

Ahaaa.,deci nu ai ambitie.!!!! hug.gif Lasa ciocolata,ca nu e buna,incearca sa copiezi ce au scris mamicile pe aiaci.Incearca un mod de viata sanatos!Copilul tau mananca ce e mai bun si sanatos,TU,nu poti face cam la fel?Cam ce mananci tu intr-o zi? tzuc.gif floare2.gif

Malli,uite cum viata ne face sa avem mai mult agrija de noi...Presupun ca inainte de a te imbolnavi,alimentatia nu iti era tocmai sanatoasa...Asa-i?Cam asa am patit eu... crybaby.gif Si acum,de la cate ma abtin.-- doh.gif Dar,sanattea e cea mai importanta,deci ne sacrificam... hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Apr 20 2008, 06:49 PM
Postare #17


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(Mih@ela @ Apr 20 2008, 05:49 AM) *
Malli,uite cum viata ne face sa avem mai mult agrija de noi...Presupun ca inainte de a te imbolnavi,alimentatia nu iti era tocmai sanatoasa...Asa-i?Cam asa am patit eu... crybaby.gif Si acum,de la cate ma abtin.-- doh.gif Dar,sanattea e cea mai importanta,deci ne sacrificam... hug.gif

sa stii ca m-am imbolnavit la 12 ani de hepatita si mancam f. sanatos si inainte, mama a fost f. grijulie cu hrana copiilor ei, eu eram sclifosita la mancare, nici acum nu mananc de la oricine .. asa ca m-am vazut nevoita sa tin regim aparte vreme de 7 ani, pt ca am avut sechele posthepatice, apoi am fost diagnosticata cu hepatita cronica activa... pana la 19 ani, cand am inceput un tratament minune al medicilor Elthes ce m-a repus pe picioare, dar am ramas cu sensibilitate si am preferat sa mananc sanatos in continuare.. nu mananc de cand ma stiu prajeli, sosuri pe baza de faina, carne grea.. imi plac mult sarmalele, dar am grija sa ma dreg cu iaurt, ceaiuri, daca depasesc masura.. la dulciuri nu am probleme.. ceaiurile le beau fara zahar, fata mea la fel.. si chiar daca am fost scutita de sport, am avut grija sa practic acasa tenisul, fotbal la sfarsit de saptamana.. eu, pana sa ma imbolnavesc, am facut tenis de performanta si mai cochetasem cu handbalul, voleiul.. si crede-ma ca daca merg la sala, nu fac febra muschiulara.. am fost in urma cu niste ani, cu o prietena de-a mea, sa nu se duca singura.. eu alegeam cele mai grele exercitii, iar la banda, foloseam varianta cea mai grea, fara sa transpir o picatura.. acum, cred ca m-am mai schimbat, dupa sarcina.. dar nu disper asa tare.. incerc sa duc o viata echilibrata si sper sa fim sanatoase..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori de camp
postare Apr 21 2008, 06:55 AM
Postare #18


Member
***

Grup: Members
Postari: 338
Inscris la: 3-March 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 16,713



toata viata mea am fost o slabanoaga, dupa parerea unora. rar mi s-a intamplat sa sar de 53-55 de kg. la 1,69 m ai mei, era perfect. ma simteam bine in pielea mea. nu mancam eu paine de felul, nu ca as fi tinut dieta. dieta n-am tinut niciodata pana anul trecut. nu as putea spune ca mancam sanatos, mancam tot ce-mi poftea inima si eram o foarte mare amatoare de dulciuri.
la prima sarcina din cauza faptului ca am mancat foarte multa paine si am stat mai mult la pat, am luat 32 de kg pe care le-am si data in 9 luni, fara cel mai mic efort. singura schimbare intervenita a fost aceea ca in al 2-lea an dupa nastere, m-am mai latit putin in solduri. altfel eram aceeasi. dupa sarcina, mi-a mai trecut pofta de dulciuri. nu am mai mancat la fel de multe ca inainte.
inainte de a 2-a sarcina ajunsesem la 57 de kg, plinuta fata de cum eram eu in mod normal. si cu cele 25 de kg luate in sarcina ... am ajuns sa tin dieta. si asa am scapat de majoritatea. am mai ramas cu vreo 6 kg in plus pe care nu le suport de nici o culoare. ce ma deranjeaza este ca nu ma simt bine in pielea mea, avand greutatea asta. dar sper ca in scurt timp sa mai scap si de astea si apoi voi fi multumita.
nu pot spune ca mananc sanatos. micul dejun il servesc doar in week end cand suntem toti acasa, dimineata. dar evit pe cat pot de mult prajelile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Apr 27 2008, 02:18 AM
Postare #19


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(mallina2u @ Apr 20 2008, 06:49 PM) *
sa stii ca m-am imbolnavit la 12 ani de hepatita si mancam f. sanatos si inainte, mama a fost f. grijulie cu hrana copiilor ei, eu eram sclifosita la mancare, nici acum nu mananc de la oricine .. asa ca m-am vazut nevoita sa tin regim aparte vreme de 7 ani, pt ca am avut sechele posthepatice, apoi am fost diagnosticata cu hepatita cronica activa... pana la 19 ani, cand am inceput un tratament minune al medicilor Elthes ce m-a repus pe picioare, dar am ramas cu sensibilitate si am preferat sa mananc sanatos in continuare.. nu mananc de cand ma stiu prajeli, sosuri pe baza de faina, carne grea.. imi plac mult sarmalele, dar am grija sa ma dreg cu iaurt, ceaiuri, daca depasesc masura.. la dulciuri nu am probleme.. ceaiurile le beau fara zahar, fata mea la fel.. si chiar daca am fost scutita de sport, am avut grija sa practic acasa tenisul, fotbal la sfarsit de saptamana.. eu, pana sa ma imbolnavesc, am facut tenis de performanta si mai cochetasem cu handbalul, voleiul.. si crede-ma ca daca merg la sala, nu fac febra muschiulara.. am fost in urma cu niste ani, cu o prietena de-a mea, sa nu se duca singura.. eu alegeam cele mai grele exercitii, iar la banda, foloseam varianta cea mai grea, fara sa transpir o picatura.. acum, cred ca m-am mai schimbat, dupa sarcina.. dar nu disper asa tare.. incerc sa duc o viata echilibrata si sper sa fim sanatoase..

Ma bucur sa "vad" persoane care respecta si SE respecta! floare2.gif hi.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana91
postare Jun 12 2008, 07:23 AM
Postare #20


Member
***

Grup: Members
Postari: 326
Inscris la: 10-May 08
Din: braila
Membru nr.: 23,038



eu as da orce tongue.gif sa mai slabesk am 1 metru 60 si 70kg arat ingrozitor mie jena cand ma uit in oglinda si ma vad dar imi zik in gand: merita totu obletea mea asa e dupa sarcina da cand iesi p strada si vezi alte fete si sati mai zika k au si un copil nu crapi d ciuda!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 02:05 PM