Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Vulcanii Noroiosi Buzau
Adri76
postare Apr 16 2014, 07:20 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 23
Inscris la: 19-March 14
Membru nr.: 237,090



Mergeti in vacanta cu copii la vulcanii noroiosi din Buzau! Merita!

Pentru voi si copii vostri va fi ca o vizita in cartea de geografie sau o vizita la un loc de joaca de pe Luna sau Marte. 
De pe drumul Buzau-Nehoiu in dreptul comunei Satuc se face dreapta (sau stanga daca veniti din partea celalalta) spre Berca. Apoi imediat ce treceti de pod e o bifurcatie si un indicator mare spre stanga catre Vulcanii noroiosi - 14 km (parca). Sunt mereu indicatoare, spre capat e un altul, stanga spre Paclele Mari si dreapta spre cele mici. Noi le am ales pe cele mari, accesul era mai usor cu copii.
Platoul vulcanilor e impresionant, noroiul intarit a creat mici vai si ravene, solul crapa la caldura si capata aspectul pielii de elefant si e spectaculos. E bine cand uscat, pe ploaie sau imediat dupa e cam impracticabil, foarte moale si alunecos.
Vulcanii troneaza in varful platoului, nu sunt impresionanti prin dimensiune dar e spectaculoasa bolboroseala si bulele, si asteptarea dupa un bildabac-bulbuc care va face deliciul copiilor. Am avut de furca cu ei, alergau plini de nerabdare de la un vulcan la altul, alunecau, se minunau... oricum le-a placut. Copii s-au jucat indelung prin santurile create de noroiul uscat, au sarit peste parleazuri, au scormonit in pamant... au fost veseli si incantati. anima1.gif

Puteti vedea asta si din filmuletul pe care l-am facut acolo cu copii:
https://www.youtube.com/watch?v=rwX6c0i1Xc8

Iata si cateva sfaturi din experienta noastra:
-daca mergeti vara luati-va palarii de soare, apa, servetele umede cat de multe si ceva masinute pentru copii, o sa le placa.
-noroiul poate fi iritant pentru piele deci evitati contactul sau curatati-l repede in caz ca inevitabilul s-a produs.
-vulcanii emana si gaze (se simte mirosul), deci nu stati mult deasupra lor si in nici un caz nu fumati.
-nu mergeti pe ploaie... mai bine lasati pe altadata!
Dar de mers, mergeti cu copii si nu o sa va para rau! Este o adevarata lectie de geografie pentru copii!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RonnieIngram
postare Dec 16 2023, 08:03 PM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,455
Inscris la: 7-March 22
Membru nr.: 242,634



The most interesting text on this interesting topic that can be found on the net ... Kissimmee Termite Control
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RonnieIngram
postare Dec 16 2023, 08:05 PM
Postare #3


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,455
Inscris la: 7-March 22
Membru nr.: 242,634



I also wrote an article on a similar subject will find it at write what you think. Orlando Bed Bug Pest Control
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RonnieIngram
postare Dec 16 2023, 08:06 PM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,455
Inscris la: 7-March 22
Membru nr.: 242,634




Hi there, I discovered your blog per Google bit searching for such kinda educational advise moreover your inform beholds very remarkable for me. Oviedo Bed Bug Pest Control
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 06:17 AM