Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Gandurile Cui?
dyana
postare May 19 2009, 12:25 AM
Postare #1


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089





Cum ar fi daca ai putea citi gandurile oamenilor? Eu cred ca as merge pe strada si as asculta povesti: as plange si as rade fara ca oamenii sa inteleaga de ce (sau de cine smile.gif )

Ma intreb daca le-as mai spune adevarul sau i-as minti. Reformulez: le-as spune cum stau lucrurile in realitate sau le-as spune ce vor ei sa auda. Si oare i-as intelege mai bine atunci cand sunt moracanosi, mohorati, rautaciosi: as sti exact ce ii determina sa se poarte ca atare, avand insa o esenta buna, in general?

Nastrusnicia asta cred ca pentru mine ar dizolva unul dintre cei mai mari monstrii din inima mea: teama. Da, imi este frica sa spun ce gandesc, incepand cu cele mai banale conversatii desfasurate la buticul din coltul strazii (de ce tocmai mie imi da pachetul ala de unt storcit?!) si pana la cel mai sincer "te iubesc" ; sau "te urasc".

Nu ma mai intreb cum ar fi daca mi-ar putea mie cineva citi gandurile, in timp ce merg pe strada. Cred ca as fi ...usurata. Si as trece zilnic pe strada celor carora as vrea sa le spun atatea... rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: May 19 2009, 12:44 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 19 2009, 03:00 AM
Postare #2


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(dyana @ May 19 2009, 01:25 AM) *
Cum ar fi daca ai putea citi gandurile oamenilor?

Am fi ca in filmul ala cu Mel Gibson - What Women Want ... laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de Alondra: May 19 2009, 03:00 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare May 19 2009, 07:51 AM
Postare #3


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Iti spun eu ca e f. greu sa ai posibilitatea de a citi gandurile oamenilor, sa ii vezi exact asa cum sunt... te zbati din rasputeri sa ii vezi altfel si mai mult te chinui... sunt nopti cand imi doresc doar odihna, sa nu mai stiu de problemele nimanui, doar de ale mele si nu se intampla doh.gif ... unii spun ca e dar, eu consider doar o grija in plus, o corvoada... insa e si un avantaj, ca astfel ma apar.
Un sfat pt tine: exprima-ti gandurile, lasa-le sa prinda viata (chiar daca pe unii ii pot rani), asa te eliberezi si poti fi mult mai sociabila.. ti-am mai spus eu odata, deschide-te! Nu toti prietenii au timp/stare sa te citeasca rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de mallina2u: May 19 2009, 07:51 AM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare May 19 2009, 07:55 AM
Postare #4


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074




Nu mi-ar placea sa citesc ganduri....poate parerea sincera a unora m-ar rani....de multe ori prefer sa fiu diplomata si sa nu-mi spun adevarata parere pentru a nu rani pe nimeni....poate si altii fac la fel...daca le-as citi gandurile as afla chestii dureroase....


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare May 19 2009, 10:49 AM
Postare #5


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Accept sa patesc ca Mel Gibson in film, cu conditia sa sar peste momentul cand trebuie sa ma trazneasca fulgerul laugh.gif


Malina, ma exprim; chiar peste propriile-mi asteptari. Si te asigur ca sunt si foarte usor de 'citit' (cu exceptia momentelor cand trebuie sa tin un secret laugh.gif ) Am un fel mai ciudat de a zambi in anumite momente, cand poti sa iti dai seama imediat de tot ce am pe suflet. E punctul meu slab. biggrin.gif

Cat despre a citi gandurile oamenilor...era vorba despre o idee mai mult sau mai putin realista de a-i 'asculta'. Si sa asculti un om cred ca o poti face in foarte multe feluri...daca iti pasa de el.

Si inca o idee (ultima tongue.gif ): eu cred ca pentru noi, oamenii sunt in proportie de 70% cum vrem noi sa fie si 30% cum vor ei sa fie... Suntem cam egoisti si superficiali cu ceilalti si nu le acordam destula atentie oFloare1.gif

Claudia, si eu sunt de acord cu diplomatia dar mi se pare ca nu imi ating in veci scopul cu ea. Sunt diplomata atunci cand nu vreau sa spun nimic de fapt dar nu vreau sa las impresia asta biggrin.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare May 19 2009, 10:55 AM
Postare #6


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(mallina2u @ May 19 2009, 08:51 AM) *
Iti spun eu ca e f. greu sa ai posibilitatea de a citi gandurile oamenilor, sa ii vezi exact asa cum sunt... te zbati din rasputeri sa ii vezi altfel si mai mult te chinui... sunt nopti cand imi doresc doar odihna, sa nu mai stiu de problemele nimanui, doar de ale mele si nu se intampla doh.gif ... unii spun ca e dar, eu consider doar o grija in plus, o corvoada... insa e si un avantaj, ca astfel ma apar.
Un sfat pt tine: exprima-ti gandurile, lasa-le sa prinda viata (chiar daca pe unii ii pot rani), asa te eliberezi si poti fi mult mai sociabila.. ti-am mai spus eu odata, deschide-te! Nu toti prietenii au timp/stare sa te citeasca rolleyes.gif

Stiu ca am zis ca e ultima idee dar mi-a mai veni una laugh.gif : stii ca merg destul de mult pe jos prin oras cu camera de gat si din cand in cand ma mai opresc sa fotografiez cate ceva. Vreau sa iti marturisesc ca cele mai bune momente le-am ratat si sunt convinsa ca o sa mai ratez destule pentru ca raman blocata in fata lor, absorbita cu totul de poveste. Dar o sa imi amintesc mereu de copilul cersetor de la Obor, de batranul de la Casa de Pensii, de femeia din statie care vorbea despre Bizet, de niste bisnitari care au batut palma pt un scuter....si as putea scrie romane despre ei, cred. tongue.gif
De asta nici nu ma consider fotograf: un fotograf prinde momente, nu oameni pusi sa zambeasca sau cladiri; eu insa in loc sa le fotografiez, stau si ma uit la ele. biggrin.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare May 19 2009, 12:08 PM
Postare #7


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660



[quote name='dyana' date='May 19 2009, 11:55 AM' post='668364']
... eu insa in loc sa le fotografiez, stau si ma uit la ele. biggrin.gif



... le fotografiezi cu ochii mintii ! wink.gif

Nici eu nu as vrea sa aud si sa aflu ...poate doar chestii haioase , in rest chiar ca e o mare corvoada si greutate .... in plus cu trecerea anilor , viata , te invata sa-ti dai seama si sa poti citii ganduri doar din gesturi sau cateva cuvinte .... unii o numesc experienta de viata !
Cred ca tie ti-ar place sa fi un fel de reporter social... in "jungla" urbana si prin cuvinte sau doar o imagine sa poti surprinde si sa poti reda ce ai vazut , sau te-a impresionat in bine sau rau ...
Partea frumoasa si generoasa a ta ,este ca simti nevoia sa o imparasesti si cu noi ! hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare May 19 2009, 12:51 PM
Postare #8


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Luka @ May 19 2009, 01:08 PM) *
... eu insa in loc sa le fotografiez, stau si ma uit la ele. biggrin.gif
... le fotografiezi cu ochii mintii ! wink.gif

Nici eu nu as vrea sa aud si sa aflu ...poate doar chestii haioase , in rest chiar ca e o mare corvoada si greutate .... in plus cu trecerea anilor , viata , te invata sa-ti dai seama si sa poti citii ganduri doar din gesturi sau cateva cuvinte .... unii o numesc experienta de viata !
Cred ca tie ti-ar place sa fi un fel de reporter social... in "jungla" urbana si prin cuvinte sau doar o imagine sa poti surprinde si sa poti reda ce ai vazut , sau te-a impresionat in bine sau rau ...
Partea frumoasa si generoasa a ta ,este ca simti nevoia sa o imparasesti si cu noi ! hug.gif

mie mi-ar placea sa aud tot tongue.gif
da, si la gesturi ma refeream, m-ai 'citit' wink.gif Se vede ca ai experienta cu mine laugh.gif
nu as putea fi reporter decat poate intr-o irealitate cotidiana...
cat despre partea mea generoasa, e pt ca sa nu mai spuna malina ca nu ma exprim tongue.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare May 19 2009, 01:21 PM
Postare #9


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



trandafir.gif
Te dezmierd cu ganduri bune,
Ti le trimit in fiecare dimineata,
Si in fiecare seara… Le astern peste tine
Cu delicatete, spre a-ti fi acoperamant cald
In noptile friguroase, culcus de liniste netulburata…
Te ghemuiesti sub gandurile mele,
Transformata in copil pierdut printre vise,
Cu capul asezat pe mana mea
Si atunci permit suvoiului gandurilor sa te mangaie…
Oftezi…
Nu stiu intotdeauna pe ce drumuri calatoresti,
Vegheata de luna si personaje de basm,
De efemerul unei papadii a carei imagine
Se resfrange peste viata ta intreaga.
Insa incerc sa iti fiu alaturi,
Observator ingandurat al aventurilor tale onirice…
Las sa picure ploaie de ganduri bune
Peste umerii tai dezgoliti
Si suflu adiere de dor
Spre a-ti racori fruntea…
Oftezi…
Abia atunci ma declar prizonier al odihnei binemeritate
Si ma invelesc, alaturi de tine,
Cu gandurile noastre…
trandafir.gif

autor: Cristian LISANDRU


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare May 19 2009, 01:30 PM
Postare #10


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660



QUOTE(amy28 @ May 19 2009, 02:21 PM) *
trandafir.gif
Te dezmierd cu ganduri bune,
Ti le trimit in fiecare dimineata,
Si in fiecare seara… Le astern peste tine
Cu delicatete, spre a-ti fi acoperamant cald
In noptile friguroase, culcus de liniste netulburata…
Te ghemuiesti sub gandurile mele,
Transformata in copil pierdut printre vise,
Cu capul asezat pe mana mea
Si atunci permit suvoiului gandurilor sa te mangaie…
Oftezi…
Nu stiu intotdeauna pe ce drumuri calatoresti,
Vegheata de luna si personaje de basm,
De efemerul unei papadii a carei imagine
Se resfrange peste viata ta intreaga.
Insa incerc sa iti fiu alaturi,
Observator ingandurat al aventurilor tale onirice…
Las sa picure ploaie de ganduri bune
Peste umerii tai dezgoliti
Si suflu adiere de dor
Spre a-ti racori fruntea…
Oftezi…
Abia atunci ma declar prizonier al odihnei binemeritate
Si ma invelesc, alaturi de tine,
Cu gandurile noastre…
trandafir.gif



Vai cat de frumos ! notworthy.gif
Vezi Diana , altfel de varianta ! wub.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:41 AM