Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Locul Meu, In Lumea Larga
dyana
postare Feb 5 2009, 06:59 AM
Postare #1


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089





Locul meu, in lumea larga

Cred ca in fiecare clipa, se ridica inspre zenit mii de intrebari: "oare este bine ce fac?", "am gresit cu ceva?", "mi se potriveste lucrul asta?", "as fi fericit facand asa ceva?", "aici este locul meu?", intrebari menite sa ne inalte catre propriile idealuri dar care, de multe ori, din pacate ne trag catre nadir. Ma straduiesc sa tin fraul drept, sa nu cad nici pe panta dinspre vise, nici dinspre decizii. Ma intreb doar daca exista cu adevarat, un loc undeva in lume in care sa te poti regasi in totaltate. Si daca exista, propriile nemultumiri in fac imperfect?

Ma recunosc ca un om destul de nehotarat si pana nu 'gust' efectiv dintr-un ceva, nu pot lua o decizie. Iar daca o iau, ma macina indoiala destul de tare incat trebuie sa ma intorc inapoi sa vad cum ar fi fost si altfel. Tot despre mine este vorba si cand spun ca, descoperind ca ceva nu a mers, ca nu era locul meu acolo, nu ma mai intorc pentru nimic in lume inapoi.

Una dintre metaforele pentru viata este drumul; drumul insa pare antonimul locului, doar daca nu...locul meu este pe drum. smile.gif Exista ceva ce nu se va schimba niciodata pentru noi? Putem fi multumiti mereu de ceva, in afara de a fi egoisti?
Ma impresioneaza foarte mult cei care pentru o astfel de intrebare dau raspunsul: "locul meu este langa el/ea". Si cred ca asa ar trebui sa fie pentru toti. smile.gif

Acum, ma macina curiozitatea: care o fi locul meu, in lumea larga?


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Feb 5 2009, 12:12 PM
Postare #2



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



cred ca locul meu ar fi pe o insula cu multe pasari colorate, nisip fin si apa albastra........... rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Feb 5 2009, 12:16 PM
Postare #3


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



frumoase ganduri smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Feb 5 2009, 12:33 PM
Postare #4



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978




dar tu Andrei? nu ne spui unde crezi ca ti-ar fi locul?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Feb 5 2009, 12:46 PM
Postare #5


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



Ba da Danutza. Cu mare drag smile.gif
Ce este mai grav insa, este faptul ca, odata cu trecerea timpului, parca nici eu nu mai stiu acest lucru sad.gif
Parca era mult mai simplu sa raspund la aceasta intrebare, cu ani in urma. Atunci "stiam" mult mai clar care imi este drumul. Sau cel putin asa credeam smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Feb 5 2009, 01:06 PM
Postare #6



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(Andrei @ Feb 5 2009, 02:46 PM) *
Ba da Danutza. Cu mare drag smile.gif
Ce este mai grav insa, este faptul ca, odata cu trecerea timpului, parca nici eu nu mai stiu acest lucru sad.gif
Parca era mult mai simplu sa raspund la aceasta intrebare, cu ani in urma. Atunci "stiam" mult mai clar care imi este drumul. Sau cel putin asa credeam smile.gif


eu cand eram mai tinerica ma vedeam in alt loc dar acum ma vad in alt loc .................... deci trebuie sa visezi si tu la ceva , eu pe tine te vad la o ferma plina cu cai intr-un varf de munte ( nush de ce ) rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare Feb 5 2009, 03:07 PM
Postare #7


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660



QUOTE(dyana @ Feb 5 2009, 06:59 AM) *


Locul meu, in lumea larga

Cred ca in fiecare clipa, se ridica inspre zenit mii de intrebari: "oare este bine ce fac?", "am gresit cu ceva?", "mi se potriveste lucrul asta?", "as fi fericit facand asa ceva?", "aici este locul meu?", intrebari menite sa ne inalte catre propriile idealuri dar care, de multe ori, din pacate ne trag catre nadir. Ma straduiesc sa tin fraul drept, sa nu cad nici pe panta dinspre vise, nici dinspre decizii. Ma intreb doar daca exista cu adevarat, un loc undeva in lume in care sa te poti regasi in totaltate. Si daca exista, propriile nemultumiri in fac imperfect?

Ma recunosc ca un om destul de nehotarat si pana nu 'gust' efectiv dintr-un ceva, nu pot lua o decizie. Iar daca o iau, ma macina indoiala destul de tare incat trebuie sa ma intorc inapoi sa vad cum ar fi fost si altfel. Tot despre mine este vorba si cand spun ca, descoperind ca ceva nu a mers, ca nu era locul meu acolo, nu ma mai intorc pentru nimic in lume inapoi.

Una dintre metaforele pentru viata este drumul; drumul insa pare antonimul locului, doar daca nu...locul meu este pe drum. smile.gif Exista ceva ce nu se va schimba niciodata pentru noi? Putem fi multumiti mereu de ceva, in afara de a fi egoisti?
Ma impresioneaza foarte mult cei care pentru o astfel de intrebare dau raspunsul: "locul meu este langa el/ea". Si cred ca asa ar trebui sa fie pentru toti. smile.gif

Acum, ma macina curiozitatea: care o fi locul meu, in lumea larga?



De multe ori m-am intrebat ,dupa ce am luat-o la stanga (sa zicem...) dar cum ar fi fost la dreapta ? Nu ma refer la regulile de circulatie de pe drumurile publice ci la cele ale vietii ...
Nasol e, ca odata luata o decizie, spre o anume directie, nu prea mai poti sa o "cotesti" sau drumul te obliga sa mergi cam pe unde vrea el si dai din una in alta si dupa un timp constati sau te intrebi :oare ce caut eu aici? Imi vine in minte ideea cartii "Viata pe un peron", a lui Octavian Paler !
Viata mea e plina de multe contradictii mi-a placut romana ,am fost o "umanista"convinsa dar am facut scoli si prestez munci numai...cu cifre , mereu am fost catalogata closca cu puii , deoarece ma atrag copilasii si as sta numai in preajma lor dar m-am maritat tarziu si inca astept un copil in viata mea , a noastra ...
Mereu mi-au placut barbatii bruneti cu ochi de culoare inchisa iar sotul meu , care pentru mine e cel mai minunat om din lume , are niste ochi incredibil de ...albastrii !
Ca toti oamenii nascuti si crescuti in mari orase (cu bunici si parinti bucuresteni) am avut nostalgia bunicilor de la tara sau dorinta de a ma muta la munte , lucru pe care l-am facut la 38 ani de ani iar acum am nostaligia Bucurestiului , sau mai exact a locurilor si amintirilor legate de el si a ...parintilor !
Un lucru e cert: nu poti fii in doua locuri sau pe doua drumuri in acelasi timp ... depinde de dorinta , puterea, curajul fiecaruia de a "experimenta" sau incerca cat mai multe , cum se zice :calatorului ii sade bine cu drumul ...
Ma gandesc ca sunt oameni care au stat numai in casa dar au depasit marginile Universului cu gandul , cu visele, cu scrisul ... de exemplu Jules Verne !
Multi spun ca important nu-i drumul sau punctul terminus al destiantiei ci doar IDEEA de drum si lucrurile , de dorit bune, pe care le lasam pe parcurs ...
Mai , Diana , ma faci sa bat campii ! Oricum, eu primul lucru cand "te vad" ,l-ai spus chiar tu cel mai bine :"locul meu e pe drum" si as adauga: impingand carutul Larei si facand poze liwlol.gif !!! Da , cu siguranta ,locul tau e pe drum , acum ma refer la ACEL drum , care a fost pretextul acestui topic !
Nu o lua ca pe o lauda (mai repede ca pe o multumire personala notworthy.gif )dar tu stii sa provoci(frumos!)oamenii si sa-i scoti din tipare si chiar sa-i faci fericiti ! tzuc.gif
Drum frumos sa ai...si cu "poze" pe masura sufletului tau ! hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare Feb 5 2009, 03:13 PM
Postare #8


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660



QUOTE(Danutza_rge @ Feb 5 2009, 01:06 PM) *
eu cand eram mai tinerica ma vedeam in alt loc dar acum ma vad in alt loc .................... deci trebuie sa visezi si tu la ceva , eu pe tine te vad la o ferma plina cu cai intr-un varf de munte ( nush de ce ) rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif



...scuze ca ma bag dar aceasta imagine ii se trage lui Andrei de la ...Calaretul (calatorul ) singuratic ! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
...parca asa ii vad si eu ! trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare Feb 5 2009, 03:16 PM
Postare #9


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660



QUOTE(Luka @ Feb 5 2009, 03:13 PM) *
...scuze ca ma bag dar aceasta imagine ii se trage lui Andrei de la ...Calaretul (calatorul ) singuratic ! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
...parca asa ii vad si eu ! trandafir.gif



pardon .... Calatorul , calaretul care de fapt era... cantaretul siguratic !
Cum sa fi tu singuratic ? Pai noi unde suntem sau crezi ca te lasam ????!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Feb 5 2009, 03:33 PM
Postare #10



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(Luka @ Feb 5 2009, 05:13 PM) *
...scuze ca ma bag dar aceasta imagine ii se trage lui Andrei de la ...Calaretul (calatorul ) singuratic ! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
...parca asa ii vad si eu ! trandafir.gif





PAI CA-M DA ................CA II SEDEA TARE BINE CALARE bananab.gif bananab.gif bananab.gif bananab.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:44 AM