Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calciu Gluconic
chiriloiu
postare Feb 12 2009, 12:08 PM
Postare #11


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 380
Inscris la: 5-January 09
Din: bucuresti
Membru nr.: 62,685



QUOTE(andral @ Feb 8 2009, 04:02 PM) *
si bebelushul meu a facut analize si dr pediatru a zis 3 luni ,10 zile/luna 5ml..la sfarsitul celor trei luni medicul de familie mi.a spus ca se da pana la un an in fiecare luna la toti copii si i.am dat iar si iar...luna aceasta am auzit o mamica ca da copilului doar din 2 in 2 luni calciu si am intrebat si eu medicul de familie cum se face ca al meu trebuie sa ia in fiecare luna..si a zis ca sa.l mai las vreo 2 luni fara calciu si vigantol sa.i mai dau doar luna aceasta si de luna viitoare la soare...trebuie sa ajung la pediatru ca toata treaba asta nu mi se pare normala


nu stiu ce sa zic de Ca dar nu renunta la vigantol indiferent ce zice medicul de familie ptr ca vigantolul se da ca sa previna rahitismul ,o boala f obisnuita in zilele noastre si cu repercursiuni grave, mai ales acum pe timp de iarna cand nu prea ai la ce soare sa expui bebe-ul;te sfatuiesc sa mergi la pediatru si sa intrebi


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
michelle_9
postare Feb 14 2009, 08:19 PM
Postare #12


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 607
Inscris la: 6-June 07
Din: Ploiesti
Membru nr.: 4,261



QUOTE(diana1318 @ Feb 4 2009, 07:54 AM) *
fetitei mele i-a prescris dr 'preventiv, ca asa se face ' pe la 2 luni (sau 4 , nu mai stiu , cand am fost la vaccin ) dar nu i-am dat ; pentru calciu si fier, raman la parerea ca trebuie analize si apoi vedem ce si cum ...
ti-a spus de ce i-a prescris calciu gluconic ? (tot gluconic imi spusese si mie )

Si noua ne-a recomandat calciu gluconic 5 zile , 5 ml el si 5 eu din cauza dintisorilor ca aveam doi si inca doi care tre sa iasa si de doua sapt ne chinuim si nu mai ies.
Azi vad ca baloseste mai abundent si ne musca de mana, degete... si prca se vede ceva.
Sper sa iasa ca e tare marait.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamiflor
postare Mar 19 2009, 06:15 PM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 9-January 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 63,552



Buna,

Noua medicul ne-a recomandat calciu gluconic inca de la iesirea din spital-5 ml/zi, 10 zile pe luna. Bebe avea un tremur la barbita si la piciorus si ni s-a spus ca datorita lipsei de calciu pe timpul sarcinii. I-am dat 10 zile dar a ramas cu tremur si voi continua pana zice doctorul stop.
A, interesant este ca medicul ne-a spus ca la copii alaptati la san se recomanda oricum calciu inca de la inceput pentru ca laptele de mama nu are calciu, comparativ cu laptele praf. Oricum asta este un mic inconvenient fata de celelalte beneficii ale alaptatului la san.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sarutza
postare Mar 19 2009, 10:30 PM
Postare #14


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 59
Inscris la: 12-November 08
Din: ph
Membru nr.: 48,289




si noua ne-a recomandat medicul calciu gloconic 5 ml/zi timp de 10 zile /luna de la 5 luni. Acum la 4 ani luam calciu masticabil un comprimat/zi timp de 14 zile /luna yes.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doli
postare Mar 20 2009, 02:21 PM
Postare #15


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 15
Inscris la: 8-March 09
Membru nr.: 76,827



QUOTE(Necty @ Feb 8 2009, 02:19 PM) *
Buna,

Eu i-am dat Gluconat de calciu 10 zile cate 5 ml/zi la 2 si 4 luni. Ii voi mai da la 6,9,12,15 luni.
Cei de la Medlife, unde am nascut, mi-au spus sa-i dau in fiecare luna calciu gluconic 5 ml/10 zile. Pana la urma i-am dat decat la 2 si 4 luni, asa cum mi-a zis pediatra.



-calciu gluconic sau gluconatul de calciu se da in fiecare luna pana la varsta de 1 an fie preventiv, fie tratament
-noi am luat gluconat de calciu cate 3 ml timp de 10 zile/luna
-daca ii dai o luna da o luna ba, ce faci??? e ca la raceala azi iau medicamente ,maine fac pauza si tot asa
-de ce pana la 1 an???? pt ca se considera ca la varsta de 1 an diversificarea este facuta si copilul poate asimila din alimente calciu(lapte de vacuta,branza,cascaval,iaurt)
-daca lui bb nu-i mai place gluconatul poti incerca cu calciu pharco ( e un pic mai slab ca si concentratie decat gluconatul)dar e dulce si lui bb o sa-i placa
-tu faci cum crezi dar pot sa-ti spun ca mai bine ii dai preventiv calciu decat ca si tratament in urma analizelor
-eu nu i am dat aproape 2 luni calciu ca tot asa am gasit un pediatru istet si oasele lui bb au inceput sa trosneasca asa ca am cautat alt pediatru cu care m-am inteles f bine
-trebuie sa te decizi de ce doctor asculti ca altfel nu vei stii ce sa faci pe viitor, pt fiecare doctor are opinia lui

Aceasta postare a fost editata de doli: Mar 20 2009, 02:23 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aryana
postare Mar 20 2009, 02:39 PM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,030
Inscris la: 5-November 07
Membru nr.: 9,158



Asta cu alimentatia mi se pare f tare. Cum adica nu are bebe de unde sa ia calciu din alimentatie cand el papa numai lapte? doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Monica Laura
postare Mar 20 2009, 06:20 PM
Postare #17


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 24
Inscris la: 7-August 08
Membru nr.: 33,339



QUOTE(diana1318 @ Feb 4 2009, 05:54 PM) *
fetitei mele i-a prescris dr 'preventiv, ca asa se face ' pe la 2 luni (sau 4 , nu mai stiu , cand am fost la vaccin ) dar nu i-am dat ; pentru calciu si fier, raman la parerea ca trebuie analize si apoi vedem ce si cum ...
ti-a spus de ce i-a prescris calciu gluconic ? (tot gluconic imi spusese si mie )



salut mamici
sunt si eu mamica unei fetite de 4 luni si ne-a recomandat medicul de familie calciu gluconic timp de 10 zile la fiecare luna. am inteles ca este pentru fixarea calciului in organism, pentru inchiderea foarte bine a fontanelei iar dupa cele 10 zile urmeaza 20 de zile cu vigantol cate 4 picaturi/zi. pana la 4 luni i-am dat 5ml/zi de calciu iar acum cu patra luna, i-am dat 10m;/zi, adica o fiola intreaga. ca sa o pot pacali pe cea mica, i-am amestecat cu ceai si l-a baut. Sa stiti ca am vazut multe articole legate de calciu gluconi iar mie la maternitate mi-a zis chiar si pediatrul de el. deci e bine sa il folositi jucaus.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
herbertmaria54
postare Mar 20 2009, 08:52 PM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 27
Inscris la: 9-March 09
Membru nr.: 77,249



Noi am luat cate 5 ml timp de 10 zile la 2,4,6, si 9 luni. Fiecare doctor e cu shema lui de administrare. Am mai auzit si alte variante. Sanatate multa!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adela72
postare Mar 21 2009, 12:46 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,253
Inscris la: 11-February 09
Din: CRAIOVA
Membru nr.: 71,271



QUOTE(andral @ Feb 4 2009, 01:14 AM) *
v.a fost recomandat calciu gluconic pentru bebelusi?cat timp?

Buna andral!!!!! mie mi-a recomandat medicul pediatru ca gluconic atunci cand am fost internata cu Daria in spital in urma analizelor...i-a iesit calcemia mica si i s-a parut si fontanela mai mare....a zis sa-i dau 5 ml, iar restul sa-l iau eu + vigantol 4 picaturi(de la doua)...sa-i dau 2 luni, apoi sa-i fac din nou analizele sa vedem daca s-a stabilizat...acum incep sa-i dau si luna asta 10 zile, apoi mergem la anlize...


--------------------





CAND SOARTA TI SE PARE GREA,
SI CAND O LACRIMA-TI USUCA VANTUL,
CAND CHEMI, FARA SA VINA CINEVA
SI-ASTEPTI...SI ITI RASPUNDE NUMAI GANDUL
ADU-TI AMINTE CA INTR-O ZI CU GER
IN IESLEA CEA SARACA SE NASTEA HRISTOS.
RIDICA-TI OCHII, CAUTA-L PE CER
SI IA SI TU PUTEREA DE LA EL.




http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp/idc=5540
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina_ana
postare Mar 22 2009, 11:29 PM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,115
Inscris la: 26-November 08
Din: Sibiu
Membru nr.: 51,486



si eu ii dau baietelului meu calciu cate 5 ml / zi , restul il iau eu si cate 4 pic/zi de vigantol


--------------------


Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 01:17 PM