Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

60 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Film - Furtuna La Palat, seriale coreene in general
andaro
postare Jan 2 2010, 05:03 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



De un timp am prins gustul filmului coreean ( este singurul film pe care-l urmaresc la Tv )....iar "Furtuna la palat" se difuzeaza de L-V pe TVR1, incepand cu ora 15:10...imi place f mult....imi place tematica filmului, cultura coreeana...traditiile etc.... wub.gif

Mai urmareste careva acest serial? rolleyes.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Jan 2 2010, 05:37 PM
Postare #2


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



AM VAZUT SI EU CEVA CEVA DIN EL DAR INAINTE DE ACESTA URMAREAM GIUVAIERUL PALATULUI DAR NU AM VAZUT CUM S-A TERMINAT CA AM PLECAT FIX IN ACEEA PERIOADA DIN TARA.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 2 2010, 05:48 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



IN CAZUL MEU E INVERS...din celalalt am vazut cateva episoade ( finalul nu l-am prins nici eu )...iar pe acesta il urmaresc cu drag...
Ma bucur ca l-au difuzat si de sarbatori... bananab.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 3 2010, 12:56 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214




Chiar nu mai urmareste nimeni acest film? unsure.gif
Nu am cu cine povesti despre el... sad.gif

Fiecare cu gusturile lui... oFloare1.gif



--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 10 2010, 06:51 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Daca totusi careva dintre voi va dori sa vada episoadele serialului Yi San ( furtuna la palat )...am gasit acest link - http://www.dramastyle.com/view_theme_multi...5-sq-29591.html .

Din pacate net-ul meu merge f greu si nu reusesc sa le vad pe urmatoarele...abia astept seara ca sa inceapa serialul iar de la o zi la alta mi se pare f mult... tongue.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 12 2010, 02:33 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Furtuna la palat este un serial coreean, istoric si dramatic ce prezinta viata regelui Jeongjo, al 22-le rege al dinastiei Joseon. Acesta a ramas in amintirea coreenilor ca fiind intelegator cu omul de rand in ciuda originii sale regale.

Serialul incepe cu copilaria regelui, cand se imprieteneste cu alti doi copii ce lucreaza la palat, care vor fi mai tarziu expulzati. Bunicul lui Jeongjo il izoleaza pe tatal copilului intr-un depozit de orez, fara apa si fara mancare deoarece se teme ca printul coroanei planuieste o lovitura. Copilul doreste sa isi salveze tatal, si impreuna cu cei doi prieteni, il implora pe print sa ii ierte tatal. Povestea sare mai apoi in anii de tinerete ai lui Jeongjo cand se reintalneste cu prietenii din copilarie. Toata perioada in care el domneste este presarata cu intrigi. Bineinteles ca din viata regelui nu poate lipsi dragostea, si tanarul se indragosteste de una dintre prietenele din copilarie, Song Yeon.

Serialul prezinta viata plina de triumf, regrete, incercari grele si realizari istorice ale lui Jeongjo, un rege cu mintea deschisa care a aparat valorile democratice.

A fost un lider innascut care a pus capat politicii partizane vicioase si a revitalizat economia cu vasta sa cunoastere a pietei de desfasurare. In secolul XVIII a creat o puternica paradigma si a condus regatul cu multa iscusinta. Aceasta drama televizata acopera episoade ale vietii lui si preamareste realizarile savantilor care au contribuit la resolidificarea puterii regatului.

Apogeul artelor coreene a fost atins in timpul dinastiei Joseon. Arhitectura a stralucit prin remarcabila constructie a fortaretei Hwaseong, iar cultura occidentala s-a strecurat in regat. Oameni de seama ai istoriei artei coreene (cum ar fi Park Ji-won, Lee Ick, Jung Yak-yong, Kim Hong-do, Shin Yoon-bok si altii) apar in acest serial de asemenea. Chiar si cele 10 tentative de omor, survenite doar in timpul lui Jeongjo, sunt infatisate de actorii Furtunii la palat.

Serialul mai surprinde si momentul de cotitura al economiei secolului al XVIII-lea, intarirea armatei regale si multe alte aspecte ale istoriei in vremea lui Jeongjo.

In rolurile principale ii vedem pe mult premiatul Lee Seo Jin in rolul lui regelui Jeongjo si pe Han Ji-min in rolul lui Song-Yeon Seong (care in Giuvaerul palatului a jucat rolul lui Shinbi). Serialul are 77 de episoade si prima oara a fost difuzat in anul 2007. La fel ca si Giuvaerul palatului, si Furtuna la palat a fost recompensat cu multe premii.




--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 13 2010, 06:05 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Si melodia ... whistling.gif wub.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 27 2010, 12:46 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Pacat ca n ati prins gustul acestui serial...fara cel din aceasta seara mai sunt 4 episoade... sad.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Feb 3 2010, 11:51 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Azi este ultimul episod din Furtuna la palat iar de maine va incepe un alt serial coreean ...Secretele de la palat - Great Queen Seon deok .

Noul filmul este inspirat din viata reginei Seon deok,care a devenit domnitoarea regatului Shilla iar evenimentele din cele 62 de episoade preced domnia acesteia din perioada 632-647.

Intorsi in timp, in perioada celor trei regate (Shilla, Paekchae si Koguryo ), regatul Shilla...

Deokman ( numele celei ce avea sa devina regina Seon deok ), este abandonata la nastere iar mai tarziu revine la palatul regal din Shilla, o data cu ajutorul primit de la sora sa geamana, printesa Chonmyong...in efortul de a-i tine piept lui Mi-shil, care dorea cu orice pret sa ajunga la putere.

Mai multe informatii vezi afla doar urmarind acest serial...

Merita vazut! wink.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Feb 6 2010, 11:01 PM
Postare #10


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



ANDA, MAI E DIN ACEST SERIAL?
NU STII CE INCEPE DUPA ....
PE ASTA NU L-AM PREA INTELES SI NICI URMARIT whistling.gif
AM GASIT PE NET TOATE EPISOADELE DIN Giuvaierul Palatului bananab.gif bananab.gif

Aceasta postare a fost editata de mia22_ro: Feb 6 2010, 11:02 PM


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

60 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 05:32 AM