Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

44 Pagini V  « < 22 23 24 25 26 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Plante De Apartament
corina_vanda
postare Aug 18 2008, 03:17 PM
Postare #231


Member
***

Grup: Members
Postari: 127
Inscris la: 1-February 07
Membru nr.: 1,846



mersi mult. trandafir.gif
le iubesc ca pe copilasii mei. oFloare1.gif
trandafirii acestia doi sunt inca mici,mai am unul mai mare dar abia acum incepe sa infloreasca.
cand o sa aiba flori o sa le fac poze si o sa le vedeti.
pa pa
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurelia_hadarau
postare Aug 25 2008, 05:44 PM
Postare #232


aurelia si andreea
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,919
Inscris la: 30-November 07
Din: BISTRITA
Membru nr.: 10,537



Vreau sa va arat si ultimele achizitii in materie de flori;nu prea le stiu denumirea stiintifica dar eu le spun puiutii mei dragi:










si asta este mai veche dar imi place foarte mult

asta este doar o mica parte din gradina mea vede,am ajuns la peste 50 plante ,vreo 30 interior si peste 20 exterior.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIMI76
postare Aug 28 2008, 09:40 AM
Postare #233


o mamica fericita
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,328
Inscris la: 17-July 08
Membru nr.: 30,865



Aurelia,felicitari si la cat mai multe!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G.Raluca
postare Aug 28 2008, 09:44 AM
Postare #234


Mamica de printisorica
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,697
Inscris la: 8-March 08
Din: Verona IT
Membru nr.: 17,216




Aurelia draga ...felicitari!Sunt foarte frumoase florile tale...se vede ca ai mare grija de puiutii tai! trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G.Raluca
postare Aug 28 2008, 09:46 AM
Postare #235


Mamica de printisorica
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,697
Inscris la: 8-March 08
Din: Verona IT
Membru nr.: 17,216



QUOTE(corina_vanda @ Aug 18 2008, 03:17 PM) *
mersi mult. trandafir.gif
le iubesc ca pe copilasii mei. oFloare1.gif
trandafirii acestia doi sunt inca mici,mai am unul mai mare dar abia acum incepe sa infloreasca.
cand o sa aiba flori o sa le fac poze si o sa le vedeti.
pa pa



Sunt tare frumoase floricele tale...asteptam sa ne mai incanti si cu altele! floare2.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristina321711
postare Dec 21 2008, 10:23 PM
Postare #236


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,595
Inscris la: 6-February 08
Din: ......
Membru nr.: 14,309



Sa va arat o planta care mie imi place f mult,sincer nu stiu cum se numeste stiu doar ca infloreste in luna decembrie. Asta e al doilea an de cand o am si e plina de floricele. rolleyes.gif


--------------------





you know u are in LOVE when u dont want to sleep because reality is BETTER than your DREAMS!!!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare Dec 21 2008, 10:26 PM
Postare #237


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660



QUOTE(cristina321711 @ Dec 21 2008, 10:23 PM) *
Sa va arat o planta care mie imi place f mult,sincer nu stiu cum se numeste stiu doar ca infloreste in luna decembrie. Asta e al doilea an de cand o am si e plina de floricele. rolleyes.gif


Eu stiu ca popular ii spune "craciunita" pentru ca in aceasta perioada infloreste ...si este foarte frumoasa ! oFloare.gif
Anii de zile am avut si ii mergea bine intr-un spatiu mai racoros , in sensul ca avea flori pana spre februarie .
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Dec 21 2008, 10:37 PM
Postare #238


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(cristina321711 @ Dec 22 2008, 12:23 AM) *
Sa va arat o planta care mie imi place f mult,sincer nu stiu cum se numeste stiu doar ca infloreste in luna decembrie. Asta e al doilea an de cand o am si e plina de floricele. rolleyes.gif

Planta se numeste Schumbergera doar popular i se mai zice Craciunita deoarece perioada de inflorire este aproape de Craciun...o planta care vine din tinuturile calde ale Braziliei si creste in tufe mari. In varful frunzelor sale zimtate apar nu una, ci chiar trei flori ca niste ciucurasi de culoarea ciclam, alb, rosu sau portocaliu....Ca orice cactus, Craciunita nu iubeste caldura excesiva a verii, de aceea trebuie asezata intr-un loc umbros. Bobocii acestei plante de interior incep sa apara toamna, iar inflorirea este determinata de scurtarea orelor de lumina din timpul zilei. Ca si in cazul Stelei Craciunului i se va scurta perioada de lumina si se va feri de lumina artificiala. Fie mutati ghiveciul Craciunitei intr-o incapere intunecata si il scoateti a doua zi, fie o acoperiti cu un carton. Ca sa puteti avea o Craciunita plina de flori aceasta operatiune trebuie inceputa cu 6 - 8 saptamani inainte de Craciun. Pentru a nu pierde bobocii, nu miscati planta de la locul ei (atentie sa nu fie asezata in plin soare). De asemenea curentul de aer, schimbari bruste de temperatura, radacini uscate sau excesiv de ude, aerul uscat sau un ghiveci prea mare pot duce la pierderea bobocilor si chiar a plantei propriu-zise.
Si eu am o tufa mare...are f multi boboci...ciucurasul ( floarea ) este de culoare roz in mijloc cu alb...e superba...


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare Dec 21 2008, 10:44 PM
Postare #239


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660



QUOTE(aandaaro @ Dec 21 2008, 10:37 PM) *
Planta se numeste Schumbergera doar popular i se mai zice Craciunita deoarece perioada de inflorire este aproape de Craciun...o planta care vine din tinuturile calde ale Braziliei si creste in tufe mari. In varful frunzelor sale zimtate apar nu una, ci chiar trei flori ca niste ciucurasi de culoarea ciclam, alb, rosu sau portocaliu....Ca orice cactus, Craciunita nu iubeste caldura excesiva a verii, de aceea trebuie asezata intr-un loc umbros. Bobocii acestei plante de interior incep sa apara toamna, iar inflorirea este determinata de scurtarea orelor de lumina din timpul zilei. Ca si in cazul Stelei Craciunului i se va scurta perioada de lumina si se va feri de lumina artificiala. Fie mutati ghiveciul Craciunitei intr-o incapere intunecata si il scoateti a doua zi, fie o acoperiti cu un carton. Ca sa puteti avea o Craciunita plina de flori aceasta operatiune trebuie inceputa cu 6 - 8 saptamani inainte de Craciun. Pentru a nu pierde bobocii, nu miscati planta de la locul ei (atentie sa nu fie asezata in plin soare). De asemenea curentul de aer, schimbari bruste de temperatura, radacini uscate sau excesiv de ude, aerul uscat sau un ghiveci prea mare pot duce la pierderea bobocilor si chiar a plantei propriu-zise.
Si eu am o tufa mare...are f multi boboci...ciucurasul ( floarea ) este de culoare roz in mijloc cu alb...e superba...


Multumim pentru informatii , interesante ! floare2.gif
Acum imi amintesc ca ii se mai spune , tot popular , "Nu ma deranja "!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Dec 21 2008, 10:47 PM
Postare #240


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Si...mai este un fel de planta...doar cu frunze iar cele dinspre varf se inrosesc....aceasta se numeste "Steaua Craciunului "...popular si aceasta se denumeste tot Craciunita...sa nu se creeze confuzii...

Cateva lucruri despre Steaua Craciunului
Denumirea stiintifica a plantei este Euphorbia pulcherrima, ea mai numindu-se si Poinsettia. Planta Craciunita nu prezinta de fapt flori mari, ci frunze colorate, sau mai bine zis frunza care se coloreaza in preajma Craciunului. Este vorba despre frunzele superioare, care vor deveni rosii in preajma Nasterii Domnului, dand aspectul unor flori. Florile propriu-zise sunt, de fapt, mici si nesemnificative si nu dau un aspect deosebit plantei. Pentru a afla mai multe despre legatura dintre Craciunita si Nasterea Domnului puteti citi urmatoarea legenda a Craciunitei.
Efortul de ingrijire al acestei plante va fi extrem de mic, deoarece este o planta viguroasa. Chiar daca nu ati mai crescut pana acum plante de apartament, dar v-ati hotarat ca ar fi o idee buna sa incepeti, deoarece ati vrea sa aduceti in caminul vostru un strop de frumusete, nu va fie frica sa incepeti cu Craciunita. Nu este o planta pretentioasa.
Cum o recunoastem?
Craciunita creste sub forma unui arbust cu frunzele mari si late, in forma de stea. Frunzele plantei se coloreaza in luna decembrie in rosu, galben, roz sau crem si isi mentin culoarea pana in primavara. Planta este adesea folosita ca planta de decoratiune, fiind ea insasi un simbol al Craciunului.
Cum o ingrijim
- In ceea ce priveste felul cum trebuie udata, planta nu este deosebit de pretentioasa. Este mai degraba sensibila la miscari sau mutari decat la lipsa apei. Se pare ca planta poate rezista si o saptamana fara a fi udata. Nu se va ofili decat atunci cand nu este udata mai mult de o saptamana. Totusi, este recomandabil sa mentineti sanatatea plantei udand-o zilnic cu o cantitate mica de apa.
- Este interzis sa udati planta in farfuriuta. Este preferat sa mentineti doar pamantul umed, deoarece adunarea umezelii statute in ghiveci va ofili planta.
- Pentru ca o Craciunita sa reziste de-a lungul iernii, va necesita temperaturi de minim 15 grade. In cazul in care obisnuim sa ne tinem plantele pe balcon, este bine ca iarna sa mutam Craciunita in casa. Acest lucru este valabil si pentru cazurile cand balconul este inchis, acesta neputand asigura temperaturi de 15 grade.
- Se obisnuieste ca planta sa se tunda pentru a nu deveni deosebit de frunzoasa. Momentul cel mai potrivit pentru a o tunde este primavara, cand planta devine mai putin sensibila. Este bine sa tundeti planta, scurtand lastarii, pentru a stimula ramificarea plantei.
- In timpul primaverii si verii, este bine ca planta sa fie pastrata afara, intr-un loc semiumbrit.
-Dupa trecerea perioadei de inflorire, Poinsetia are nevoie de o perioada de repaus de cel putin 2 luni, timp in care se vor rari udarile si se vor suspenda fertilizarile.
- Pentru o inflorire cat mai reusita, va recomand sa folositi ingrasaminte a caror formula sa contina Molibden, intrucat lipsa acestui element duce la degradarea si, in final, la moartea plantei.
Cum o inmultim
In ceea ce priveste inmultirea Poinsetiei, se poate realiza prin butasire sau prin seminte, insa procesul este anevoios si de lunga durata. Pentru realizarea cu succes a procesului butasire se recolteaza de pe planta-mama butasi de 10-12 cm. lungime, care sa aiba varsta de minim 5-6 saptamani. Acesti butasi au o seva laptoasa, numita latex. Trebuie sa stiti ca latexul impiedica formarea radacinilor la butas, prin procese de oxidare celulara, astfel ca butasul, inaintea plantarii, trebuie supus unui proces de eliminare a latexului. In acest scop, se introduce butasul cu baza in apa la temperatura de 25-30 de grade Celsius, proces care favorizeaza eliminarea latexului. Va recomand plantarea butasului in turba amestecata cu nisip, la temperatura constanta de 20-22 de grade Celsius, si acoperirea sa cu un clopot care poate fi din sticla sau din plastic.

Poate unele dintre noi am achizitionat aceasta planta ... este f des intalnita in perioada sarbatorilor de iarna. smile.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

44 Pagini V  « < 22 23 24 25 26 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 06:59 AM