Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copilaria Generatiei Mele
Mih@ela
postare Aug 29 2009, 07:06 PM
Postare #1


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Va mai amintiti?

..aceasta a fost copilaria mea
Si-mi mai amintesc cu nostalgie unele dintre nazbatiile care le faceam cu prietenele mele..Cea mai tare:prin clasa a 5 ne-a venitin cap sa ciocanim la usile salilor de clasa apoi fugeam ,pana cand am dat d diriginta noastra..va dati seama ce a urmat a doua zi la scoala..
Sau imi mai amintesc cand scoteam preshuri mari sau cuverurile bune ale mamei si faceam corturi in spatele blocului si ce frumos ne jucam noi cu papusile facandu-le hainutze,sau improvizam magazin d bijuterii de vanzare(bijutriile erau cioburi de sticle de diferite forme) ..sau faceam mancare pt papusile nostre in dopuri de sticle din nisip si apa..si tot asa..
Sau imi amintesc cum ma urcam pe sifonier si saream pe pat,cu fratii mei..de la o distanta nu prea mica,ca aproape am facut gaura in pat..
Odata (la bunici)am plecat la cules/furat de mure,si eu m fost singura care s-a pierdut de grup,pentru ca in final sa ma gaseasca padurarul cu galetusha plina cu mure.. rolleyes.gif
Oare copilul meu va avea o copilarie la fel de frumoasa ca a mea?
Voi ce amintiri avetzi?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 29 2009, 07:16 PM
Postare #2


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



off, ce amintiri frumoase ai trezit in mine...
eu nu cred ca generatia cea noua va avea o asa copilarie frumoasa cum am avut noi...ei se maturizeaza mult prea repede, practic nici nu stiu sa se joace...
petrecem vreo 3 ore zilnic in parc cu alex si vad copiii e varsta lui si un pic mai mari care habar nu am sa se joace...inafara de pokemoni, bakugani si alte saracii de-astea nu ii vad jucandu-se: de-a-v-ati-ascunselea,la foc la foc, 1-2-3 la perete stop... sau alte nspe jocuri pe care noi le jucam de dimineata pana seara in fata blocului... rolleyes.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Aug 29 2009, 07:17 PM
Postare #3


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



eu furam tot asa paturile bune mamei si legumele si cratitele bune si tacamuri si mergeam in cresa din spatele blocului meu si faceam acolo mancare pentru toti copii ...tin minte k intro zi era sa dam foc la vegetatia uscata de acolo ...apoi mai tin minte k odata mi-am taiat rau in gardul de la cresa...k pentru a ajunge in cresa trebuia sa sarim un gard inalt de 2 metri de beton si cu sarma ghimpata pe deasupra...asa si eu vrand sa scap de sarma ghimpata am alunecat si am cazut de pe gard si in cadere miam julit piciorul rau de sus pana jos dar n-am spus o vorba mamei despre asta k ma altoia dak afla unde am fost..pentru k cresa era un loc interzis pentru noi!


si imi mai aduc aminte cum urmaream in fiecare seara desene animate gen...sandy bell ,candy,tom si jerry etc..

sau imi mai aduc aminte cand m-am urcat in teiul batran din fata blocului si nu mai putem sa ma dau jos! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Aug 29 2009, 07:19 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Aug 29 2009, 07:17 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116




OOOOOOOO, da cate amintiri frumoase am din copilarie.
cel mai bine imi amintesc spiritul sarbatorilor de iarna ,,...simteam cu adevarat ca vine mos craciun,nu l-am vazut niciodata copil fiind,insa mereu simteam magia.........mirosul de mancare sprecifica, caldura din casa,bradul, cadourile,putine ,de altfel ,dar cu valoare mare penrtu noi.......ne bucuram de o ciocolata,de portocale, de jeleuri......
si stiu ca ne placea sa dormim pe jos in paturi improvizate..................ne imaginam ca suntem in excursie
jocurile in curte cu vecinii nostri,eu mereu eram invatatoarea sau doctorita............cu catalog dintr-un caiet vechi,dadeam retete gratis si la farmacie nu platea nimeni.......mereu am vrut sa ajut oamenii dandu-le bani sau cadouri.......in jocurile mele........
seara ne jucam pe strada mata ascunsa,
frai mei isi facusera "fort"in podul casei............nu avea voie nimeni acolo,era teren minat......


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Aug 29 2009, 07:20 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



si desenele animate, simple si frumoase..................ne adunam toti de pe strada in fata televizorului,era casa pliiiina!!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Aug 29 2009, 07:20 PM
Postare #6


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(giulia_0319 @ Aug 29 2009, 08:16 PM) *
off, ce amintiri frumoase ai trezit in mine...
eu nu cred ca generatia cea noua va avea o asa copilarie frumoasa cum am avut noi...ei se maturizeaza mult prea repede, practic nici nu stiu sa se joace...
petrecem vreo 3 ore zilnic in parc cu alex si vad copiii e varsta lui si un pic mai mari care habar nu am sa se joace...inafara de pokemoni, bakugani si alte saracii de-astea nu ii vad jucandu-se: de-a-v-ati-ascunselea,la foc la foc, 1-2-3 la perete stop... sau alte nspe jocuri pe care noi le jucam de dimineata pana seara in fata blocului... rolleyes.gif

aaabine k mi-ai adus aminte de aceste jocuri..imi aduc aminte cu drag cum jucam sotronul,popa prostu' la carti,uliul si porumbeii...DOAMNE ce ne mai distram !

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Aug 29 2009, 07:24 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Aug 29 2009, 07:29 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(Mih@ela @ Aug 29 2009, 09:06 PM) *
Va mai amintiti?

..aceasta a fost copilaria mea
Si-mi mai amintesc cu nostalgie unele dintre nazbatiile care le faceam cu prietenele mele..Cea mai tare:prin clasa a 5 ne-a venitin cap sa ciocanim la usile salilor de clasa apoi fugeam ,pana cand am dat d diriginta noastra..va dati seama ce a urmat a doua zi la scoala..
Sau imi mai amintesc cand scoteam preshuri mari sau cuverurile bune ale mamei si faceam corturi in spatele blocului si ce frumos ne jucam noi cu papusile facandu-le hainutze,sau improvizam magazin d bijuterii de vanzare(bijutriile erau cioburi de sticle de diferite forme) ..sau faceam mancare pt papusile nostre in dopuri de sticle din nisip si apa..si tot asa..
Sau imi amintesc cum ma urcam pe sifonier si saream pe pat,cu fratii mei..de la o distanta nu prea mica,ca aproape am facut gaura in pat..
Odata (la bunici)am plecat la cules/furat de mure,si eu m fost singura care s-a pierdut de grup,pentru ca in final sa ma gaseasca padurarul cu galetusha plina cu mure.. rolleyes.gif
Oare copilul meu va avea o copilarie la fel de frumoasa ca a mea?
Voi ce amintiri avetzi?


superb!ma regasesc!
eu eram nadia comanici din hol,treceam prin sufragerie ,in dormitor facind flic flac in patul parintilor!evident ca in timp s-a rupt cartonul de dedesupt....da eu eram nadia,da?

sau in practica ,la cules de diverse...batai cu gogosari ,rosii etc ,ne jucam cite oua are baba...mincam seminte din bostan asa murdare...ne gindeam unde sa mai ascundem si noi vreo 2 cepe pentru acasa...

sau taberele de copiii organizate cu scoala...intr-a 9 a am coborit din tren la ploiesti ca parca fusese prea scurt weekendul ..am mai stat citeva ore pe acolo si la miezul noptii am ajuns si eu acasa unde mi-am luat-o rau caci ma cautau ai mei disperati!dar nu m-am potolit am plecat iar cu scoala la TIB si am zis ca eu ramin cu o prietena la sora mea sa dormim,5 ore ne-a luat sa gasim adresa si apoi o noapte pe scara blocului caci plecase in weekend la socri la focsani...dar toate astea erau asa de faine...andrenalina pura!

al meu e cam lipit de comp,nintendo si televizor ...aici in germania copiii nu stiu sa se joace in aer liber ,noroc ca mai sint si copii de straini care inca se mai joaca cum ne jucam noi ,afara!!!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 29 2009, 07:38 PM
Postare #8


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



si imi aduc aminte cum in per asta a anului ne inarmam cu bate pt a merge dupa nuci verzi...si pe cand incepea scoala eram cu totii negrii pe degete de se chinuia mama sa ma spele cu sare de lamaie liwlol.gif
sau cand mergeam la furat rosii si ceapa verde prin gradinile vecinilor si ne ascundeam in casa scarii cu o hartiuta in care pusesem sare si mancam ceapa si rosii...erau asa de gustoase... liwlol.gif
ne jucam de-a aprozarul: vindeam legume-fructe care de fapt erau buruiene stranse de pe langa bloc si pe post de cantar aveam o bucata de lemn rupta dintr-o lada pusa pe o piatra...iar pietricelele rotunde erau banii liwlol.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Aug 29 2009, 07:45 PM
Postare #9


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(giulia_0319 @ Aug 29 2009, 07:38 PM) *
si imi aduc aminte cum in per asta a anului ne inarmam cu bate pt a merge dupa nuci verzi...si pe cand incepea scoala eram cu totii negrii pe degete de se chinuia mama sa ma spele cu sare de lamaie liwlol.gif
sau cand mergeam la furat rosii si ceapa verde prin gradinile vecinilor si ne ascundeam in casa scarii cu o hartiuta in care pusesem sare si mancam ceapa si rosii...erau asa de gustoase... liwlol.gif
ne jucam de-a aprozarul: vindeam legume-fructe care de fapt erau buruiene stranse de pe langa bloc si pe post de cantar aveam o bucata de lemn rupta dintr-o lada pusa pe o piatra...iar pietricelele rotunde erau banii liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif auzi isi lua sare..dar paine???
cu bucata de scandura la fel ma jucam si eu,adica ..cu cantarul..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Aug 29 2009, 07:52 PM
Postare #10


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(ruby @ Aug 29 2009, 07:29 PM) *
superb!ma regasesc!
eu eram nadia comanici din hol,treceam prin sufragerie ,in dormitor facind flic flac in patul parintilor!evident ca in timp s-a rupt cartonul de dedesupt....da eu eram nadia,da?

sau in practica ,la cules de diverse...batai cu gogosari ,rosii etc ,ne jucam cite oua are baba...mincam seminte din bostan asa murdare...ne gindeam unde sa mai ascundem si noi vreo 2 cepe pentru acasa...

sau taberele de copiii organizate cu scoala...intr-a 9 a am coborit din tren la ploiesti ca parca fusese prea scurt weekendul ..am mai stat citeva ore pe acolo si la miezul noptii am ajuns si eu acasa unde mi-am luat-o rau caci ma cautau ai mei disperati!dar nu m-am potolit am plecat iar cu scoala la TIB si am zis ca eu ramin cu o prietena la sora mea sa dormim,5 ore ne-a luat sa gasim adresa si apoi o noapte pe scara blocului caci plecase in weekend la socri la focsani...dar toate astea erau asa de faine...andrenalina pura!

al meu e cam lipit de comp,nintendo si televizor ...aici in germania copiii nu stiu sa se joace in aer liber ,noroc ca mai sint si copii de straini care inca se mai joaca cum ne jucam noi ,afara!!!

si eu..aveam asa o satisfactie cand ma intorceam de la cules de.. atat de mare ma simteam..stiu ca plecam dis-de -dimineata si aungeam seara.. rolleyes.gif ce frumos!!!
Ce sa zic de al meu,inca nu ii este permis la calculato,mai tarziu om vedea..acum e cu desene Code Lyoko,Bob Sponge,doar cu extraterestri si ganganii urate.. unsure.gif a,si nelipsitle masini..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 05:10 PM