Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sarcina Oprita Din Evolutie La 8 Luni...
Bela_Bela
postare Oct 7 2013, 05:54 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 2-September 13
Membru nr.: 236,326



In urma cu 2 luni eram o fericita graviduta care astepta cu nerabdare venirea pe lume a bebelusului ei. Am plecat bucuroasa spre magazin si i-am cumparat hainute si alte lucrusoare pt el,eram tare fericita. peste 2 zile am fost la ecograf si mi-am vazut bebelusul mort... nu mi-a venit sa cred , nu mai auzeam nimik si pe nimeni decat o singura propozitie care rula fara incetare in mintea mea " nu pot sa cred...nu pot sa cred...nu pot sa cred..." si intr-o ora eram deja pe masa de operatie,bebelusul meu nu mai era.
Plangeam,plangeam,plangeam si imi doream copilul si nu imi venea sa cred ca nu aveam copilul,ca nu am avut ocazia sa il imbratisez,ca nu am avut ocazia sa il imbrac macar odata sau sa-i vad surasul...
Au trecut deja 2 luni si inca mai plang,si plang in fiecare zi.... cum sa imi alin durerea???
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bela_Bela
postare Oct 8 2013, 12:28 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 2-September 13
Membru nr.: 236,326



daca mai sunt mamici care au trecut prin aceeasi experienta,dar acum sunt fericite mamici si doresc sa ne impartaseasca o mica parte din povestea lor.... m-ar ajuta foarte mult atat pe mine cat si pe alte fete care acum sunt ca si mine MAMA DE INGER
"În cartea vieții, un înger a scris
despre nașterea copilului meu.
Apoi, închizând cartea, a murmurat:
"Prea frumos pentru acest pământ!".

"Nu te-am ținut în brațe, dar te simt
Nu ai vorbit, dar te aud
Nu te-am cunoscut, dar te iubesc."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Oct 8 2013, 01:21 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



Buna, e ff trist ce ti s-a intamplat.
Camdva......am fost si eu mama de inger.....aveam 24 sapt cand am aflat ca bebelusul din burtica mea nu mai traieste, ca inimioara lui a incetat sa bata:(
Au trecut 5 ani de atunci si am 2 fetite dulci si nazdravane......
E ff greu acum sa acceptam sfaturi cum ca durerea trece, ca va veni un alt copil......stiu....am trecut si eu prin intrebari : de ce eu, de ce bebelusul meu......
Dar crede-ma, trebuie sa ai rabdare si va trece:(( concentreaza-te pe altceva acum.....si in 5-6 lumi poti vedea la ecograf o inimioara mica batand vitejeste....doar asta te va scapa de depresii si nebunie!

Poti citi povestea mea de aici de pe forum:(

Numa bine si ganduri pozitive!


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bela_Bela
postare Oct 8 2013, 04:48 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 2-September 13
Membru nr.: 236,326




CITAT(iubita_tiana @ Oct 8 2013, 11:21 AM) *
Buna, e ff trist ce ti s-a intamplat.
Camdva......am fost si eu mama de inger.....aveam 24 sapt cand am aflat ca bebelusul din burtica mea nu mai traieste, ca inimioara lui a incetat sa bata:(
Au trecut 5 ani de atunci si am 2 fetite dulci si nazdravane......
E ff greu acum sa acceptam sfaturi cum ca durerea trece, ca va veni un alt copil......stiu....am trecut si eu prin intrebari : de ce eu, de ce bebelusul meu......
Dar crede-ma, trebuie sa ai rabdare si va trece:(( concentreaza-te pe altceva acum.....si in 5-6 lumi poti vedea la ecograf o inimioara mica batand vitejeste....doar asta te va scapa de depresii si nebunie!

Poti citi povestea mea de aici de pe forum:(

Numa bine si ganduri pozitive!

multumesc iubita_tiana pentru raspuns,inseamna foarte mult pentru mine deoarece vine din partea unei persoane care a trecut prin aceeasi stare ca si mine si ca ma intelegi perfect...deci vorbele venite din partea ta au o alta insemnatate.
si mai ales ca m-am saturat de propozitia "lasa o sa faci altul ca esti tanara" , nu inteleg lumea asta chiar nu isi da seama ca fiecare copil e unic si sufar pt cel pe care l-am pierdut????????
cat timp a trecut pana sa ramai din nou gravida? mie medicul mi-a spus ca trebuie sa astept cel putin un an pana sa raman din nou gravida,ceea ce mi se pare o vesnicie... cand ai ramas din nou gravida nu ti-a fost frica...de ceea ce ar putea sa se intample?
am citit povestea ta,sper din tot sufletul ca peste ceva timp sa fiu si eu o fericita mamica
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Oct 8 2013, 05:52 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(Bela_Bela @ Oct 8 2013, 05:48 PM) *
multumesc iubita_tiana pentru raspuns,inseamna foarte mult pentru mine deoarece vine din partea unei persoane care a trecut prin aceeasi stare ca si mine si ca ma intelegi perfect...deci vorbele venite din partea ta au o alta insemnatate.
si mai ales ca m-am saturat de propozitia "lasa o sa faci altul ca esti tanara" , nu inteleg lumea asta chiar nu isi da seama ca fiecare copil e unic si sufar pt cel pe care l-am pierdut????????
cat timp a trecut pana sa ramai din nou gravida? mie medicul mi-a spus ca trebuie sa astept cel putin un an pana sa raman din nou gravida,ceea ce mi se pare o vesnicie... cand ai ramas din nou gravida nu ti-a fost frica...de ceea ce ar putea sa se intample?
am citit povestea ta,sper din tot sufletul ca peste ceva timp sa fiu si eu o fericita mamica

Am avut nastea provocata in februarie si in august am ramas din mou gravida! Fara nici o prblema, tine de optimismul tau si de tine sa te refaci cat mai repede! Am nascut apoi in iunie, anul urmator, si la 9 luni de la nastere am ramas iar gravida! Practic, an nascut de 3 ori in 3 ani:)
Hai fii curajoasa ca va fii bine, plange, jeleste-ti copilul, dar nu uita ca nu mai poti dainapoi. Viata merge inainte s vei fii la randul tau mama.

Ps: s-a facut necropsie la bebelusul mort pt a sti vauza mortii?
Analize ai facut? De genul toxoplasmoza, si analize de sange si coagulare a sangelui? Eventual cariotip genetic la ambii ( tu si sotul tau?))
trebuie aflata si o cauza!! A avut bebelusul mort ceva?


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Oct 8 2013, 05:54 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(iubita_tiana @ Oct 8 2013, 06:52 PM) *
Am avut nastea provocata in februarie si in august am ramas din mou gravida! Fara nici o prblema, tine de optimismul tau si de tine sa te refaci cat mai repede! Am nascut apoi in iunie, anul urmator, si la 9 luni de la nastere am ramas iar gravida! Practic, an nascut de 3 ori in 3 ani:)
Hai fii curajoasa ca va fii bine, plange, jeleste-ti copilul, dar nu uita ca nu mai poti dainapoi. Viata merge inainte s vei fii la randul tau mama.

Ps: s-a facut necropsie la bebelusul mort pt a sti vauza mortii?
Analize ai facut? De genul toxoplasmoza, si analize de sange si coagulare a sangelui? Eventual cariotip genetic la ambii ( tu si sotul tau?))
trebuie aflata si o cauza!! A avut bebelusul mort ceva?

Medicii recomanda minim 6 luni, ideal 1 an intre nasteri( dar s anu uitam ca eu am nascut natural bebelusul mort, apoi 2 cezariene in 2009 si 2010! Deci se poate!


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bela_Bela
postare Oct 8 2013, 06:23 PM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 2-September 13
Membru nr.: 236,326



CITAT(iubita_tiana @ Oct 8 2013, 03:52 PM) *
Am avut nastea provocata in februarie si in august am ramas din mou gravida! Fara nici o prblema, tine de optimismul tau si de tine sa te refaci cat mai repede! Am nascut apoi in iunie, anul urmator, si la 9 luni de la nastere am ramas iar gravida! Practic, an nascut de 3 ori in 3 ani:)
Hai fii curajoasa ca va fii bine, plange, jeleste-ti copilul, dar nu uita ca nu mai poti dainapoi. Viata merge inainte s vei fii la randul tau mama.

Ps: s-a facut necropsie la bebelusul mort pt a sti vauza mortii?
Analize ai facut? De genul toxoplasmoza, si analize de sange si coagulare a sangelui? Eventual cariotip genetic la ambii ( tu si sotul tau?))
trebuie aflata si o cauza!! A avut bebelusul mort ceva?

S-a facut necropsia bebelusului dar nu mi s-a zis decat: "nu stim". eu incepand cu luna a 6 a incepusem sa am hipertensiune arteriala si mi s-a dat tratament, deci prin urmare mi s-a spus ca : "probabail de la tensiune" si atat. in timpul sarcinii am facut toate investigatiile necesare si am avut mare grija. de curand am consultat un medic hematolog si mi-a spus ca fie a fost tensiune indusa de sarcina sau trombofilie mostenita genetic, o sa trebuiasca sa fac analiza genetica pt trombofilie mostenita dar dupa 6 luni de la cezariana. insa mi s-a mai spus ca bebelusul meu putea fi salvat daca mi s-ar fi facut cezariana la timp in momentul cand sa vazut ca tensiunea nu scade,si ca in majoritatea cazurilor copilul nu moare. deci iti dai seama ca in momentul ala am simtit cum inima mea se rupe in mii de bucati,stiind ca bebelusul meu putea fi salvat, dar cineva care este medic doar cu numele nu a stiut ce sa faca...
La tine dupa prima cezariana ai fost la medic la eco si ti-a zis daca poti ramane gravida atat de repede? din ce cauza s-a oprit din evolutie prima sarcina? (poti sa nu raspunzi la intrebarea asta daca iti provoaca amintiri neplacute,scuze..) ce investigatii suplimentare ai facut apoi pt urmatoarea sarcina?( sunt dintr-un orasel mic si medicii de aici se pare ca nu prea stiu sa supravegheze o sarcina cu probleme,doar daca e totul ok si atat,nici macar nu mi s-a spus ce investigatii ar mai trebui sa urmez,mai ales cand am fost la control la 2 sapt dupa cezariana mi s-a facut un eco care a durat 30 secunde si mi s-a spus doar e totul bine si eram deja afara din cabinet, probabil nu mai eram o sursa de bani si nu mai contam...)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bela_Bela
postare Oct 26 2013, 06:12 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 2-September 13
Membru nr.: 236,326



Pentru scumpul meu...ingeras
Imi este dor de tine in fiecare zi,in fiecare secunda,adorm si ma trezesc cu tine in gand,si ma doare sufletul ca nu esti langa mine. Ma uit in locul in care ar fi trebuit sa fie patutul tau,la sertarul in care trebuiau sa fie hainutele tale dar care este gol... si casa e asa goala fara tine...si mainile imi sunt atat de goale....si doar lacrimi si mult dor. puiul meu drag imi pare atat de rau ca nu te-am cunoscut,oare cum arati? ce culoare au ochii tai? esti fericit acolo unde esti? intrebari pe care mi le repet la infinit in fiecare zi...
Mami te iubeste mult de tot dragul meu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bela_Bela
postare Nov 5 2013, 12:17 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 2-September 13
Membru nr.: 236,326



doare enorm si va durea etern pierderea bebelusului meu...nascut fara viata. ma doare inima de dorul lui,si o sa doara atata timp cat o sa bata...ma doare ca nu ii aud surasul prin casa,ma doare ca nu pot sa-i pup nasucul,ma doare ca casa mea nu e plina de jucarii pentru el,ma doare ca nu ii vad ochisorii,ma doare ca nu e la mine in brate....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minodora2016
postare Jun 22 2016, 02:07 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 22-June 16
Membru nr.: 238,595



CITAT(Bela_Bela @ Nov 5 2013, 10:17 AM) *
doare enorm si va durea etern pierderea bebelusului meu...nascut fara viata. ma doare inima de dorul lui,si o sa doara atata timp cat o sa bata...ma doare ca nu ii aud surasul prin casa,ma doare ca nu pot sa-i pup nasucul,ma doare ca casa mea nu e plina de jucarii pentru el,ma doare ca nu ii vad ochisorii,ma doare ca nu e la mine in brate....

Buna Bela,
La fel ca si tine sunt si eu o mamica de ingeras...La 27 saptamani sarcina mea s-a oprit din evolutie. Am avut o sarcina normala, fara probleme pana-n ziua in care nu mi-am mai simtit fetita miscand si atunci a inceput calvarul sad.gif( A fost prima mea sarcina si-mi doream din tot sufletul copilul.
Sarcina s-a oprit din evolutie acum 2 saptamani, dar nimeni nu a stiut sa-mi spuna cauza.
Te rog sa-mi spui daca ai reusit sa afli ce s-a intamplat la tine, ce analize ti-ai facut si cum esti acum.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 02:18 PM