Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> La Ce Varsta Incep Bebelusii Sa Umble
ari05
postare Mar 28 2009, 11:23 PM
Postare #21


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



Darius de la 8 luni merge singur... sincer eu nu l-am incurajat, ca mi se parea prea repede sa mearga doh.gif si il lasam sa cada (ca asa se zice ca se sperie si nu mai incearca sa mearga... nimic mai fals...) dar el se incapatana sa se ridice si sa mearga mai departe... asa ca l-am lasat in pace.. si el mergea pe varfuri la inceput, desi nu l-am pus in premergator, asa ca i-am luat pantofiori cu talpa rigida, si a invatat sa calce pe toata talpa ( ca n-avea cum sa mearga cu aia pe varfuri liwlol.gif ) acum il las prin casa doar in sosetute, desi mai are tendinta sa se ridice pe varfuri sad.gif

ce vroiam sa spun... in parc, cand au vaz alti parinti ca Darius merge singur la 8 luni, au inceput sa se streseze ca ai lor copii nu mergeau, desi unii erau mai mari decat el... dar le-am spus si lor... fiecare cu ritmul lui... eu acum ce ar trebui sa fac? sa intru in panica pt ca Darius nu leaga nici o silaba? face doar vocalize... sau ca nu face la olita si altii fac? ... sau ca nu stie nici acum manca/ mesteca ... doh.gif asta e.. .are timp sa le invete pe toate... notworthy.gif


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Apr 1 2009, 12:22 AM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



oooooo ari...felicitari!!! floare2.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saura
postare Apr 1 2009, 09:14 PM
Postare #23


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 5
Inscris la: 7-March 09
Membru nr.: 76,661



QUOTE(ari05 @ Mar 28 2009, 09:23 PM) *
Darius de la 8 luni merge singur... sincer eu nu l-am incurajat, ca mi se parea prea repede sa mearga doh.gif si il lasam sa cada (ca asa se zice ca se sperie si nu mai incearca sa mearga... nimic mai fals...) dar el se incapatana sa se ridice si sa mearga mai departe... asa ca l-am lasat in pace.. si el mergea pe varfuri la inceput, desi nu l-am pus in premergator, asa ca i-am luat pantofiori cu talpa rigida, si a invatat sa calce pe toata talpa ( ca n-avea cum sa mearga cu aia pe varfuri liwlol.gif ) acum il las prin casa doar in sosetute, desi mai are tendinta sa se ridice pe varfuri sad.gif

ce vroiam sa spun... in parc, cand au vaz alti parinti ca Darius merge singur la 8 luni, au inceput sa se streseze ca ai lor copii nu mergeau, desi unii erau mai mari decat el... dar le-am spus si lor... fiecare cu ritmul lui... eu acum ce ar trebui sa fac? sa intru in panica pt ca Darius nu leaga nici o silaba? face doar vocalize... sau ca nu face la olita si altii fac? ... sau ca nu stie nici acum manca/ mesteca ... doh.gif asta e.. .are timp sa le invete pe toate... notworthy.gif


felicitari si din partea noastra.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spring
postare Apr 8 2009, 02:05 PM
Postare #24


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 41
Inscris la: 28-October 08
Membru nr.: 45,130




noi mergem singurei de la 11 luni, deci de acum 3 luni. dar nu am folosit premergator, ci am pacurs pasii firesti: taras, in patru labe, apoi in picioare sustinut, pe urma singur. dupa parerea mea, premergatorul face mai mult rau, am vazut copii care nu au un echilibru prea bun din cauza lui si nici nu stiu sa cada. dar e util ca mai poti face si altceva in afara de ingrijit copilul...prin casa noi nu folosim pantofi, doar sosete groase antiderapante.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Apr 21 2009, 03:14 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Sara a inceput sa umble pe distante scurte de la 10 luni...la 10 luni si jumatate si-a dat drumul si a inceput sa cerceteze locurile de prin casa...de atunci nu a mai vrut in premergator. Acum, la 1 an, urca scarile tinandu-se doar de balustrada sau daca ne exista blustrada le urca de-a busilea...Cat e ziua de mare ea este intr-o continua miscare ca si acul de la ceas... liwlol.gif
Mai bine un copil f activ decat unul bolnav.... doh.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Apr 21 2009, 03:18 PM
Postare #26


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(spring @ Apr 8 2009, 03:05 PM) *
noi mergem singurei de la 11 luni, deci de acum 3 luni. dar nu am folosit premergator, ci am pacurs pasii firesti: taras, in patru labe, apoi in picioare sustinut, pe urma singur. dupa parerea mea, premergatorul face mai mult rau, am vazut copii care nu au un echilibru prea bun din cauza lui si nici nu stiu sa cada. dar e util ca mai poti face si altceva in afara de ingrijit copilul...prin casa noi nu folosim pantofi, doar sosete groase antiderapante.

Noi am folosit cateva luni premergatorul ( nu non-stop ) si nu am observat sa avem probleme de echilibru...cand cade, cade din cauza vitezi sau se impiedica in ceva...Noi avem pantofiori si sandalute de piele,ortopedice...desculta nu prea o las....
Acum fiecare parinte face cum crede ca este mai bine pentru odrasla lui... smile.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spring
postare Apr 21 2009, 10:01 PM
Postare #27


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 41
Inscris la: 28-October 08
Membru nr.: 45,130



QUOTE(aandaaro @ Apr 21 2009, 04:18 PM) *
Noi am folosit cateva luni premergatorul ( nu non-stop ) si nu am observat sa avem probleme de echilibru...cand cade, cade din cauza vitezi sau se impiedica in ceva...Noi avem pantofiori si sandalute de piele,ortopedice...desculta nu prea o las....
Acum fiecare parinte face cum crede ca este mai bine pentru odrasla lui... smile.gif


si eu i-am luat pantofi ortopedici, din piele, dar le-am scos "talonetele" sau cum s-or fi numind. am vazut o emisiune la antena 3 in care se explica f. logic de ce nu trebuie utilizati acesti pantofiori. pe scurt: musculatura trebuie sa se formeze singura, fara ajutor, pantofii ortopedici fiind utili doar cand se constata probleme ortopedice reale, si atunci se fac anumite analize, calcule, deoarece copiii nu au piciorusele la fel, ca sa li se potriveasca tuturor aceeasi dimensiune a talonetei (doctorii nu i-au zis taloneta, dar nu mai tin minte cum, asa ca folosesc termenul asta). mai spuneau ca talpa pantofului trebuie sa fie dreapta, tare, adica fara burete, dar totusi flexibila. ma rog, pe mine m-au convins doctorii respectivi, repet, era totul f. logic si cat mai aproape de natura. de aceea il las cat mai mult descult, deja talpile sunt f. bine formate, scobiturile respective. astept vara sa il las descult prin iarba din curtea proprie, unde nu e risc de taieturi de cioburi, sarme,etc. dar, asa cum ai spus, fiecare face cum crede ca e mai bine.... sper sa nu regrete nici una dintre noi mai tarziu, pt ca sigur noi ne straduim sa le oferim totul copiilor nostri! cat despre premergator... ma refeream la mamicile care ii uita pe bebei acolo pt a isi face treburile casnice. acei copii nu au mobilitate si echilibru f. bun, cand cad nu au reflexul normal de a intinde mainile, ci cad "lati" wink.gif. in unele tari societatile de pediatrie sunt total impotriva premergatorului.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Apr 21 2009, 10:17 PM
Postare #28


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Interesant...chiar nu cunosteam aceste informatii despre pantofiorii ortopedici....Azi, de curioasa am lasat-o pe afara cu piciorusele goale ( 2 minute ) ca sa vad ce va face...i s-a parut putin ciudat dar un-doi a inceput sa prinda viteza de parca ar fi luat-o vantul... doh.gif
Ooooooooooo dar pe Sara n-o puteam lasa nesupravegheata in premergator deoarece tragea de tot ce putea... Depinde de la caz, la caz...


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Apr 21 2009, 10:19 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(ari05 @ Mar 29 2009, 12:23 AM) *

Ce dulce esti! eusa_clap.gif eusa_clap.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Apr 22 2009, 01:56 AM
Postare #30


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



Intr-adevar, cum au spus toate mamicile pe aici, fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare, nu trebuie comparati intre ei.
Cind exsista cu adevarat o problema in general instinctul de mama sesizeaza asta si atunci trebuie discutat cu un pediatru.
Iar legat de mers, aici in America, sunt total impotriva incaltamintei cu talpa. De preferat sa-i lasi in piciorutele goale, dar daca vrei sa-i incalti neaparat, exista niste botosei din piele nedublati, ca o manusa, care se muleaza complet pe labuta si nu forteaza schimbarea formei in nici un fel. Dar cind eram noi mici, ne puneau ghetute care sa ne tina glezna. Se schimba teoriile de la o generatie la alta. Eu pe ai mei mai mult descaltati i-am tinut si sunt niste acrobati de prima mina. yes.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 08:17 AM