Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pedepse Pentru Copii, Alex are 4 ani
buzaadina
postare Nov 11 2006, 10:07 PM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members
Postari: 6
Inscris la: 11-November 06
Membru nr.: 445



nu sunt de acord sub nici o forma cu pedepsele fizice. nici macar cu trasul de urechi. la fetita mea cea mare de 5 ani merge faza cu indiferenta.cand nu e cuminte ii explic ce a gresit, de ce sunt suparata si ce ar trebui sa faca sa-mi treaca si nu mai vorbesc cu ea pana nu face ce i-am spus. daca vrea sa vorbeasca cu mine ma fac ca nu o aud.nu stiu daca la baieti ar merge,fetele fiind mai sensibile.de fapt nici nu stiu cum se comporta baietii fata de fetite,dar merita incercat. pentru tot ce face bine lauda-l,pentru ca ingerasii astia mici sunt in stare sa mute muntii din loc daca vad ei ca asta le face placere parintilor lor.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioana25
postare Nov 12 2006, 09:06 AM
Postare #12


Junior
*

Grup: Members
Postari: 12
Inscris la: 28-August 06
Membru nr.: 70



Vreau sa multumesc celor ce mi-au dat sfaturi la problema mea. Cred ca e intalnita destul de des. Am ales sfaturile de la Toia,Gaby23 si mai recent pe cele confirmate de Adina . Recunosc cu placere ca au inceput sa dea rezultate si ma bucur foarte mult . Rabdare si tact ... asta e. Fetelor va pup ; ma simt bine alaturi de voi smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Beatrice
postare Jan 13 2007, 07:42 PM
Postare #13


Instructor bodytoning si mamic de Pifos
****

Grup: Top Members
Postari: 829
Inscris la: 24-July 06
Din: Copenhaga, DK
Membru nr.: 16



QUOTE(Ioana25 @ Aug 28 2006, 08:33 PM) *
Alex al meu este un copil foarte nabadaios. Probabil ca l-am rasfatat mult. Cand sunt cu el in lume ma cam face de ras rolleyes.gif : scoate limba , isi imbranceste colegii de joaca , urla cand isi doreste ceva ; aproape ca mi-e rusine sa mai ies cu el in parc.

Am evitat pana acum sa il pun la punct prin mijloace dure.
Ce trebuie sa fac? Trebuie pedepsit , si daca da , ce tipuri de pedepse s-ar potrivi la varsta lui (patru ani)?


Off, de regula la 4 ani este un copil care ar trebui sa inteleaga si pedepsele trebuiau aplicate atunci cand facea ceva-... Spre exemplu, ii iei jucariile si te faci ca le arunci.. Iei un calendar spre exemplu si il pui pe frigider. Pui bulinute albe cand face o fapta buna, albastre cand face ceva rau. Daca strange intr-o sapt 4 buline albastere il pedepsesti.. Altfel nu ai cum sa-l educi... Copilul trebuie sa stie si de pedeapsa!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
poidanela
postare Jan 22 2007, 07:58 PM
Postare #14


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 67
Inscris la: 17-January 07
Din: tulcea
Membru nr.: 1,573




dar ce faci cand copilul tau este cel batut in parc de alt copil iar mamica aceluia se face ca nu vede? hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jan 23 2007, 01:23 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(poidanela @ Jan 22 2007, 07:58 PM) *
dar ce faci cand copilul tau este cel batut in parc de alt copil iar mamica aceluia se face ca nu vede? hug.gif


Cred ca in cazul asta are dreptate sotul meu care zice:,,decat sa planga mama,mai bine sa planga mama'sa"...


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anda75
postare Jan 24 2007, 12:42 AM
Postare #16


Junior
*

Grup: Members
Postari: 12
Inscris la: 23-January 07
Membru nr.: 1,666



BUNA .SUNT NOUA SI ABIA ACUM AM CITIT PROBLEMA IOANEI25.DA, SUNT DE ACORD CU VOI CA BATAIA NU E BUNA.RECUNOSC CA I-AM DAT SI EU LA FUND CATEVA PUIUTULUI MEU,DAR, AM AJUNS LA CONCLUZIA CA NU REZOLV NIMIC CA BATAIA.EU IL PEDEPSESC INTERZICAND-UI SA SE UITE LA DESENE.SI ASTA SE IMTAMPLA PANA CAND CONSIDER EU CA ESTE PEDEPSIT DESTUL.SI MAI AM SI METODA CU APLICATUL DE STELUTE ROSII PT ATUNCI CAND E RAU SI STELUTE VERZI CAND E CUMINTE.VA PUP.SANATATE MULTA tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
poidanela
postare Jan 24 2007, 07:25 PM
Postare #17


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 67
Inscris la: 17-January 07
Din: tulcea
Membru nr.: 1,573



Crinuta mea e foarte timida?domoala ? nu reactioneaza decat cu .........privire incruntata cand e imbrancita si nu numai in parc . Incerc sa o invat sub forma ca trebuie sa se apere nu neaparat sa se bata , dar nici eu nu pot certa prea tare pe acel copil din parc cu toate ca ............Oricum Simina ai dreptate mai bine mama lui decat fata mea , dar sunt foarte multe mamici care se bucura ''vai ce descurcaret e copilul meu'' in deprimentul altui copil si atunci ? doar nu incet sa tun si fulger la ea , nu? guitar.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corina_vanda
postare Feb 1 2007, 11:35 PM
Postare #18


Member
***

Grup: Members
Postari: 127
Inscris la: 1-February 07
Membru nr.: 1,846



si eu am un bietel de 5 ani,in afara de calculator nu stie altceva,nici la joaca in fata blocului cu prieteni nu mai iasa.cand mergem undeva in vizita intreaba intai daca acolo este calculator.din cauza asta si are un comportament mai agresiv si fata de surioara lui de 1 anisor.nu mai stiu cum sa procedez cu el
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Feb 2 2007, 10:29 AM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



QUOTE(corina_vanda @ Feb 2 2007, 01:35 AM) *
si eu am un bietel de 5 ani,in afara de calculator nu stie altceva,nici la joaca in fata blocului cu prieteni nu mai iasa.cand mergem undeva in vizita intreaba intai daca acolo este calculator.

Nici eu nu am avut probleme cu Claudiu in parc sau in vizite. Dar la fel ca si baietelul Corinei, inainte de a pleca undeva in vizita ma intreaba daca in acea locuinta exista un calculator. Daca exista isi ia jocuri de acasa, daca nu, isi ia o jucarie. Nici in parc nu am avut probleme cu el, pentru ca se acomodeaza foarte usor cu ceilalti copii, iar pe cei agresivi, ii evita la primele manifestari ale acestora.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anda75
postare Feb 2 2007, 10:12 PM
Postare #20


Junior
*

Grup: Members
Postari: 12
Inscris la: 23-January 07
Membru nr.: 1,666



Si catalin e un copil sociabil,se integreaza foarte repede oriunde merg cu el si accepta sa se joace cu orice copil.Problema e ca atunci cand este provocat raspunde imediat si uneori destul de dur.Nu sta sa se gandeasca,actioneaza si gata.degeaba ma chinui sa-i explic ca nu trebuie sa dea in alt copil,chiar daca acel copil a gresit .Pe moment zice ca a inteles si data viitoare procedeaza la fel.cum ar trebui sa procedez eu?Cum sa-l fac sa inteleaga ca nu asta e solutia? Imi puteti da un sfat?Va pup si va urez multa sanatate. hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 06:21 AM