Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Furia Laptelui
oktavia
postare Aug 6 2008, 07:15 AM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Buna la toata lumea!
Am nascut de 6 zile, iar de aseara am inceput sa fac furia laptelui. Mi-am hranit bb, la 2 ore dupa ce am nascut, am stat cu el in salon si il punea foarte des la san, de vreo doua ori i-a dat glucoza cu lingurita...Il pun sa suga si restul de lapte il mulg cu pompa de san, el trage la san dar mai greu, si ii dau laptele muls cu seringa .Imi curg sanii, si imi patez toate cele......in timp ce ma mulg la un san din celalalt curge....Oricum sanii mei sunt foarte umflati si durerosi cu cativa noduli miciI (OARE NU SUNT CANALELE BINE DESUMFLATE ?) , m-am muls azi noapte cu mana, deasupra chiuvetei, pentru ca pompa vad ca nu face fata, este foarte dureros, dar nu am reusit sa-mi golesc sanii......cred ca am si un pic de febra. Oare pot sa-i dau bb cu febra sa mai suga? azi noapte imi impingea sanul afara din gurita, oare a simtit starea mea, sau laptele sa-si fii schimbat gustul?
Va rog daca ati trecut prin asa ceva sau stiti sa-mi dati un sfat, va multumesc anticipat...... oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Aug 6 2008, 08:13 AM
Postare #2


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(oktavia @ Aug 6 2008, 08:15 AM) *
Buna la toata lumea!
Am nascut de 6 zile, iar de aseara am inceput sa fac furia laptelui. Mi-am hranit bb, la 2 ore dupa ce am nascut, am stat cu el in salon si il punea foarte des la san, de vreo doua ori i-a dat glucoza cu lingurita...Il pun sa suga si restul de lapte il mulg cu pompa de san, el trage la san dar mai greu, si ii dau laptele muls cu seringa .Imi curg sanii, si imi patez toate cele......in timp ce ma mulg la un san din celalalt curge....Oricum sanii mei sunt foarte umflati si durerosi cu cativa noduli miciI (OARE NU SUNT CANALELE BINE DESUMFLATE ?) , m-am muls azi noapte cu mana, deasupra chiuvetei, pentru ca pompa vad ca nu face fata, este foarte dureros, dar nu am reusit sa-mi golesc sanii......cred ca am si un pic de febra. Oare pot sa-i dau bb cu febra sa mai suga? azi noapte imi impingea sanul afara din gurita, oare a simtit starea mea, sau laptele sa-si fii schimbat gustul?
Va rog daca ati trecut prin asa ceva sau stiti sa-mi dati un sfat, va multumesc anticipat...... oFloare1.gif



Buna Oktavia,
Sa va traiasca Mihaita si sa fie sanatos!
La mine nu a fost asa puternica furia laptelui si la fel m-am muls cu pompa. Daca ai "noduli" eu cred ca ti s-au infundat canale ca am patit si eu. Uita-te pe gurgui sa vezi daca nu ai asa ca niste puncticele albe - alea-s dopuri. Eu mi-am facut masaj de sus in jos ca sa imping dopul, m-am muls dar nu am reusit cu pompa, am strans ca pe un cos smile.gif sa sara dopul si tot Stefanel a fost cel care m-a ajutat sa-l scot smile.gif.
Vezi ca sunt niste tampoane speciale pentru sani pe care poti sa ti le pui in bustiera/sutien ca sa nu te mai patezi. Eu am mai folosit pansament steril din care imi faceam tampoane mici.
Despre febra nu stiu ca eu nu am facut; dar cunosc 2 mamici si 2 cazuri separate: uneia i-a fost f rau si a trebuit sa opreasca alaptarea pt ca i s-au prescris medicamente puternice dar nu era numai febra. Celeilalte nu i s-a prescris nimic si a alaptat in continuare fara sa-si afecteze micuta.
Eu zic sa intrebi si medicul.
Va pupam!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Aug 6 2008, 08:25 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(oktavia @ Aug 5 2008, 10:15 PM) *
Buna la toata lumea!
Am nascut de 6 zile, iar de aseara am inceput sa fac furia laptelui. Mi-am hranit bb, la 2 ore dupa ce am nascut, am stat cu el in salon si il punea foarte des la san, de vreo doua ori i-a dat glucoza cu lingurita...Il pun sa suga si restul de lapte il mulg cu pompa de san, el trage la san dar mai greu, si ii dau laptele muls cu seringa .Imi curg sanii, si imi patez toate cele......in timp ce ma mulg la un san din celalalt curge....Oricum sanii mei sunt foarte umflati si durerosi cu cativa noduli miciI (OARE NU SUNT CANALELE BINE DESUMFLATE ?) , m-am muls azi noapte cu mana, deasupra chiuvetei, pentru ca pompa vad ca nu face fata, este foarte dureros, dar nu am reusit sa-mi golesc sanii......cred ca am si un pic de febra. Oare pot sa-i dau bb cu febra sa mai suga? azi noapte imi impingea sanul afara din gurita, oare a simtit starea mea, sau laptele sa-si fii schimbat gustul?
Va rog daca ati trecut prin asa ceva sau stiti sa-mi dati un sfat, va multumesc anticipat...... oFloare1.gif


Draga Oktavia, eu am facurt si mastita la un sin, din acceasi cauza si doctorul mi-a spus sa continui sa-i dau sa suga. De fapt el era cel care ma rezolva cel mai bine. Dar bebele tau este inca foarte mic, abia acum invata sa suga bine. Este foarte important sa golesti sinii. Eu mulgeam cu pompa electrica si era ok. Nu stiu de ce a ta nu face fata. Poate trebuie una mai puternica? in orice caz, da-i micului sa suga fara probleme, si restul mulge. Punctele dureroase pe sin maseaza-le cu incheietura degetelor, faci pumn si cu nodul degetelor faci masaj rotund pe punctul dureros. Si mai bine daca faci asta sub un dus cald. Ai sa vezi ca la ince put doare, dar in scurt timp se va desface canalul si nu va mai durea. Pupici si spor la treaba! Smotoceli delicate micului ingeras! tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 6 2008, 08:47 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262




Multumesc pentru sfaturi, punctulete albe am de cand eram gravida, pompa mea este una manuala (am folosit ca si la Alex, primul baietel, si atunci m-am impacat bine cu ea, mai ales ca nu am patit asa de rau ca acum) oricum o sa cumpar rapid una electrica.Mi-am sunat dr. cu putin timp in urma si mi-a spus sa iau algocalmin(o pastila la 6 ore), comprese calde inainte de supt, si reci intre alaptari...mi-a spus sa alaptez in continuare.
M-am muls de dimineata intruna pe punctele dureroase de sus in jos, si cu pompa si mi-am mai golit sanii.
Oare cat o dura aceasta "etapa"?
Multumesc mult inca o data!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Aug 6 2008, 08:55 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(oktavia @ Aug 5 2008, 11:47 PM) *
Multumesc pentru sfaturi, punctulete albe am de cand eram gravida, pompa mea este una manuala (am folosit ca si la Alex, primul baietel, si atunci m-am impacat bine cu ea, mai ales ca nu am patit asa de rau ca acum) oricum o sa cumpar rapid una electrica.Mi-am sunat dr. cu putin timp in urma si mi-a spus sa iau algocalmin(o pastila la 6 ore), comprese calde inainte de supt, si reci intre alaptari...mi-a spus sa alaptez in continuare.
M-am muls de dimineata intruna pe punctele dureroase de sus in jos, si cu pompa si mi-am mai golit sanii.
Oare cat o dura aceasta "etapa"?
Multumesc mult inca o data!


O sa dureze pina micutul o sa reuseasca el sa iti goleasca sinii. Ca sa reduci putin cantitatea, incearca sa nu bei foarte mult Mie mi se spunea sa beau multe lichide ca sa fac mult lapte. Contrariul banuiesc ca functioneaza si el. Si da, pompa electrica este OBLIGATORIE. Tin pumnii!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 6 2008, 09:53 AM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



QUOTE(Sara1 @ Aug 6 2008, 09:55 AM) *
O sa dureze pina micutul o sa reuseasca el sa iti goleasca sinii. Ca sa reduci putin cantitatea, incearca sa nu bei foarte mult Mie mi se spunea sa beau multe lichide ca sa fac mult lapte. Contrariul banuiesc ca functioneaza si el. Si da, pompa electrica este OBLIGATORIE. Tin pumnii!

tzuc.gif floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 6 2008, 10:04 AM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Oktavia asa cum ti-au spus si fetele mai sus...foloseste pompa neaparat...si daca iei algocalmin tablete nu mai folosesti supozitoarele...ca depasesti doza ...multa sanatate si va fi foarte bine ai sa vezi... partners.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Aug 6 2008, 10:06 AM
Postare #8


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



buna oktavia !si eu am facut furia laptelui! am facut si eu mici noduli la sani cum ai spus k ai si tu iar mie mi sau intarit si am fost la un pas de operatie .ceea ce ai tu! nodulii aceia la san se datoreaza canalelor de lapte care sunt infundate! mulgete f tare pana se duc toti nodulii de la sani si daca faci febra nui da la copilas sa suga pt k eu am facut si febra si iam dat bebitei mele sa suga si a avut diaree si dureri de burtica si febra pt k laptele de la sanul respectiv nu era bun era statut ! daca faci febra poti sa iei agocalmin 3 pe zi si daca vezi k ai sanii in continuare tot tari poti sa apelezi la eritromicina (daca e grav poti sa iei si 2 la 6 ore)si poti sa mai iei aulin pastile 2 la sase ore si sa ti pui comprese cu gheata din 2 in 2 ore alternate cu frunze reci de varza tinute la FRIGIDER poaspete stoarse cu facaletul si sa le aplici pe sani ! atentie daca nu incerci sa te mulgi la sani ti se impietreste sanii! sau rogal pe sotul tau sa te ajute la muls!mie doctora ia spus lui sa traga el din san cu gura si sa scuipe k sami desfunde canalele! ai grija mare te pup! inca o data daca ai sanul cu noduli ,impietrit si faci febra nui lui bebe sa suga pt k laptele are gustul schimbat si e statut si nu e bun sil imbolnavesti pe bebe la stomac! daca faci febra spunei doctorului pediatru si medicului ginecolog! mie dr ginecolog mia recomandat tratamentul si mi sau desfundat imediat canalele! bafta multa!
tu esti sper mai norocoasa ,da eu am chemat salvarea acasa ca faceam temp 40de grade.nu sta mergi la doctor neaparat!k am o vecina care a facut mastita si sa operat!

Aceasta postare a fost editata de maryhynt: Aug 6 2008, 10:26 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Aug 6 2008, 10:32 AM
Postare #9


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Saracutza de tine....si eu zic ca tot bebe te va scapa de probleme.Pana se invata elsa traga bine si pana se obisnuieste si laptele cu intervalul de golire.In ce pozitie ii dai sa suga?Conteaza sa stati comod amandoi si sa prinda sanul bine.Eu si acum dupa un an si , alaptez intinsa in pat pe parte si micutza mea la fel.Cred ca e cea mai comoda pozitie.Incearca si nu o sa iti para rau iar micutzul tau va adormi super bine decat tinut in brate.Rabdare si multa sanatate!

Aceasta postare a fost editata de Alynna: Aug 6 2008, 10:32 AM


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Aug 6 2008, 11:07 AM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



QUOTE(Alynna @ Aug 6 2008, 11:32 AM) *
Saracutza de tine....si eu zic ca tot bebe te va scapa de probleme.Pana se invata elsa traga bine si pana se obisnuieste si laptele cu intervalul de golire.In ce pozitie ii dai sa suga?Conteaza sa stati comod amandoi si sa prinda sanul bine.Eu si acum dupa un an si , alaptez intinsa in pat pe parte si micutza mea la fel.Cred ca e cea mai comoda pozitie.Incearca si nu o sa iti para rau iar micutzul tau va adormi super bine decat tinut in brate.Rabdare si multa sanatate!

Din cauza epiziotomiei, si a durerilor, i-am dat sa suga doar in pozitia intins..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 10:41 AM