Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Antibiotice In Timpul Sarcinii
simonetta_teo
postare May 27 2007, 11:44 AM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 8
Inscris la: 23-May 07
Membru nr.: 3,888



sunt insarcinata in 7 saptamani si in urma analizelor mi s-a gasit infectie urinara,asa ca medicul de familie mi-a prescris antibiotic zinnat 125mg[cefuroxima axetil] 1 la 12 ore.imi este ff frica ca sarcina sa nu fie afectata.deaceea as vrea sa stiu daca o afecteaza sau nu ??????????? sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare May 27 2007, 11:47 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(simonetta_teo @ May 27 2007, 12:44 PM) *
sunt insarcinata in 7 saptamani si in urma analizelor mi s-a gasit infectie urinara,asa ca medicul de familie mi-a prescris antibiotic zinnat 125mg[cefuroxima axetil] 1 la 12 ore.imi este ff frica ca sarcina sa nu fie afectata.deaceea as vrea sa stiu daca o afecteaza sau nu ??????????? sad.gif

Nu stiu despre acest medicament nimic. Stiu ca exista o grupa de antibiotic care nu afecteaza fatul (nu trece prin placenta) dar nu stiu care e acea grupa... Trebuie sa citesti prospectul acestui medicament si sa vezi daca e recomandat la sarcina, mai ales la una asa mica... Unele medicamente nu sunt recomandate in primul trimestru de sarcina.
Grija mare! Am avut si eu infectie urinara, dar aveam 7 luni si nu mai retin ce antibiotic am luat. Revin daca imi amintesc.
Dar citeste prospectul! Si ai grija de tine. tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de mumu74: May 27 2007, 11:47 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare May 27 2007, 12:46 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



ZINNAT, tablete
cefuroximum

Indicatii: .... Este indicat in tratamentul infectiilor produse de germeni sensibili. Indicatiile includ: Infectii ale tractului respirator superior: otite medii, sinuzite, tonsilite (amigdalite) si faringite. Infectii ale tractului respirator inferior: pneumonia, bronsita acuta si exacerbarile acute ale bronsitei cronice. Infectii ale tractului genitourinar: pielonefrite, cistite si uretrite. ....

Sarcina si alaptare: Nu exista dovezi experimentale despre efectul embriopatic sau teratogen atribuibile produsului; dar, ca si alte medicamente, trebuie administrat cu prudenta in primele luni de sarcina. Cefuroxime se excreta in laptele de mama si deci sunt necesare precautii cand tratamentul este administrat femeilor care alapteaza.

Conform prospectului,ar trebui sa nu-ti faci griji...penicilinele cu spectru larg nu dau malformatii sau alte complicatii.

Sanatate multa si trateaza-te, ca sa poti duce sarcina usor. smile.gif


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiaaa
postare May 27 2007, 10:34 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members
Postari: 344
Inscris la: 14-February 07
Membru nr.: 2,090




iubita,de ce nu intrebi medicul ginecolog?si am luat un antibiotic in timpul sarcinii,dar numai cu acordul med meu ginecolog.e mult mai sigur.sarcina usoara si multa sanatate tie si grauntelui de om din burtica.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare May 28 2007, 12:05 AM
Postare #5


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



eu mi-am scos si doua masele in timpul sarcini cu anestezie,am luat si esentiale forte pt ficat sinu au avut nimic bebei dar bineinteles nu le-am luat de capul meu ci cu permisiunea medicului!!!!!


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare May 28 2007, 10:33 AM
Postare #6


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(simonetta_teo @ May 27 2007, 12:44 PM) *
sunt insarcinata in 7 saptamani si in urma analizelor mi s-a gasit infectie urinara,asa ca medicul de familie mi-a prescris antibiotic zinnat 125mg[cefuroxima axetil] 1 la 12 ore.imi este ff frica ca sarcina sa nu fie afectata.deaceea as vrea sa stiu daca o afecteaza sau nu ??????????? sad.gif

Eu am luat,la indicatia ginecologului Zinnat 250(in luna a 8 a) si nu s-a intamp0lat nimic rau.Poti sa stai fara grija,din punctul meu de vedere! smile.gif Bble meu are acum 1 an si 3 luni si e ok.Sanatate multa! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kiki
postare Jul 27 2007, 09:23 PM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 4
Inscris la: 26-July 07
Membru nr.: 5,459



Buna fetelor,sunt nou inscrisa dar va citesc de mult.
Referitor la ceea ce a spus Mih@ela in luna a opta deja bebele este format deci antibioticele nu il mai afecteaza.Riscul apare in primele luni de sarcina mai precis in primul trimestru cand are loc formarea bb.
Antibioticele luate fara indicatia medicului ginecolog pot da malformatii asa ca mai bine inainte de a incepe tratamentul cu zinnat ar fii mai bine sa te consulti cu ginecologul tau.
Sanatate iti doresc si un bebe frumos si sanatos.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aaal
postare May 12 2015, 08:25 AM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 12-May 15
Membru nr.: 238,033



CITAT(simonetta_teo @ May 27 2007, 09:44 AM) *
sunt insarcinata in 7 saptamani si in urma analizelor mi s-a gasit infectie urinara,asa ca medicul de familie mi-a prescris antibiotic zinnat 125mg[cefuroxima axetil] 1 la 12 ore.imi este ff frica ca sarcina sa nu fie afectata.deaceea as vrea sa stiu daca o afecteaza sau nu ??????????? sad.gif


Buna,
A trecut mult timp si nu stiu daca mai esti activa pe forum, m-ar interesa daca ai luat zinnat in sapt 7 si daca acest fapt a afectat in vreun fel sarcina ta.

Multumesc pentru raspuns

Aceasta postare a fost editata de aaal: May 12 2015, 08:26 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 09:38 AM