Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Plasturii Medicinali!
Mih@ela
postare Nov 22 2008, 02:06 AM
Postare #1


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Sunt curioasa daca v-ati aplicat acesti faimosi plasturi medicinali..As avea si eu o problema de rezolvat la un genunchi,si m-am gandit sa apelez la aceasta metoda de vindecare.Am gasit acestea pe net:
Plasturii medicinali

- Plasturele medicinal este un secret al medicinei chineze. Se prepara o pasta din cateva substante naturale foarte speciale, se adauga extracte si uleiuri din zece plante chinezesti, supuse unor procese de prelucrare specifice medicinii traditionale. Totul se amesteca pana capata consistenta plastilinei, se pune o bucatica pe o panza de bumbac si se aplica pe zona cu probleme. Se administreaza numai extern, plantele chinezesti aflate in componenta plasturelui difuzand prin piele substantele active pana la nivelul zonei bolnave, unde isi initiaza efectul terapeutic. In compozitia plasturelui medicinal exista si plante care au ca rol marirea capacitatii de difuziune la nivel tegumentar, sporind eficacitatea efectului terapeutic. Datorita faptului ca plasturele medicinal ramane atasat la tegument un timp mai indelungat (sapte zile), si efectul terapeutic este mai bun.

- In ce afectiuni au utilitate acesti plasturi?

- Principalele efecte terapeutice ale plasturilor medicinali s-au observat in urmatoarele boli: herpes zoster si sindrom algic postzosterian; plagi postoperatorii complicate, infectate; afectiuni dermatologice specifice pacientului diabetic; escare; osteomielita; ulcere varicoase; periostita, sinovita; talagie; spondilodiscartroze si hernie discala; lumbago cronic; periartrita scapulohumerala; epicondilita laterala; boala artrozica vertebroperiferica; poliartrita reumatoida; mastita, mastoza chistica. La reumatism, de exemplu, prin eliberarea lenta a substantelor active din plante, plasturele calmeaza durerea si reduce inflamatiile. In cazul nodulilor de orice fel, plasturele "trage" nodulii, in timp, acestia se diminueaza si dispar. Am avut un pacient cu un nodul mare cat o portocala, si acum, dupa 7 luni, aproape a disparut. Plasturele poate fi folosit cu succes si impotriva infectiilor. Unui pacient care trebuia operat la deget i-am pus doi plasturi si i-a disparut infectia. La cosuri sau furuncule, se pune direct pe locul afectat si dupa o zi-doua nu mai este nici urma de infectie. La Zona Zoster, trece durerea in cateva ore! Pentru ulcerul varicos, preparam un plasture special, care regenereaza tesutul si cicatrizeaza pielea. Tratamentul este mai indelungat, dar pacientul se vindeca, cu siguranta. Are un singur inconvenient: se scoate foarte greu, fiindca adera foarte bine la piele.

- Se pot combina terapiile, pentru a grabi vindecarea unei boli?

- In principiu, medicina chineza are trasee foarte clare de tratament. Daca dupa 5-6 sedinte nu observ imbunatatiri in starea de sanatate a pacientului, schimb terapia sau o combin cu altele care pot ajuta in procesul de vindecare.



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri (1 - 4)
ruxy
postare Nov 22 2008, 07:31 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Da eu am folosit, pentru amandoi parintii si sa stii ca au fost eficienti...pe mama , au scos-o din criza de intepenire....de multe ori, iar pe tata, l-au ajutat mult si au redus inflamatia si durerea, cand si-a fracturat coasta....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Nov 22 2008, 08:46 PM
Postare #3


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(rux25 @ Nov 22 2008, 06:31 PM) *
Da eu am folosit, pentru amandoi parintii si sa stii ca au fost eficienti...pe mama , au scos-o din criza de intepenire....de multe ori, iar pe tata, l-au ajutat mult si au redus inflamatia si durerea, cand si-a fracturat coasta....

Ma bucur ,Ruxi,pt parintii tai.Cam ce preturi au in Romania acesti plasturi? floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 22 2008, 08:57 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(Mih@ela @ Nov 22 2008, 08:46 PM) *
Ma bucur ,Ruxi,pt parintii tai.Cam ce preturi au in Romania acesti plasturi? floare2.gif

Nu stiu sigur sa iti spun, dar nu sunt scumpi.... tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristina23
postare Jul 27 2009, 08:20 AM
Postare #5


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 26-July 09
Membru nr.: 101,471



QUOTE(rux25 @ Nov 22 2008, 08:57 PM) *
Nu stiu sigur sa iti spun, dar nu sunt scumpi.... tzuc.gif



depinde care...majoritatea sunt facaturi...
eu fac tratament cu PADOX de cateva luni si ma simt super....
acum vad ca si-au schimbat designul la site... http://plasturemedicinal.ro sau ceva in gen.
toate cele bune
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:59 AM