Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Blestemul De Mama, ce stiti din popor despre asa ceva
mir0108
postare Dec 10 2008, 09:16 PM
Postare #31


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



de cite ori eram neascultatori ,noi copiii,mama noastra ne zicea:asa sa va faca si voua ai vostri cind ii veti avea..am nepoti mari si "emancipati"..fac ce vor impunaindu-si imaturul punct de vedere in multe situatii importante de viata...ceea ce parintilor nu le place deloc..si atunci isi amintesc vb mamei si pun in contul acestui"blestem" comportamentul copiilor lor...eu zic ca nu-i asa...mediul in care ne formam ca oameni isi pune amprenta definitiv asupra noastra ,,iar familia are rolul cel mai important..copii repeta greselile parintilor..si asa ajungem sa spunem si noi copiilor nostri,,...ce ne zicea mama odinioara...Biblia spune ca parintii mananca agurida si la copii li se sterpezesc dintii...mistere de nedezlegat in univers ...nici de psihologi si nici de preoti...doar o relatie adevarata cu Dumnezeu iti da pacea si linistea sufletesca de care ai nevoie... trandafir.gif te pup tatiana si te rog sa-ti faci partea....ceea ce crezi ca-i de datoria ta sa faci...restul lasa in Mana Creatorului...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena_Costel
postare Dec 11 2008, 09:31 AM
Postare #32


elena_costel
******

Grup: Members Plus
Postari: 1,057
Inscris la: 4-December 08
Membru nr.: 53,695



DOAMNE DUMNEZEULE

CRED CA SUBIECTUL AR TREBUI DISCUTAT CU UN PREOT SI NICIDECUM SA NE LUAM DUPA CE SPUN UNII SI ALTII


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Dec 11 2008, 03:21 PM
Postare #33


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



mama ,cand ma certam eu si cu soramea spunea doamne de v-ar dcesparti bunul dumnezeu ca numai atunci va veti intelege,una sa mearga intr-o parte si alta sa ramana aici...si asa s-a intamplat...eu am plecat si so va ramane acolo...si imi pare tare rau...mai stiu ca blestemul de mama nu se dezleaga!


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CristinaS
postare Dec 11 2008, 03:37 PM
Postare #34


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,809
Inscris la: 20-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,099




ce tampenie! si eu sunt de parere ca daca nu crezi prostiile astea nu au cum sa te afecteze.
Si ce mama isi poate blestema copilul?!?!?! ORIBIL


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Dec 11 2008, 03:54 PM
Postare #35


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(dyana @ Dec 10 2008, 03:11 AM) *
Eu una ma rog lui Dumnezeu sa imi lumineze mintea si pasii si ii multumesc pt ca are grija de mine, nu ii cer sa ma apere de vraji si blesteme; si cred ca este singurul in masura sa ma pedepseasca, nu o baba nebuna care amesteca intr-un cazan. Asta nu inseamna ca nu fac totusi diferenta intre cei ce fac woodoo si tiganca din Piata Obor ca mi-a spus ca nu am noroc in dragoste pt ca sunt legata, si daca tin 3 hartii mari in mana, ma va dezlega ea cu siguranta blush.gif

Si mai cred ca pentru unii, vrajile si blesteme sunt pretexte pentru neimplinirile proprii: "nu am putut sa spun nimic la examen pt ca m-a deochet examinatorul" sau "m-a lasat barbatul pt ca l-a vrajit alta" tongue.gif
Eu asa am fost invatata de catre cineva (care pt mine chiar a fost un inger) si mi-a mai spus ca daca iti iubesti cu adevarat aproapele, oricat de suparat ai fi, vorbele rele trec, fara sa ramana impregnate nici in sufletul tau, nici in al celuilalt, care stie ca il iubesti si nu ai vorbit serios.
Deci ar trebui sa credem in lucruri frumoase, in ingeri si in dragoste nu in demoni si blesteme; si desigur, ar trebui sa nu suparam pe cine nu trebuie laugh.gif

Dyana......eu stiu ca e tare rau blestemul intre mama si fii....restul nici pe mine nu ma doare..nu ma afecteaza..nu las sa ma atinga....sunt de la straini....nu ma intereseaza rautatile astea....dar daca ar fii sa fie de la mama..crede ca as murii si invia de as ajunge vreodata intr-o situatie ca asta.....sa ne fereasca Domnul si cei buni!

QUOTE(giulia_0319 @ Dec 10 2008, 11:52 AM) *
mi se pare cea mai mare nedreptate din lumea asta mad.gif mad.gif mad.gif cand soacra mea ne-a dus la preot cand am aflat ca alex are cataracta, preotul mi-aspus ca alex poarta pacatul parintesc pt ca a fost conceput in per postului...i-am spus preotului ca asta e o tampenie, am facut stanga iprejur si am iesit din biserica....soacra mea a ramas muta....nici in ziua de azi nu cred ca Dzeu l-a pedepsit pe alex pt ca a fost conceput in post...Dzeu e bun...parerea mea! oFloare1.gif

Nu cred ca faptul ca Alex a fost conceput in post are vreo legatura cu sanatatea lui....nici pomeneala..pruncii vin cu binecuvantare de la Dumnezeu.....dar, faptul spus, precum copii platesc pacatele parintilor...crede, ca am vazut non stop asta in jurul meu...nu o spun din carti..ex-daca parintii au luat bani in viata lor pe nedrept(furat, pacalit)...copii nu pot tine banii langa ei sau nu au parte de ei....si tot asa.....NU E DREPT, PRECUM SPUI.....cate nu sunt nedrepte in viata asta?....dar, e adevarat din pacate....asa ca mare grija la ce faceti voi....ca sii copii sa fie ok....cu cat suntetem, noi, parintii mai curati, cu atat copii sunt mai realizati/bine in viata lor.....va spun din experienta......

QUOTE(CristinaS @ Dec 11 2008, 04:37 PM) *
ce tampenie! si eu sunt de parere ca daca nu crezi prostiile astea nu au cum sa te afecteze.
Si ce mama isi poate blestema copilul?!?!?! ORIBIL

Din pacate sut mame.....asa cum sau dat exemple mai sus....asta e viata.....si usor spui vorbele...si le spui la suparare...dar, nu e scuza....odata spuse vorbele au plecat nu se mai pot lua innapoi...asa ca aveti grija ce spuneti....nu neaparat injuraturi.....dar si prin simpla vorba "copii sa iti faca ce imi faci tu mie!" e blestem....sau "sa nu ai parte..."....nu asa.....mai bine ne muscam limba...decat sa ne iasa asa ceva....


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Dec 11 2008, 03:55 PM
Postare #36


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(CristinaS @ Dec 11 2008, 03:37 PM) *
ce tampenie! si eu sunt de parere ca daca nu crezi prostiile astea nu au cum sa te afecteze.
Si ce mama isi poate blestema copilul?!?!?! ORIBIL

o mama in varsta......din gelozie pt cealalta fiica a ei....daca va spun povestea va veti soca....ce motiv a avut bunica sa=l blesteme....dar credeti-ma de multe ori i-am zis la mama ca nu cred, dar am ajuns la capatul puterilor......lucrurile de cate ori par ca sunt linistite, se intampla ceva.....grav.....

o sa mai discutam si cu preot, dar va rog, daca stiti variante totusi, avand in vedere ca bunica este moarta, si doar ea putea rupe blestemul...ce se poate face dupa moartea ei??
eu nu am fost nici la rememorarea ei de 1 an...am refuzat.....si la inmormantare am pastrat o bucata din giulgiul de dantela de la sicriu....asa mi-a zis lumea sa iau....am gresit?din pacate nu mai gasesc bucata de giulgiu acuma.....sau am aruncat-o din greseala...verisoara mea, pe care bunica a iubit-o enorm, inainte sa bata sicriul in cuie, si-a arucat bratara acolo....a fost o tragedie pt toti, ca cica o va lua cu ea......


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Dec 11 2008, 06:26 PM
Postare #37


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Tiana, nu am citit toate postarile de aici, dar iti pot spune ce sa faci sa dezlegi un blestem, mai ales cel al neamului.. trebuie sa mergi la un preot cu har, sa ii expui problema, sa dai acatist din 6 in 6 sapt. pt dezlegarea ta de blesteme si de orice alte lucruri necurate.. se scrie ca un fel de rugaciune: (numele tau de botez) se roaga la Bunul Dumnezeu, la Maica Domnului si la toti sfintii pt iertarea pacatelor, dezlegarea de blesteme si de orice alte necuratii, sanatate si soarta binecuvantata.. un alt paragraf in care te rogi pt binele tuturor vrajmasilor stiuti si nestiuti, pt indepartarea raului vazut si nevazut si pt intarirea credintei in Dumnezeu.. si ultimul: numele multumeste Domnului pt tot ajutorul dat! Amin!.. daca reusesti sa trimiti la cateva manastiri acest text si ai grija sa nu treaca termenul de 6 sapt, sa le reinnoiesti, vei avea rezultate bune, te vei limpezi si te vei curati de toate cele rele.. de asemeni, sa nu uiti sa te rogi si pt sarcina si nastere usoara de prunci sanatosi.. daca ai credinta in Dumnezeu, vei fi fericita!
sunt multe de spus pe tema asta, pot sustine doar ca indiferent ca credeti sau nu in porcarii, tot va afecteaza, numai oamenii puri, cu inima curata se pot apara singuri, cu ajutorul Domnului..
chiar pot spune ca cei care nu cred ca vor fi afectati pt ca nu dau importanta, tocmai aceia sunt mediu bun pt lucraturi necurate, sunt atatea scursuri pe pamant care au mintile intunecate si fac rau, fie si prin ganduri negative.. oricum, cei care fac rau vor plati mai devreme sau mai tarziu si ar trebui sa ne fie mila de ei..
si inca un lucru: scrie si in cartile bisericesti: sa-l fereasca Domnul pe cel ce va face rau unei vaduve (sau mame singure), va fi vai si amar de el.. bunica mea e vaduva de niste zeci de ani, mama ei, la fel, a ramas vaduva de la 32 de ani.. toti cei care le-au facut rau (si ele doar au zis: sa le dea Dumnezeu dupa suflet!) au primit morti crunte, vieti dezastruoase cu decese ale copiilor lor.. din acelasi motiv, am si eu grija sa nu blestem pe cei care imi fac rau voit.. am cerut dreptate divina si deja se vede rezultatul, asa ca nu-mi ramane decat sa ma rog pt sufletul acelor rataciti, sa nu fie loviti prea tare.. in viata mea, am blestemat si eu, cerand sa dea Dumnezeu dupa suflet fiecaruia si a fost cumplit pt cei in cauza.. atunci eram un copil si nu am realizat ce inseamna un blestem, acum nu fac decat sa marturisesc mereu greselile din trecut si sa incerc sa nu le repet..

Aceasta postare a fost editata de mallina2u: Dec 11 2008, 06:29 PM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zulfy
postare Dec 11 2008, 07:29 PM
Postare #38


Mamica de supernazdravanel
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,532
Inscris la: 2-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 25,094



QUOTE(dyana @ Dec 10 2008, 12:05 AM) *
ohmy.gif ohmy.gif pai chiar am auzit: "sa dea Dumnezeu sa ai si tu o fetita care sa fie la fel de neascultatoare ca tine!"

cam e adevarata chestia asta....mama mi-a povestit ca mamaita i-a zis exact acelasi lucru mamei cand era tanara si eu eram bebe...si doamne....i-am mancat sufletul mamei cu multe intamplari din viata mea din tinerete...exact cand aveam anii ei cand a blestemat-o.....i-a zis asa :"sa dea DD ca copii tai sa fie neasculattori ca tine sa vezi cum e cum imi faci tu mie"...si uite...si sora mea i-a mancat sufletul....


--------------------


Sa stii sa lupti cand vrei sa ai, sa nu regreti cand pierzi sau dai, sa poti urca cand altii te coboara, sa te poti ridica cand altii te doboara, sa poti sa induri cand altii te inseala, sa poti zambi cand inima iti plange,sa fii optimist cand sufletul ti-e negru de necaz,sa gandesti pozitiv cand toate par imposibile, sa-ti fie cald chiar daca afara e ger, sa poti avea dorinta chiar daca sunt clipe ce trec in nefiinta, sa poti trai cand lupta e pierduta,sa ai in viata tot ce sufletul iti cere: credinta, dragoste, placere si speranta!Sa ai curajul sa spui DA sa ai curajul sa spui Nu, iar in fiecare clipa grea, sa ai curajul sa fii TU!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Dec 11 2008, 07:51 PM
Postare #39


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



am ramas fara cuvinte,tiana!!
stiam si eu ca blestemul de mama e cel mai greu
nu pot sa cred totusi ca o MAMA isi poate blestema din suflet copilul,dar sunt fel de fel de mame!!
dar intamplarea povestita de tine e chiar infioratoare,m-am cutremurat!!cred ca doar credinta din suflet si un preot adevarat va poate ajuta................mergeti la manastiri acolo sunt preoti care ,zic eu ,v-ar ajuta!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 01:29 PM