Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Albert Einstein Era Un Ateu Convins Si Considera Religiile "primitive"
Matei
postare May 16 2008, 12:20 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,106
Inscris la: 16-October 06
Membru nr.: 206



Religiile, inclusiv iudaismul, sunt doar niste legende primitive si copilaresti. Este opinia lui Albert Einstein, despre care s-a crezut, pana acum, ca ar fi avut un puternic sentiment religios.

O scrisoare adresata unui prieten, in 1954, scoate la iveala parerea lui Einstein despre marile religii: "Cuvantul 'Dumnezeu', scrie el, nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", adauga Einsten in scrisoarea sa, scoasa la licitatie zilele trecute la Londra.

Mai mult, parintele teoriei relativitatii sustinea ca poporul evreu nu are calitati diferite de cele ale altor popoare si ca nicidecum nu este un popor ales.

Sursa: Realitatea TV

Aceasta postare a fost editata de Matei: May 16 2008, 12:22 PM


--------------------
Logicus

à ã  â Î î ª º Þ þ

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 16 2008, 12:33 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Adevar...sau provocare? trandafir.gif

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: “Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?”

Un student a raspuns ferm: “Da!”

Profesorul a pus o noua intrebare: “Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?”

Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.

Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: “Domnule profesor, starea de frig exista?”

“Bineinteles!”, i-a raspuns profesorul. “Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?”

Proaspatul student a raspuns: “De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism.”

“Si, continua studentul, intunericul exista”?

“Bineinteles!” raspunse profesorul.

De aceasta data studentul raspunse: “Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina.”

In sfarsit, studentul il intreba pe profesor: “Domnule profesor, exista raul absolut?”

Profesorul ii raspunse “Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului.”

“Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!”

Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica sii nu mai spuse nimic.

Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN. rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de rux25: May 16 2008, 12:33 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Aug 1 2008, 01:22 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



si noi ce sa credem,a fost sau nu, ateu,Einstein?


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Aug 1 2008, 01:24 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




QUOTE(lia maria71 @ Aug 1 2008, 02:22 AM) *
si noi ce sa credem,a fost sau nu, ateu,Einstein?

rolleyes.gif oFloare1.gif poate ca da, poate ca nu oFloare1.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Aug 1 2008, 01:26 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



voiam sa stim totusi............


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Matei
postare Aug 1 2008, 10:02 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,106
Inscris la: 16-October 06
Membru nr.: 206



QUOTE(Matei @ May 16 2008, 01:20 PM) *
Religiile, inclusiv iudaismul, sunt doar niste legende primitive si copilaresti. Este opinia lui Albert Einstein, despre care s-a crezut, pana acum, ca ar fi avut un puternic sentiment religios.

O scrisoare adresata unui prieten, in 1954, scoate la iveala parerea lui Einstein despre marile religii: "Cuvantul 'Dumnezeu', scrie el, nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", adauga Einsten in scrisoarea sa, scoasa la licitatie zilele trecute la Londra.

Mai mult, parintele teoriei relativitatii sustinea ca poporul evreu nu are calitati diferite de cele ale altor popoare si ca nicidecum nu este un popor ales.

Sursa: Realitatea TV



QUOTE(rux25 @ May 16 2008, 01:33 PM) *
Adevar...sau provocare? trandafir.gif
...
Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica sii nu mai spuse nimic.

Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN.



QUOTE(lia maria71 @ Aug 1 2008, 02:22 AM) *
si noi ce sa credem,a fost sau nu, ateu,Einstein?


Adolescenta, tineretea sunt pline de naivitati si spirit contradictoriu.

Dar Einstein a dovedit, de-a lungul vietii, ca nu s-a aliniat la indemnul religios: crede si nu cerceta!...

In aceste conditii, concluzia mea ar fi: odata cu trecerea timpului, ne mai schimbam opiniile.


--------------------
Logicus

à ã  â Î î ª º Þ þ

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 03:17 PM