Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

19 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre Indemnizatia De 85%
aqua80
postare Nov 14 2008, 12:46 PM
Postare #21


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 80
Inscris la: 29-October 08
Membru nr.: 45,372



lege nr. 257 din 31/10/2008 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 746 din 04/11/2008.

Art. I
Alineatul (1) al articolului 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni."

Art. II
Pot beneficia de prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, precum si cu modificarile aduse prin prezenta lege, si persoanele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia Romaniei, republicata.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ikebana20
postare Nov 14 2008, 02:57 PM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members
Postari: 39
Inscris la: 31-October 08
Membru nr.: 45,857



QUOTE(MARI79 @ Nov 6 2008, 12:01 PM) *
Din cate stiu, ca sa poti intra in cic(tu sau tatal) trebuie sa ai venituri impozabile in ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului; nu trebuie sa fie 12 luni lucrate in intregime..dar in fiecare luna sa ai venituri (deci , poate exista si situatia in care apar doar cateva zile lucrate in unele luni!- dar in fiecare luna sa fie cateva zile!); daca nu exista venituri impozabile in ultimele 12 luni...da, singurul venit este alocatia de 200 ron. sad.gif

aici te contrazic
si eu am o intrerupere in luna mai din 15 si am inceput munca pe 15 iunie.
am fost la fortele de munca si am intrebat sa fiu sigura daca mai beneficiez de indemnizatie si mi-a zis asa:
in luna mai am lucrate jumate din zilele lucaratoare deci e fractie mica si se ia in considerare iar in iunie e fractie mare si acum depinde cand o sa se nasca bb.eu am 12 luni lucrate in decembrie si bb se naste in martie.deci daca nasc dupa 31 ianuarie beneficiez daca nu nu
in concluzie trebuie sa ai lucrate cel putin jumate din zilele lucratoare ale lunii
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toia
postare Nov 29 2008, 05:26 PM
Postare #23


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74



Indemnizatii de sute de milioane pentru mamele-administrator

Ministerul Muncii a decis ca toate veniturile profesionale, de la indemnizatiile de conducere pana la castigurile din cultivarea legumelor, sa fie baza de calcul pentru indemnizatia de mama.

Guvernul va lua in discutie in sedinta de saptamana viitoare normele metodologice de aplicare a legii privind acordarea unei indemnizatii de 85% din media veniturilor pentru parintii care stau acasa sa isi creasca copiii.

Mariana Campeanu a declarat, joi, intr-o conferinta de presa, ca se vor lua in calcul toate veniturile supuse impozitului pe venit, asa cum sunt prevazute de Codul fiscal. in aceasta categorie intra veniturile din activitati independente, adica cele comerciale, din profesii liberale si din drepturi de proprietate intelectuala, veniturile din salarii, in care intra si indemnizatiile de conducere pentru cei cu functii de demnitate publica, in Consilii de Administratie sau administratori la companiile nationale, dar si veniturile agricole, rezultate din cultivarea florilor, legumelor sau a fructelor.

Theodora Bertzi, secretar de stat la Departamentul Afaceri Sociale al ministerului, a declarat ca nu se vor lua in calcul dividendele.

In ceea ce priveste parintii care sunt deja indemnizati la 1 ianuarie 2009, Bertzi a explicat ca 'ei vor putea opta pentru a primi 85% din media salariului pe care l-au avut in anul dinaintea nasterii copilului, daca ii avantajeaza'.

Aceeasi baza de calcul se aplica si in cazul mamelor care nasc copiii unul dupa altul, a adaugat Bertzi.

Oficialul a mai spus ca mamele pot depune cererile pentru indemnizatia de crestere a copilului incepand cu luna decembrie; cele deja aflate in plata la agentiile judetene de prestatii sociale, iar cele noi, la primarii.

Cotidianul, 28 Noiembrie 2008



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dianamaria
postare Nov 29 2008, 06:01 PM
Postare #24


Member
***

Grup: Members
Postari: 237
Inscris la: 2-September 08
Membru nr.: 36,135




Nici nu vreau sa ma gandesc ce cozi vor fi pt depus dosarele, si cate mamici cu bebei mici vor indura probabil frigul (ca doar e vorba de ianuarie)
Si cine stie cat va dura sa aprobe dosarele, ca la mine a durat 3 luni si ceva prima data, si n-aveau de calculat nimic (oricum luam 600 RON), dar acuma daca au de calculat, si in plus trebuie sa faca si o medie, ma astept sa se aprobe dosarul undeva prin iunie, dar oare se va da din urma, ca daca nu, mare lucru nu mai prind. Asa sunt eu, mai pesimista.
As avea o rugaminte, daca cineva depune dosarul, sa ne anunte si pe noi, ca sa stim ce trebuie sa facem, si ce acte ne trebuiesc. Banuiesc ca va fi nevoie de ceva documente de la angajator, si acelea trebuiesc cerute din timp, ca si acolo dureaza (la mine a durat 4 sapt)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Nov 29 2008, 06:44 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Fetelor...faceti-ma sa inteleg si eu....Ce inseamna media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni in cazul in care de 4 luni sunt in CIC? 12 luni dinainte de a intra in cic sau cele 4+anterioarele? Dosarle pt cei 85%...unde trebuiesc depuse? Care mame pot depune dosarul incepand cu luna decembrie? doh.gif
Nu mai inteleg nimic.....Voi ati luat legatura si cu angajatorul?


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dianamaria
postare Nov 29 2008, 07:32 PM
Postare #26


Member
***

Grup: Members
Postari: 237
Inscris la: 2-September 08
Membru nr.: 36,135



QUOTE(aandaaro @ Nov 29 2008, 06:44 PM) *
Dosarle pt cei 85%...unde trebuiesc depuse? Care mame pot depune dosarul incepand cu luna decembrie? doh.gif
Nu mai inteleg nimic.....Voi ati luat legatura si cu angajatorul?


Apropos, dosarele se depun la Agentiile judetene de prestatii sociale, institutii noi, care trebuiau infiintate pana la 1 noiembrie in fiecare judet, si inca nu au fost infiintate, cel putin la noi de-abia se discuta. Pana se face sediul, pana se aranjeaza totul, dureaza. In concluzie, este o mare bulibaseala.
Si bineinteles ca angajatorii nu stiu nimic, ca nici pe ei nu i-a anuntat nimeni nimic.
Iar normele de aplicare a legii am inteles ca de-abia saptamana viitoare trebuie sa apara, dar depinde si de cand se alege noul guvern, ca sa le aprobe prin Hotarare de Guvern.
Frumos, nu?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Nov 30 2008, 09:03 AM
Postare #27


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(aandaaro @ Nov 29 2008, 08:44 PM) *
Fetelor...faceti-ma sa inteleg si eu....Ce inseamna media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni in cazul in care de 4 luni sunt in CIC? 12 luni dinainte de a intra in cic sau cele 4+anterioarele?


In ceea ce priveste parintii care sunt deja indemnizati la 1 ianuarie 2009, Bertzi a explicat ca 'ei vor putea opta pentru a primi 85% din media salariului pe care l-au avut in anul dinaintea nasterii copilului, daca ii avantajeaza'.


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MARI79
postare Dec 2 2008, 10:05 AM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members
Postari: 8
Inscris la: 2-January 08
Din: DR.TR.SEVERIN
Membru nr.: 11,942



QUOTE(ikebana20 @ Nov 14 2008, 02:57 PM) *
aici te contrazic
si eu am o intrerupere in luna mai din 15 si am inceput munca pe 15 iunie.
am fost la fortele de munca si am intrebat sa fiu sigura daca mai beneficiez de indemnizatie si mi-a zis asa:
in luna mai am lucrate jumate din zilele lucaratoare deci e fractie mica si se ia in considerare iar in iunie e fractie mare si acum depinde cand o sa se nasca bb.eu am 12 luni lucrate in decembrie si bb se naste in martie.deci daca nasc dupa 31 ianuarie beneficiez daca nu nu
in concluzie trebuie sa ai lucrate cel putin jumate din zilele lucratoare ale lunii

Sotul meu a avut urmatoarea situatie:
martie 2008 pe 1 si-a dat demisia de la o firma , iar pe 28.03.2008 a fost angajat la o alta firma; eu am nascut pe 16.05.2008, sotul a lucrat pana in acea zi, iar incepand cu 17.05.2008 a intrat in CIC; deci pe martie 2008 a avut 3 zile lucrate si, iata ca a intrat in CIC; deci, se poate! oFloare.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raluks
postare Dec 2 2008, 11:37 AM
Postare #29


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 246
Inscris la: 6-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 29,211



Daca copilul se naste la 7 luni, si nu la 10 cand as avea 12 luni lucrate, ce se-ntampla? Nastereea la 7 luni nu ar fi vina nimenui..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefy7
postare Dec 2 2008, 03:15 PM
Postare #30


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 517
Inscris la: 17-November 08
Membru nr.: 49,397



QUOTE(elia @ Nov 12 2008, 03:23 PM) *
Din cite am citit si eu am vazut ca in lege scrie ca e vorba de "veniturile supuse impozitarii". Normal ar fi sa fie brutul. Sunt mult contabili care se confrunta cu problema asta.

Si eu sunt economist si din cate am auzit veniturile luate in calcul vor fi cele nete. Asteptam oricum normele sa vedem.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

19 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 08:09 AM