Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Varadero (cuba), Poze cu hotele si plaje din Varadero si nu numai...
Xenia_Danciu
postare Feb 5 2010, 04:58 PM
Postare #11


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 426
Inscris la: 19-November 09
Din: Montreal
Membru nr.: 121,266















Am uitat sa precizez ca localnicii nu au dreptul sa mearga pe plajele unde se gasesc turistii... adica aproape ca nu au acces la plaja, deoarece acolo unde plaja e ok, e plin de turisti, unde nu sunt turisti, plaja e minuscula, pietroasa... Exista patrule pe plaje si repereaza pe cei care nu apartin de hotel. La cazare ni se da de catre hotel cate o bratara colorata, semn ca suntem turisti cazati la hotelul respectiv, asa ca e usor sa recunosti cine e la hotel si cine nu.

Am fost martora unui incident: un localnic mai curajos a "indraznit" sa se avante in ocean pe plaja "noastra"... a fost rapid saltat de catre patrula... Trist!

Aceasta postare a fost editata de Xenia_Danciu: Feb 5 2010, 05:05 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xenia_Danciu
postare Feb 5 2010, 05:01 PM
Postare #12


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 426
Inscris la: 19-November 09
Din: Montreal
Membru nr.: 121,266



QUOTE(ruxy @ Feb 4 2010, 05:00 PM) *
Exact asta am vrut sa spun si eu...si totusi...plaja este superba...iar apa un vis frumos...ma bucur pentru voi...sunteti un cuplu frumos...si asa sa ramaneti toata viata...multumim pentru ca ne-ai incantat privirea smile.gif trandafir.gif


Merci ruxy trandafir.gif

Multa sanatate si tie si intregii familii tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Feb 5 2010, 06:55 PM
Postare #13


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Offf..pe cat de frumos, pe atat de trist.....in ce lume traim oare...de ce atatea discrepante? sad.gif

Xenia, sunteti un cuplu frumos, felicitari pt excursie!
Cum de alegeti tot acolo urmatoarea vacanta? Ceva Caraibe, Bahamas, nu va tenteaza instead?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare Feb 5 2010, 07:36 PM
Postare #14


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218




QUOTE(Xenia_Danciu @ Feb 4 2010, 06:46 PM) *
.

Ce m-a intristat a fost faptul ca, departe de luxul care li se ofera turistilor, cubanezii traiesc in saracie lucie. Cum iesi putin di incinta hotelului, parca intri intr-o alta lume. Trist! Parca te simti vinovat ca tu ai parte de tot confortul, iar ei... vai de capul lor. Si totusi isi adora conducatorul... sau e mai mult de fatada... Cubanezii care au sansa sa lucreze in hoteluri, o duc mai bine. E destul sa lasi un bacsis de 5-10$ si esti ca si stapanul lor... iar daca le duci un cadou simplu, gen o pereche de ciorapi lycra, un parfum din ala ieftin... uau, e lumea lor. Parca imi aduc aminte de perioada lui Ceasca, cand ne bucuram si de cate o gumita venita din strainatate smile.gif

.



m-au surprins intr-un mod placut imaginile cu plaja ,hotelul ....ff frumos ,armonios!cel putin poza in care se vad pestisorii minunati... tzuc.gif multumesc!

si eu sunt sensibila....as remarca ,si chiar m-ar marca sa vad saracia ,suferinta!etc...sunt convinsa ca e buna comparatia cu noi ,in perioada in care ne bucuram si de o guma!...
ultimile imagini...saracie lucie!mare discrepanta, intr-adevar ....


sa aveti mereu parte de vacante de vis!

ps:si pt mine cuba e o destinatie..ff indepartata!

Aceasta postare a fost editata de mir0108: Feb 5 2010, 07:41 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 5 2010, 07:43 PM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Xenia_Danciu @ Feb 4 2010, 01:03 AM) *



QUOTE(Xenia_Danciu @ Feb 4 2010, 04:14 PM) *
Pe timp de furtuna:

Interiorul camerei de hotel:



QUOTE(Xenia_Danciu @ Feb 4 2010, 05:46 PM) *
O poza cu noi doi:

Vai cat de frumossss e acolo.......imi plac la nebunie pozele cu apa......e superba...iar voi doi sunteti parte din frumos...
Insa, trist contrastul cu saracia...autobuzul ma lasat masca, sincer.....e super tristtt.......

Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 5 2010, 07:45 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Feb 5 2010, 07:51 PM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



in afara de nisipul plajei si ceva palmieri ,nu vad nici o diferenta intre cuba si romania comunista! exact asa era pe vremea lui ceasca si la noi ! cuba e inca un stat comunist!
la fel se controla si la noi ...daca incercai sa intri in discutie care cumva cu vreun strain te si salta securitatea!nu va mai amintiti consignatiile ,unde se cumpara pe dolari ,iar romanii se uitau doar pe la vitrine caci intrarea era total interzisa.

totul era un lux pe bani putini pt straini ,ce credeti ca ei nu observau discrepantele ?

pina si decorul floral de la masa ,cel cu garoafe si ferigi imi aminteste de acele vremuri!

citi oameni au telefoane mobile in cuba? doar cei ce lucreaza pt anumite companii!

trist ! frumos oricum ,pt vacanta!

Aceasta postare a fost editata de ruby: Feb 5 2010, 07:53 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Feb 5 2010, 07:55 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



sau poza cu blocul cu balacoane ,la care sint atirnate rufe ...asta e exact ca si in romania zileleor noastre !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xenia_Danciu
postare Feb 5 2010, 08:27 PM
Postare #18


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 426
Inscris la: 19-November 09
Din: Montreal
Membru nr.: 121,266



QUOTE(Alondra @ Feb 5 2010, 06:55 PM) *
Offf..pe cat de frumos, pe atat de trist.....in ce lume traim oare...de ce atatea discrepante? sad.gif

Xenia, sunteti un cuplu frumos, felicitari pt excursie!
Cum de alegeti tot acolo urmatoarea vacanta? Ceva Caraibe, Bahamas, nu va tenteaza instead?


Merci Alondra... Ne tenteaza multe destinatii, insa cu bebe dupa noi preferam sa mergem undeva unde deja cunoastem cum e: mancarea stim cum e, stim care-i treba cu cazarea... etc. Stii cum e, daca mergi intr-un loc noi, s-ar putea sa ai parte de surprize... Oricum, o sa mergem si altundeva, numai sa creasca bebe un pic mai mare.

Anul trecut voiam sa mergem in Mexic, eram insarcinata, insa m-as fi incumetat... dar tocmai cand sa luam biletele, a izbucnit acolo gripa porcina si am renuntat... Alta data smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xenia_Danciu
postare Feb 5 2010, 08:33 PM
Postare #19


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 426
Inscris la: 19-November 09
Din: Montreal
Membru nr.: 121,266



QUOTE(ruby @ Feb 5 2010, 07:51 PM) *
in afara de nisipul plajei si ceva palmieri ,nu vad nici o diferenta intre cuba si romania comunista! exact asa era pe vremea lui ceasca si la noi ! cuba e inca un stat comunist!
la fel se controla si la noi ...daca incercai sa intri in discutie care cumva cu vreun strain te si salta securitatea!nu va mai amintiti consignatiile ,unde se cumpara pe dolari ,iar romanii se uitau doar pe la vitrine caci intrarea era total interzisa.

totul era un lux pe bani putini pt straini ,ce credeti ca ei nu observau discrepantele ?

pina si decorul floral de la masa ,cel cu garoafe si ferigi imi aminteste de acele vremuri!

citi oameni au telefoane mobile in cuba? doar cei ce lucreaza pt anumite companii!

trist ! frumos oricum ,pt vacanta!

Intr-adevar, e la fel ca in perioada lui Ceasca... ce sa-i faci, noi am trecut peste, vor trece si ei cu timpul... numai ca te doare sufletul sa-i vezi asa... noi am facut pozele dintr-un autocar modern, pus la dispozitia turistilor... localnicii se uitau la noi ca la masini straine... Cand ne-am dus prima data acolo, am aterizat noaptea, asa ca n-am vazut nimic afara... nu au lumini pe strazi deloc, pe bune... timp de o saptamana am ramas in incinta hotelului, ca nu prea ai nimic de vizitat... nu, hai ca mint, am fot pana la un "complex comercial" de-al lor... sa fi vazut supermarketul... aceleasi produse pe 3-4 rafturi, ceva gen alimentara de pe la noi in perioada comunismului... bodegi pline de cubanezi la o berica locala... m-a durut capul... La banca am vrut sa schimbam niste bani, ne-au cerut pasapoartele la intrare si ne-au controlat... Daca vrei sa te simti bine in vacanta, mai bine nu iesi din aria hotelului ca te intristezi...

Am vazut ca esti in Germania... am intalnit f multi nemti acolo...

Sanatate


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Feb 5 2010, 08:37 PM
Postare #20


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(Xenia_Danciu @ Feb 5 2010, 08:27 PM) *
Merci Alondra... Ne tenteaza multe destinatii, insa cu bebe dupa noi preferam sa mergem undeva unde deja cunoastem cum e: mancarea stim cum e, stim care-i treba cu cazarea... etc. Stii cum e, daca mergi intr-un loc noi, s-ar putea sa ai parte de surprize... Oricum, o sa mergem si altundeva, numai sa creasca bebe un pic mai mare.

Anul trecut voiam sa mergem in Mexic, eram insarcinata, insa m-as fi incumetat... dar tocmai cand sa luam biletele, a izbucnit acolo gripa porcina si am renuntat... Alta data smile.gif

Offf...asa e, ai dreptate! Cand nu ai bebe, nu pui la socoteala ..biggrin.gif doh.gif notworthy.gif
Apropo, e o scumpete de papusa Carla ta, sa va traiasca sanatoasa, sa va bucurati de ea! tzuc.gif
Imi place tare mult numele ei ! wub.gif

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Feb 5 2010, 08:40 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 06:59 PM