Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Tratamente Naturiste Pentru Iritatii Ale Pielii
giulia_0319
postare Apr 14 2009, 12:31 PM
Postare #1


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



Stiati ca in cantitati bine dozate frunzele de nuc au un efect calmant asupra pielii ? Se fac bai generale sau locale cu decoct din frunze de nuc. Pentru bai locale se pun 30-40 g frunze taiate marunt intr-un litru de apa si 200 g frunzemaruntite la 4 l de apa, pentru bai generale. Baia va dura 10-15 minute iar pielea nu va fi stearsa sau frecata. Acest remediu este bun si pentru reumatism. Daca doriti sa dati o nuanta mai inchisa parului dumneavoastra atunci folositi frunzele de nuc. Trebuie insa folosite insa cu atentie, in concentratii mari pot sa irite pielea.
Iritatiile si arsurile se vor vindeca foarte repede daca aplicati pe zona afectata putina miere de cateva ori pe zi sau tinctura de propolis. Nu va temeti de usturimi nici in cazul tincturii de proplis, deoarece propolisul contine substante analgezice si efectul calmant apare imediat.
Pentru petele aparute pe piele si pentru a scapa de pistrui folositi felii de castravete proaspat sau comprese cu suc proaspat de castravete. Castravetele poate fi folosit si drept masca de curatire si revigorare a tenului.
Pentru arsuri, degeraturi, crapaturi ale pielii, ulceratii, pecingine, edeme ale pleoapelor se rad cartofi cruzi si se aplica pe zona afectata, in amestec cu o lingurita de miere sau ulei de masline, lasind sa actioneze cel putin doua ore. De asemenea se poate folosi si faina de cartofi, excelenta pentru calmarea flegmoanelor, erizipelului, ulcerului varicos, eruptiilor cutanate. Tot cu faina de cartofi se trateaza si transpiratia abundenta a picioarelor. Pentru arsuri solare, se pot aplica cartofi in felii subtiri pentru citeva minute. Pe negi, se pune cartof crud, ras, de 2 ori pe zi.
Pentru tenul deshidratat sau pielea obosita se foloseste uleiul de masline aplicat sub forma de comprese. Pentru tenul ridat si uscat se va realiza o masca dintr-un ou crud batut bine si amestecat cu o lingura cu miere si o lingura cu ulei de masline, la care se adauga si putin suc de fructe sau legume, adica lamaie, pepene, morcovi sau castraveti. Masca se aplica pe ten timp de 15-20 de minute, dupa care se spala bine cu apa calduta. Tratamentul se repeta de trei ori pe saptamana.
Daca vreti sa aveti unghii tari, tineti-le cateva minute in ulei caldut.
Compresele sau cremele cu ulei de masline hidrateaza si inmoaie stratul gros de piele de pe calcaie. Uleiul de masline poate fi folosit in locul cremelor, dupa baie.
Se beau 100 ml pe zi de suc proaspat de creson pentru ca acesta este un bun tonic, un regenerator celular care reda supletea pielii si parului. Pielea capului va fi frictionata cu un amestec din suc de creson si alcool de 90 grade, in parti egale. Folosit sub forma de cataplasme, cresonul favorizeaza si accelereaza cicatrizarea ulcerului, vindecarea abceselor si antraxului.
Pentru un ten frumos fara acnee si eczeme trebuie sa beti cate un pahar de suc de orz verde timp de cateva saptamani, iar pentru a scapa de pistrui aplicati plantute strivite sau comprese cu suc de orz.
Se pun cataplasme cu frunze proaspete de patrunjel, zdrobite, in cazul inflamatiilor la nivelul ochilor. Frunzele de patrunjel au efecte antiinfectioase, antiinflamatoare si regenerative.






--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy85
postare Jul 23 2009, 04:01 PM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,649
Inscris la: 7-October 08
Din: iasi
Membru nr.: 41,125



eu am avut negi si am incercat multe chestii dar cartof nu, acum eu nu mai am negi, dar cu ajutorul usturoiului, si tot cu ajutorul usturoiului imi mai calmz durerile de dinti te anesteziaza imediat,pupici


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 11:40 PM