Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Apa Fiarta Si Racita Vs Apa Plata
miniraton
postare Nov 18 2008, 08:56 AM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,576
Inscris la: 4-March 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,831



QUOTE(aryana @ Nov 18 2008, 07:17 AM) *
Apa plata dorna. e singura pe care eu am vazut scris ca e buna pentru hrana bebeilor, pe restul nu e scris asa ceva, ceea ce inseamna ca firmele respective nu isi asuma o astfel de raspundere.
Nu se fierbe pentru ca se concentreaza prea mult sarurile in ea si e daunator pt rinichii bebelusului.
Te-am mai intrebat si la topicul cu prevenar, ce ai auzit de infanrix? Pana la urma ai aflat de ce s-a retras de pe piata?

aryana, eu am vazut pe mai multe ape plate ca scrie ca-s bune pt prepararea hranei bebelusilor.
EU azi ma duc la Matei Bals sa-i cumpar infanrixul pt luna a 4 si a 6 a. Am aflat ca au acolo. Pavilionul 5 la Vaccinari. Spitalul este chiar in spatele spitalului colentina pe Stefan cel Mare.


--------------------



"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"
Elisabeth Stone
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Nov 18 2008, 09:12 AM
Postare #12


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(miniraton @ Nov 17 2008, 08:16 PM) *
Fetelor...oare sunt exagerata ? Eu ii fierb si apa plata . Oricum...nici laptele nu se dizolva bine in apa nici macar calaie.

Spuneti-mi si mie ce apa de izvor folositi ? Ca eu folosesc apa plata d-asta la 2 L, Dorna, Izvorul Min..



FETELOR NU E BUNA IZVORUL MINUNILOR PT K ARE SCURGERI DE DESEURI TOXICE DIN CAUZA K ESTE IMBUTELIATA LANGA o fabrica si fabrica produce deseuri care sunt aruncate in apa iar aceste deseuri intra in panza fereatica a izvorului de unde se imbuteliaza apa izvorul minunilor! ia spus sotului meu directorul de la izvorul minunilor! asa k atentie mare! eu nu beau deloc aceasta apa !


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aryana
postare Nov 18 2008, 09:47 AM
Postare #13


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,030
Inscris la: 5-November 07
Membru nr.: 9,158



QUOTE(miniraton @ Nov 18 2008, 10:56 AM) *
aryana, eu am vazut pe mai multe ape plate ca scrie ca-s bune pt prepararea hranei bebelusilor.
EU azi ma duc la Matei Bals sa-i cumpar infanrixul pt luna a 4 si a 6 a. Am aflat ca au acolo. Pavilionul 5 la Vaccinari. Spitalul este chiar in spatele spitalului colentina pe Stefan cel Mare.


Miniraton or mai fi si altele dar eu nu am mai vazut. Pe care mai scrie?
Infanrix ii fac si eu, am facut hexa si acum am luat penta (a doua doza) de asta voiam sa stiu de ce spunea carmen sibiu ca se retrasese de pe piata si ca ar fi ceva in neregula cu el.
Voi sunteti bine? I-a trecut eczema?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aryana
postare Nov 18 2008, 09:49 AM
Postare #14


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,030
Inscris la: 5-November 07
Membru nr.: 9,158




QUOTE(maryhynt @ Nov 18 2008, 11:12 AM) *
FETELOR NU E BUNA IZVORUL MINUNILOR PT K ARE SCURGERI DE DESEURI TOXICE DIN CAUZA K ESTE IMBUTELIATA LANGA o fabrica si fabrica produce deseuri care sunt aruncate in apa iar aceste deseuri intra in panza fereatica a izvorului de unde se imbuteliaza apa izvorul minunilor! ia spus sotului meu directorul de la izvorul minunilor! asa k atentie mare! eu nu beau deloc aceasta apa !


Dar de dorna ai auzit ceva? huh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Nov 18 2008, 10:00 AM
Postare #15


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(aryana @ Nov 18 2008, 09:49 AM) *
Dar de dorna ai auzit ceva? huh.gif


buna! nu de dorna nu am auzit nimic!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmensibiu
postare Nov 18 2008, 11:59 AM
Postare #16


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 4-September 08
Membru nr.: 36,339



QUOTE(aryana @ Nov 17 2008, 10:32 PM) *
Apa plata dorna. e singura pe care eu am vazut scris ca e buna pentru hrana bebeilor, pe restul nu e scris asa ceva, ceea ce inseamna ca firmele respective nu isi asuma o astfel de raspundere.
Nu se fierbe pentru ca se concentreaza prea mult sarurile in ea si e daunator pt rinichii bebelusului.
Te-am mai intrebat si la topicul cu prevenar, ce ai auzit de infanrix? Pana la urma ai aflat de ce s-a retras de pe piata?

...scuze ca nu ti-am raspuns pe "prevenar"... nu s-a retras... doar ca cateva persoane dintre personalul unei clinici de aici din Sibiu mi-au spus asta... si eu am crezut...se pare ca a fost doar o problema cu importurile de vaccinuri in perioada aia... am gasit si vaccinul pana la urma si i l-am dat baietelului nostru la 6 luni... deci e totul bine... imi pare rau ca v-am panicat si pe voi doar ca vroiam sa stiu ce se aude prin tara despre asta... sorry...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Nov 18 2008, 12:12 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(maryhynt @ Nov 18 2008, 09:12 AM) *
FETELOR NU E BUNA IZVORUL MINUNILOR PT K ARE SCURGERI DE DESEURI TOXICE DIN CAUZA K ESTE IMBUTELIATA LANGA o fabrica si fabrica produce deseuri care sunt aruncate in apa iar aceste deseuri intra in panza fereatica a izvorului de unde se imbuteliaza apa izvorul minunilor! ia spus sotului meu directorul de la izvorul minunilor! asa k atentie mare! eu nu beau deloc aceasta apa !


Chiar ca de asta nu auzisem, nici nu mai stii ce sa mai bei..ca de apa de la robinet nici nu mai discutam, aia e otrava curata. Eu iau Tusnad cu putin acid, sau Buzias plata.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shanty
postare Nov 18 2008, 01:38 PM
Postare #18


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 970
Inscris la: 23-September 07
Din: constanta
Membru nr.: 7,003



salutare!
asta cu apa fiarta si racita e cu dus si intors....
prin fierbere se elimina in general componentele microbiologice, ceea ce e bine, mai putin cele rezistente la temperaturi inalte (sa speram ca nu sunt prezente prin apa noastra), dar mai e si o parte negativa, si anume faptul ca se concentreaza foarte tale metalele (in special metalele grele) si sarurile, ceea ce o face, din acest punct de vedere, mai toxica decat era intial. ganditi-va ca daca fierbem un litru de apa care are 1 gr. de Pb, la sfarsit vom avea 800 ml apa tot cu 1 gr. de Pb, ca asta nu se evapora!!!
chestia e ca, spre deosebire de intoxicatiile cu microorganisme, unde efectele se vad aproape imediat, intoxicatia cu metale si saruri concentrate e mai lenta, se produce in timp, si efectele se vad mai tarziu, fara se le mai putem depista cauza....

despre izvorul minunilor auzisem si eu ceva de naspa (eu nu ii suport gustul), dar nu stiam care e situatia.... dar cred ca poate fi adevarat, ca din ce in ce mai putine ape subterane mai pot fi numite necontaminate in Romania
in general, noi cumparam apa plata de baut, dar cand am ramas insarcinata, vomitam si apa plata, si pe aia fiarta....asa ca ne-am hotarat sa incercam un filtru de apa si vreau sa spun ca are un gust super si mi-a tolerat-o si BB in burtica (adica nu am mai vomitat-o). are 5 filtre incorporate si scade duritatea, elimina Cl, metale grele si microorganisme (nu e cel mai performant, ca nu am avut asa multi bani....dar e OK). cand schimb filtrele, va pun o poza, sa vedeti cum arata, de curiozitate...


--------------------
Doamne, da-mi puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce imi sta in putinta, si intelepciunea de a face diferenta.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmensibiu
postare Nov 18 2008, 02:55 PM
Postare #19


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 4-September 08
Membru nr.: 36,339



incep sa ma simt tot mai prost... eu i-am fiert pana acum apa de la robinet pt laptic si pt ceai...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmensibiu
postare Nov 18 2008, 02:55 PM
Postare #20


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 4-September 08
Membru nr.: 36,339



incep sa ma simt tot mai prost... eu i-am fiert pana acum apa de la robinet pt laptic si pt ceai...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 04:07 PM