Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Exista Iad, Exista Rai?, EXISTA VIATA DUPA MOARTE?
maria26
postare Aug 25 2010, 02:57 PM
Postare #31


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(dyanp @ Aug 25 2010, 03:39 PM) *
maria, eu nu inteleg chestia asta, ne alegem, adica suntem undeva sub forma de spirit, venim aici si apoi ne facem spirit iar? sau cum? stiu ca ortodoxismul nu e cu reincarnarea, totusi sunt cateva chestii tare confuze pt mine....si ii dau dreptate roxannei, nici eu nu cred ca DD pedepseste, sau loveste in oameni, n-as mai putea crede in El, toate povestile alea cu ce greutati da ca sa-ti testeze credinta....DD e superior a ceea ce simtim si traim noi, nu inteleg de ce ar face asemenea jocuri meschine....pt mine e prea omenesc lucrul asta si puritatea si bunatatea divina nu au legatura cu asa ceva( in viziunea mea).



QUOTE(USA @ Aug 25 2010, 03:44 PM) *
Aceeasi parere am si yoo..Dumnezeu nu e rau....nu e posibil....Dumnezeu e definitia binelui.....cel care ne face sa suferim...sunt slabiciunile noastre so, usita putin deschisa celui rau.....si el doar face rau.....Dumnezeu ne iubeste oricum...cat de mult?..depinde cat de inchisa e usita in fata celui rau...asa cred yo.....
Cat despre reincarnare....cred ca da....ne reincarnam..avem un ciclu permanent...dar nu cred ca ne alegem viata ori destinul din noua viata....aceste vine ca rezultat al vietii prezente..cu cat esti mai bun in aceasta viata cu atat traiesti mai bine si in urmatarea.......


in carti scrie asa... exista 7 nivele pentru a se definitiva procesul...adica la inceput esti un spirit foarte foarte mic.. cu cat urci, cu atat devii mai intelept.. si asta se intampla doar prin trairile pe pamant.. la fiecare nivel ai cateva vieti... vietile sunt din ce in ce mai grele pe masura ce cresti.. e logic.. pentru ca devii mai intelept si intelegi ca intelepciunea se castiga trecand prin greutati, nu avand o viata usoara...
si da, dyanp.. spiritele nu au chipul nostru pe care il avem pe pamant.. sunt niste globule mici.. ca niste sfere.. nu stiu daca ti s-a intamplat vreodata sa faci o potografie si sa-ti iasa.. mie mi s-a intamplat... am vazut acelasi lucru si in emisiunile de pe Discovery..
sunt multe lucruri scrise in cartile pe care le-am citi... unul care m-a impresionat ar fi ca atunci cand dormim spiritul nostru se desprinde de corp si se intalneste cu alte spirite... de-aia "socializam" cu mortii .. lucruri care se bat cap in cap.. in visele noastre suntem noi, avem chipul din viata.. sau poate asa ne vedem noi? .. nu stiu... singurul lucru cert pentru mine este ca exista un Dumnezeu care nu m-a lasat niciodata la greu si care aranjeaza lucrurile asa cum crede el ca e bine... m-am imbarbatat intotdeauna spunand ca mi s-a intamplat ceva rau doar pentru a mi se intampla in viitor ceva mai bun.. doar asa mi-am pastrat credinta...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
natsandrea
postare Aug 25 2010, 03:05 PM
Postare #32


mami de printesa Andra
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,565
Inscris la: 20-March 09
Din: Baia Mare
Membru nr.: 80,151



QUOTE(maria26 @ Aug 25 2010, 03:57 PM) *
in carti scrie asa... exista 7 nivele pentru a se definitiva procesul...adica la inceput esti un spirit foarte foarte mic.. cu cat urci, cu atat devii mai intelept.. si asta se intampla doar prin trairile pe pamant.. la fiecare nivel ai cateva vieti... vietile sunt din ce in ce mai grele pe masura ce cresti.. e logic.. pentru ca devii mai intelept si intelegi ca intelepciunea se castiga trecand prin greutati, nu avand o viata usoara...
si da, dyanp.. spiritele nu au chipul nostru pe care il avem pe pamant.. sunt niste globule mici.. ca niste sfere.. nu stiu daca ti s-a intamplat vreodata sa faci o potografie si sa-ti iasa.. mie mi s-a intamplat... am vazut acelasi lucru si in emisiunile de pe Discovery..
sunt multe lucruri scrise in cartile pe care le-am citi... unul care m-a impresionat ar fi ca atunci cand dormim spiritul nostru se desprinde de corp si se intalneste cu alte spirite... de-aia "socializam" cu mortii .. lucruri care se bat cap in cap.. in visele noastre suntem noi, avem chipul din viata.. sau poate asa ne vedem noi? .. nu stiu... singurul lucru cert pentru mine este ca exista un Dumnezeu care nu m-a lasat niciodata la greu si care aranjeaza lucrurile asa cum crede el ca e bine... m-am imbarbatat intotdeauna spunand ca mi s-a intamplat ceva rau doar pentru a mi se intampla in viitor ceva mai bun.. doar asa mi-am pastrat credinta...

am citit si eu f multe carti legate de subiect, si da am citit acelasi lucru: ca spiritul nostru se desprinde in timpul somnului si se intalneste cu alte spirite, de aceea cand ne trezim afirmam ca am visat cu "x"
cat despre nivele, am citit si asta in aceeasi carte(incerc sa-mi aduc aminte cum se numea), ca cica poti sa alegi sa evoluezi ca spirit, asta inseamna sa ai in viata de pe pamant multe piedici si greutati sau poti sa ramai ceea ce esti in acel moment
si eu cred in DD, dar ma pasioneaza si imi place sa stiu cat mai multe despre astfel de subiecte


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Aug 25 2010, 03:12 PM
Postare #33


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(natsandrea @ Aug 25 2010, 04:05 PM) *
am citit si eu f multe carti legate de subiect, si da am citit acelasi lucru: ca spiritul nostru se desprinde in timpul somnului si se intalneste cu alte spirite, de aceea cand ne trezim afirmam ca am visat cu "x"
cat despre nivele, am citit si asta in aceeasi carte(incerc sa-mi aduc aminte cum se numea), ca cica poti sa alegi sa evoluezi ca spirit, asta inseamna sa ai in viata de pe pamant multe piedici si greutati sau poti sa ramai ceea ce esti in acel moment
si eu cred in DD, dar ma pasioneaza si imi place sa stiu cat mai multe despre astfel de subiecte


EU, TOTUSI, NU INTELEG CE STUDII AU FACUT OAMENII ASTIA DE POT AFIRMA ASA CEVA...
si am uitat sa spun ca ceea ce dam noi de pomana si lumanarile pe care le aprindem pentru morti ii ajuta pe ei ca spirite sa evolueze... adica ei se hranesc cu lumina si energia oferite de noi...
ma gandeam la Prigoana.. cate parastasuri si-a facut el in timpul vietii.. zicea ca nu stie daca ii va da cineva de pomana dupa ce va muri... asa ca el are lumina si energie cat curpinde liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 26 2010, 07:20 AM
Postare #34


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850




QUOTE(USA @ Aug 25 2010, 03:44 PM) *
Aceeasi parere am si yoo..Dumnezeu nu e rau....nu e posibil....Dumnezeu e definitia binelui.....cel care ne face sa suferim...sunt slabiciunile noastre so, usita putin deschisa celui rau.....si el doar face rau.....Dumnezeu ne iubeste oricum...cat de mult?..depinde cat de inchisa e usita in fata celui rau...asa cred yo.....
Cat despre reincarnare....cred ca da....ne reincarnam..avem un ciclu permanent...dar nu cred ca ne alegem viata ori destinul din noua viata....aceste vine ca rezultat al vietii prezente..cu cat esti mai bun in aceasta viata cu atat traiesti mai bine si in urmatarea.......



da, depinde si de deciziile noastre....
D-zeu a lasat liberul albitru, nu suntem robotei...
si daca avem un D-zeu plin de dragoste si mila avem si un D-zeu care mustra...chiar biublia are asemenea versete cum ca D-ZEU MUSTRA PE CINE IUBESTE!
Psalmii, 94 12 Ferice de omul, pe care-l pedepsești Tu, Doamne, și pe care-l înveți din Legea Ta,
13 ca să-l liniștești în zilele nenorocirii, până se va săpa groapa celui rău!
[Psalmii 94 Ascultati acest capitol!]


1 Corinteni, 11 32 Dar când suntem judecați, suntem pedepsiți de Domnul, ca să nu fim osândiți odată cu lumea. [1 Corinteni 11 Ascultati acest capitol!]
2 Corinteni, 4
16 De aceea, noi nu cădem de oboseală. Ci chiar dacă omul nostru de afară se trece, totuși omul nostru


dinăuntru se înnoiește din zi în zi.
17 Căci întristările noastre ușoare de o clipă lucrează pentru noi tot mai mult o greutate veșnică de slavă.
[2 Corinteni 4 Ascultati acest capitol!]


Evrei, 12 6 Căci Domnul pedepsește pe cine-l iubește, și bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primește."
7 Suferiți pedeapsa: Dumnezeu Se poartă cu voi ca și cu niște fii. Căci care este fiul pe care nu-l
pedepsește tatăl?
[Evrei 12 Ascultati acest capitol!]





--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 26 2010, 12:43 PM
Postare #35


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



CRED CA DACA AR EXISTA REINCARNAREA...NU AR MAI AVEA LOC O JUDECATA...TOTUL AR FI O RE SI O RENASTERE...
NU STIU...
AM CITIT SI PE NET DESPRE ASTA ...
LINKUL DE AICI M-A AJUTAT PUTIN SA INTELEG DE CE CRESTINISMUL A RESPINS ACEASTA IDEE...
http://www.everystudent.ro/a/reincarnare2.html


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Aug 26 2010, 01:08 PM
Postare #36


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



QUOTE(mia22_ro @ Aug 26 2010, 01:43 PM) *
CRED CA DACA AR EXISTA REINCARNAREA...NU AR MAI AVEA LOC O JUDECATA...TOTUL AR FI O RE SI O RENASTERE...
NU STIU...
AM CITIT SI PE NET DESPRE ASTA ...
LINKUL DE AICI M-A AJUTAT PUTIN SA INTELEG DE CE CRESTINISMUL A RESPINS ACEASTA IDEE...
http://www.everystudent.ro/a/reincarnare2.html


e cat se poate de logic... dar sunt teorii peste teorii care se bat cap in cap.. nu stii ce sa mai crezi...
totusi exista copii care stiu limbi straine foarte bine dintr-o data... sau formule matematice fara sa fi avut vreodata legatura cu ele.. aceste lucruri ce explicatii mai au?


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 26 2010, 02:50 PM
Postare #37


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Ori clipe cand ai senzatia ca ai mai trait odata si mai trecut prin aceeasi situatie..nu stiu daca voua vi sa intamplat..dar am trait si nu de putine ori sentimentul..ca am mai trecut odata candva prin aceeasi situatie....aceleasi vorba, aceleasi sentimente...chestii de clipe...dar asa am simtit...si nu ii gasesc explicatia acestor sentimente......

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 26 2010, 02:51 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Aug 26 2010, 02:58 PM
Postare #38


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



da, USA, sentimentul de deja-vu, l-am trait de multe ori, si ce e curios ca l-am avut si aici, nu numai in tara.....ciudat...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 26 2010, 03:01 PM
Postare #39


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(dyanp @ Aug 26 2010, 03:58 PM) *
da, USA, sentimentul de deja-vu, l-am trait de multe ori, si ce e curios ca l-am avut si aici, nu numai in tara.....ciudat...

Daaa si yo.....adika atunci cand simti acel deja-vu, chiar nu e posibil sa se fii intamplat altata data..adika e clar ceva misterios...aceleasi replici, parka aceeasia atmosfera in jur.....de multe ori m-am intrebat care o fii explicatia....

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 26 2010, 03:02 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Aug 26 2010, 03:15 PM
Postare #40


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



nu stiu, senzatia e asa ciudata....ca o raceala prin oase...brrrr.....nu vreau sa ma gandesc, ca atunci cand eram mai mica am avut cam multe evenimente ciudate...si mi-e ca daca ma gandesc....revin....si acum am avut ceva peripetii...cu cristian din pacate...si mi-e groaza sincer, vad ca de cand ne-am mutat e ok...dar sunt stresata ca inca nu am facut sfestanie si trebuie neaparat.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 01:13 PM