Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Conjunctivita?, CE SA AI MAI FAC?
erghmona
postare Jul 13 2007, 12:35 PM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members
Postari: 19
Inscris la: 10-July 07
Membru nr.: 5,061



Mamicilor nici una nu v-ati gandit la cea mai simpla si mai rapida solutie!
daca nu alaptati , si cunoasteti pe cineva care alapteaza duceti-va cu copilul la acea persoana si sa-i puna lapte de la san cativa stropi in fiecare ochi, si repetati procedura de 2 ori pe zi vreo 2-3 zile, si va garantez ca din a 2 a zi copilul nu va mai avea nimica. Asa am patit eu cu fata mea care avea atunci cand a facut conjunctivita , 10 luni, si imediat i-a trecut.
Ia incercati, sa nu va fie sila!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Jul 14 2007, 08:55 PM
Postare #12


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Jul 13 2007, 12:46 PM) *
Doamne fereste,nr mil poti da cand vrei ca eu mai astept 3 zile sa merg din nou sa vad ce zice si daca imi spune iar ca nu ia trecut merg si acolo tzuc.gif

Claudia, am revenit cu no. de tel de la cabinetul unde l-am dus pe Andrei, la dna. Dr. Nascutzi: 210.24.14, strada Safirului (e o strada f scurta, face legatura intre bd. Dacia si str. Eminescu (e aproape de intersectia cu Mosilor a celor 3 strazi). Ceri programare la dr. Nascutzi. Mi se pare ca ea lucreaza acolo marti, joi si simbata.
Asta am gasit pe net:
CABINET MEDICAL OFTA-MED
Cabinet consultatii si tratamente oftalmologice, prescrieri si montaj ochelari de vedere Contact: Str. Suvenir nr. 12, sector 2 , Tel. 210.24.14 ; alexn@sysco.ro
Orar: Ma, Mi, J: 14-20; S: 9-14


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Jul 14 2007, 09:31 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(erghmona @ Jul 13 2007, 01:35 PM) *
Mamicilor nici una nu v-ati gandit la cea mai simpla si mai rapida solutie!
daca nu alaptati , si cunoasteti pe cineva care alapteaza duceti-va cu copilul la acea persoana si sa-i puna lapte de la san cativa stropi in fiecare ochi, si repetati procedura de 2 ori pe zi vreo 2-3 zile, si va garantez ca din a 2 a zi copilul nu va mai avea nimica. Asa am patit eu cu fata mea care avea atunci cand a facut conjunctivita , 10 luni, si imediat i-a trecut.
Ia incercati, sa nu va fie sila!

Am incercat si eu... intradevar, initial a avut efect (pe vremea cand am avut eu lapte). Apoi a incepul la celalalt ochisor si de data asta n-a mai mers decat cu picaturi ANTIBIOPTAL si COLBIOCIN timp de 10 zile. Si nici nu am mai avut de atunci probleme.
Sanatate la BBlusi!!! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Jul 14 2007, 10:52 PM
Postare #14


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862




QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Jul 12 2007, 11:31 PM) *
DE O LUNA SI O SAPTAMANA UNU DIN BEBE ARE CONJUNCTIVITA SI NU STIU CE SA MAI FAC SA AI TREACA IAM PUS PICATURI:TOBREX,GENTICOL,BETA BIOPTAL SI ACUM TOBRADEX SI TOT NU AI TRECE,CE SA MAI FAC?CRED CA NICI PICATURILE ASTEA ASA MULTE NU SUNT BUNE.
A PATIT CINEVA ASA?


Fetita mea a avut in primele 2 luni dupa nastere...
Am fost cu ea la oftamolog care mi-a dat niste picaturi Netacin...si in 2 zile maxim i-a trecut.
Sfatul meu e sa mergi cu fetita la oftamolog..


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Jul 15 2007, 09:10 AM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(erghmona @ Jul 13 2007, 01:35 PM) *
Mamicilor nici una nu v-ati gandit la cea mai simpla si mai rapida solutie!
daca nu alaptati , si cunoasteti pe cineva care alapteaza duceti-va cu copilul la acea persoana si sa-i puna lapte de la san cativa stropi in fiecare ochi, si repetati procedura de 2 ori pe zi vreo 2-3 zile, si va garantez ca din a 2 a zi copilul nu va mai avea nimica. Asa am patit eu cu fata mea care avea atunci cand a facut conjunctivita , 10 luni, si imediat i-a trecut.
Ia incercati, sa nu va fie sila!


Cea mai simpla si rapida solutie...care e total indicata de medic.

Adica,sa va spun ce am patit eu la maternitate cand l-am nascut pe George.A doua zi dupa nastere a inceput sa curga ceva galben la un ochisor,i se facea toaleta si a inceput sa dispara secretia,dar s-a mutat la celalalt ochi.Acolo,secretia a devenit din ce in ce mai abundenta,incat cand se trezea copilul,ochisorul era lipit.
Stiind eu de metoda cu laptele de mama am pus cateva picaturi pe un pansament steril si l-am sters la ochiul cu pricina...asta pana sa vina medicul la vizita de dimineata.Cand a venit,stia deja de la asistente de problema,dar eu,ca parca nu mi-as fi putut tine gura,i-am zis cum l-am ,,tratat"Mi-a facut doctorita un scandal monstru,si i-a introdus imediat tratament cu antibiotic si pe deasupra a povestit la toata maternitatea ce pozna am facut.M-a intrebat pana si ce studii am,pentru ca metoda asta e folosita numai de catre femeile de la tara,care nu stiu nici carte.
Tot acolo am aflata ca laptele de mama se poate folosi numai pentru pus in nari,cand bebelusul are nasul infundat,deoare e steril si poate inlocui serul fiziologic.Ulterior,am cautat informatii si le-am gasit in brosura primita la maternitate.De altfel,si medicul neonatolog mi-a dat explicatii privind compozitia laptelui,in care,daca sta la caldura, se dezvolta cel mai usor germeni periculosi,care pot complica foarte tare situatia ochisorului afectat de conjunctivita.Nici faptul ca laptele are anticorpi nu anuleaza efecul negativ pe care il poate avea.

Deci,atentie mare la leacurile babesti!


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anusk 83
postare Jul 15 2007, 10:46 AM
Postare #16


anusk83
****

Grup: Members
Postari: 738
Inscris la: 17-June 07
Din: curtea de arges
Membru nr.: 4,533



si Andru a avut conjuctivita,am banuit ca o "mosteneste"de la mamica lui...am incercat cu lapte matern,cu picaturi (pana o data cand "doctorita"mi-a prescris picaturi care nu erau testate decat pe sobolani..)si m-am enervat rau de tot si in fiecare dimineata si seara il curatam cu ceai de musetel si ai dadeam cu kanamicina,eu am acapat de ea tot cu kanamicina si nelipsitul rimel biggrin.gif


--------------------

.....
Trebuie sa ai incredere in abilitatile tale si apoi sa fi destul de puternic ca sa le urmezi.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jul 16 2007, 09:58 AM
Postare #17


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Scoate blonda din impas! Cum ai scapat de conjuctivita cu ajutorul rimelului?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
erghmona
postare Jul 16 2007, 11:41 AM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members
Postari: 19
Inscris la: 10-July 07
Membru nr.: 5,061



Lapte de la san cativa stropi in fiecare ochi, chiar si in cel care nu are nimic, ca se poate transmite conjunctivita de la un ochi la altul.
Adevarat acesta este un leac babesc, si eu ca celelalte mame am incercat sa-i dau picaturi prescrise de medic, care nu au avut nici efect, si in ultima instanta am incercat aceasta metoda "babeasca, de la tara". Iar laptele i l-amstropit direct de la san in ambii ochi timp de 3 zile, chiar daca i-a trecut din a 2 a zi. La fel si pt nasul infundat, dar nu am incercat, decat ophtamesone( care nu se mai importa) sau pivalone 1%.
Doctorii niciodata nu o sa va zica altceva , decat sa ne indoape cu medicamente, si de alea scumpe. Am prietena medic si nu face dacat ce a fost invatata si platita . Pediatra fetitei mele merge mai mult pe produse naturiste, dar nici un doctor nu va va sfatui cu leacuri babesti, chiar daca sunt mai eficiente, in anumite cazuri. Altfel, medicii ar falimenta.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
luminita
postare Jul 16 2007, 03:59 PM
Postare #19


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 8-July 07
Membru nr.: 5,005



spala-l la ochi cu ser fiziologic.In nici un caz cu musetel.Eu am facut greseala si s-a agravat.Doctorita noastra ne-a spus sa o spal cu ser si sa-i pun cate o pic. de tobradexde 3 ori pe zi.In cateva zile ne-am revenit.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anusk 83
postare Jul 16 2007, 04:16 PM
Postare #20


anusk83
****

Grup: Members
Postari: 738
Inscris la: 17-June 07
Din: curtea de arges
Membru nr.: 4,533



[indent][/indent]
QUOTE(Anca74 @ Jul 16 2007, 10:58 AM) *
Scoate blonda din impas! Cum ai scapat de conjuctivita cu ajutorul rimelului?


pai il foloseam zilnic,si in fiecare seara ma demachiam cu un demachiant crema de la Avon smile.gif

cool.gif


--------------------

.....
Trebuie sa ai incredere in abilitatile tale si apoi sa fi destul de puternic ca sa le urmezi.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 05:09 PM