Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Peritol Da Sau Nu
norelass
postare Sep 4 2008, 04:29 PM
Postare #21


Junior
*

Grup: Members
Postari: 7
Inscris la: 6-May 08
Din: constanta
Membru nr.: 22,550



QUOTE(anamarianegrii @ Sep 3 2008, 10:23 AM) *
Dupa experienta cu Stefan al meu de pana acum mie mi se pare ca mananca bine puiutul tau cu specificatia ca eu as scoate grisul. Dupa cum spunea USA pe undeva este un aliment pacalici - mai mult umfla decat sa hraneasca! De ce nu-i bagi mai multe fructe. La 7 luni poate papa o gramada de fructe: eu ii dadeam banana cu pepene galben care este un supliment delicios si plin de vitamine, piure de piersici, o mancarica extraordinara este puiul cu piersici pe care bebe meu o adora, pe langa supica nu-i dai si carnita, ficatel, out? Astea contin proteine si sunt f necesare in perioada de crestere.
Sucuri de fructe, de morcov iarasi sunt foarte bune!

Eu mi-am dat seama de un lucru cu bebe meu - isi regleaza singur organismul- are perioade cand papa 150 grame papica si perioade cand papa 50 grame si completare lapte. Nu l-am fortat niciodata ca sa nu prinda ciuda pe mancare.
In plus- are dintisori bebe tau? ca e posibil sa fie si asta!
PS: ai carticica de retete bebe? Daca-mi lasi o adresa de mail ti-o trimit!


buna,

am citit subiectul deschis de voi mai sus si as avea si eu o rugaminte:
in legatura cu carticica de retete bebe? poti sa mi-o trimiti si mie?
bebele meu are 6 luni jumatate si imi pune rau imaginatia la incercare. Zilnic facem combinatii sa vedem ce ii place si ce nu...cred ca mi-ar fi de mare ajutor!!!
multumesc anticipat,
Norela (adresa mea de mail: norelass@yahoo.com)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Sep 4 2008, 04:36 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



QUOTE(anamarianegrii @ Sep 3 2008, 10:23 AM) *
o mancarica extraordinara este puiul cu piersici pe care bebe meu o adora



Buna. Se pare ca si fetita mea adora piersica , in sfarsit a mancat frumos piureul de fructe cand am adaugat si piersica in el.

Referitor la puiul cu piersici : ii faci piure din carnita de pui si piersici ? M-ar interesa, fiindca se pare ca asa as putea-o pacali sa pape si carne ... fiindca in piureul de legume n-am nici-o sansa deocamdata ... il refuza cetegoric. oFloare.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Sep 6 2008, 07:51 AM
Postare #23


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(norelass @ Sep 4 2008, 05:29 PM) *
buna,

am citit subiectul deschis de voi mai sus si as avea si eu o rugaminte:
in legatura cu carticica de retete bebe? poti sa mi-o trimiti si mie?
bebele meu are 6 luni jumatate si imi pune rau imaginatia la incercare. Zilnic facem combinatii sa vedem ce ii place si ce nu...cred ca mi-ar fi de mare ajutor!!!
multumesc anticipat,
Norela (adresa mea de mail: norelass@yahoo.com)



Ti-am trimis, daca nu ti-a trimis-o altcineva intre timp!
Pofta buna si crestere usoara!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Sep 6 2008, 07:57 AM
Postare #24


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435




QUOTE(diana1318 @ Sep 4 2008, 05:36 PM) *
Buna. Se pare ca si fetita mea adora piersica , in sfarsit a mancat frumos piureul de fructe cand am adaugat si piersica in el.

Referitor la puiul cu piersici : ii faci piure din carnita de pui si piersici ? M-ar interesa, fiindca se pare ca asa as putea-o pacali sa pape si carne ... fiindca in piureul de legume n-am nici-o sansa deocamdata ... il refuza cetegoric. oFloare.gif



Buna,
Daca ai carticica de retete bebe ai reteta acolo. Pana la 8 luni eu i-am facut in blender numai ca nu i-am pus si germeni de grau ca nu aveam si nici nu am luat.
De la 8 luni i-am facut o perioada doar carnita la blender si orezul il lasam asa dar sa fie bine fiert. La 8 luni si 2 sapt am inceput sa-i toc marunt si carnita si restul pasam la furculita. Am citit ca este foarte important ca de la 8 luni sa pasez mancarea cu furculita si chiar sa tai cubulete pentru a forta bebele sa invete sa mestece (chiar daca nu are dinti). Asa ca am renuntat definitiv la blender si piciul a invatat sa mestece inainte de a avea dinti smile.gif.
Este important acest pas pentru ca am auzit bebei care, din cauza ca li s-a dat mancarea pasta multa vreme, nu voiau sa primeasca altfel nici la 2-3 ani!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Sep 6 2008, 01:06 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



QUOTE(anamarianegrii @ Sep 6 2008, 08:57 AM) *
Buna,
Daca ai carticica de retete bebe ai reteta acolo. Pana la 8 luni eu i-am facut in blender numai ca nu i-am pus si germeni de grau ca nu aveam si nici nu am luat.
De la 8 luni i-am facut o perioada doar carnita la blender si orezul il lasam asa dar sa fie bine fiert. La 8 luni si 2 sapt am inceput sa-i toc marunt si carnita si restul pasam la furculita. Am citit ca este foarte important ca de la 8 luni sa pasez mancarea cu furculita si chiar sa tai cubulete pentru a forta bebele sa invete sa mestece (chiar daca nu are dinti). Asa ca am renuntat definitiv la blender si piciul a invatat sa mestece inainte de a avea dinti smile.gif .
Este important acest pas pentru ca am auzit bebei care, din cauza ca li s-a dat mancarea pasta multa vreme, nu voiau sa primeasca altfel nici la 2-3 ani!


Da, este un moment f important pt mine ... fetita cea mare a mancat doar pasat pana la 3 ani ... ma refer la ciorbe si tot felul de mancaruri felul 2; era obisnuita ca ceea ce vine in lingurita doar sa fie inghitit si se inneca ,evident ,daca nu erau pasate ; restul - paine , fructe, etc. manca normal. Si asta pentru ca mi-a fost mie frica sa nu se innece doh.gif Acum sper ca am invatat ceva din patania mea smile.gif
Am citit cum s-a descurcat baietelul tau sa pape cu gingiile ... adevarul e ca si eu am citit , atunci cand era Adela de vreo 8-9 luni, ca pot sa-i dau biscuite ca il inmoaie singura in gurita si il papa ... dar mi-a fost teama . Acum, la al doilea copil, cred ca am mai multa experinenta biggrin.gif
Am carticica de retete. O sa caut acolo reteta.
Multumesc frumos de sfaturi. partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aurelia_hadarau
postare Sep 6 2008, 07:17 PM
Postare #26


aurelia si andreea
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,919
Inscris la: 30-November 07
Din: BISTRITA
Membru nr.: 10,537



Peritol????????NU.......NICI VORBA.........Mie mi-a dat doctorita saptamana trecuta pentru fetita mea de 5 ani,pt o alergie,daca o fi fost alergie....... si l-am cumparat dar ajungand acasa am citit prospectul si cand am vazut ca are mai multe contraindicatii decat indicatii l-am aruncat .........e otrava curata oameni buni...........


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tina71
postare Sep 8 2008, 11:51 PM
Postare #27


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 245
Inscris la: 30-June 08
Din: ireland
Membru nr.: 28,401



QUOTE(ady68 @ Sep 3 2008, 09:30 AM) *
Buna dimineata bebei, bebeluse si mamici! Am si eu o intrebare.Am fost cu Octavian, baietelul meu care ieri a implinit 7 luni, la doctor la un control si pentru ca nu mananca f bine ni s-a recomandat peritol 5 picaturi pe zi. Voi ce parere aveti?



peritol am luat si eu ani in sir pt ca faceam alergii(urticarii) si aveam o permanenta stare de somnolenta(oricum eu eram adolescenta cand mi s-a recomandat,nu aveam varsta bebelului tau).
cat priveste lipsa poftei de mancare, am patit-o si eu cu baiatul meu pe la 6 luni cand am inceput sa-i diversific alimentatia(adica sa-i dau si altceva in afara de lapte si cereale).daca pana atunci copilul meu manca f.bine acum nici lapte aproape ca nu mai vroia.m-am chinuit mult timp cu el.ce mi-a recomandat mie dr au fost fiolele de vitamina c si untura de peste ( adecvata pt varsta bebelui tau) .pot spune ca au mers.si o alimentatie usoara pana sa se obisnuiasca stomacelul lui cu alimentele solide.oricum iti trebuie rabdare si multa straduinta.iti doresc mult succes.


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lorena1
postare Sep 20 2008, 04:18 PM
Postare #28


Junior
*

Grup: Members
Postari: 9
Inscris la: 7-March 08
Membru nr.: 17,092



Despre Peritol stiu ca se da la laringite grave seara o lingurita pt a nu se sufoca copilul prin inflamatia gatului.Are si contraindicatii dar daca e nevoie de el poata fi folosit Cunosc pe cineva care la folosit si o luna.Parerea mea e ca pt pofta de mancare mai exista si alte solutii. Nu sunt medic sa recomand dar din auzite .Eu cand aveam dubii asupra unui tratament consultam 2-3 medici si decizia finala o luam eu.Prerea mea e ca mananca bine pt varsta lui eu la 7 luni i-am dat doar fructe pe langa san pt ca mancarea mi-a acceptat-o mai greu si mai tarziu.Nu mi-am facut probleme atata timp cat comportamentul lui e neschimbat si in plus analizele sunt bune.In ce priveste greutatea nu sunt reguli precise principalul e sa fie o medie care sa se apropie de cea standard.Daca nu esti multumita de dr schimba-l si recomandarea mea este sa fie pediatru si ideal sa lucreze si in spital pt ca ei sunt la curent cat de cat cu bolile si tratamentele necesare.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crissy
postare Sep 20 2008, 04:44 PM
Postare #29


Junior
*

Grup: Members
Postari: 26
Inscris la: 19-April 07
Din: Italia-Romania
Membru nr.: 3,298



nici a mea nu avea pofta de mancare din cauza schimbarii de clima si o buna pediatra din Onesti mi-a spus sa-i dau Beres Drops. si ii face bine tare, ii intareste sistemul imunitar si ii face si pofta de mancare.se iau impreuna cu vitamina C. eu ii fac suc de portocale zilnic in loc de pastiluta C. vreau sa mentionez ca si-au facut efectul dupa 2 sapt.


--------------------



" O MAMA INFORMATA INSEAMNA UN COPIL FERICIT"
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ady68
postare Sep 20 2008, 05:08 PM
Postare #30


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 60
Inscris la: 4-July 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 28,875



QUOTE(lorena1 @ Sep 20 2008, 05:18 PM) *
Despre Peritol stiu ca se da la laringite grave seara o lingurita pt a nu se sufoca copilul prin inflamatia gatului.Are si contraindicatii dar daca e nevoie de el poata fi folosit Cunosc pe cineva care la folosit si o luna.Parerea mea e ca pt pofta de mancare mai exista si alte solutii. Nu sunt medic sa recomand dar din auzite .Eu cand aveam dubii asupra unui tratament consultam 2-3 medici si decizia finala o luam eu.Prerea mea e ca mananca bine pt varsta lui eu la 7 luni i-am dat doar fructe pe langa san pt ca mancarea mi-a acceptat-o mai greu si mai tarziu.Nu mi-am facut probleme atata timp cat comportamentul lui e neschimbat si in plus analizele sunt bune.In ce priveste greutatea nu sunt reguli precise principalul e sa fie o medie care sa se apropie de cea standard.Daca nu esti multumita de dr schimba-l si recomandarea mea este sa fie pediatru si ideal sa lucreze si in spital pt ca ei sunt la curent cat de cat cu bolile si tratamentele necesare.


Multumesc frumos pentru sfaturi. Medicul la care ma duc acum este prof. Ciofu de la Grigore A-drescu si este profesor universitar si cred ca are destula experienta in ce priveste bebelusii. Oricum nu ii mai dau peritol, iar in privinta comportamentului este la fel, adica asa cum zic eu rade, canta si danseaza; are o energie ceva de speriat, nu sta o clipa locului jucaus.gif . Nu stiu ce o sa fac cand o lua-o de-busilea sau in picioare.Inca o data va multumesc! trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 05:33 PM