Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Peritol Da Sau Nu
ady68
postare Sep 3 2008, 08:30 AM
Postare #1


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 60
Inscris la: 4-July 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 28,875



Buna dimineata bebei, bebeluse si mamici! Am si eu o intrebare.Am fost cu Octavian, baietelul meu care ieri a implinit 7 luni, la doctor la un control si pentru ca nu mananca f bine ni s-a recomandat peritol 5 picaturi pe zi. Voi ce parere aveti?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Sep 3 2008, 08:35 AM
Postare #2


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



Pe prospect scrie ca nu este indicat copiilor sub 2 ani desi si doctora mea mi l-a recomandat dar pentru o reactie alergica nu pentru ca nu mananca.
Eu una nu i l-am dat pentru ca din cate am citit pe prospect e destul de "periculos" ca sa zic asa.
Cred ca in situatia in care nu mananca se recomanda vitamine.
Eu ma abtin de la peritol!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ady68
postare Sep 3 2008, 08:52 AM
Postare #3


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 60
Inscris la: 4-July 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 28,875



QUOTE(anamarianegrii @ Sep 3 2008, 09:35 AM) *
Pe prospect scrie ca nu este indicat copiilor sub 2 ani desi si doctora mea mi l-a recomandat dar pentru o reactie alergica nu pentru ca nu mananca.
Eu una nu i l-am dat pentru ca din cate am citit pe prospect e destul de "periculos" ca sa zic asa.
Cred ca in situatia in care nu mananca se recomanda vitamine.
Eu ma abtin de la peritol!

Buna! Ce intelegi prin "periculos"? Rectiile adverse?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Sep 3 2008, 09:00 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




Peritolul este un antialergic...si nu pot pricepe de ce ti l-a dat pentru ca nu mananca...eu asa ceva nu am mai auzit...da stari de oboseala si de somnolenta...eu nu i l-as da...nici macar in caz de alergie, cand exista AERIUS, care e usor, de ultima generatie...si cu cele mai putine reactii adverse...asa cum ti s-a spus si mai sus, pentru lipsa poftei de mancare la copii, exista vitamine oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Sep 3 2008, 09:00 AM
Postare #5


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



Si reactiile adverse dar si efectul in sine. Mie mi se pare mai mult un drog decat un medicament. Sotul meu a luat cand era mic pentru urticarie - a zis ca a dormit o vara intreaga de la el.
Acest medicament actioneaza asupra Sistemului Nervos Central deci este un drog. Citeste cu atentie prospectul - scrie clar ca nu este recomandat copiilor sub 2 ani. Iar la indicatii scrie ca este pt anorexii nervoase - crezi ca copilul tau are anorexie pe fond nervos????
Eu zic sa mai consulti ai alte pareri avizate si sa incerci sa eviti pe cat posibil.
In plus pentru lipsa poftei de mancare se iau vitamine!
Ce inseamna ca nu mananca foarte bine?


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ady68
postare Sep 3 2008, 09:14 AM
Postare #6


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 60
Inscris la: 4-July 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 28,875



QUOTE(anamarianegrii @ Sep 3 2008, 10:00 AM) *
Si reactiile adverse dar si efectul in sine. Mie mi se pare mai mult un drog decat un medicament. Sotul meu a luat cand era mic pentru urticarie - a zis ca a dormit o vara intreaga de la el.
Acest medicament actioneaza asupra Sistemului Nervos Central deci este un drog. Citeste cu atentie prospectul - scrie clar ca nu este recomandat copiilor sub 2 ani. Iar la indicatii scrie ca este pt anorexii nervoase - crezi ca copilul tau are anorexie pe fond nervos????
Eu zic sa mai consulti ai alte pareri avizate si sa incerci sa eviti pe cat posibil.
In plus pentru lipsa poftei de mancare se iau vitamine!
Ce inseamna ca nu mananca foarte bine?

Mananca foarte putin pt varsta lui. Inainte ii dadeam din trei in trei ore inclusiv noaptea, dar de 2 sapt ii dau cam la 4-5 ore si nu mananca mai mult dpdv al cantitatii( la 7-8 am. 130 ml lapte + cereale , la 11 fructe + biscuite, un mar mediu, 14-15 supa de legume, dar nu mai mult de 80 ml + completare lapte, 18-19 gris cu lapte sau orez cu lapte, iar seara la fel ca dimineata. Noaptea ii dau numai daca cere). Peritolul mi l-a recomandat prof. Ciofu de la Grigore A-drescu. Intradevar i-am facut analizele si sunt in limitele normale, nu are anemie, calciu e ok, dar in ultima luna nu mi-a luat nici macar un gram in greutate. Are 7.500 gr si 75 cm. Nu o sa ii mai dau peritol, nu i-am dat decat 4 zile si pot sa spun ca efectul e zero. Multumesc mult pentru promptitudine. oFloare1.gif
Inca ceva! Voi sunteti de acord cu mancarea la borcanele de la Nestle?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Sep 3 2008, 09:23 AM
Postare #7


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



Dupa experienta cu Stefan al meu de pana acum mie mi se pare ca mananca bine puiutul tau cu specificatia ca eu as scoate grisul. Dupa cum spunea USA pe undeva este un aliment pacalici - mai mult umfla decat sa hraneasca! De ce nu-i bagi mai multe fructe. La 7 luni poate papa o gramada de fructe: eu ii dadeam banana cu pepene galben care este un supliment delicios si plin de vitamine, piure de piersici, o mancarica extraordinara este puiul cu piersici pe care bebe meu o adora, pe langa supica nu-i dai si carnita, ficatel, out? Astea contin proteine si sunt f necesare in perioada de crestere.
Sucuri de fructe, de morcov iarasi sunt foarte bune!

Eu mi-am dat seama de un lucru cu bebe meu - isi regleaza singur organismul- are perioade cand papa 150 grame papica si perioade cand papa 50 grame si completare lapte. Nu l-am fortat niciodata ca sa nu prinda ciuda pe mancare.
In plus- are dintisori bebe tau? ca e posibil sa fie si asta!
PS: ai carticica de retete bebe? Daca-mi lasi o adresa de mail ti-o trimit!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Sep 3 2008, 09:25 AM
Postare #8


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(ady68 @ Sep 3 2008, 10:14 AM) *
Mananca foarte putin pt varsta lui. Inainte ii dadeam din trei in trei ore inclusiv noaptea, dar de 2 sapt ii dau cam la 4-5 ore si nu mananca mai mult dpdv al cantitatii( la 7-8 am. 130 ml lapte + cereale , la 11 fructe + biscuite, un mar mediu, 14-15 supa de legume, dar nu mai mult de 80 ml + completare lapte, 18-19 gris cu lapte sau orez cu lapte, iar seara la fel ca dimineata. Noaptea ii dau numai daca cere). Peritolul mi l-a recomandat prof. Ciofu de la Grigore A-drescu. Intradevar i-am facut analizele si sunt in limitele normale, nu are anemie, calciu e ok, dar in ultima luna nu mi-a luat nici macar un gram in greutate. Are 7.500 gr si 75 cm. Nu o sa ii mai dau peritol, nu i-am dat decat 4 zile si pot sa spun ca efectul e zero. Multumesc mult pentru promptitudine. oFloare1.gif
Inca ceva! Voi sunteti de acord cu mancarea la borcanele de la Nestle?



Cu mancarea la borcanele eu am fost de acord doar sa citesc continutul si sa fac eu acasa! Ce-i facut cu mana mea e bun facut! Nu i-am cumparat niciodata borcanele dar fiecare procedeaza cum vrea!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Sep 3 2008, 09:25 AM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(ady68 @ Sep 3 2008, 10:14 AM) *
Mananca foarte putin pt varsta lui. Inainte ii dadeam din trei in trei ore inclusiv noaptea, dar de 2 sapt ii dau cam la 4-5 ore si nu mananca mai mult dpdv al cantitatii( la 7-8 am. 130 ml lapte + cereale , la 11 fructe + biscuite, un mar mediu, 14-15 supa de legume, dar nu mai mult de 80 ml + completare lapte, 18-19 gris cu lapte sau orez cu lapte, iar seara la fel ca dimineata. Noaptea ii dau numai daca cere). Peritolul mi l-a recomandat prof. Ciofu de la Grigore A-drescu. Intradevar i-am facut analizele si sunt in limitele normale, nu are anemie, calciu e ok, dar in ultima luna nu mi-a luat nici macar un gram in greutate. Are 7.500 gr si 75 cm. Nu o sa ii mai dau peritol, nu i-am dat decat 4 zile si pot sa spun ca efectul e zero. Multumesc mult pentru promptitudine. oFloare1.gif
Inca ceva! Voi sunteti de acord cu mancarea la borcanele de la Nestle?

Eu zic ca aceste borcanele...se pot da numai ocazional, e doar parerea mea... oFloare1.gif Ce varsta are?

Aceasta postare a fost editata de rux25: Sep 3 2008, 09:26 AM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ady68
postare Sep 3 2008, 09:38 AM
Postare #10


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 60
Inscris la: 4-July 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 28,875



QUOTE(rux25 @ Sep 3 2008, 10:25 AM) *
Eu zic ca aceste borcanele...se pot da numai ocazional, e doar parerea mea... oFloare1.gif Ce varsta are?

Am scris mai sus ca are sapte luni implinite ieri si are si doi dintisori. Eu am dat numai un exemplu de ce mananca, ii dau multe fructe(banana, piersica, pepene rosu), carnita nu ii place f mult, de aceea am zis pana se obisnuieste cu gustul sa ii dau borcanele de la Nestle. Out ii dau sub forma de galuste. Am cartea pt bebe si am incercat sa ii dau cam ce scrie acolo, dar nu e f mancacios si mai e si pretentios.( ca mamica lui, care manca numai fortat cand era mica biggrin.gif )
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 11:30 PM