Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Viata In Doi Atunci Si Acum
Tania_25
postare Aug 21 2009, 05:58 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,714
Inscris la: 31-October 08
Din: .......
Membru nr.: 45,899





In ultimii ani, modelul de cuplu si de familie a suferit mari schimbari. Cum faci fata acestor diferente de viziune intre generatii?

Societatea este in continua schimbare si acesta este un fapt de necontestat. Si noi ne schimbam in ceea ce inseamna modul de viata, aspiratiile sau alegerile pe care le facem.

Modelul traditional de familie - cu tatal ca autoritate suprema si mama responsabila cu mentinerea armoniei in familie si educarea copiilor - pare astazi ceva indepartat, ca o poveste.

Desi ai fost educata de mama ta, care a trait altfel si ti-a transmis o anumita ierarhie de valori, viata ta este mult diferita de a ei, optiunile si perspectivele tale sunt altele.

O mare parte din noi inseamna educatie, adica transmiterea unor principii si valori de la o generatie la alta. Si, totusi, generatiile tinere reconstruiesc viata si societatea, de fiecare data.

Relatiile de cuplu se confrunta astazi cu mari dileme. Viata in cuplu este pusa la incercare de tot felul de obstacole, de la stresul cotidian si timpul liber din ce in ce mai redus, pana la modificari ale valorilor morale. Sunt din ce in ce mai frecvente cuplurile divortate, cele care nu doresc o oficializare a relatiei sau familiile monoparentale.

Cu siguranta si mamele sau bunicile nostre se confuntau cu tot felul de probleme in viata de cuplu, dar, in ciuda disputelor sau racirii relatiei dintre parteneri, familiile ramaneau unite. Oare acesta era modelul ideal? Sau, intr-un fel, doresti sa te indepartezi de acest model pe care l-ai cunoscut?

Cum iti alegi partenerul?
Bunica isi asculta parintii si se marita cu cel recomandat de ei, de obicei un barbat ceva mai in varsta, cu o situatie materiala stabila. Dragostea era ultimul criteriu de care se tinea cont si, de cele mai multe ori, sotul era primul barbat cu care avea o relatie.

Tu te indragostesti, incepi o relatie si cauti sa vezi daca el este cel mai potrivit. Parerea parintilor poate fi, de multe ori, un motiv de neintelegere, dar nu mai are influenta pe care o avea in trecut.

Atunci cand intri intr-o relatie care se anunta a fi stabila si de lunga durata, criteriile sunt legate de sentimente si interese comune, desi si situatia materiala ramane un criteriu de luat in seama. Dar, spre deosebire de bunica sau mama ta, probabil ca esti independenta financiar si aspiri spre o cariera care iti asigura un rol activ in relatia de cuplu.

Bunica se supara atunci cand aude ca v-ati mutat impreuna fara sa fi oficializat mai intai legatura, iar mama accepta cu greu noul tau statut. Locuitul in aceeasi casa este o proba foarte importanta pentru un cuplu modern, care este supus unor presiuni exterioare - sociale sau materiale - care nu existau in trecut. Relatiile stabile par mai nesigure astazi, cand „ispitele“ pandesc la tot pasul.

Dar chiar si ideea ca o relatie nu este pentru totdeauna si ca iti poti schimba optiunea garanteaza, intr-un fel sau altul, libertatea ta si sentimentul de securitate.

Daca ai avut ocazia sa afli, de la parintii tai, ce inseamna singuratatea in doi, cu siguranta vrei sa ai libertatea de pune punct unei relatii care nu corespunde asteptarilor tale.

Cand vine primul copil?
Procreerea, pusa la mare pret candva, si-a mai pierdut din valoare in ziua de azi. Numarul copiilor dintr-o familie este in continua scadere si rar mai auzi de familii care sa locuiasca la oras si sa aiba mai mult de trei copii. Cel mai frecvent, cuplurile de astazi au unul sau maxim doi copii.

Si momentul in care apare primul copil in familie s-a schimbat. Acum doua generatii, daca nu aparea un copil in primul an de casnicie, insemna ca exista o problema.

Azi, cuplurile isi traiesc perioada de idila pentru mai mult timp si amana momentul in care trebuie sa devina parinti.
Probabil ca si tu, din cauza studiilor sau a carierei, ai amanat momentul conceperii copilului. Dorinta de a avea ce sa-i oferi (ca stabilitate materiala), dar si nevoia de realizare profesionala te face sa „programezi“ aparitia copilului.

Cum e viata de zi cu zi in cuplu?
Amandoi munciti mult. Plecati dimineata si ajungeti seara acasa. Mancati in oras sau fiecare pe unde apuca, iar mesele luate impreuna devin un lux. Poate ca barbatii regreta vremurile in care erau asteptati acasa, cu mancarea aburind pe masa si papucii pregatiti langa fotoliul preferat. Dar femeile?

Ele au devenit, in mod recunoscut, o forta de munca atat de importanta, incat asteapta, in mod firesc, si un statut aparte, ca recompensa sociala.
Ai o cariera, muncesti la fel de mult ca si partenerul tau si poate chiar castigi mai bine. Acest lucru inseamna ca modul de impartire a responsabilitatilor si a dominantelor in cuplu este cu totul altul decat in trecut.

Nimeni nu se mai asteapta ca doar tu sa gatesti sau sa speli. Nu iti revine numai tie, ca in modelul traditional, grija pentru educatia si cresterea copiilor. Deciziile le luati impreuna si, de multe ori, rolul tau in viata sociala si profesionala a partenerului este mai mult decat cel de ajutor din umbra.

Dar petreceti foarte putina vreme impreuna. In timpul saptamanii aproape deloc, mai ales ca televizorul a devenit un mijloc de distractie universal si a urmari acelasi film, unul langa altul pe canapea, nu este tocmai ceea ce s-ar numi timp petrecut impreuna. Iesitul in oras cu propriul grup de prieteni este o alta libertate a cuplului modern, dar si un oarecare risc - apropierea emotionala de altcineva este foarte probabila, lucru care poate afecta relatia.


Sfat
Pentru a evita tensiunile dintre tine si parintii tai, incearca sa discuti deschis cu ei si sa le explici ca esti suficient de matura pentru a lua decizii corecte in ceea ce priveste viata ta. Asigura-i ca nu vei face nimic din ceea ce i-ar putea rani si astfel le vei castiga increderea.





--------------------


O viata plina de dragoste incepe cu Dumnezeu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 21 2009, 07:21 PM
Postare #2


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(Tania_25 @ Aug 21 2009, 05:58 PM) *
Sfat
Pentru a evita tensiunile dintre tine si parintii tai, incearca sa discuti deschis cu ei si sa le explici ca esti suficient de matura pentru a lua decizii corecte in ceea ce priveste viata ta. Asigura-i ca nu vei face nimic din ceea ce i-ar putea rani si astfel le vei castiga increderea.

Parintii sunt programati genetic sa nu inteleaga lucrul asta. partners.gif Probabil e normal... smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Aug 21 2009, 07:37 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(dyana @ Aug 21 2009, 10:21 AM) *
Parintii sunt programati genetic sa nu inteleaga lucrul asta. partners.gif Probabil e normal... smile.gif

sa nu accepte lucrul asta!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 21 2009, 08:01 PM
Postare #4


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089




QUOTE(Sara1 @ Aug 21 2009, 07:37 PM) *
sa nu accepte lucrul asta!

Ehh, sa ne vedem pe noi atunci, generatia noua, cum o sa ne descurcam cu copiii wink.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Aug 22 2009, 12:47 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(dyana @ Aug 21 2009, 08:01 PM) *
Ehh, sa ne vedem pe noi atunci, generatia noua, cum o sa ne descurcam cu copiii wink.gif

categoric nu vom face greselile parintilor nostri!!!!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
delala
postare Aug 22 2009, 01:40 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,626
Inscris la: 1-March 08
Din: Bihor
Membru nr.: 16,594



QUOTE(dyana @ Aug 21 2009, 09:01 PM) *
Ehh, sa ne vedem pe noi atunci, generatia noua, cum o sa ne descurcam cu copiii wink.gif


chiar ca va fi greu cu generatia asta nou. Al meu e inca mic, dar ii vad pe copii cumnatei cum sunt ... greu sa ii mai stapanesti ... doh.gif


--------------------



Blogul meu ... [url="http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=230"]http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=230</a>
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Aug 23 2009, 01:07 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(dyana @ Aug 21 2009, 08:21 PM) *
Parintii sunt programati genetic sa nu inteleaga lucrul asta. partners.gif Probabil e normal... smile.gif


Parintii ca parintii, dar socrii.....doar la autopsie....se reprogrameaza.... guitar.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 23 2009, 01:47 PM
Postare #8


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(roxanne @ Aug 23 2009, 01:07 PM) *
Parintii ca parintii, dar socrii.....doar la autopsie....se reprogrameaza.... guitar.gif

liwlol.gif))


Eu, la 20 de ani, satula de scandalurile cu ai mei, am plecat de acasa (normal, m-am mutat cu prietenul, ca nu aveam unde sa ma duc laugh.gif ) Timp de un an, cand cu nu stiu ce ocazie ne-am reintalnit, ai mei nu au dat niciun semn de viata, nu s-au interesat unde stau, ce fac, cum imi e... Dar nu s-au manifestat cum ca nu le convenea faptul ca ma mutasem...

Noi locuiam separat, nu cu parintii lui. Cu ei am stat doar vreo 3 zile, cat ni s-a uscat parchetul timp in care, 'tata-socru' a avut timp sa strambe o data din nas ca nu i-am dat prioritate intr-o dimineata, la baie. Dar ma grabeam foarte tare si stiam ca daca il las intai pe el, nu mai ajungeam niciunde. biggrin.gif Dar atlfel, relatiile dintre mine si ei erau foarte bune: stateam cu orele la taclale (ai lui erau artisti, aveau o cultura generala imensa si niste viziuni ceva mai largi si era o placere sa vorbesti cu ei). II mai ajutam si eu cu vasele, cumparaturile cand mama lui era plecata mai multa vreme din Bucuresti. tongue.gif Insa nu lociuam impreuna cu parintii lui; ei, cand au inteles ca vrem sa stam impreuna, ne-au luat apartament, fara ca la momentul respectiv, sa se puna problema sa ne casatorim. Oricum, el era destul de mare sa fie pasibil de zesre. laugh.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanne
postare Aug 23 2009, 02:07 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,872
Inscris la: 22-May 08
Din: Resita
Membru nr.: 24,063



QUOTE(dyana @ Aug 23 2009, 02:47 PM) *
liwlol.gif))
Eu, la 20 de ani, satula de scandalurile cu ai mei, am plecat de acasa (normal, m-am mutat cu prietenul, ca nu aveam unde sa ma duc laugh.gif ) Timp de un an, cand cu nu stiu ce ocazie ne-am reintalnit, ai mei nu au dat niciun semn de viata, nu s-au interesat unde stau, ce fac, cum imi e... Dar nu s-au manifestat cum ca nu le convenea faptul ca ma mutasem...

Noi locuiam separat, nu cu parintii lui. Cu ei am stat doar vreo 3 zile, cat ni s-a uscat parchetul timp in care, 'tata-socru' a avut timp sa strambe o data din nas ca nu i-am dat prioritate intr-o dimineata, la baie. Dar ma grabeam foarte tare si stiam ca daca il las intai pe el, nu mai ajungeam niciunde. biggrin.gif Dar atlfel, relatiile dintre mine si ei erau foarte bune: stateam cu orele la taclale (ai lui erau artisti, aveau o cultura generala imensa si niste viziuni ceva mai largi si era o placere sa vorbesti cu ei). II mai ajutam si eu cu vasele, cumparaturile cand mama lui era plecata mai multa vreme din Bucuresti. tongue.gif Insa nu lociuam impreuna cu parintii lui; ei, cand au inteles ca vrem sa stam impreuna, ne-au luat apartament, fara ca la momentul respectiv, sa se puna problema sa ne casatorim. Oricum, el era destul de mare sa fie pasibil de zesre. laugh.gif


Foarte bine ca le-a pasat de voi...socrilor mei nu le pasa ca avem un copil si stam in chirie, iar ei se lafaie intr-o casa cu 6 camere.....bine, nu e terminata toata, dar nu mai au mult....dar....ma rog, nu are rost sa incep sa-i barfesc si aici...ca deja am epuizat toate topicurile... biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de roxanne: Aug 23 2009, 02:07 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 23 2009, 04:13 PM
Postare #10


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(roxanne @ Aug 23 2009, 02:07 PM) *
Parintii ca parintii, dar socrii.....doar la autopsie....se reprogrameaza.... guitar.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif esti fenomenala! floare2.gif
inca o data multumesc lui Dzeu pt socrii pe care ii am...nu sunt ei perfecti, dar e bine...si stau si destul de departe de noi nanner.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 08:57 AM