Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ajutor Umanitar, O lupta cu viata
nina1971
postare May 28 2011, 09:49 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 28-May 11
Membru nr.: 227,796



Ma numesc Dumitrascu Niculina (Nina) pentru cei dragi, fac 40 de ani pe 4 noimbrie¡­

Uneori ma intreb de ce viata este nedreapta? dar nu-mi pot raspunde¡­

Cu ani an urma am fost un ¡°OM¡± fericit aveam o familie fericita, o familie mare si chiar daca nu eram bogati ne aveam unii pe altii, aveam un servici pe care ma puteam baza dar acum¡­uneori viata nu-i drepta dar incercarile lui Dumnezeu sunt mari.
M-am casatorit la o varsta foarte tanara desi parinti mei nu fusesera de acord, aveam 15 ani si un pic cand am dat nastere primului copil ¡°un baiat¡± atunci destinul mi-a jucat o festa, fiul meu s-a nascut cu o pareza pe partea dreapta a corpului, toate incercarile mele de a-l face bine nu au avut nici un rezultat. Iulian astazi are 24 de ani.

Sotul meu isi dorea o fetita, asa ca dupa putin timp dupa ce l-am nascut pe Iulian am ramas insarcinata din nou, dupa noua luni am dat nastere dar tot unui baiat. Vali azi are 21 de ani. Sotul meu nici nu a vrut sa auda, nu l-a acceptat nici o clipa si dupa doua saptamani de la nasterea lui a plecat si nu s-a mai intors niciodata.

A fost greu eram un copil cu doi copii, mi-au fost alaturi parintii si surorile mele mai mici, parintii m-au ajutat sa-mi cresc copiii.
Dupa cativa ani am cunoscut un barbat care din prima clipa m-a acceptat cu cei doi copilasi ai mei, au fost ani grei, fiul meu Iulian era foarte bolnav facea crize epileptice, medicii imi comfirmasera ca are un chist pe creier, luni intregi am stat in spital cu fiul meu pana i-au stabilizat sanatatea, alaturi mi-a fost actualul meu sot si parintii.

Dupa catva ani de cand m-am casatorit am ramas din nou insarcinata. Sotul meu ¡°George¡± era foarte fericit, el nu mai avusese copii. Am dat nastere unei fetite ¡°Georgiana¡±, a fost cea mai fericita zi a vietii mele.

Eram o familie fericita pana intr-o zi cand o veste ne distruge vietile.. Sora mea mijlocie de 29 de ani, moare intr-un accident, si ea si sotul ei. Acasa ii asteptau trei copilasi ai lor, doi baietei si o fetita¡­.
Durerea a fost mare dar am fost singura capabila sa ma ocup si de copilasii surioarei mele, i-am luat la mine si i-am crescut alaturi de cei trei copilasi ai mei.
Atunci parintii mei de la atata suferinta s-au imbolnavit, mama a facut diabet pe sistem nervos ¨C face insulina, i-au amputat degete de la picioare si tot eu sunt cea care o ingrijesc. S-au adunat prea multe si intr-o zi am facut primul atac de panica, mi-era frica sa ies din casa, sa merg pe drum, mi-am pierdut servicul, medicii mi-au spus: ¡°ati facut atac de panica de la prea multa suparare.¡±

In urma cu doi ani fiica mea Georgiana a cunoscut un baiat..avea 15 ani cand mi-a spus ca este indragostita, nu am vrut sa accept sub nici o forma, era prea mica si vroiam sa-si termine scoala dar intr-o noapte de Craciun, fiica mea imi da o veste: mama eu astept un copil cu baiatul pe care-l iubesc. Am simtit ca pamantu-mi fuge de sub picioare, am zacut zile intregi din cauza sanatatii mele si gandindu-ma ce sa fac..

Suntem o familie foarte credincioasa, niciodata nu am fost de acord cu avorturile asa ca singura solutie a fost sa pastreze copilul.
Georgiana mi-a dat vestea de Craciun iar de Pasti am primit alta..
Fiul meu cel mare Iulian mi-a spus: mami eu ma insor..vestea a cazut ca un traznet poate si de bucurie pentru ca el este o persoana cu probleme, vorbea cu o fata pe internet de cateva luni. Dar trebuie sa-ti mai spun ceva spune fiul meu..fata cu care
vreau sa ma insor, are doi copilasi din prima casatorie¡­..A fost un nou soc pe care l-am primit de la viata, pentru a-l face fericit insemna sacrificiul meu, nu i-am aratat o clipa ca nu as fi de acord desi sufletul meu trist si bolnav plangea.
Si asa a doua zi de Pasti in urma cu doi ani la poarta mea fiul meu o astepta pe fata care el o iubea. A adus-o cineva din familia ei dar nu singura ci inpreuna cu cei doi copilasi.
Am crezut ca mor, o fata slaba cu doi copilasi firavi cu doua sacosele in manute. A fost socul vieti mele, fiul meu era fericit dar eu cu sotul meu ma intrebam: Ce facem cu copiii?¡­si uite asa pentru a-l face fericit am acceptat pe fata care venise in poarta mea cu cei doi copilasi. Intre timp am inceput sa fac investigatii sa vad cine este?.. Soarta, Dumnezeu, nu stiu ce sa zic dar s-a dovedit a fi o fata buna, cu un trecut chinuit. Am acceptat-o iar ea a reusit sa-mi faca fiul bolnav fericit.
Pe 23 august 2009 fiica mea a nascut o fetita, pentru prima oara dupa multi ani simteam ca sunt fericita, stateam pe holul spitalului asteptand sa vina pe lume nepotica mea, faptul ca deveneam bunica cu adevarat ma facea sa uit de boala mea.
Timpul trecea greu si simtem ca nu mai am rabdare sa-mi vad nepotica¡­.
Un medic ne-a anuntat ca sa nascut fetita dar sa avem rabdare¡­ A trecut o ora de la nastere si nimeni nu venea sa ne spuna nimic, la un moment dat a venit o doctora, ne-a chemat si ne-a spus: fetita s-a nascut cu o malformatie ¨C ¡°esofagul ei nu comunica cu stomacul¡± pentru mine a fost nu soc ci focul vietii mele, le-am cerut medicilor sa-mi dea voie s-o vad (o bagasera la terapie intensiva) si o aspirau mereu sa nu se sufoce, m-au lasat dar mi-au spus sa nu-mi fac multe sperante, fetita va trebui operata la prima ora dimineata ¡°se nascuse seara la 21:30¡å. Am stat cu ea putin timp, era asa de frumoasa, ochisorii ei negri, manutele ei mici ma strangeau tare de degetul meu parca-mi cerea ajutor. Atunci erau doua doctore care o ajutau si o aspirau: le-am cazut in genunchi implorandu-le sa n-o lase sa moara, am scos din geanta niste banuti, le-am dat acelor doamne doctore s-o ajute pana dimineata. Am plecat acasa nu stiu cum am ajuns. In acea noapte eu am intrat pe internet si am aflat ca aceea malformatie se numeste atrezie de esofag si ca sansa sa traiasca este o operatie in Germania care costa foarte multi bani..

Din acel moment mi-am propus sa lupt pentru viata ei si am reusit s-o fac, am mers la toate fundatiile cerand ajutor, la tv, presa, am apelat la tot ce sa putut sa pot strange bani pentru operatie si atunci ziarul Click a deschis o campanie ¡°Din inima pentru copii¡±, s-au strans putini banuti dar diferenta a donat-o domnul Dinu Patriciu si asa am ajuns cu nepotica mea in Germania unde s-a facut cu succes operatia..
A fost o lupta grea care mi-a afectat si mai mult sanatatea mea dar nu de asta ma plang, intre timp tatal meu omul care-mi fusese alaturi a facut accident vascular si a plecat si el in ceruri, lasandu-mi-o si pe mama bolnava in grija mea. Nepotica mea, multumesc lui Dumnezeu si oamenilor cu suflet este bine, are un regim special care ma costa foarte multi bani, iar singurul meu venit in casa este al sotului si fiului meu mijlociu care lucreaza ca muncitori la o firma de ferometal un venit de 1600 ron[saisprezece milioane vechi].

Anul trecut de Sf.Marie nora mea-sotia fiului meu Iulian a adus pe lume un puiut ¡°o fetita¡±, i-am pus numele Maria-Claudia acum are noua luni.
Si uite asa casa mea a devenit o casa plina de copilasi: 3 ai mei, 3 ai surioarei mele decedate, 2 ai nurori mele, nepotica mea Stefania si Maria-Claudia. De ceva timp am incercat sa-mi caut un loc de munca dar din cauza sanatati nu-l pot obtine si ma descurc foarte greu cu copilasi, am ramas cu multe restate la toate, curent, apa, rate, nu mi-am putut permite sa-mi cumpar nici lemne de iarna. O parte din banii castigati de sotul si fiul meu, se duc pe regimul lui Stefania si laptele ei care este foarte scump ¡°50 ron cutia si nu-i ajunge trei zile¡±. Acum mi-e teama ca in lupta mea cu viata sa nu ma dau batuta..nu mi-a ramas decat credinta in Dumnezeu si rugaciunile in care il rog pe Dumnezeu sa ma ajute sa am ce le pune pe masa acestor micuti.
Cu respect Dumitrascu NICULINA NINA.
Daca doriti sa ma ajutati, puteti folosi urmatoarele conturi de donatii:

Titular : NICULINA DUMITRASCU
ING BANK, SUCURSALA GIURGIULUI
RON: RO 12 INGB 0000 9999 0160 0322
EURO: RO 54 INGB 0000 9999 0163 2255

Adresa: Comuna Copaceni, str.Principala nr. 963, Jud Ilfov.

Telefon: 0763.998.823

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oggy
postare Feb 28 2024, 12:43 PM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 222
Inscris la: 25-June 23
Membru nr.: 245,018



I am just genuinely thrilled to come across this great site along with does get pleasure from looking at valuable content put up below. Your concepts in the publisher ended up being wonderful, cheers to the talk about. キプロスからのオンライントルコビザ
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kamarih702
postare Mar 2 2024, 02:04 PM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 133
Inscris la: 10-August 23
Membru nr.: 245,200



Pretty good post. I have just stumbled upon your blog and enjoyed reading your blog posts very much. I am looking for new posts to get more precious info. Big thanks for the useful info. Best Services
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kamarih702
postare Mar 3 2024, 09:55 AM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 133
Inscris la: 10-August 23
Membru nr.: 245,200




Efficiently written information. It will be profitable to anybody who utilizes it, counting me. Keep up the good work. For certain I will review out more posts day in and day out. Emergency Car Locksmith in Los Angeles
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oggy
postare Mar 3 2024, 12:57 PM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 222
Inscris la: 25-June 23
Membru nr.: 245,018



Fantastic submit, Many thanks regarding revealing This kind of information. Fantasticly composed write-up, only if almost all people supplied the identical amount of articles when you, the net would have been a greater spot. You should keep writing! Iron Gates Toronto
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kamarih702
postare Mar 4 2024, 09:58 AM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 133
Inscris la: 10-August 23
Membru nr.: 245,200



If you set out to make me think today; mission accomplished! I really like your writing style and how you express your ideas. Thank you. Near Me
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 10:37 AM