Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Am Fost Diagnosticata Cu Diabet Gestational...
oana30
postare Nov 19 2008, 12:37 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 17-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 49,539



Buna ziua mamicilor,

Ma numesc Oana si sunt noua pe acest forum. Ce ma face sa ma deschid in fata mamicilor de pe acest forum este faptul ca am vazut felul in care va ajutati una pe cealalta, prin sfaturi ,in principiu. Dar sa va spun povestea mea, sau mai bn coshmarul meu. Sunt insarcinata in 3 luni si 3 saptamani, iar in urma cu 2 saptamani si jumatate am fost diagnosticata cu diabet zaharat gestational( tin sa mentionez ca nu am facut analize inainte de a ramane insarcinata, dar nici n-am avut vreodata probleme cu glicemia , si nici in familie nu am avut asemenea cazuri).Am fost intermata o saptamana la Boli de nutritie si diabet, iar in final m-am ales cu "a face" insulina de 2 ori pe zi.
Problema mea este daca bebe s-a dezvoltat bn pentru ca in cazul in care nu este totul OK, n-as vrea sa pastrez sarcina(asta insemnand sa-mi chinui viitorul copilas, in primul rand ,si in al doilea rand si pe mn, sufleteste vorbind).
Majoritatea doctorilor spun sa nu dau fatul afara, altii spun ca ar fi bn sa stau stramb si sa gandesc drept, deoarece copilul poate fi afectat de faptul ca s-a descopetit diabetul dupa ce el si-a format organele.
Problema este ca ,mie personal imi este foarte greu sa iau o hotarare asa aiurea, iar medicii ginecologi si de obstetrica nu se implica chiar deloc. Sunt dezamagita,speriata si nu stiu ce am de facut.Nu stiu daca bebe e bn. Il doresc mai mult decat orice.
Ce as putea face???In afara de faptul ca medicii cu toate ca le impingi bani la greu in buzunar, nu-si dau silinta deloc in nici un sens.
Va multumesc......in speranta ca nu v-am plictisit.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 19 2008, 12:48 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(oana30 @ Nov 19 2008, 12:37 PM) *
Buna ziua mamicilor,

Ma numesc Oana si sunt noua pe acest forum. Ce ma face sa ma deschid in fata mamicilor de pe acest forum este faptul ca am vazut felul in care va ajutati una pe cealalta, prin sfaturi ,in principiu. Dar sa va spun povestea mea, sau mai bn coshmarul meu. Sunt insarcinata in 3 luni si 3 saptamani, iar in urma cu 2 saptamani si jumatate am fost diagnosticata cu diabet zaharat gestational( tin sa mentionez ca nu am facut analize inainte de a ramane insarcinata, dar nici n-am avut vreodata probleme cu glicemia , si nici in familie nu am avut asemenea cazuri).Am fost intermata o saptamana la Boli de nutritie si diabet, iar in final m-am ales cu "a face" insulina de 2 ori pe zi.
Problema mea este daca bebe s-a dezvoltat bn pentru ca in cazul in care nu este totul OK, n-as vrea sa pastrez sarcina(asta insemnand sa-mi chinui viitorul copilas, in primul rand ,si in al doilea rand si pe mn, sufleteste vorbind).
Majoritatea doctorilor spun sa nu dau fatul afara, altii spun ca ar fi bn sa stau stramb si sa gandesc drept, deoarece copilul poate fi afectat de faptul ca s-a descopetit diabetul dupa ce el si-a format organele.
Problema este ca ,mie personal imi este foarte greu sa iau o hotarare asa aiurea, iar medicii ginecologi si de obstetrica nu se implica chiar deloc. Sunt dezamagita,speriata si nu stiu ce am de facut.Nu stiu daca bebe e bn. Il doresc mai mult decat orice.
Ce as putea face???In afara de faptul ca medicii cu toate ca le impingi bani la greu in buzunar, nu-si dau silinta deloc in nici un sens.
Va multumesc......in speranta ca nu v-am plictisit.

Oana imi pare rau ca treci prin asta....ce pot sa iti spun este faptul ca am o cunostinta care are diabet de la 20 de ani insulino dependent....si ca acum 5 ani, a nascut un copilas perfect sanatos....o fetita superba, care are analizele perfecte...deci nu este regula ca bebe sa mosteneasca ceva de la mama...., mamica ei are in jur de 37 de ani....eu zic sa nu iti faci probleme...sa incerci sa consumi afine care sunt foarte bune pentru diabet....si sa cauti sa mai repeti analizele si in alta parte...la o clinica particulara( Euroclinic, Medlife, Medsana)...multa sanatate iti doresc curaj si cu Dumnezeu inainte trandafir.gif

Aceasta postare a fost editata de rux25: Nov 19 2008, 12:49 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 19 2008, 12:54 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Uite cateva informatii despre diabetul in sarcina:

TRATAMENT

Expectativa - Expectativa reprezinta evaluarea clinica pe o perioada de timp fara a se face tratament. Aceasta nu este indicata in cazul gravidei cu factori de risc pentru diabet gestational. Expectativa nu este de asemenea indicata nici in cazul in care gravida este tratata cu insulina, iar simptomele de hipoglicemie nu se remit in ciuda terapiei. Este necesar ca in acest caz gravida sa se prezinte la camera de garda.
Exercitii fizice - Activitatea fizica regulata, moderata pe parcursul sarcinii determina utilizarea eficienta a insulinei si mentine glicemia in valori normale. De cele mai multe ori activitatea fizica regulata si dieta sunt singurele masuri pentru tratarea diabetului gestational. In cazul in care exercitiile fizice si dieta mentin glicemia in limite normale, terapia cu insulina nu este necesara. In cazul administrarii de insulina este nevoie ca gravida sa aiba tot timpul la dispozitie ceva dulce, pentru a preveni simptomele hipoglicemiei ce pot aparea in cursul activitatii fizice.
Monitorizarea glicemiei - Monitorizarea la domiciliu a glicemiei se face de 4 ori pe zi la gravidele cu diabet gestational fara tratament cu insulina - inainte de micul dejun si la 1-2ore dupa fiecare masa si de 6 ori pe zi in cazul gravidelor tratate cu insulina - inainte de fiecare masa si la 1-2 ore dupa. Monitorizarea este indicata sa se faca cu aparate ce masoara glicemia, nu cu testere din hartie, deoarece acestea sunt mai putin sensibile. Nivele mai mari decat cele indicate ale glicemiei cresc riscul de aparitie a complicatiilor atat la copil cat si la mama.

Tratament ambulator (la domiciliu)

Principii generale:
- se indica terapia cu insulina in cazul in care activitatea fizica si dieta nu mentin glicemia in limite optime
- gravidele supraponderale nu trebuie sa tina cura de slabire in timpul sarcinii: in cazul in care greutatea mamei este mai mare cu 20% decat cea indicata pentru varsta si inaltime, recomandarea va fi ca pe timpul sarcinii cresterea in greutate sa nu fie mai mare de 7 kilograme; dieta adecvata si exercitiul fizic vor ajuta la o crestere in greutate acceptabila si indicata in functie de varsta sarcinii.
- este nevoie ca gravida sa monitorizeze miscarile fatului si sa sesizeze eventualele modificari in miscari sau eventual oprirea acestora; in mod normal fatul misca de mai multe ori in timpul unei zile; in cazul in care nu se percep miscari este indicat sa se aseze gravida in pozitie culcata, pe partea stanga, pentru 2 ore; daca in aceasta perioada nu se percep miscari ale fatului se indica consultul medicului
- administrarea de insulina poate sa produca hipoglicemie: nivele foarte scazute ale glicemiei sunt rare la gravidele cu diabet, dar acestea trebuiesc educate cu privire la simptomele posibile ale hipoglicemiei.

Tratament medicamentos

La majoritatea gravidelor cu diabet gestational exercitiile fizice si dieta mentin glicemia in limite normale. Daca glicemia nu este mentinuta in limite este necesara terapia cu insulina. Gravida trebuie instruita cu privire la modul de administrare a insulinei.
Complicatiile diabetului gestational au o frecventa mai mare de aparitie in cazul in care fatul creste in greutate mai mult decat in mod obisnuit. Greutatea fatului se evalueaza ecografic. In cazul in care ecografia indica o greutate crescuta a fatului poate fi necesara terapia cu insulina.

Insulina - substanta terapeutica indicata

Insulina este singura substanta indicata pentru tratamentul diabetului gestational, in cazul in care dieta si activitatea fizica nu mentine glicemia in limite normale.
O alta substanta: gliburida (medicament folosit in terapia diabetului tip II) a fost studiata pentru tratamentul diabetului gestational, dar in acest moment nu este indicat un tratament cu aceasta substanta.
Doza de insulina poat fi ajustata pe parcursul sarcinii. Ea poate fi crescute pe masura ce sarcina inainteaza in varsta, deoarece placenta secreta cantitati crescute de hormoni care-i blocheaza activitatea insulinei. De asemenea greutatea crescuta a gravidei se insoteste de un necesar mai mare de insulina. Uneori este necesara internarea gravidelor pentru reglarea valorilor glicemiei, in primele zile de terapie cu insulina.
Alte medicatii, de tipul sulfonilureei sau metforminului, utilizate in terapia tipului II de diabet, nu sunt indicate in sarcina din pricina efectelor daunatoare asupra fatului.

Terapii alternative

Consultul la un medic nutritionist poate fi necesar in cazul gravidelor cu diabet gestational, pentru realizarea unei diete adecvate. La toate gravidele se prescriu vitamine. Nu este indicata administrarea de alte vitamine decat cele indicate de medic.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oana30
postare Nov 19 2008, 01:00 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 17-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 49,539




QUOTE(rux25 @ Nov 19 2008, 02:48 PM) *
Oana imi pare rau ca treci prin asta....ce pot sa iti spun este faptul ca am o cunostinta care are diabet de la 20 de ani insulino dependent....si ca acum 5 ani, a nascut un copilas perfect sanatos....o fetita superba, care are analizele perfecte...deci nu este regula ca bebe sa mosteneasca ceva de la mama...., mamica ei are in jur de 37 de ani....eu zic sa nu iti faci probleme...sa incerci sa consumi afine care sunt foarte bune pentru diabet....si sa cauti sa mai repeti analizele si in alta parte...la o clinica particulara( Euroclinic, Medlife, Medsana)...multa sanatate iti doresc curaj si cu Dumnezeu inainte trandafir.gif




Iti multumesc pentru raspuns, insa cred ca prietena ta stia despre faptul ca are diabet.Eu insa am aflat acum 2 saptamani si jumatate, si sunt speriata la gandul ca bebe ar fi afectat, in sensul ca si-ar fi format organele la glicemia mare pe care am avut-o.de consumat consum ceai de afine,ceai pentru scaderea glicemiei, dieta stricta pentru diabet cu 6 mese pe zi care sa nu depaseasca nivelul de hidrati de carbon,si insulina care mi-o administrez de 2 ori pe zi, conform tratamentului.Ieri am facut si un triplu test la care astept raspuns vineri sau luni. Ce vreau sa mai adaug este faptul ca toate analizele facute saptamana trecuta in spital au iesit mai mult decat bn, ablotut totul este in ordine, in sumarul de urina nu s-au gasit corpi cetnici si nici glucoza, singura analiza care nu a iesit bn este hemoglogina glicozilata ( care arata nivelul glicemiei in ultimele 2-3 luni) care a fost 10,68, iar normal ar fi trebuit sa fie intre 0,1-6.
Ce sa mai spun .....merg cu Dumnezeu inainte,si as vrea ca bebe sa fie bn.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Nov 19 2008, 03:23 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(oana30 @ Nov 19 2008, 01:00 PM) *
Iti multumesc pentru raspuns, insa cred ca prietena ta stia despre faptul ca are diabet.Eu insa am aflat acum 2 saptamani si jumatate, si sunt speriata la gandul ca bebe ar fi afectat, in sensul ca si-ar fi format organele la glicemia mare pe care am avut-o.de consumat consum ceai de afine,ceai pentru scaderea glicemiei, dieta stricta pentru diabet cu 6 mese pe zi care sa nu depaseasca nivelul de hidrati de carbon,si insulina care mi-o administrez de 2 ori pe zi, conform tratamentului.Ieri am facut si un triplu test la care astept raspuns vineri sau luni. Ce vreau sa mai adaug este faptul ca toate analizele facute saptamana trecuta in spital au iesit mai mult decat bn, ablotut totul este in ordine, in sumarul de urina nu s-au gasit corpi cetnici si nici glucoza, singura analiza care nu a iesit bn este hemoglogina glicozilata ( care arata nivelul glicemiei in ultimele 2-3 luni) care a fost 10,68, iar normal ar fi trebuit sa fie intre 0,1-6.
Ce sa mai spun .....merg cu Dumnezeu inainte,si as vrea ca bebe sa fie bn.

Iti tin pumnii... trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana80
postare Nov 19 2008, 03:32 PM
Postare #6


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 763
Inscris la: 7-October 08
Din: verona
Membru nr.: 41,201



draga oana30 imi pare rau de situatia prin care treci si-ti doresc ca bunul D-zeu sa te intareasca si sa vegheze asupra ta si a bb tau! floare2.gif acum 2-3ani o cunostinta a fost diagnosticata cu diabet gestational in luna a saptea,a facut tratament si a dat nastere unei fetite superbe si perfect sanatoase.sa dea bunul D-zeu sa fie la fel si in cazul tau!multa sanatate! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liana
postare Nov 19 2008, 07:13 PM
Postare #7


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 543
Inscris la: 14-January 07
Membru nr.: 1,529



draga oana si eu am fost diagnosticata cu diabet gestational. intradevar am avut o forma mai usoara, a trebuit doar sa tin dieta. vreau sa iti zic ca, am un copil sanatos si nu are nici el si nici eu`probleme. diagnostocata am fost la prima sarcina. cu al doilea copil nu am mai avut aceasta problema.dar vreau sa iti zic ca in aceeasi zi cand am nascut eu al doilea bebe a nascut si o femeie care pe perioada sarcinii a trebuit sa faca de 2 ori pe zi insulina. copilul s-a nascut perfect sanatos. deci eu zic sa fi linistita dar sa ai grija sa ti sub control glicemia. si Dumnezeu sa te ajute sa aduci pe lume un bebe sanatos si tu sa nu mai ai nici o problema.


--------------------
ai grija ce decizie iei azi, ca sa nu regreti maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oana30
postare Nov 19 2008, 07:24 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 17-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 49,539



QUOTE(liana @ Nov 19 2008, 09:13 PM) *
draga oana si eu am fost diagnosticata cu diabet gestational. intradevar am avut o forma mai usoara, a trebuit doar sa tin dieta. vreau sa iti zic ca, am un copil sanatos si nu are nici el si nici eu`probleme. diagnostocata am fost la prima sarcina. cu al doilea copil nu am mai avut aceasta problema.dar vreau sa iti zic ca in aceeasi zi cand am nascut eu al doilea bebe a nascut si o femeie care pe perioada sarcinii a trebuit sa faca de 2 ori pe zi insulina. copilul s-a nascut perfect sanatos. deci eu zic sa fi linistita dar sa ai grija sa ti sub control glicemia. si Dumnezeu sa te ajute sa aduci pe lume un bebe sanatos si tu sa nu mai ai nici o problema.


Va multumesc mult pentru pentru ca va interesat cat de cat nelinistea mea,putin parca am mai invins din teama,dar totusi, pana nu voi stii ceva cert nu mapot linisti definitiv.
Astept in continuare parerile voastre vis-a-vis de problema mea, iar eu promit sa va tin la curent.
Cum v-am spus astept rezultatul triplului test vineri sau luni, sper sa fie OK, si sa va dau o veste buna.
Va multumesc inca o data si astept sa imi scrie si persoane care au fost diagnosticate cu diabet zaharat gestational in primele luni de sarcina sau chiar in prima luna, si care au urmat imediat tratament cu insulina.
Va pup si sa va traiasca bebeii, sa va bucurati de ei ......PUPICI SI PENTRU BEBELUSII VOSTRII.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 20 2008, 12:25 AM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



si eu am fost suspecta de asa ceva...nu afecteaza p bebe dc esti in luni mai inaintate...dar nu stiu dc la tine se poate numi diabet gestational dc l-ai avut mai de mult...
eu stiu ca se face un bebe peste 4 kg!riscuri sunt dar...mai bine mai asteapta poate au gresit analizele ca estia tot gresesc!cauta p net vezi ca mai sunt forumuri unde au fost mamici cu diabet...ele spun ca au nascut copii mari dar sanatosi! hug.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oana30
postare Nov 20 2008, 11:32 AM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members
Postari: 5
Inscris la: 17-November 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 49,539



QUOTE(anku @ Nov 20 2008, 02:25 AM) *
si eu am fost suspecta de asa ceva...nu afecteaza p bebe dc esti in luni mai inaintate...dar nu stiu dc la tine se poate numi diabet gestational dc l-ai avut mai de mult...
eu stiu ca se face un bebe peste 4 kg!riscuri sunt dar...mai bine mai asteapta poate au gresit analizele ca estia tot gresesc!cauta p net vezi ca mai sunt forumuri unde au fost mamici cu diabet...ele spun ca au nascut copii mari dar sanatosi! hug.gif



Anku multumesc pentru raspuns, si vreau sa-ti spun ca nu am in familie cazuri de diabet si nici eu nu am avut probleme niciodata in acest sens.
In anul 2007, iunie-decembrie am lucrat cu aparat de glicemie non-stop ,si vreau sa-ti spun ca la 2-3 zile imi luam si eu glicemia si nu a fost nici o problema niciodata.Niciodata nu am avut glicemie mare.Cred ca totul s-a declansat prin septembrie anul curent.Asa imi amintesc eu ,dand timpul inapoi, si raportandu-ma la simptomele de diabet.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:39 PM