Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

931 Pagini V  « < 249 250 251 252 253 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bebelusi Din Decembrie 2008, invitatie pt mamici si pitici!
anku
postare Jul 31 2009, 05:36 PM
Postare #2501


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(sinzigm @ Jul 31 2009, 03:15 PM) *
Buna mamicilor!

Nu stiu daca va mai amintiti de mine....am fost si eu in lista mamicilor de decembrie.Am tot incercat sa dau de voi,dar nu am reusit,apoi cand am gasit unde scriati,nu am reusit sa ma loghez,iar cu Matei al meu nu am prea avut timp de nimic,mai ales ca nu mai aveam acasa netul.Acum suntem in Londra la tati si avem iar netul si am vrea sa ne reintegram in grup.
V-as pune si cateva poze cu noi,dar aveam notat intr-un carnetel cum se face si nu il am la mine,asa ca daca vreuna din voi are timp sa imi mai spuna odata ar fi tare bine.
VA PUPAM SI PE VOI SI PE BEBEI XXXXX
SINZIANA SI MATEI


desigur ca ne aducem aminte si de voi.....
ne bucuram ca ati revenit.....
si ca auzim vesti de la voi......
londraaaaaaaaaaaa.....ce fain!!!!!!!si eu vreau...te bucuri de ploaie...i spuneam eu tinei ca o invidiez ca are parte de ploaie...
da siguuur...
ptr pozite...de abia asteptam sa vedem p matei... bananab.gif
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=3750
va poopam cu drag si va mai asteptam cu pozite........ tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Jul 31 2009, 06:03 PM
Postare #2502


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013



Anku. Iasmina fetita ANdreei daca imi amintesc bine e nascuta pe 8 decembrie ca si Iancu


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jul 31 2009, 06:06 PM
Postare #2503


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(Rose68 @ Jul 31 2009, 06:03 PM) *
Anku. Iasmina fetita ANdreei daca imi amintesc bine e nascuta pe 8 decembrie ca si Iancu

pai ca sa stim ...ca sa o treceti in listuca...
si p mateiut al lui sanzi......
ce faceti????
sunteti bine????
cum e cu papatul????
merge mai bine?????? tzuc.gif
cand mai puneti pozite????


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Jul 31 2009, 07:38 PM
Postare #2504


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013




QUOTE(anku @ Jul 31 2009, 07:06 PM) *
pai ca sa stim ...ca sa o treceti in listuca...
si p mateiut al lui sanzi......
ce faceti????
sunteti bine????
cum e cu papatul????
merge mai bine?????? tzuc.gif
cand mai puneti pozite????

suntem mai bine. dar tot ne mai este frica de recidiva
Suntem puturoase si fricoase. Azi i-am pus Gummy bear song si statea singura in fundulet sa se uite la videoclip. Daca vreau sa o asez in fundulet sta doar cateva clipe dar pentru Gummy bear song a sta vreo 2-3 minute.Poate ca nu vi se pare mult dar mie mi s-a parut. Cred ca ii este frica pentru ca se arunca pe spate


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina_ana
postare Jul 31 2009, 11:13 PM
Postare #2505


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,115
Inscris la: 26-November 08
Din: Sibiu
Membru nr.: 51,486



QUOTE(Rose68 @ Jul 31 2009, 08:38 PM) *
suntem mai bine. dar tot ne mai este frica de recidiva
Suntem puturoase si fricoase. Azi i-am pus Gummy bear song si statea singura in fundulet sa se uite la videoclip. Daca vreau sa o asez in fundulet sta doar cateva clipe dar pentru Gummy bear song a sta vreo 2-3 minute.Poate ca nu vi se pare mult dar mie mi s-a parut. Cred ca ii este frica pentru ca se arunca pe spate





Sa stii ca si Iancu statea la inceput cateva secunde dupa care se arunca intr-o parte ....apoi usor usor a inceput sa stea cateva minute...si acum...mai ca nu vrem sa stam doar in funduletz. Daca sta 2, 3 minute sa stii e aproape "gata" ....in curand o sa ne spui ca vrea doar asa....o pupam pe Andreiutza cea scumpica

PS. Rose...mi-a zis tati sa te rog sa-l treci pe Iancu in listuta si cu al doilea nume , Stefan ca lui ii place foarte mult si acest nume ( desi mami l-a ales ) wub.gif trandafir.gif



--------------------


Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tina71
postare Aug 1 2009, 03:15 AM
Postare #2506


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 245
Inscris la: 30-June 08
Din: ireland
Membru nr.: 28,401



Rosedesi am citit ca ai probleme cu domnisoara ta, abia acum am realizat despre ce e vorba doh.gif probabil pt ca intru asa de tarziu si sunt prea obosita. si eu am avut aceeasi problema acum o luna cu baietii.mai intai a avut cel mare si de la el a luat si mititelul.noroc ca ne-am dat seama si i-am dat imediat tratament. cauta in farmacii ZOVIRAX sirop, se bea , este indicat si pt bebelusi, in caz de afte sau alt tip de bubite in gurita.este f bun, dupa 24 de ore deja incepe sa se vada efectul.eu nu stau in casa fara el pt ca acum 3 ani am avut mari probl cu baiatul cel mare, tot din cauza aftelor. a inceput cu febra f mare, peste 40grade, dar aftele au aparut abia dupa 3 zile in gura lui.eram inebuniti,avea dureri de cap din cauza febrei f mari, ziua alergam la dr , iar noaptea la spital, pana si-au dat seama despre ce e vorba si i-au prescris siropul. este cam scump, il cumpar aici cu 80 euro, dar merita pt efectul lui rapid . dorim multa sanatate


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geocoto
postare Aug 1 2009, 05:01 PM
Postare #2507


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,248
Inscris la: 30-June 08
Din: Brussels
Membru nr.: 28,333



Buna mamici,

Si noi am luat Zovirax la varicela si intr-adevar i-a usurat cat de cat aparitia acestei boli copilului.Este dulceag la gust asa ca nu ar fi nici o problema sa-l accepte.
Azi i-am dat un piureut inventat de mami(rar ma uit pe cartea de retete) dovlecel jumatate, un sfert ardei gras, un cartofior, o ceputa mica, mica, conopida, brocoli si curcan si o lingurita de ulei de masline.S-a lins pe botic piticu'.
Ca fructe piersicuta cu biscuite ca era ff zemoasa si suc de mar cu para diluat cu apa.

La voi chiraie piticii ca Lucas zici ca-l pica cineva cu ceara si apoi rade.

Ma duc sa-l culc, nu mai poate de somn.
Pupi,
Geo trandafir.gif trandafir.gif

PS M-am bucurat teribil sa vad poze cu Iancu, si Selena.Nu-i mai vazusem de ceva timp. tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Aug 1 2009, 05:11 PM
Postare #2508


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013



acyclovir este de fapt substanta activa si asta e numele sub care se comercializeaza in tara.Exista doar crema si scrie ca e pentru virusul herpetic


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Aug 1 2009, 05:19 PM
Postare #2509


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013



nu mai stiu ce sa inventez ca sa o fac sa pape supa sau legume. Azi mi-a reusit. Am facut ieri supa cu galusti (chiar daca au gluten, luni facem 8 lunite). I-am scos pentru ea 2 portii. Ieri am scos din legume si o jumatate de galusca( facute fara albus, doar cu galbenus si gris) si a papat dar legumele amestecat cu out si iaurt in proportie de jumate iaurt jumatate legumele din supa. Azi si mai bine. In 150 ml de supa groasa (zbrobite cu furculita legumele, nu le-am mai facut pasate) am pus 26 grame de carnita de piept pui, o lingurita de iaurt , putin untulet si a papat tot apoi i-am dat si jumatate de iaurt (75 ml). Alteori nu imi iese si pace, sau papa si la un sfert de ora vomita.


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sinzigm
postare Aug 1 2009, 06:35 PM
Postare #2510


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 166
Inscris la: 8-April 08
Membru nr.: 19,984



Buna fetelor!Doamne ce mari sunt bebeii vostri!!!!Nu-mi vine sa cred...parca mai 'nainte eram gravidute si ne stresam daca nu dadeau o zi din picioruse si uite-i acum ce mari s-au facut!!!!

Matei Cristian al meu este nascut pe 22 decembrie.Cu papatul nu am avut niciodata probleme cu el,e un mancacios.Decand l-am nascut manca 60 de mil de laptic,dar trebuia sa manance numai 30 si saracutul dadea surplusul inapoi ca stomacelul lui nu era asa mare.Am avut si noi o perioada in care am luat antibiotic si asta pt ca a luat o raceala zdravana de la verisorul lui si atunci i s-a facut o afta de toata splendoarea de care de abea am scapat.Atunci papa numai laptic si plangea saracutul dar tot papa.Eu l-am tratat cu glicerina cu anestezina si ceva antibiotic avea in ea si mai avea ceva dar nu imi mai amintesc sincera sa fiu.Doctorita noastra de familie i-a scris reteta si la farmacie i-au preparat-o.A fost buna,i-a redus din marime,ca era mare,dar nu i-a trecut de tot si atunci ne-a prescris Aftolizol,cu care am reusit sa o tratam.In orice caz,a trecut cam o luna pana a scapat de ea.Aici in Londra,ei trateaza aftele cu Nystatin si nu numai aftele ci si ciupercile care pot aparea in gatut sau la intestine tot din cauza antibioticelor.Eu am cam avut probleme cu Matei cu gatutul.E foarte sensibil la aerul rece si raguseste repede.Acum o luna jumate mi-a facut laringita si am fost internata in Romania cu el.Am primit iar antibiotic si s-a cam dereglat.Acum nu stiu ce sa spun....poate si schimbarea asta a fost prea mare.Am venit aici unde e numai tati,nu mai e bunica care-i facea toate poftele nu mai sunt verisorii lui,ne cunoaste doar pe noi si atat.Plus de asta vremea e foarte naspa.E mai mult innorat si ploua mai tot timpul.Nu e cald,decat asa cam cum e la inceput de toamna,nu-l pot purta in manecuta scurta,iar el e obisnuit sa iasa afara des,iar pe ploaie nu il pot scoate.Plus de asta stau stresata cu gripa asta porcina,ca aici sunt sute de mii de cazuri si nu o trateaza cu asa mare importanta.Iti da tratament acasa si doar daca esti in stare grava te interneaza in spita.Saptamana trecuta s-a ragusit iar,si mai sunt stresata cu treaba mare.Cam cu o saptamana inainte sa vin a inceput sa faca mai des,iar aici daca ii dau mai multe fructe si legume face de 5-6 ori pe zi.Nu e diareic,are consistenta buna,dar sunt foarte stresata,ca degeaba papa bine ca daca face cacuta asa des,nu mai pune pe el.La 7 luni si o saptamana are 8 kg,dar la cat mananca ar trebui sa aiba mult mai mult.Am incercat sa nu ii mai dau fructe,decat mere coapte si orezel cu morcovel si i-am mai facut si laptic in zeama de pe orez.E bine 2 zile,face caca de 2,3 ori si apoi cum ii introduc iara banana sau paruta sau ce ii mai dau eu o ia de la inceput.Am fost la o gramada de doctori,dar saracii nu sunt capabili de nimic,asa ca am mers la particulari si doctorul de acolo mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la antibioticul pe care l-a luat in spital,sa fii ramas cu o ciuperca la intestine asa ca mi-a dat Nystatin,dar eu cred ca nu e de la antibiotic.Pur si simplu dupa ce papa nu trece mult si face cacuta.Acum o sa vad eu ce voi face,ca sunt tare ingrijorata.Dintisori nu avem inca,desi cred ca il cam chinuie ca baga in gurita orice prinde,doar ca nu-i lasam noi decat jucarioarele lui de gingiute.

Tot incerc sa va pun si poze dar nu am reusit pana acum.Va pup


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

931 Pagini V  « < 249 250 251 252 253 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 06:23 AM