Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V  « < 9 10 11  
Reply to this topicStart new topic
> Viatza De Stranier
anku
postare Sep 29 2009, 10:44 PM
Postare #101


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(ruby @ Aug 25 2009, 12:53 PM) *
fata draga eu nu te inteleg!
eu una de eram in locul tau ,ii intrebam pe cei de la auslanderamt ,daca au nevoie de voluntari in expulzarea ,,gunoaielor ,,de pe autostrada si le-as fi precizat ca sint tigani si nu romani ,sa invete sa faca diferenta intre natii inainte sa vorbeasca,ca de nu si tu i-au putea numi pui de Hitler,dar nu o faci caci ai mai multa educatie decit au ei!

si in plus nimeni nu are dreptul sa iti vorbesca asa , sa te jicneasca nici pe tine nici pe poporul tau,puteai sa mergi la politie sa faci anzeige daca te-ai simtit discriminata!
povestea cu permisul de munca ...prin lege ai dreptul la acest lucru ,te-au sicanat ei caci au vazut ca nu esti poate prea informata!

eu cind ma duc la vreun birou sa imi cer drepturile ,caut pe net paragraful de lege si daca deschid gura le pun hirtia in fata si sa vezi ce repede se rezolva treaba!

nu trebuie sa fii musai cetatean german sa ai drepturi aici,simplul fapt ca esti casatorita cu un neamt iti ofera aceleasi drepturi ca si lui!trebuie numai sa stii sa deschizi gura si sa nu te lasi intimidata de nimeni!

mi-as dori eu sa fie asa...dar nu este...se poate si ptr ca faptul ca astia de aici sunt cei mai cei scxarbosi -s-a scris si in ziare de ei...
ce sa mai zic mirela?
venisem in statul lor ,gravida in luna a sasea bolnava de toxoplosmoza si fara asigurare dar cu speranta ca ma vor ajuta sa nasc un copil sanatos..am tacut...ca practic nu aveam nici un drept iar daca romania nu era in Uniunea Europeana zburam dupa 3 luni acasa cu toata graviditatea mea...dar asa...am tacut ce sa fac...ca drepturi nu aveam...eram un turist ...ATAT...nu tu job,nu tu casatorita...
si in plus este adev ce mi-a aruncat asta in fata...a aratat efectiv la tv...m-am crucit...venisera cu toata satra..si purcei aveau...si roamani am vazut cu tona...mai nou am inceput sa vad romani p strada sau in mag...tac ca nu stiu ce sunt...mie imi par a rromi dar ei peste tot pun ca sunt romani...
am fost si la un avocat ptr a cere consultanta sa vedem ce este de facut ca sa obtinem Freizugichkeit ...a zis ca in momentul acela nu este nici o posibilitate...decat sa astept sa nasc si sa ma duc la lucru si astfel o primesc dar altfel nu...deci...pur si simplu eu nu aveam drepturi in statul lor...
acum am cateva...ca am obtinut permisul ala...
nu ia cetatenie cum era odata ca te maritai si primeai si cetatenia...acum tb sa te duci sa sustii examen de limba si cultura gen vis-a -vis de Germania...stii ,iei cetatenia...nu stii, nu o iei si gata poti sa fi maritata cu neamtul de 30 ani ca nu esti cetatean fara examen..
nu eram inca maritata atunci...si la faza cu casatoria ne-au pus bete in roate..2 luni am asteptat,totul sa fie international,tradus apoi si apostilat...si apoi actele germane tradu-le in romana si du-te la ambasada ca de nu primesti amenda ca de ce nu ai transcris casatoria si in actele romane...
bani pierduti p traduceri si legalizari si drumuri ...unde mai pun ca au nevoie de amundoi nenorocitii astia de la ambasada din munchen...
Freizugichkeit am obtinut abia acum 2 luni jumate...la un an de la casatorie...de aia m-au si cheamt la curs acum...
apropo...incep in noiembrie...ma bucur...in sf super.gif
dureaza o jumate de an....apoi examen..si imi da nu stiu ce diploma de limba maram...

tu cum te descurci???
tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Sep 29 2009, 10:58 PM
Postare #102


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Mona, azi povesteam cu vecina mea (puglieza) despre constipatii aia care te necajesc pe tine.............Doamne ce nervi si-o facut.............liwlol.gif liwlol.gif o zdrahoana de fimeie la 110 kile liwlol.gif liwlol.gif
Mi-o zis sa-ti transmit sa nu te dai batuta si cand ai ceva de zis, sa zici si sa-ti ceri drepturile............iar directoarea de la gradinita daca nu-ti da hartia aia de care ai nevoie sa te duci la primarie si sa le iei in balon sa ti-o dea.

PS: Nu spun ce era la gura ei liwlol.gif e porcoasa rau in vocabular liwlol.gif
Ea are ce are cu marocanii si tziganii................valeu nu-i suporta si pace.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Sep 29 2009, 11:17 PM
Postare #103


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(Mona75 @ Sep 29 2009, 11:15 AM) *
Intr-una din zile...saptamana trecuta....ma duc la gradi sa-i iau pe zapacitzi...
Cand am ajuns acolo...a inceput o ploaie...de nu vedeai la un metru...
Eu am tot timpul in masina...umbrelele,pelerinele si cizmele de cauciuc...
Pe multi parinti,i-a luat pe nepregatite ploaia...fugeau care incotro...cu copiii de mana....
Ma ofer unei mamici,s-o duc cu umbrela pana la masina...era cu fetitza....si astepta sa se opreasca ploaia.
Ma refuza....imi spune ca mai asteapta....dupa ce intru...o vad c-o tuleste prin ploaie...carand copilul dupa ea.....parcarea e la vreo 150 m de gradinita.

Alta....m-am oferit s-o duc cu masina pana-n centru....fugea sa prinda Pullmanul...
M-a refuzat politicos...spunandu-mi ca merge pe jos...
O prietena din Como imi spunea sa nu ma mai agit atat....ca asa sunt toti....si ca la un moment dat,ma voi da dupa ei.
Ea a suferit mult la inceput,dar acum ii este bine....mai ales ca are specimenul ei acasa si ii este mai usor.

Mersul p jos face bine dar muuuuuuuuuuuuult de tot...poate era o tinta de a ei cva astazi sa mjearga p jos ptr a face miscare...eu acum nu am asina dar nu as merge cu masina in oras never...vreau p jos ...
nu te ma oferi sa faci bine la nimeni...dc iti cere da-i si fa-i...dc nu...asta este...
am patit si eu asa de cateva ori...
dar de atunci am stat si am inspectat comportamentul lor...si am ajuns la concluzia ca ei nu sunt ca noi...au si bune au si rele dar nu le place sa te bagi in tb lor...
asa sunt ei...
cat despre salutul educatoarei...nu te mai enerva...intalnesc mai multe specimene de astea acasa in Romania care nu saluta si cred ca ele au pus coada la matura...stiu ce vb ca am inv la colegiu cu ele ptr aceeasi meserie...si unele chiar au impresia ca au pus coada la matura...si ptr ce Mona???
e urat nu e frumos dar ...cum ai spus si tu...indiferenta este la ea acasa peste tot..
lasa-i in pace...
asa fac si eu...fiecare cu tb lui...nu te caut ,nu ma cauti...
dc cineva ma roaga sa ajut o fac cu drag...dc nu...aufwiedersehen liwlol.gif i-auite draga...ma rog eu de ei ca sa-i ajut...
am facut eu tamopenii de astea muuuuuuuuuuuuuuuulte in Romania...si ce am facut???crezi cami-am castigat prieteni...
vezi de treaba...nici macar unul nu ma cauta...sa lase un mail sau un sms macar...
asa ca...m-am decis sa nu mai fiu eu aia milostiva si e mai bine asa...
poop tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Sep 29 2009, 11:26 PM
Postare #104


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




QUOTE(marimaria @ Sep 29 2009, 11:38 AM) *
Stiu cum e.
Tu lucrezi?
Daca nu, de ce nu te duci sa faci un curs de italiana pt straini?
Eu deja m-am inscris la o scoala medie si fac 2 ore de cate 2 ori pe saptamana..............numai italiana.
Iti foloseste mult pt te invata multe despre Italia si despre constitutia lor, nu numai limba.
In felu' asta, daca ai ceva de spus o spui pe limba lor si stii mai bine sa-ti revendici drepturile.

offffffffffffff cat de rau imi pare ca nu sunt aproape de tine ca ai mai avea cu cine sa imparti necazurile.

Si eu aici sunt singura si vad ca nici pe forum nu mai e nimeni de la Torino...........era o mamica, dar vad ca n-o mai intrat de anul trecut.

oauuuuuuuuu
ce program fain...
incep si eu un curs...tota asa de limba...dar in fiecare zi de luni pana vineri de la ora 8 dimineata pana la 16 ...o jumate de an..
esti o norocoasa... tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Sep 30 2009, 11:31 AM
Postare #105


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(marimaria @ Sep 29 2009, 12:58 PM) *
Mona, azi povesteam cu vecina mea (puglieza) despre constipatii aia care te necajesc pe tine.............Doamne ce nervi si-o facut.............liwlol.gif liwlol.gif o zdrahoana de fimeie la 110 kile liwlol.gif liwlol.gif
Mi-o zis sa-ti transmit sa nu te dai batuta si cand ai ceva de zis, sa zici si sa-ti ceri drepturile............iar directoarea de la gradinita daca nu-ti da hartia aia de care ai nevoie sa te duci la primarie si sa le iei in balon sa ti-o dea.

PS: Nu spun ce era la gura ei liwlol.gif e porcoasa rau in vocabular liwlol.gif
Ea are ce are cu marocanii si tziganii................valeu nu-i suporta si pace.

laugh.gif Ma face sa ma simt mai bine laugh.gif
Azi m-am luat de alea de la primarie,dar n-ai cu cine....au ritmul lor....acum m-au chemat la ora 2...in conditiile in care inchid biroul la ora 1. blink.gif
Ma intorc...le zic ca vad programul pana la 1.....si a ramas masca.....probabil nu se astepta.....mi-au zis 2 ca sa scape de mine...ele erau deja duse la ora aia.
L-am sunat pe-al meu...si i-am zis ca.daca nu-mi da nici azi aia,fac scandal....
S-a suparat...cica...ce...si astia vrei sa te stie de nebuna...sa tac din gura...ca suntem la mana lor...
Asa a fost el intotdeauna....pupincurist...intotdeauna intoarce si celalalt obraz....
N-are sa ma vada in veci asa....
Nu-i convine...sa se duca singur sa-si ia hartiile....

QUOTE(anku @ Sep 29 2009, 01:17 PM) *
Mersul p jos face bine dar muuuuuuuuuuuuult de tot...poate era o tinta de a ei cva astazi sa mjearga p jos ptr a face miscare...eu acum nu am asina dar nu as merge cu masina in oras never...vreau p jos ...
nu te ma oferi sa faci bine la nimeni...dc iti cere da-i si fa-i...dc nu...asta este...
am patit si eu asa de cateva ori...
dar de atunci am stat si am inspectat comportamentul lor...si am ajuns la concluzia ca ei nu sunt ca noi...au si bune au si rele dar nu le place sa te bagi in tb lor...
asa sunt ei...
cat despre salutul educatoarei...nu te mai enerva...intalnesc mai multe specimene de astea acasa in Romania care nu saluta si cred ca ele au pus coada la matura...stiu ce vb ca am inv la colegiu cu ele ptr aceeasi meserie...si unele chiar au impresia ca au pus coada la matura...si ptr ce Mona???
e urat nu e frumos dar ...cum ai spus si tu...indiferenta este la ea acasa peste tot..
lasa-i in pace...
asa fac si eu...fiecare cu tb lui...nu te caut ,nu ma cauti...
dc cineva ma roaga sa ajut o fac cu drag...dc nu...aufwiedersehen liwlol.gif i-auite draga...ma rog eu de ei ca sa-i ajut...
am facut eu tamopenii de astea muuuuuuuuuuuuuuuulte in Romania...si ce am facut???crezi cami-am castigat prieteni...
vezi de treaba...nici macar unul nu ma cauta...sa lase un mail sau un sms macar...
asa ca...m-am decis sa nu mai fiu eu aia milostiva si e mai bine asa...
poop tzuc.gif

Stiu ...ai perfecta dreptate...dar am zis..nah...tot imi zice al meu ca sunt cu nasu'pe sus... oFloare1.gif
Am zis....hai sa incerc sa fiu dragutza...dar nu prea ai cu cine.
Azi la gradi....mi-a raspuns la salut....si incerca sa poarte o conversatie cu mine...afisand zambetul ala fals....
I-am zis...ca...toate bune...si mi-am cerut scuze...dar sunt in intarziere....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Dec 11 2009, 06:03 PM
Postare #106


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Pentru ca suntem in prag de sarbatoare,din suflet va doresc sa aveti parte de cele mai frumoase Sarbatori,Mosul sa fie plin de daruri iar voi plini de iubire!Craciun fericit,iubita prietena! partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Apr 4 2010, 01:43 AM
Postare #107


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Paste fericit,dragii mei!Fie ca Lumina Sfanta a Invierii sa va calauzeasca pasii inspre implinirea sufletului!Histos a inviat! notworthy.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lusha&Zbenguica
postare Mar 1 2011, 09:30 AM
Postare #108


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,589
Inscris la: 13-October 08
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 42,418



"Sa fie micul martisor
Prilej de bucurie
Acum, cand florile de gheata pier
Si primavara-nvie"




--------------------
2009 2010

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

11 Pagini V  « < 9 10 11
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 12:08 PM