Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Botezul Copiilor In Religia Crestin-ortodoxa, despre botez, luat mir... taierea motului
irinaririna
postare Apr 24 2009, 08:14 AM
Postare #61


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 662
Inscris la: 4-January 09
Din: Suceava, Romania
Membru nr.: 62,283



Fetele da nasii de botez ce obligatii au? Duminica botez jucaus.gif o printesa;)). Am luat crisma, hainute, lumanare, vreau sa ii mai iau cercei sau bratare de aur, am citit pe aici de crucita de argint. Asta trebuie sa o cumpar eu sau o are preotul? Multumesc pentru raspunsuri!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Apr 24 2009, 09:14 AM
Postare #62


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(irinaririna @ Apr 24 2009, 09:14 AM) *
Fetele da nasii de botez ce obligatii au? Duminica botez jucaus.gif o printesa;)). Am luat crisma, hainute, lumanare, vreau sa ii mai iau cercei sau bratare de aur, am citit pe aici de crucita de argint. Asta trebuie sa o cumpar eu sau o are preotul? Multumesc pentru raspunsuri!


Cruciulitele de argint se gasesc la biserici si sunt ca niste marturii pt invitati, au fundite colorate, se aleg in functie de sexul copilului ce il botezi. Sa intrebi cati vor participa la eveniment, sa iti ajunga.
Si nu in ultimul rand, trebuie sa ii duci preotului ulei pt a-l mirui pe bebelus (cu acela il vor unge parintii dupa fiecare baie si la nevoie, in semnul crucii, la toate incheieturile, exact cum face preotul in timpul slujbei de botez)), un sapun si un prosop, sa se spele/stearga pe maini (acelea ii raman lui).
Uleiul sa fie fiert in prealabil, sa nu rancezeasca in timp, sa nu fie mult, doar o sticluta mica, de cca 100ml.
Si nu uita: botezul il platesc nasii, depinde de preot ce va scrie pe chitanta, ca nu e conforma cu pretentiile emise


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamarianegrii
postare Apr 24 2009, 09:19 AM
Postare #63


Happy, happy, joy, joy!
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,397
Inscris la: 25-July 07
Din: Iasi
Membru nr.: 5,435



QUOTE(mallina2u @ Apr 24 2009, 10:14 AM) *
Cruciulitele de argint se gasesc la biserici si sunt ca niste marturii pt invitati, au fundite colorate, se aleg in functie de sexul copilului ce il botezi. Sa intrebi cati vor participa la eveniment, sa iti ajunga.
Si nu in ultimul rand, trebuie sa ii duci preotului ulei pt a-l mirui pe bebelus (cu acela il vor unge parintii dupa fiecare baie si la nevoie, in semnul crucii, la toate incheieturile, exact cum face preotul in timpul slujbei de botez)), un sapun si un prosop, sa se spele/stearga pe maini (acelea ii raman lui).
Uleiul sa fie fiert in prealabil, sa nu rancezeasca in timp, sa nu fie mult, doar o sticluta mica, de cca 100ml.
Si nu uita: botezul il platesc nasii, depinde de preot ce va scrie pe chitanta, ca nu e conforma cu pretentiile emise



Si eu stiam asa - dar cred ca depinde de zona- la al doilea finut, am intrebat si mi-au spus ca nu trebuie ulei; pentru randuielile bisericesti cel mai bine este sa se mearga la biserica unde se crestineaza copilul si sa se intrebe - de la cat costa pana la toate care trebuie botezului, pentru ca pot diferi de la un bordei la altul smile.gif

Sa-ti fie de bine irinairina!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Apr 24 2009, 09:26 AM
Postare #64


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




QUOTE(anamarianegrii @ Apr 24 2009, 10:19 AM) *
Si eu stiam asa - dar cred ca depinde de zona- la al doilea finut, am intrebat si mi-au spus ca nu trebuie ulei; pentru randuielile bisericesti cel mai bine este sa se mearga la biserica unde se crestineaza copilul si sa se intrebe - de la cat costa pana la toate care trebuie botezului, pentru ca pot diferi de la un bordei la altul smile.gif

Sa-ti fie de bine irinairina!


Eu am intrebat toti preotii inainte de a boteza, pe unde am facut-o si peste tot mi s-a cerut ulei pt miruit, ulei care ii ramane bebelusului, e un simbol, nu cred ca il poate omite vreun preot cu bunastiinta.

Eu am cam botezat in toate zonele tarii: prima fina in Muntenia, apoi in Dobrogea, in Moldova si ultimul a fost in Ardeal. Deci pot spune ca am respectat toate traditiile zonelor respective si in toate bisericile am dus ulei de mir (untdelemn, cum i-a spus preotul din Vrancea).


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinaririna
postare Apr 24 2009, 11:42 AM
Postare #65


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 662
Inscris la: 4-January 09
Din: Suceava, Romania
Membru nr.: 62,283



multumesc de raspunsuri
Malina eu ma refer la crucita ce o parta copiloul la gat, nu la marturii. Chiar in prima postare scria de ea!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinaririna
postare Apr 24 2009, 12:44 PM
Postare #66


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 662
Inscris la: 4-January 09
Din: Suceava, Romania
Membru nr.: 62,283



Paragraful exact:

"Cruciulita de botez, este din argint. Celui botezat i se da o cruciulita sfintita pentru a fi purtata pe piept, caci sfanta cruce este semnul mantuirii noastre si arma de biruinta asupra diavolului."



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Apr 24 2009, 02:56 PM
Postare #67


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(irinaririna @ Apr 24 2009, 01:44 PM) *
Paragraful exact:

"Cruciulita de botez, este din argint. Celui botezat i se da o cruciulita sfintita pentru a fi purtata pe piept, caci sfanta cruce este semnul mantuirii noastre si arma de biruinta asupra diavolului."


Este exact acelasi tip de cruciulita ce se da si musafirilor.. credeam ca se subintelege. Nu trebuie sa iei altceva, ca nu e cazul si nu se pune la gat, se prinde de hainuta, pe piept.. Argintul este simbolul apararii de toate cele rele, e ca un talisman.
Pe a fetei mele i-am dat-o tatalui ei care, din pacate, nu a pastrat-o cum trebuie si a rupt-o sau i-a fost rupta ... si m-am necajit tare (mai bine nu-mi arata).. dar cum nu vreau sa fiu superstitioasa, aleg ca sa-i fie ei bine mereu si sa ne ocoleasca toate relele.

Sa va reuseasca tot ce v-ati propus si Domnul fie cu voi!

Aceasta postare a fost editata de mallina2u: Apr 24 2009, 02:57 PM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
irinaririna
postare Apr 24 2009, 06:18 PM
Postare #68


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 662
Inscris la: 4-January 09
Din: Suceava, Romania
Membru nr.: 62,283



Malina multumesc frumos. Vorbele tale nu au cum sa nu ajunga cititorului la suflet!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dekko_flori
postare Sep 8 2009, 10:06 AM
Postare #69


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,695
Inscris la: 17-July 08
Din: tg-jiu
Membru nr.: 30,891



buna fetelor oFloare1.gif
nu mai taie motul nimeni????????? crybaby.gif
noi taiem duminica acum pe 13 si vreau si eu ceva sfaturi notworthy.gif


--------------------
COSMINA-ALINA




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SteveWorks
postare Apr 5 2015, 10:19 PM
Postare #70


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 1-February 15
Membru nr.: 237,875



Nu-i nicio problema cu botezul in post, dar fara petrecere.
________________________________________________
Steve Works
Garf invitatii nunta
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 05:17 PM