Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> As Vrea Sa Adopt Un Copil
musa
postare May 18 2008, 06:08 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 29-March 08
Din: craiova
Membru nr.: 19,021



Am 30 de ani , de fapt am facut ieri 29, problema este stau cu parintii, ne intelegem bine nu-i problema
chestiunea este ca din diferite motive nu cred ca pot sa fac copii, este bine la varsta pe care o am sa adopt
Ar mai fi ceva nici nu am un iubit sau ceva de genul asta,si cu adoptia nu stiu sa adopt acum poate peste cativa anisori
Situatia financiara nu este foartre buna , dar cred ca ne-am descurca sa cresc un copil

Eu lucrez si parintii mei inca lucreaza
VA ROG MULT DA-TIMI UN SFAT sa adopt acum , sa mai astept poate imi voi cumpara o locuinta,
nu as vrea pe ca ai mei sa fie mereu deranjati de plansetele unui copil mic
oFloare1.gif oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 20 2008, 01:59 AM
Postare #2


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(musa @ May 18 2008, 07:08 PM) *
Am 30 de ani , de fapt am facut ieri 29, problema este stau cu parintii, ne intelegem bine nu-i problema
chestiunea este ca din diferite motive nu cred ca pot sa fac copii, este bine la varsta pe care o am sa adopt
Ar mai fi ceva nici nu am un iubit sau ceva de genul asta,si cu adoptia nu stiu sa adopt acum poate peste cativa anisori
Situatia financiara nu este foartre buna , dar cred ca ne-am descurca sa cresc un copil

Eu lucrez si parintii mei inca lucreaza
VA ROG MULT DA-TIMI UN SFAT sa adopt acum , sa mai astept poate imi voi cumpara o locuinta,
nu as vrea pe ca ai mei sa fie mereu deranjati de plansetele unui copil mic
oFloare1.gif oFloare1.gif


Din cate stiu eu, ca sa adopti un copil e nevoie de multe chestii: in primul rand o familie, o locuinta, un loc de munca, un mediu stabil!
Pe care tu se pare ca nu ai putea sa i-l oferi, din moment ce stai cu parintii, situatia financiara nu e foarte buna, nu ai nici sot...............................
Cum crezi ca vei obtine o adoptie in conditiile astea?
Gandeste-te bine!Mi se pare ca de fapt nici nu stii ce vrei rolleyes.gif ..........Scuza-mi franchetea! oFloare1.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
musa
postare May 20 2008, 05:02 AM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 29-March 08
Din: craiova
Membru nr.: 19,021



QUOTE(alondramona @ May 20 2008, 02:59 AM) *
Din cate stiu eu, ca sa adopti un copil e nevoie de multe chestii: in primul rand o familie, o locuinta, un loc de munca, un mediu stabil!
Pe care tu se pare ca nu ai putea sa i-l oferi, din moment ce stai cu parintii, situatia financiara nu e foarte buna, nu ai nici sot...............................
Cum crezi ca vei obtine o adoptie in conditiile astea?
Gandeste-te bine!Mi se pare ca de fapt nici nu stii ce vrei rolleyes.gif ..........Scuza-mi franchetea! oFloare1.gif

Stiu ca si o persoana singura poate adopta un copil,
iar eu am un servici si e cu carte de muynca
Singura problema era ca nu stiu daca e prea devreme sa adopt
Oricum de adoptat voi adopta , dar nu stiu daca e bine acum sau peste 1 -2 ani
Iar daca cineva a adoptat il rog sa imi spuna si mie mai multe
Am inteles ca daca parintii sunt de acord sa ma ia in spatiu cu copilul, adoptia se poate finaliza, iar despre sot precizez ca nici nu trebuie sa existe rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
musa
postare May 20 2008, 05:32 AM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 29-March 08
Din: craiova
Membru nr.: 19,021




am 29 de ani si as vrea sa adopt
dar nu stiu daca mi-am ales bine momentul
sa mai astept cativa anisori
ASTEPT SFATURI DE LA CEI CARE AU ADOPTAT
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare May 20 2008, 09:32 AM
Postare #5


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Am o prietena care nu poate sa faca copii si anul acesta a adoptat un baietel desi nu era casatorita si nici prieten nu avea. De asemenea nici ea nu avea o locuinta personala, astfel ca locuia cu mama ei intr-o casa in chirie. In schimb respectiva are propria afacere care merge excelent si cred ca asta a fost motivul pentru care i-a fost aprobata adoptia. Mai multe nu pot sa-ti spun, insa gandeste-te bine deoarece un copil este o responsabilitate foarte mare...bafta!


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shanty
postare May 20 2008, 11:10 AM
Postare #6


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 970
Inscris la: 23-September 07
Din: constanta
Membru nr.: 7,003



eu te felicit chiar si numai pt gand....
din pacate, nu stiu sum se desfasoara o adoptie si ce acte implica, dar despre moment, cu siguranta numai tu stii. eu zic sa iti faci timp intr-o zi sa mergi la un centru de plasament si sa te uiti in ochisorii picilor, si cred ca o sa simti daca ai puterea sa iei pe unul in brate si sa ii daruiesti tot sufletul tau si sa il iubesti ca si cum l-ai fi purtat 9 luni cu tine si ai fi trait alaturi de el fiecare clipa de pana atunci. daca nu poti face asta, atunci nu e momentul acum. daca da......
intr-adevar, este si problema social-financiara destul de importanta (nu iti mai zic si eu de partea asta, ca banuiesc ca ai destui pe cap care iti dau sfaturi), dar daca tu crezi ca il pot iubi.... eu zic ca se rezolva toate.
ca sa vezi ca nu conteaza, am o prietena alaturi de care am facut voluntariat la casele de copii (mai mult ea) si s-a atasat asa de mult de un baietel, incat l-a adoptat, si pe vremea aceea locuia in camin studentesc.... acum nu mai stiu nimic de ea, dar la un moment dat statea cu chirie...


--------------------
Doamne, da-mi puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce imi sta in putinta, si intelepciunea de a face diferenta.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeta23
postare May 20 2008, 02:54 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,320
Inscris la: 28-February 07
Din: craiova
Membru nr.: 2,377



QUOTE(musa @ May 18 2008, 07:08 PM) *
Am 30 de ani , de fapt am facut ieri 29, problema este stau cu parintii, ne intelegem bine nu-i problema
chestiunea este ca din diferite motive nu cred ca pot sa fac copii, este bine la varsta pe care o am sa adopt
Ar mai fi ceva nici nu am un iubit sau ceva de genul asta,si cu adoptia nu stiu sa adopt acum poate peste cativa anisori
Situatia financiara nu este foartre buna , dar cred ca ne-am descurca sa cresc un copil

Eu lucrez si parintii mei inca lucreaza
VA ROG MULT DA-TIMI UN SFAT sa adopt acum , sa mai astept poate imi voi cumpara o locuinta,
nu as vrea pe ca ai mei sa fie mereu deranjati de plansetele unui copil mic
oFloare1.gif oFloare1.gif

feliciteri si din partea mea ca nu esti impotriva adoptiilor...iscuta aceasta pb si cu parintii tai, vezi ca parere au si ei si sa le spui ca vor fii bunici chiar daca copilul nu va avea acelasi sange....si este o bucurie pt orice casa, poate te vor intelege si te vor sprijini. partners.gif floare2.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
musa
postare May 21 2008, 04:13 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 29-March 08
Din: craiova
Membru nr.: 19,021



QUOTE(shanty @ May 20 2008, 12:10 PM) *
eu te felicit chiar si numai pt gand....
din pacate, nu stiu sum se desfasoara o adoptie si ce acte implica, dar despre moment, cu siguranta numai tu stii. eu zic sa iti faci timp intr-o zi sa mergi la un centru de plasament si sa te uiti in ochisorii picilor, si cred ca o sa simti daca ai puterea sa iei pe unul in brate si sa ii daruiesti tot sufletul tau si sa il iubesti ca si cum l-ai fi purtat 9 luni cu tine si ai fi trait alaturi de el fiecare clipa de pana atunci. daca nu poti face asta, atunci nu e momentul acum. daca da......
intr-adevar, este si problema social-financiara destul de importanta (nu iti mai zic si eu de partea asta, ca banuiesc ca ai destui pe cap care iti dau sfaturi), dar daca tu crezi ca il pot iubi.... eu zic ca se rezolva toate.
ca sa vezi ca nu conteaza, am o prietena alaturi de care am facut voluntariat la casele de copii (mai mult ea) si s-a atasat asa de mult de un baietel, incat l-a adoptat, si pe vremea aceea locuia in camin studentesc.... acum nu mai stiu nimic de ea, dar la un moment dat statea cu chirie...

Multumesc shanty ,voi face cum ai zis tu mai intai tre sa ma duc la un orfelinat unde-s copii abandonati sa ii vad , sa vad cum reactioneaza si ei- dar si eu-
de placut imi plac cand sunt mici, stiu cat de obositori pot fi, dar nu asta e problema,
insa intr-adevar nu styu daca e momentul potrivit pt adoptie
Oricum cred ca peste o luna ma voi duce la un orfelinat unde-s copii abandonati
(am lucrat mult timo cu copii din centrele de plasament care nu neaparat erau abandonati, si imi e un pic frica daca atunci cand vor fi mai mari incepe sa se declanseze boala, sau alta problema mai grava)
Sper ca to0tul sa fie bine rolleyes.gif rolleyes.gif jucaus.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
musa
postare Jul 27 2008, 12:18 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 17
Inscris la: 29-March 08
Din: craiova
Membru nr.: 19,021



QUOTE(musa @ May 21 2008, 05:13 PM) *
Multumesc shanty ,voi face cum ai zis tu mai intai tre sa ma duc la un orfelinat unde-s copii abandonati sa ii vad , sa vad cum reactioneaza si ei- dar si eu-
de placut imi plac cand sunt mici, stiu cat de obositori pot fi, dar nu asta e problema,
insa intr-adevar nu styu daca e momentul potrivit pt adoptie
Oricum cred ca peste o luna ma voi duce la un orfelinat unde-s copii abandonati
(am lucrat mult timo cu copii din centrele de plasament care nu neaparat erau abandonati, si imi e un pic frica daca atunci cand vor fi mai mari incepe sa se declanseze boala, sau alta problema mai grava)
Sper ca to0tul sa fie bine rolleyes.gif rolleyes.gif jucaus.gif

As mai avea o intrebare legata de adoptie, fiind singura adica nu am prieten e bine sa adopt baietel sau fetita??
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 27 2008, 01:00 PM
Postare #10


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Numai tu iti poti raspunde, ce vrei sau nu.. Fetitele sunt dragalase, dar si baieteii sunt la fel.. eu iti propun sa fii tu cu tine, sa cumpanesti bine daca asta e cea mai buna cale pt tine, ce crezi ca nu te va schimba mai tarziu, cand va aparea un barbat in viata ta? Un copil inseamna totul, renuntare la multe si implicare serioasa in viata lui, nu e o papusa sau un catel care iti umple momentele de singuratate, care daca nu iti mai place sau nu iti mai trebuie, renunti la el.. trebuie sa simti ca vrei, meriti sa fii mama!
Vorbeste apoi cu parintii tai, daca sunt de acord sa te sprijine si te hotarasti.. oricum, nu e o cale atat de simpla, la inceput ti se da copilul in plasament pt o perioada determinata.. abia dupa aceea, dupa o gramada de verificari, la care vor considera cei de la Protectia Copilului de esti sau nu un bun parinte, vei avea succes..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 01:00 AM