Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Candida In Timpul Sarcinii
ellas
postare Mar 7 2007, 12:43 PM
Postare #11


Member
***

Grup: Members
Postari: 149
Inscris la: 7-March 07
Din: GIURGIU
Membru nr.: 2,499



salutai!Eu am 13 saptamani de sarcina si m-am confruntat cu aceeasi problema:CANDIDA!!!! doh.gif Pot spune insa ca si inainte de sarcina aveam aceeasi problema de cate ori luam antibiotice ori exageram cu toaleta pesonala, dar am constatat ca si anumite tipuri de hartii igenice sau lenjerii intime imi produceau aceleasi necazuri.Problema este ca atunci cand organismul este predispus la aceasta bacterie este mai dificil sa scapam de ea,deoarece practic flora microbiana din zona afectata este foarte slaba.Mai rau este ca netratata nu numai ca da niste senzatii groaznice de mancarime si usturime, dar este posibil sa ne luptam cu ea ani la rand.Cel mai indicat in cazul persoanelor cu astfel de probleme este efectuarea unor teste de laborator care vor determina cu siguranta tipul bacteriei (pt ca si aceasta bacterie candida albicans este de mai multe feluri) si astfel se poate stabili tratamentul corect.Oricum in timpul sarcinii secretiile vaginale sunt mai abundente iar mediul este ideal pt dezvoltarea candidei.Un sfat este acela de a nu exagera cu igiena intima deoarece aceasta poate chiar favoriza inmultirea candidei prin distrugerea florei.Eu am facut tratament 10 zile cu pliculete pt igiena intima dizolvate in apa (am folosit irigatorul) s cate un ovul in fiecare seara inainte de culcare.
Multa bafta. smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dana82
postare Mar 7 2007, 11:41 PM
Postare #12


Member
***

Grup: Members
Postari: 358
Inscris la: 23-January 07
Din: AB
Membru nr.: 1,668



Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema pe timpul sarcinii. Am facut de 2 ori tratamentul si a reaparut si a treia oara nu am mai apucat sa-l fac, deoarece am nascut, iar fetita nu a avut nimic. De fiecare data am facut tratament impreuna cu sotul si tot apare, nu stiu din ce cauza.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefyz
postare Mar 10 2007, 12:55 AM
Postare #13


Member
***

Grup: Members
Postari: 114
Inscris la: 1-November 06
Din: bucuresti, sector 6
Membru nr.: 330



draga Simona
Odata ce ai facut candida trebuie sa ai foarte mare grija pentru ca ea reapare Sunt foarte multe cauze de aparitie, printre care: antibioticele care dezechilibreaza flora intestinala (de aceea tratamentele cu antibiotice trebuie sa fie dublate de multe lactate ca iaurt, lapte batut, sana si biotice),antiacizi gastrici, lenjeria sintetica, hainele stramte, diabetul, transformari hormonale (contraceptive, sarcina, menstruatie), toaleta vaginala incorecta, agresiva adica spalarea cu sapun, dusuri intravaginale dese, deodorante, detergenti duri pentru inalbirea lenjeriei. unele tipuri de hartie igienica.Odata declansata candidoza mai poate recidiva de la vin rosu, ciocolata, indispozitie psihica, indispozitie sexuala

Recidivele dese ale candidozei pot fi cauzate de sistemul imunitar slabit. Exista diferite tratamente dar au la baza acelasi lucru. La femei, de obicei sunt folosite ovule antifungice care se introduc vaginal, creme antifungice aplicate local, spalaturi vaginale usoare cu baze (bicarbonat de sodiu) pentru neutralizarea acizilor, comprimate orale. Trebuie tratat si partenerul pentru ca exista posibilitatea de reinfectare sistematica.
Candida este oricum in organism, deci de fiecare data cand apar factori de risc, poate reaparea.
Ideea este ca Trebuie gasita exact cauza care provoaca dezechilibrul in organism, pentru inlaturarea ei.
La cati ginecologi vei merge, atatea raspunsuri vei primi, si poti fi bulversata.
Unii ginecologi nu recomanda nasterea pe cale normala daca in momentul travaliului depisteaza nereguli...infectii
Doar medicul tau ginecolog va decide.
Incearca sa mananci cat mai multe fructe si legume proaspete si sa bei sucuri facute de tine... si sa gandesti cat mai pozitiv pentru a evita stresul - te poti gandi cat de putin mai ai si-ti vei strange puiutu-n brate bb.gif
Sanatate multa carut.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 07:44 PM