Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

27 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Limba Romana
shama
postare Apr 2 2008, 02:54 PM
Postare #31


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



Aoleu, fetelor, ma suparati ca va suparati !(uite un exemplu minunat de exprimare "bestiala"). Am stat si m-am tot gindit, sa scriu si eu, sa nu scriu, ma rog, mi se pare provocator subiectul, mai ales ca recidiveaza atit acest topic, cit si reactiile noastre, nu? Prietenii stiu de ce (Andrei a inchis topicul asta anul trecut din cauza nemultumirilor iscate).
Cu toate discutiile pro si contra, mie mi se pare un topic interesant si util. Valeria - aprecierile mele pentru initiativa!

Haideti, va rog, sa incercam sa facem ceva constructiv si sa nu fie doar un loc de manifestari defensive. Nimeni de pe acest forum nu trebuie vizat cind sint mentionate anumite abateri de la ceea ce numim noi, in general, reguli corecte de limba romana. Si, nimeni nu trebuie sa se simta vinovat de vreo greseala sau alta.

Dati-mi voie sa va propun citeva lucruri de organizare:
1. sa postam exemple de exprimari/forme/variante gresit - corect. Asa cum se faceau emisiunile de acest gen la TV/radio. Pentru asta, putem sa fim atenti la felul in care se exprima lumea in jurul nostru.
Sursa ce mai bogata de "bijuterii" gramaticale sau lexicale este televizorul. Multe emisiuni ne dau suficiente exemple de cum nu trebuie sa vorbim. Pe urma, ar fi presa scrisa, cred.

2. sa nu ne legam de greseli de tiparire sau scriere, cum vreti sa-i spuneti. Astea, dupa parerea mea, nu au nici o relevanta. Si noi scriem in graba si mincam litere sau le punem aiurea. Engleza numeste acest gen de greseli "typos". Daca scriem un cuvint gesit, asta nu insemana ca nu stim care e varianta corecta.

3. chiar daca scriem aici exemple de exprimari gresite care sint, din intimplare, intilnite pe forum, nimeni nu trebuie sa se supere. Aceleasi greseli le intilnim peste tot, nu numai pe forum.

4. v-as ruga, fara discutii despre punctuatie. Chestia cu unde punem virgula, punctul, liniutele, tine de o cunoastere foarte buna a subtitlitatilor limbii romane si e un capitol unde lucrurile vor fi interpretabile mereu.

5. sa dam exemple si de greseli, dar si de cuvinte sau reguli mai putin cunoscute (de exemplu, plurale neobisnuite, forme gramaticale speciale, etc)

6. o parte frumoasa, mi se pare mie, este etimologia cuvintelor. Cine e pasionat sa stie de unde provine sensul unor cuvinte sau forma lor, poate sa ne scrie despre aceste curiozitati sa invatam si noi.

7. scrieti cum puteti, cum vreti si va vine pe forum, nu trebuie sa fim stresati ca ne sanctioneaza cineva. La topicul asta facem doar un exercitiu de ...cercetare, sa zicem. Nu ne intereseaza cum scrie fiecare pe forum.

O sa vedeti ca un astfel de exercitiu - pina la urma de cultura generala - va folosi tuturor celor care sint interesati sa stie cum se vorbeste/scrie corect si, mai ales, parintilor care vor avea/au copii la scoala.

Poate ca unora le va folosi la serviciu, altora, in discutiile aprinse cu sotul (ce satisfactie mai mare poti sa ai cind, intr-o cearta apriga cu sotul, vii si spui "tu sa inveti sa vorbesti corect romaneste si pe urma sa-mi dai mie lectii" liwlol.gif ).

Cam lunga pledoaria mea, deci, ma opresc aici. Va doresc succes si inspiratie constructiva!


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Apr 3 2008, 01:19 AM
Postare #32


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(Andrei @ Apr 2 2008, 01:22 PM) *
Cred ca cel mai important pentru un forum este ca membri sa se ajute intre ei si sa fie uniti, lucru care se intampla la UtileCopii smile.gif .
De aceea mamicile nou venite apeleaza cu incredere la mamicile cu vechime de aici ( printre care si CLAU_DITZA23 smile.gif ), pentru ca le dati incredere si le aratati ca sunteti primitoare. Din aceasta cauza UtileCopii ramane in inima fiecarei mamici sau viitoare mamici care ii calca pragul. Pentru ca voi, mamicile cu vechime, le primiti aici, intre voi, cu mare drag. Si tot din aceasta cauza pasionatii de istorie vor ierta pe cei care nu stiu cand s-a nascut Stefan Cel Mare smile.gif, la fel cum pasionatii de matematica vor ierta pe cei care nu stiu sa rezolve integrale si derivate sau cei pasionati de geografie ma vor ierta pe mine ca nu stiu care e capitala Portugaliei smile.gif

ps: mie chiar nu mi-au placut geografia si istoria smile.gif


Lisabona, Andrei, asta e capitala Portugaliei!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Apr 3 2008, 01:22 AM
Postare #33


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(CLAU_DITZA23 @ Apr 2 2008, 12:08 PM) *
DACA TOT SE ZGARIE OCHII FETELOR CU GRESELILE DE ORTOGRAFIE EU NU AM SA MAI POSTEZ,PENTRU CA GRESESC INTRADEVAR NU AM SA STAU ACU LA FIECARE POSTARE SA VAD CE AM GRESIT SI CE NU ASA CA CE SA ZIC FETELOR NU MAI INTRU.......


Se zice ca gresala recunoascuta e pe jumatate iertata!
Eu sincera sa fiu, nu la greselile tale ma refeream....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Apr 3 2008, 09:47 AM
Postare #34


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119




QUOTE(Anca74 @ Apr 3 2008, 02:22 AM) *
Se zice ca gresala recunoascuta e pe jumatate iertata!
Eu sincera sa fiu, nu la greselile tale ma refeream....

Nu mai conteaza eu oricum nu sunt suparata pe nimeni tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Apr 3 2008, 12:02 PM
Postare #35


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



oFloare1.gif Peace,fetelor!!! oFloare1.gif
Cred ca aici ar trebui sa intervina Kim,ea ar sti sa rezolve problema in stilul caracteristic.
Sunt intr-adevar fete care fac greseli gramaticale,dar compenseaza cu calitatea de mamici extraordinare si fete minunate.
Clau esti printre mamicile care dau culoare acestui forum si daca asta iti ridica moralul,esti una dintre persoanele pt.care am acceptat sa intru din nou pe forum.Va iubesc pe toate si sunteti alinarea mea in momentele mai putin usoare. tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Apr 3 2008, 03:20 PM
Postare #36


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119



QUOTE(tzutzulica @ Apr 3 2008, 01:02 PM) *
oFloare1.gif Peace,fetelor!!! oFloare1.gif
Cred ca aici ar trebui sa intervina Kim,ea ar sti sa rezolve problema in stilul caracteristic.
Sunt intr-adevar fete care fac greseli gramaticale,dar compenseaza cu calitatea de mamici extraordinare si fete minunate.
Clau esti printre mamicile care dau culoare acestui forum si daca asta iti ridica moralul,esti una dintre persoanele pt.care am acceptat sa intru din nou pe forum.Va iubesc pe toate si sunteti alinarea mea in momentele mai putin usoare. tzuc.gif

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif hug.gif Te iubesc tutzulica tzuc.gif


--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Apr 14 2008, 11:49 AM
Postare #37


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Dragute comentarii, tare dragute .....imi place ca acest topic a atras , cumva, atentia....chiar daca nu asa cum ar fi trebuit.
Nu cred ca cineva de pe acest forum, nici macar eu, recunoscuta ca fiind foarte caustica si extrem de acida, a intentionat sa atraga atentia cuiva in mod direct. Faptul ca fiica mea adoptiva s-a suparat, sincera sa fiu, m-a intristat reactia ei si o voi pedepsi ca atare: nu mai are voie la desene animate si o voi pune sa scrie de 100 de ori "NU O MAI SUPAR PE MAMI".
"A gresi e omeneste", dar nu este deloc normal sa nu incerci sa iti remediezi acea greseala. Pentru tine, pentru cei din jurul tau, pentru copiii tai care vor deveni cei mai de temut critic al tau.....(nu ma refer la nimeni in mod direct, generalizez doar).
Daca am deschis acest topic, am facut-o doar pentru ca am simtit nevoia de a-i aduce un umil omagiu celui ce a fost George Pruteanu, care a dorit ca noi sa nu perseveram in greseli, ci sa incercam sa ni le indreptam.
Hai sa nu mai luam totul prea personal.....daca vreau sa spun cuiva ceva, o voi face....nu ma ascund in spatele unor cuvinte cu dublu inteles....nu sunt genul


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Apr 14 2008, 11:57 AM
Postare #38


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 14 2008, 01:49 AM) *
Dragute comentarii, tare dragute .....imi place ca acest topic a atras , cumva, atentia....chiar daca nu asa cum ar fi trebuit.
Nu cred ca cineva de pe acest forum, nici macar eu, recunoscuta ca fiind foarte caustica si extrem de acida, a intentionat sa atraga atentia cuiva in mod direct. Faptul ca fiica mea adoptiva s-a suparat, sincera sa fiu, m-a intristat reactia ei si o voi pedepsi ca atare: nu mai are voie la desene animate si o voi pune sa scrie de 100 de ori "NU O MAI SUPAR PE MAMI".
"A gresi e omeneste", dar nu este deloc normal sa nu incerci sa iti remediezi acea greseala. Pentru tine, pentru cei din jurul tau, pentru copiii tai care vor deveni cei mai de temut critic al tau.....(nu ma refer la nimeni in mod direct, generalizez doar).
Daca am deschis acest topic, am facut-o doar pentru ca am simtit nevoia de a-i aduce un umil omagiu celui ce a fost George Pruteanu, care a dorit ca noi sa nu perseveram in greseli, ci sa incercam sa ni le indreptam.
Hai sa nu mai luam totul prea personal.....daca vreau sa spun cuiva ceva, o voi face....nu ma ascund in spatele unor cuvinte cu dublu inteles....nu sunt genul

oFloare1.gif Oana,ne e dor de tine. oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Apr 14 2008, 12:40 PM
Postare #39


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Iar mie mi-a soptit o pasarica blonda, ca ai vrea sa ne intalnim.....cu mare drag

Aceasta postare a fost editata de VALERIA OANA: Apr 14 2008, 12:41 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Apr 14 2008, 06:52 PM
Postare #40


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 14 2008, 02:40 AM) *
Iar mie mi-a soptit o pasarica blonda, ca ai vrea sa ne intalnim.....cu mare drag

Musai pana plec,am in plan sa ne vedem.Sa treaca sarbatorile si vremea sa tina cu noi. tzuc.gif floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

27 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 02:57 PM