Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Masti Naturale
ninina
postare Dec 13 2008, 08:23 PM
Postare #11


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



Fetelor ati folosit masca de cartofi?? MI-a zis cineva ca e foarte buna...cartofi cruzi razuiti si pusi pe fata...se zice ca e foarte buna pentru riduri....
Eu folosesc seara ulei de migdale in loc de crema si imi simt foarte faina pielea.....


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tania_25
postare Dec 19 2008, 11:04 AM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,714
Inscris la: 31-October 08
Din: .......
Membru nr.: 45,899



QUOTE(ninina @ Nov 7 2008, 03:36 PM) *
Portocala - dupa cum bine stii este extrem de bogata in vitamina C, care ajuta la refacerea colagenului din piele. Insa nu este singurul component al acestui fruct plin de calitati. Este o sursa excelenta de calciu (40 mg/100gr de portocala). Prezenta acizilor organici joaca un rol favorabil in fermitatea epidermei. Sucul citric are proprietati hidratante, si astrigente.
Alaturi de celelalte citrice (lamaie, grapefruit) portocala este minunata pentru un ten proaspat. Daca ai lipsa de inspiratie, bewell iti vine in ajutor:
-dimineata, dupa ce te-ai curatat atent, taie in 2 o portocala de marime medie. Prima jumatate in coaja intinde-o pe fata prin miscari circulare pana simiti ca intreg continutul se epuizeaza. Asteapta pana se usuca. Este o modalitate prin care poti inlocui demachiantul sau lotiunea tonica. Acest procedeu este recomandat mai ales pentru tenul gras, pentru ca inlatura aspectul uleios, care apare datorita secretiei in exces de sebum.
-jumatatea de portocala ramasa pune-o in blender, amesteca rezultatul cu un ou batut spuma, si adauga tarate de grau. Vei obtine o masca- gomaj ideala pentru relaxarea tenului tau. Dupa 15 minute, vei avea pielea mai ferma, iar tu vei fi mutumita de chipul din oglinda.
-rade coaja unei portocale, amesteca cu 2 lingurite de miere, 1 lingura de ulei de masline. Pune continutul intr-o cutie de crema pe care ai consumat-o si lasa la rece 2 zile. Amestecul se va omogeniza iar actiunea sa pe fata va face minuni. Este de preferat sa o aplici dupa baie, cand porii sunt dilatati pentru ca rezultatul sa fie multumitor, iar tu sa te simti bine de fiecare data cand iesi cu prietenele tale.

..................astea nu le.am incercat...dar urmeaza.... laugh.gif





Fetelor fiti atente, coaja de portocala poate fi toxica! De obicei fructele sunt tratate chimic(portocalele, bananele,lamaile) ca sa reziste mai mult timp, am vazut la TV multe reportaje. Consumati sau folositi decat fructul fara coaja.


--------------------


O viata plina de dragoste incepe cu Dumnezeu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Dec 19 2008, 12:03 PM
Postare #13


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(Tania_25 @ Dec 19 2008, 01:04 PM) *
Fetelor fiti atente, coaja de portocala poate fi toxica! De obicei fructele sunt tratate chimic(portocalele, bananele,lamaile) ca sa reziste mai mult timp, am vazut la TV multe reportaje. Consumati sau folositi decat fructul fara coaja.

Multumim Tania pentru atentionare floare2.gif Si eu am auzit ca le da cu ceva ceara ca sa sclipeasca...Offff ca nimic nu mai gasesti natural in lumea asta...doar ce pui tu cu mana ta in gradina....


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 11 2009, 01:06 PM
Postare #14


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208




Aceasta masca este recomandata in mentinerea prospetimii tenului.
Ingrediente:
1 lingurita de miere
1 galbenus de ou
5 - 6 picaturi ulei de floarea-soarelui

Preparare:
Toate componentele se amesteca pana la omogenizare.
Se aplica seara si se indeparteaza dupa 20- 25 de minute cu apa calduta.




--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 11 2009, 01:12 PM
Postare #15


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



Fetelor vine vara...trebuie sa ne face frumoase, nu.i asa???

Musetelul





Musetelul este planta cu cele mai largi aplicatii in cosmetica, datorita principiilor sale active, avand proprietati antiinflamatoare, decogestionante, cicatrizante, emoliente etc. Florile de musetel se folosesc in special sub forma de infuzie, pentru ingrijirea ochilor, a tenului si a parului.





Cand avem pleoepele inrosite, congestionante si iritate de farduri, ochii obositi si cearcane pronuntate sau pungi sub ochi, se recomanda comprese cu infuzie de musetel, care se mentin pe ochi timp de 5-10 minute.





In tratamentul tenurilor deshidratate, care, fiind lipsite de apa, isi pierd supletea ridandu-se, se recomanda folosirea preparatelor hidratante sub forma de lotiuni, creme, masti. Spalarea obrazului in cazul tenului deshidratat etse indicat sa se faca tot cu infuzie de musetel in locul apei obisnuite.





O masca hranitoare si tonifianta, indicata pentru tenurile ofilite, se prepara in felul urmator:





-�2 linguri infuzie de musetel
-�1 lingura lapte praf
-�1 lingura miere de albine





Se vor amesteca pana la obtinerea unei paste care va fi aplicata pe fata in strat subtire si mentinut 15 minute, dupa care se va scoate masca tot cu infuzie de musetel.





Uleiul de musetel inmoaie si catifeleaza pielea, pastrandu-i supletea si tineretea. Datorita proprietatilor sale descongestionante, dezinfectante si emoliente, uleiul de musetel se foloseste sin in cazul cand, in urma expunerii nerationale la soare, pielea se irita si se inroseste, producand usturimi.








--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Mar 11 2009, 01:19 PM
Postare #16


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



eusa_clap.gif Ninina, foarte interesante mastile! O sa incerc sa le urmez si eu din ce in ce mai des! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 11 2009, 02:07 PM
Postare #17


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(ssimmona @ Mar 11 2009, 03:19 PM) *
eusa_clap.gif Ninina, foarte interesante mastile! O sa incerc sa le urmez si eu din ce in ce mai des! tzuc.gif

Ssimona draga..chiar acum am terminat cu o masca....am facut-o cea cu ou si ulei(eu am pus ulei de masline) si miere....am o fata asa fina...
Nu mi-am mai pus de mult cred ca de doua luni....nici o masca...acum cred ca era vremea...mai ales ca multa treaba nu am...si as avea timp.... trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 11 2009, 02:10 PM
Postare #18


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



Ai avut o zi ingrozitor de obositoare? Se vede pe fata ta aceasta oboseala? Iata cateva sfaturi pentru a avea o mina buna dupa o astfel de zi.
Iata un procedeu clasic fierbe un mar in putin lapte, pana obtii o pasta de consistenta unui gem. Aplic-o calduta pe fata. Dupa 10-15 minute inlatura pasta ce s-a uscat in acest rastimp si clateste-ti obrazul cu apa de roze.




--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Mar 11 2009, 02:15 PM
Postare #19


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



Imi voi face si eu una dupa ce ma intorc de la paine...ca pe urma inchid pe-aici, stii bine! oFloare.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Mar 11 2009, 02:18 PM
Postare #20


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(ssimmona @ Mar 11 2009, 04:15 PM) *
Imi voi face si eu una dupa ce ma intorc de la paine...ca pe urma inchid pe-aici, stii bine! oFloare.gif

SA.ti faci....daca m-ai vedea ce frumoasa sunt....ti.ai face cu viteza liwlol.gif liwlol.gif
Acum fara gluma....mi-a facut tenul asa fin....zici ca este funduletul la un bebe liwlol.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 02:57 PM