Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Obtinerea Pasaportului Pt Minori - Acte Necesare, Am nevoie de informatii
manu1981
postare Jan 12 2010, 03:02 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(andaro @ Jan 12 2010, 04:17 PM) *
Si noi am dori sa optam pt cel simplu...si ar fi bine daca ar fi si la noi asa usor...sa nu stam la coada si alte cate...

In cazul micutilor, pt cati ani e valabil pasaportul? Chiar nu se poate sa-l treci pe bb in pasaportul tau ci trebuie sa-i faci separat?

Pupici Elenei...

Nu se mai poate sa-l treci pe pasoportul unuia dintre parinti, trebuie sa-i faci unul separat. Iar in privinta pasaportului normal, nu cred ca se mai face, ca din toamna le-au introdus obligatoriu pe cele biometrice, cel putin in Arges asa e. Cel normal, la copii, e valabil 3 ani, cel biometric nu stiu cat e valabil.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jan 12 2010, 03:16 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Multumesc pt informatii notworthy.gif ....acum mi-am facut o idee legata de ceea ce ma asteapta acolo... wacko.gif

Numai bine!


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 12 2010, 03:35 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(andaro @ Jan 12 2010, 05:16 PM) *
Multumesc pt informatii notworthy.gif ....acum mi-am facut o idee legata de ceea ce ma asteapta acolo... wacko.gif

Numai bine!

Cu placere smile.gif bafta multa sa nu alergi prea mult tzuc.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jan 13 2010, 06:34 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




QUOTE(aly80r @ Jan 11 2010, 11:16 PM) *
Da, mergi la ghiseu si ceri sa ti se dea cererea. Si da, e musai sa fie amandoi parintii prezenti.

La unguri e mai nasol. Sunt un pic mai "spurcati" politistii lor. Noi am fost si in Ungaria, insa nu o aveam pe Eri, asa ca iti spun din experienta.

Cel mai bine e sa ai scaunul la tine. Macar la granita sau daca vedeti politie pe drum, cateva minute o faci tu sa stea in el. Succes!!!

nu sunt spurcati dar se supun unor reguli...
aici dc te prinde fara scaun iti da amenda...
de acte nu stiu nici eu...dar ma intereseaza subiectul asta


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Jan 16 2010, 06:57 PM
Postare #15


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(anku @ Jan 13 2010, 08:34 PM) *
nu sunt spurcati dar se supun unor reguli...
aici dc te prinde fara scaun iti da amenda...
de acte nu stiu nici eu...dar ma intereseaza subiectul asta

NOI , IN ITALIA AM MERS FARA SCAUN...NATI NU STA IN EL trandafir.gif
NU AM AVUT NICI UN FEL DE PROBLEMA oFloare.gif
DAR NU INCURAJEZ PE NIMENI anima1.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Feb 1 2010, 12:42 PM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Azi, de dimineata, am dat cateva telefoane pt a afla exact de ce acte avem nevoie pt a-i face Sarei pasaport....mi s-a spus ca INCA am de ales intre cel clasic ( are valabilitate 1 an ) si cel nou( despre care se tot dicuta si multa lume nu e de acord cu acel pasaport, biometric - are valabilitate 5 ani ).

Apoi mi-au mai zis ca nu se mai pot trece copilasii in pasaportul unuia dintre parinti ci trebuie, obligatoriu, sa aiba pasaport individual....

Pt obtinerea P. clasic ( pt acesta am optat - chiar daca e doar pe 1 an sad.gif )am nevoi de urmatoarele acte:

- CN al copilului - copie si actul original
- CI al parintilor - copii si originale ( de preferat xeroxuri color) + prezenta obligatorie a celor 2
- la CEC - taxa pasaport - 64,2 lei
- la Trezorerie - alte 2 taxe: una de 30 lei si alta de 100 lei.
- acolo, la ghiseu se vor mai completa cateva hartii
- i se va face poza copilului.

Acuma trebuie sa mai gasim o zi in care si tati al nostru sa fie mai liber....


Aceasta postare a fost editata de andaro: Feb 1 2010, 12:44 PM


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Feb 11 2010, 04:49 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Luni la prima ora, am depus actele pt pasaportul Sarei...am intampinat o problema...nu a vrut sa stea la pozat ( nu-i place )...insa dupa cateva incercari...a iesit cumva poza...
Totul a mers repede, nu am avut pe nimeni in fata noastra...in 2 ore a fost gata....

Intrucat nu am citit informatiile de la afisier...nu am stiut ca imi trebuie CN original al copilului si CI - a mea , pt eliberarea lui...asa ca de azi, timp de un an, putem tot calatorii... bananab.gif

Numai bine tuturor!


Aceasta postare a fost editata de andaro: Feb 11 2010, 05:02 PM


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 11 2010, 04:57 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(andaro @ Feb 11 2010, 06:49 PM) *
Luni la prima ora, am depus actele pt pasaportul Sarei...am intampinat o problema...nu a vrut sa stea la pozat ( nu-i place )...insa dupa cateva incercari...a iesit cumva poza...
Totul a mers repede, nu am avut pe nimeni in fata noastra...in 2 ore a fost gata....

Intrucat nu am citit informatiile de la afisier...nu am stiut ca imi trebuie CN original al copilului pt eliberarea lui...asa ca de azi, timp de un an, putem tot calatori... bananab.gif

Numai bine tuturor!

Daca fetita ta, care are aproape 2 ani nu a vrut sa stea la pozat, imagineaza-ti cum a fost bubulina noastra careia i-am facut pasaportul la 2 luni smile.gif S-a chinuit o gramada doamna de acolo sa o faca sa se uite la aparat ca ea nu avea nicio treaba liwlol.gif Si chiar si asa, a prins-o un pic in miscare smile.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Feb 11 2010, 05:05 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Acum am obs ca din graba am facut cateva greseli in postul de mai sus...scuzati... blush.gif

Daca e asa....inseamna ca d-na de la acel birou, are experienta cu cei mici...si mai ales rabdare... doh.gif
Pai...asta le e munca nu? Trebuie sa se coboare la nivelul fiecaruia...


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aly80r
postare Feb 12 2010, 06:04 PM
Postare #20


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,374
Inscris la: 29-May 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 92,473



QUOTE(andaro @ Feb 11 2010, 06:49 PM) *
Luni la prima ora, am depus actele pt pasaportul Sarei...am intampinat o problema...nu a vrut sa stea la pozat ( nu-i place )...insa dupa cateva incercari...a iesit cumva poza...
Totul a mers repede, nu am avut pe nimeni in fata noastra...in 2 ore a fost gata....

Intrucat nu am citit informatiile de la afisier...nu am stiut ca imi trebuie CN original al copilului si CI - a mea , pt eliberarea lui...asa ca de azi, timp de un an, putem tot calatorii... bananab.gif

Numai bine tuturor!


eusa_clap.gif ma bucur pt voi si va doresc multe calatorii frumoase!!! trandafir.gif

Nici Erika nu a stat la pozat (avea vreo 10 luni cand i l-am facut).


--------------------
FLUTURAS IUBIT, SA NU UITI NICIODATA CA MAMI ESTE CU UN PAS IN URMA TA. TREBUIE DOAR SA INTORCI PRIVIREA SI SA INTINZI MANUTA SI MAMI TE VA AJUTA IN ORICE CLIPA.

VA ASTEPT CU DRAG AICI http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=193

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 05:38 PM