Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Octombrie 2011, Mamici de Octombrie 2011
elenaalex
postare Mar 4 2011, 12:38 PM
Postare #71


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,246
Inscris la: 25-September 08
Din: PLOIESTI/PRAHOVA
Membru nr.: 39,114



BUNA ZIUAdragi mamici. cum va simtit astazi?


--------------------

"Un copil poate sa invete oricand un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste."

Bebei de octombrie 2008 si nu numai!!!!

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;#entry1467827
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andymar
postare Mar 4 2011, 02:56 PM
Postare #72


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 366
Inscris la: 10-March 08
Din: Bistrita
Membru nr.: 17,366



QUOTE(didi_mami_2011 @ Feb 28 2011, 10:07 AM) *
Nu, nu cred ca sunt prea tanara, cred ca e perfect asa smile.gif prea devreme ca sa ma gandesc la cum va fi si sa ma vad cu bebelusul in brate. Nu am temeri, doar ca m'am abtinut putin de la a'mi imagina prea multe,ca o masura de precautie. Si la asta marefeream cum ca poate ar fi prea devreme, mai ales dupa ce am citit pe net. Pe de alta parte, de ce as lua in seama statistica asta, daca de altele nu mi'a pasat?..
Dar e vorba si de cum reactioneaza lumea cand ma intreaba cate luni de sarcina am si cand raspund, zic "aaaaaaaaa e foarte putin", ca si cum inca nu e sigur ca voi fi mamica, sa mai astept un pic. Parca imi infranez sentimentele dupa toate astea. Ca sa iti dau un exemplu, am fost la o clinica sa iau un pliant in vederea planificarii nasterii pentru ca eu ma pregatesc din timp la orice,nu mai zic de ceva atat de important, si daca spun cuiva reactia e "DEJAAAA?". Din cate am vazut eu, 8 luni trec repede si nu mai vorbim ca trebuie si sa economisesc ceva bani, asta nu se poate face decat in timp. In fine, nu ma intereseaza parerea lumii, eu fac cum stiu, dar recunosc ca ma afecteaza putin faptul ca nu sunt incurajata de acum, trebuie sa mi se vada burtica pentru a primi incurajari? smile.gif
Oricum astept sa mai treaca o luna si un pic ca sa intru in trimestrul al doilea, sunt sigura ca voi da frau liber atunci si nu ma va putea opri nimeni.


Stai linistita didi ca si eu am fost asa cu primul bebe. Abia asteptam sa mi se vada burtica, sa ma incurajeze toata lumea ca o sa fiu mamica. Si eu am trecut prin chestii de toate felurile. Eu am multe rude la tara si acolo sunt tot felul de prejudecati. Pana si soacra-mea in loc sa ma incurajeze tot timpul ma speria ca o sa am dureri mari, ca o sa vad eu, ca nu stiu ce. La inceput ma speriam dar imi trecea repede pt ca nu stiam ce ma asteapta. Si e cel mai bine asa, acuma mi-e mult mai frica de nastere chiar daca am nascut destul de usor primul copil, asta pt ca stiu ce ma asteapta.
In rest cum te simti? Eu am fost total diferita cu fetita, nici n-am simtit ca sunt gravida, toata numai energie si fericire. Acuma sunt ca o leguma, obosesc repede si am niste greturi seara de mor... dimineata nimic.


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
emilia 22
postare Mar 5 2011, 02:45 PM
Postare #73


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 798
Inscris la: 12-January 09
Din: urziceni
Membru nr.: 64,372



buna fetele
eu l primul copil nu am avut nimic dar acum zici k sunt batuta asa ma simt,nu am pofta de mancare sau mai bn zis as manca numai mere si prosti(pizza,fornetti,chipsuri,cornuri etc? nimic sanatos
mie deja mi se cunoaste burta binisor


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
didi_mami_2011
postare Mar 6 2011, 03:49 PM
Postare #74


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 5
Inscris la: 24-February 11
Membru nr.: 204,801




Buna tuturor! Am luat o mica pauza de la a scrie aici pentru ca am fost suparata. Am avut o programare la medic Joi pentru ecografie de control si trebuie sa merg Miercuri din nou pentru ca doctorul a spus ca micutul are activitate cardiaca slaba si acum stau ca pe ace si ma rog ca data conceptiei sa fi fost mai tarziu decat a calculat el (in functie de prima zi a ultimului ciclu). Nu stiu ce sa mai cred, mai ales ca totul a fost o surpriza, nu ma documentasem deloc, nu am mai avut copii, nu am facut niciun avort, absolut nimic. Cand am intrebat daca sa imi fac griji, medicul mi'a raspuns ca nu ar trebui si ca, chiar daca s'ar intampla sa nu fie de data asta, sunt tanara doar.. Iar cand a vazut ca m'a tulburat cu raspunsul asta, mi'a spus sa nu'mi fac griji, dar nici sperante prea mari. Doar sa astept..
Acum mi'am mai revenit, sunt optimista chiar, dar mi'e frica de momentul in care ma intind pe masa.
Chiar daca nu am planuit sarcina, e dorita si toata lumea e fericita, in frunte cu mine, asa ca ar fi o mare dezamagire sa nu se intample.
Poate exista un motiv pentru care simteam ca e prea devreme sa ma bucur asa..

Andymar, stiu ce spui si cum sunt oamenii de la tara, par mai insensibili, mai detasati, din cauza stilului de viata diferit. Eu am noroc ca bunicii mei si neamurile au reactionat cat se poate de bine si nu ma "incurajeaza" in stilul propriu. Pe de alta parte, de cand eram mica am spus tot ce simt si stiau cand imi ranesc sentimentele asa ca s'au obisnuit si stiu cum sa ma ia. As vrea sa spun si eu ca abia astept sa imi creasca burtica (din nou, ca am mai spus'o), dar acum sunt in expectativa. In rest ma simt bine, doar ca nu am pofta de mancare de vreo luna si ceva si am inceput sa am cosmaruri in ultima vreme, dar nu cat sa am afecteze in vreun fel. V'am vazut pe tine si familia ta in poze, sunteti toti foarte frumosi smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
emilia 22
postare Mar 6 2011, 10:24 PM
Postare #75


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 798
Inscris la: 12-January 09
Din: urziceni
Membru nr.: 64,372



QUOTE(didi_mami_2011 @ Mar 6 2011, 04:49 PM) *
Buna tuturor! Am luat o mica pauza de la a scrie aici pentru ca am fost suparata. Am avut o programare la medic Joi pentru ecografie de control si trebuie sa merg Miercuri din nou pentru ca doctorul a spus ca micutul are activitate cardiaca slaba si acum stau ca pe ace si ma rog ca data conceptiei sa fi fost mai tarziu decat a calculat el (in functie de prima zi a ultimului ciclu). Nu stiu ce sa mai cred, mai ales ca totul a fost o surpriza, nu ma documentasem deloc, nu am mai avut copii, nu am facut niciun avort, absolut nimic. Cand am intrebat daca sa imi fac griji, medicul mi'a raspuns ca nu ar trebui si ca, chiar daca s'ar intampla sa nu fie de data asta, sunt tanara doar.. Iar cand a vazut ca m'a tulburat cu raspunsul asta, mi'a spus sa nu'mi fac griji, dar nici sperante prea mari. Doar sa astept..
Acum mi'am mai revenit, sunt optimista chiar, dar mi'e frica de momentul in care ma intind pe masa.
Chiar daca nu am planuit sarcina, e dorita si toata lumea e fericita, in frunte cu mine, asa ca ar fi o mare dezamagire sa nu se intample.
Poate exista un motiv pentru care simteam ca e prea devreme sa ma bucur asa..

Andymar, stiu ce spui si cum sunt oamenii de la tara, par mai insensibili, mai detasati, din cauza stilului de viata diferit. Eu am noroc ca bunicii mei si neamurile au reactionat cat se poate de bine si nu ma "incurajeaza" in stilul propriu. Pe de alta parte, de cand eram mica am spus tot ce simt si stiau cand imi ranesc sentimentele asa ca s'au obisnuit si stiu cum sa ma ia. As vrea sa spun si eu ca abia astept sa imi creasca burtica (din nou, ca am mai spus'o), dar acum sunt in expectativa. In rest ma simt bine, doar ca nu am pofta de mancare de vreo luna si ceva si am inceput sa am cosmaruri in ultima vreme, dar nu cat sa am afecteze in vreun fel. V'am vazut pe tine si familia ta in poze, sunteti toti foarte frumosi smile.gif

imi pare sincer rau
gandeste k totul o sa fie bine si DUMNEZEU o sa va ajute
cu siguranta data conceptiei este mai tarziu


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elenaalex
postare Mar 7 2011, 03:59 PM
Postare #76


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,246
Inscris la: 25-September 08
Din: PLOIESTI/PRAHOVA
Membru nr.: 39,114



buna Ziua viitoare mamici.
cum sunteti voi? cum va simtiti, ati fost la primul control?
eu am fost, se pare ca sarcina mea e mai mare cu o saptamana fata de ce stiam, urmeaza sa mai facem un echo peste altre 2 saptamani si o lista imensa de analize.
in rest am vitamine de luat zilnic, de data asta mi s-a recomandat natalvit si niste nospa, rennie, metroclopramid, dar pe asta din urma nu cred ca le voi lua.
in rest sunt bine cu stare de greata mai mereu, dar suportabila.
pana acum fara sa dau la rate. cred ca am luat deja un kg. acum am 67 sa vedem la cat ajung la final.

va puup si va doresc sarcina sanatoasa si usoara.


--------------------

"Un copil poate sa invete oricand un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste."

Bebei de octombrie 2008 si nu numai!!!!

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;#entry1467827
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crysa
postare Mar 9 2011, 09:45 PM
Postare #77


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,316
Inscris la: 2-June 09
Din: vilcea
Membru nr.: 93,172



QUOTE(elenaalex @ Mar 7 2011, 05:59 PM) *
buna Ziua viitoare mamici.
cum sunteti voi? cum va simtiti, ati fost la primul control?
eu am fost, se pare ca sarcina mea e mai mare cu o saptamana fata de ce stiam, urmeaza sa mai facem un echo peste altre 2 saptamani si o lista imensa de analize.
in rest am vitamine de luat zilnic, de data asta mi s-a recomandat natalvit si niste nospa, rennie, metroclopramid, dar pe asta din urma nu cred ca le voi lua.
in rest sunt bine cu stare de greata mai mereu, dar suportabila.
pana acum fara sa dau la rate. cred ca am luat deja un kg. acum am 67 sa vedem la cat ajung la final.

va puup si va doresc sarcina sanatoasa si usoara.

Felicitari...........eu nu am ajuns inca ,ma duc vineri la analize si la eco ajung in9 aprilie ............eu iau acid folic si de la 3 luni elevit


--------------------

url="http://imageshack.us/photo/my-images/27/1075686.jpg/"][/url]



Uploaded with ImageShack.us
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elenaalex
postare Mar 10 2011, 03:59 PM
Postare #78


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,246
Inscris la: 25-September 08
Din: PLOIESTI/PRAHOVA
Membru nr.: 39,114



buna ziua,
vad ca aici e activitate slaba.
sunteti la servici? nu puteti intra?


--------------------

"Un copil poate sa invete oricand un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste."

Bebei de octombrie 2008 si nu numai!!!!

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;#entry1467827
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaelaS
postare Mar 21 2011, 05:31 PM
Postare #79


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 21-March 11
Membru nr.: 205,616



QUOTE(ANDAP @ Feb 18 2011, 10:41 AM) *
Mamici de octombrie din Brasov avem?

Pupici



Avem avem smile.gif
Si eu sunt o mamica de octombrie (din Brasov)... gravida.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hanne
postare Apr 8 2011, 10:50 AM
Postare #80


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 8-April 11
Membru nr.: 224,875



buna fetelor, eu sunt noua pe aici, sa vrea sa impart cu voi aceste trairi de graviduta.nu sunt la prima nastere dar, nici nu pot spune ca nu stiu cu ce se mananca lucrul acesta. eu am o problema in plus. intre timp am luat virusul hepatic b si la mine este un pic mai complicata nasterea.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 11:31 PM