Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

19 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> A Mai Nascut Cineva La Spitalul Bethesda Din Suceava?
paula74
postare Jan 30 2010, 10:16 PM
Postare #21


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,836
Inscris la: 21-July 09
Membru nr.: 100,682



dr neonatolog vine mereu la vizita ,iar asistentele stau langa tine sa iti arte cu alaptarea,cu schimbatul-asa am vazut la altele ca eu eram l al doilea si nu prea am avut nevoie de sfaturi...sper sa percepi si tu la fel-daca asteptarile sunt imense-in sensul ca sta cineva lipit de tine o sa fii dezamagita-sta cineva atat cat e necesar,iar la nevoie sigur vine cineva...daca mai vrei sa stii ceva,sunt pe faza...


--------------------


"Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet, si invata ca dragostea nu inseamna a te culca cu cineva, si a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete... Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia nu va mai fi la aceeasi intensitate" (J.L.Borges)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monicahs2000
postare Jan 31 2010, 12:01 AM
Postare #22


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,083
Inscris la: 8-August 09
Membru nr.: 103,397



QUOTE(laura_frincu @ Jan 30 2010, 08:49 PM) *
Paula iti multumesc mult pt toate informatiile hug.gif mi-ai luat o piatra de pe inima cu faptul ca dc vine si noaptea si sambata si duminica in caz ca ma apuca ceva, desi el mi-a zis ca orice semn apare sa ii dau un telefon, eu am omis sa il intreb daca si in w/d sau si noaptea notworthy.gif ma bucur ca operatia arata f bine si ca conditiile sunt asa bune, nu cred ca am facut deci o alegere proasta, tu de unde esti?
vroiam sa te intreb cum te-ai simtit dupa operatie imediat, te-a durut tare?stiu ca asta depinde de fiecare organism dar... sunt curioasa... wub.gif la cat timp te-ai trezit si cand ti-ai vazut bebeul? si a asistat cineva la nastere? mie mi-e cam urat singura dar sper sa rezist acele 5 zile in spital... unsure.gif
au si sectie de neonatologie din cate stiam, asa e?
te pup si iti multumesc din inima pt toate raspunsurile!!! floare2.gif

Buna Laura,

Eu sunt din Radauti si am nascut anul trecut pe 23 martie prin cezariana la spitalul din oras. Pe langa ce te-a sfatuit Paula, iti recomand sa iti iei o burtiera buna. Am nascut dimineatza la 8.45, iar seara au venit 2 asistente sa ma ridice. Aveam o burtiera cu scai si n-am reusit sa fac decat doi pasi...iar drumul inapoi in pat mi s-a parut interminabil. A doua zi mi-a adus mama o burtiera cumparata din bazar....m-am ridicat din pat, am stat sa-mi treaca ametelile si apoi m-am plimbat pana pe hol. Daca burtiera te tine stransa, te poti misca si prinzi mai mult curaj.

Mie mi-au facut anestezie in coloana, care nu m-a durut. Mi-am vazut fetita din prima clipa (acum are 10 luni si o saptamana) si maica-mea a stat cu mine toata operatia.

Daca te pot ajuta cu ceva, te rog sa-mi spui tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura_frincu
postare Jan 31 2010, 10:33 AM
Postare #23


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,236
Inscris la: 23-October 09
Din: Campulung Moldovenesc
Membru nr.: 118,293



QUOTE(paula74 @ Jan 30 2010, 10:16 PM) *
dr neonatolog vine mereu la vizita ,iar asistentele stau langa tine sa iti arte cu alaptarea,cu schimbatul-asa am vazut la altele ca eu eram l al doilea si nu prea am avut nevoie de sfaturi...sper sa percepi si tu la fel-daca asteptarile sunt imense-in sensul ca sta cineva lipit de tine o sa fii dezamagita-sta cineva atat cat e necesar,iar la nevoie sigur vine cineva...daca mai vrei sa stii ceva,sunt pe faza...

daca e asa cum spui tu, ma bucur, nu am pretentii sa stea cineva non stop langa mine, ci sa fie cinweva acolo cand am nevoie, sa ma ajute sa fie atent, pt ca in spitalul de stat de la C-lung trebuie sa stai cu punga cu bani ca pt orice gest sa bagi in buzunar bacnota de 5 sau 10 lei, lucru pe care nu il pot suporta wife.gif
ma bucur ca o sa am cui cere informatii si ajutor si ca conditiile sunt asa cum se spune, f bune, sper sa fie totul ok si cu noi si sa revenim acasa in formula noua cu bine si cat mai repede smile.gif

QUOTE(monicahs2000 @ Jan 31 2010, 12:01 AM) *
Buna Laura,

Eu sunt din Radauti si am nascut anul trecut pe 23 martie prin cezariana la spitalul din oras. Pe langa ce te-a sfatuit Paula, iti recomand sa iti iei o burtiera buna. Am nascut dimineatza la 8.45, iar seara au venit 2 asistente sa ma ridice. Aveam o burtiera cu scai si n-am reusit sa fac decat doi pasi...iar drumul inapoi in pat mi s-a parut interminabil. A doua zi mi-a adus mama o burtiera cumparata din bazar....m-am ridicat din pat, am stat sa-mi treaca ametelile si apoi m-am plimbat pana pe hol. Daca burtiera te tine stransa, te poti misca si prinzi mai mult curaj.

Mie mi-au facut anestezie in coloana, care nu m-a durut. Mi-am vazut fetita din prima clipa (acum are 10 luni si o saptamana) si maica-mea a stat cu mine toata operatia.

Daca te pot ajuta cu ceva, te rog sa-mi spui tzuc.gif

Multumesc Monica, da uitasem sa scriu si de burtiera mi-a zis dc sa am una, nu stiu inca ce marime voi lua dar am sa iau 2 una mai mare si una mai mica.
Acum am o intrebare pt amandoua pt ca aveti deja experienta si a trecut ceva timp de la nasterile voastre prin cezariana... cum v-ati recuperat fizic? ati reusit sa slabiti? sau v-ati apucat de sport, de exercitii fizice sau chestii de genul acesta? eu am inteles ca dupa 4-5 luni de la operatie poti incepe sa faci abdomene si masaje sau imapchetari sau chestii de genul asta, stiu ca o sa imi fie greu, dar imi doresc fff mult sa slabesc dupa aceea pt ca am luat cam mult in greutate aprox 30 de kg... si ... ma misc ff greu wub.gif
va pup si imi sunteti de mare ajutor anima1.gif
PS: aveti niste copii minunati, sunt asa de scumpi de imi vine sa ii pap, iar poza de la maternitate , Paula e delicioasa love1.gif

Aceasta postare a fost editata de laura_frincu: Jan 31 2010, 10:36 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paula74
postare Jan 31 2010, 10:38 AM
Postare #24


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,836
Inscris la: 21-July 09
Membru nr.: 100,682




QUOTE(laura_frincu @ Jan 31 2010, 10:33 AM) *
daca e asa cum spui tu, ma bucur, nu am pretentii sa stea cineva non stop langa mine, ci sa fie cinweva acolo cand am nevoie, sa ma ajute sa fie atent, pt ca in spitalul de stat de la C-lung trebuie sa stai cu punga cu bani ca pt orice gest sa bagi in buzunar bacnota de 5 sau 10 lei, lucru pe care nu il pot suporta wife.gif
ma bucur ca o sa am cui cere informatii si ajutor si ca conditiile sunt asa cum se spune, f bune, sper sa fie totul ok si cu noi si sa revenim acasa in formula noua cu bine si cat mai repede smile.gif
Multumesc Monica, da uitasem sa scriu si de burtiera mi-a zis dc sa am una, nu stiu inca ce marime voi lua dar am sa iau 2 una mai mare si una mai mica.
[b] Acum am o intrebare pt amandoua pt ca aveti deja experienta si a trecut ceva timp de la nasterile voastre prin cezariana... cum v-ati recuperat fizic? ati reusit sa slabiti? sau v-ati apucat de sport, de exercitii fizice sau chestii de genul acesta? eu am inteles ca dupa 4-5 luni de la operatie poti incepe sa faci abdomene si masaje sau imapchetari sau chestii de genul asta, stiu ca o sa imi fie greu, dar imi doresc fff mult sa slabesc dupa aceea pt ca am luat cam mult in greutate aprox 30 de kg... si ... ma misc ff greu wub.gif
va pup si imi sunteti de mare ajutor anima1.gif
PS: aveti niste copii minunati, sunt asa de scumpi de imi vine sa ii pap, iar poza de la maternitate , Paula e delicioasa love1.gif

eu am ajuns acasa cu 91 de kg si acu am 77-le-am dat jos in astea 4 luni-mai am vreo 5 ca sa am cat aveam inainte-as vrea sa dau mai multe-eu am tinut regim dupa cartea dr bilic-super misto si ma simt excelent.mai fac exercitii dar usoare-am tras de carut la inceput si plimb pe jos de 2 3 ore ca era cald...


--------------------


"Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet, si invata ca dragostea nu inseamna a te culca cu cineva, si a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete... Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia nu va mai fi la aceeasi intensitate" (J.L.Borges)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paula74
postare Jan 31 2010, 10:39 AM
Postare #25


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,836
Inscris la: 21-July 09
Membru nr.: 100,682



QUOTE(laura_frincu @ Jan 31 2010, 10:33 AM) *
daca e asa cum spui tu, ma bucur, nu am pretentii sa stea cineva non stop langa mine, ci sa fie cinweva acolo cand am nevoie, sa ma ajute sa fie atent, pt ca in spitalul de stat de la C-lung trebuie sa stai cu punga cu bani ca pt orice gest sa bagi in buzunar bacnota de 5 sau 10 lei, lucru pe care nu il pot suporta wife.gif
ma bucur ca o sa am cui cere informatii si ajutor si ca conditiile sunt asa cum se spune, f bune, sper sa fie totul ok si cu noi si sa revenim acasa in formula noua cu bine si cat mai repede smile.gif
Multumesc Monica, da uitasem sa scriu si de burtiera mi-a zis dc sa am una, nu stiu inca ce marime voi lua dar am sa iau 2 una mai mare si una mai mica.
Acum am o intrebare pt amandoua pt ca aveti deja experienta si a trecut ceva timp de la nasterile voastre prin cezariana... cum v-ati recuperat fizic? ati reusit sa slabiti? sau v-ati apucat de sport, de exercitii fizice sau chestii de genul acesta? eu am inteles ca dupa 4-5 luni de la operatie poti incepe sa faci abdomene si masaje sau imapchetari sau chestii de genul asta, stiu ca o sa imi fie greu, dar imi doresc fff mult sa slabesc dupa aceea pt ca am luat cam mult in greutate aprox 30 de kg... si ... ma misc ff greu wub.gif
va pup si imi sunteti de mare ajutor anima1.gif
PS: aveti niste copii minunati, sunt asa de scumpi de imi vine sa ii pap, iar poza de la maternitate , Paula e delicioasa love1.gif

multumesc ptr ps-o sa fie bine si la tine,o sa vezi-stiu ca ai mairi emotii!


--------------------


"Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet, si invata ca dragostea nu inseamna a te culca cu cineva, si a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete... Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia nu va mai fi la aceeasi intensitate" (J.L.Borges)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
paula74
postare Jan 31 2010, 12:06 PM
Postare #26


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,836
Inscris la: 21-July 09
Membru nr.: 100,682



am uitat sa iti zic ca eu nu am alaptat decat o luna la pompa ca nu a vrut sa suga si nici lapte nu prea am avut..daca alaptezi cica slabesti mai usor ,iar faza ca treb sa mananci mult e gresita-treb sa mananci sanatos si sigur slabesti.


--------------------


"Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet, si invata ca dragostea nu inseamna a te culca cu cineva, si a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete... Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia nu va mai fi la aceeasi intensitate" (J.L.Borges)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura_frincu
postare Jan 31 2010, 12:07 PM
Postare #27


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,236
Inscris la: 23-October 09
Din: Campulung Moldovenesc
Membru nr.: 118,293



QUOTE(paula74 @ Jan 31 2010, 10:39 AM) *
multumesc ptr ps-o sa fie bine si la tine,o sa vezi-stiu ca ai mairi emotii!

paula ms mult inca o data pt tot!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monicahs2000
postare Jan 31 2010, 06:44 PM
Postare #28


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,083
Inscris la: 8-August 09
Membru nr.: 103,397



QUOTE(laura_frincu @ Jan 31 2010, 12:07 PM) *
paula ms mult inca o data pt tot!!!

Subscriu la ce ti-a spus Paula...trebuie mananci sanatos, nu sa aspiri tot frigiderul dupa ce nasti. Eu am ramas cu vreo 8 kg in plus dupa nastere, dar am avut probleme de sanatate si dupa ce m-am internat a doua oara, am venit acasa cu vreo 3 kg mai putin. Am facut tromboflebita venoasa profunda, de aceea iti recomand cu caldura ca, in cazul nu iti vor face fragmin (heparina), sa ceri sa iti faca ca sa nu patesti asa ca mine. Si acum fac tratament si nu voi scapa prea curand.

Exercitii si gimnastica nu ai voie pana la 1 an de la operatie. Dar cu putin regim se poate. Nu stiu daca e adevarat sau nu ca slabesti daca alaptezi...dar pe masura ce creste copilul o sa-ti introduci in alimentatie tot ce nu il strica pe el la burtica si o sa-ti revii.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monicahs2000
postare Jan 31 2010, 06:47 PM
Postare #29


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,083
Inscris la: 8-August 09
Membru nr.: 103,397



QUOTE(laura_frincu @ Jan 31 2010, 10:33 AM) *
Multumesc Monica, da uitasem sa scriu si de burtiera mi-a zis dc sa am una, nu stiu inca ce marime voi lua dar am sa iau 2 una mai mare si una mai mica.
[
PS: aveti niste copii minunati, sunt asa de scumpi de imi vine sa ii pap, iar poza de la maternitate , Paula e delicioasa love1.gif

Eu am avut una de 100 cm si a fost numai buna. Dupa ce am ajuns acasa, la scurt timp mi-am luat alta de 90 cm, pentru ca cealalta era prea mare. La botezul fetei mi-am cumparat o pereche de pantaloni, iar dupa 3 saptamani cadeau de pe mine liwlol.gif

Sarumana...asteptam sa-l vedem si pe Matei tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de monicahs2000: Jan 31 2010, 06:48 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monicahs2000
postare Jan 31 2010, 06:59 PM
Postare #30


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,083
Inscris la: 8-August 09
Membru nr.: 103,397



22 februarie, clinica Bethesda, dc Bolohan... Il rugam pe bebe Matei sa stea cuminte in burtica la mami pana atunci!

Cand am citit chestiuta asta, m-au luat emotiile de parca as naste eu....la mine termenul a fost 20 martie si m-au programat la cezariana pe 23 martie. Ultimele zile am stat cu niste emotii...ma temeam ca acush se rupe apa. Incepuse sa ma doara spatele si sa ma doara burta ca si cum mi-ar veni menstruatia. In schimb, in dimineatza cand am nascut, m-am dus la spital fara nici un fel de durere, numai cu emotii si putina teama.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

19 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 08:23 PM