Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Daca Naste In Italia, in topic este vorba despre drepturile mamici in Italia
florinflorin88
postare May 5 2016, 05:08 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 5-May 16
Membru nr.: 238,549



Buna ziua!
Va rog daca poate sa ma ajute careva cu cateva raspunsuri.
Sunt in Italia cu iubita mea ( viitoarea sotie ) suntem aici de aproximativ 7 luni.
A intrat in a 4 luna de sarcina si inca nu am fost la nici-un consult pana acum. De 2 saptamani am rezolvat si problema cu actele, adica:
Cu contractul de casa de unde stam in chirie si cu contractele de munca pe care le avem, am mers la primarie aici in comuna si am facut buletinele ( rezidenta ).
Noi lucram la munca in camp, adica verdura. Acum ca ea este gravida a bagato in fabrica la sortat, impachetat.. ce vreau sa zic este ca noi avem acele contracte facute pe cate 3 luni, asta pentru ca suntem acum la inceput.
Acele giornate (zile lucrate) nu cred ca le pune pe toate patronul asta, din cate am auzit pune si el 40, 50 la trei luni lucrate ca sa nu plateasca el nu stiu ce. Cunosc persoane care dau la patroni cate 100, 200 de euro sa le treaca zile dele lucrate sa poata lua pe an o anumita suma de bani, nu stiu mai exact cum sa va explic dar cred ca stiti si voi despre ce este vorba daca lucrati in Italia.
Acum vrem sa mergem la un spital micut care este aici in comuna si sa ne facem medic de familie, tot asa cu acel contract de casa, de munca, buletinele si sa vedem ce mai trebuie altceva.
Acum ce vreau sa va intreb:
1. Daca avem rezidenta si medic de famile, mai trebuie altceva pentru a naste in Italia fara a plati ceva? spitalizare si mai stiu eu ce? Daca da va rog sa ma ajutati cu raspunsuri si care sunt pasi de urmat, ce acte trebuiesc si unde sa merg.
2. Cand se apropie ultimele 2 luni de nastere ea nu cred ca va mai putea lucra atunci si 4, 5 dupa. Poate beneficia de prenatal ceva? Cum stiu ca se proceda in Romania adica intra cu o luna inainte parca si dupa iar 4 sau 5 primea o anumita suma de bani.
Aici se poate asa ceva? Probabil ca pana atunci ea va mai prinde un contract de trei luni cum il fac astea aici. Trebuie sa vorbesc cu patronul sa ii explic situatia si sa o prinda cu contract in acele luni? nu stiu intreb. Va rog sa imi explicati daca trebuie sa fac ceva. Intreb toate aceste lucruri pentru ca vreau sa stiu ce am de facut din timp.
3. Doamne ajuta sa ajungem in stagiul asta cu bine si viitoarea mea sotie sa duca sarcina cu bine la capat, sa se nasca juniorul/a liwlol.gif ce o vrea Domnul nu conteaza sanatos sa fie.
4. Dupa ce naste unde trebuie sa ma prezint pentru a obtine certificatul de nastere al copilului? Trebuie sa primesc ceva de la spital si cu acel ceva sa merg la primarie?
5. Am auzit ca s-ar da niste bani pentru nastere. De unde si ce trebuie facut pentru a beneficia de acest drept? Se poate doar cu rezidenta si pe baza contractelor alea pe perioada de 3 luni?
Si nu in ultimul rand zice iubita daca ii puteti da un sfat cam ce lucrusoare ar trebui sa pregateasca pentru momentul nasteri, adica pentru bebelus si ea. Voi mamicile care a.ti trecut prin asta stiti mai bine.... Va rugam un sfat.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si Hristos a inviat!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 02:27 PM