Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vacanta La Tara, La Bunici
giulia_0319
postare Aug 15 2008, 10:17 AM
Postare #1


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



alex va implini 6 anisori in septembrie, deci e deja baiat maaare! rolleyes.gif
marti dimineata l-am lasat sa mearga la tara, la bunici pt o saptamana...e prima data cand e acolo fara noi, soacra-mea nu a avut ocazia sa aibe grija de el, dat fiind departarea:noi in cluj, ei in maramures.
satul unde stau socrii mei e in inima muntilor, inconjurat de paduri, ce mai, e un loc superb.sunt convinsa ca aerul acela de munte ii va face bine.
totusi am asa o stare de tristete, pt ca atunci cand ajung acasa de la servici nu ma intampina in usa, imilipseste, fetelor!vorbim la telefon zilnic de vreo 2 ori, il intreb cum e, daca ii place si e tare incantat ca are 8 prieteni,(acasa singurii prieteni pe care ii are sunt in parc, cand mergem, la noi la bloc nu sunt copii de varsta lui) toata ziua e pe afara, alearga, se joaca! nici macar nu se mai uita la televizor,iar acasa abia il dezlipeam de tv sau calc.aud pe vocea lui ca se simte bine.soacra-mea mi-a zis sa il mai lasam pana in 1 septembrie, iar mie mi se rupe inima! crybaby.gif nu vreau sa fiu egoista, stiu ca ii face bine vacanta asta la tara...dar taaare as vrea sa fie acasa...
tin minte si eu cand eram mica si mergeam la tara, la bunici, stateam cate o luna si eram asa de fericita!vreau sa aibe si el asemenea amintiri placute din vacante!si totusi mi-e dor de el! crybaby.gif
voi va lasati copiii in vacanta la rude, in alta localitate?si daca da, cum reusiti sa invingeti dorul asta??? oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Aug 15 2008, 11:26 AM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



si eu am baiatul cam de aceeas varsta si a plecat cu soacramea la 500km de o luna de zile. Nu vrei sa sti cat de dor imi este de el dar incerc sa imi gasesc de lucru ca sa treaca zilele mai repede


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Aug 15 2008, 12:24 PM
Postare #3


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



cand eram mici, ai nostri se rugau cu cerul si pamantul sa ne duca la tara, cand incepea vacanta. Intr-un final reuseau sa ne convinga, spunandu-ne ca ne vor lua de acolo peste o saptamana. Ajungeam acolo aproape plangand smile.gif
Ce gaseam la tara? aer curat, liniste, joaca toata ziua, intr-un cuvant: bine.
Tot noi era cei care aproape plangeam, la finalul vacantei de vara, cand parintii erau nevoiti sa ne aduca acasa smile.gif

Nu insistati, nu voi detalia ce inseamna "aproape plangeam" liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 15 2008, 12:37 PM
Postare #4


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985




QUOTE(Andrei @ Aug 15 2008, 11:24 AM) *
cand eram mici, ai nostri se rugau cu cerul si pamantul sa ne duca la tara, cand incepea vacanta. Intr-un final reuseau sa ne convinga, spunandu-ne ca ne vor lua de acolo peste o saptamana. Ajungeam acolo aproape plangand smile.gif
Ce gaseam la tara? aer curat, liniste, joaca toata ziua, intr-un cuvant: bine.
Tot noi era cei care aproape plangeam, la finalul vacantei de vara, cand parintii erau nevoiti sa ne aduca acasa smile.gif

Nu insistati, nu voi detalia ce inseamna "aproape plangeam" liwlol.gif



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

am sa il las sa savureze vacanta in liniste...iar eu...imi voi ocupa tot timpul si acela putin pe care il mai am liber...fericirea lui e mai presus de orice...iar ceea ce ii ofera natura acolo, orasul acesta nu ii poate oferi nici intr-o mie de ani!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 15 2008, 12:53 PM
Postare #5


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Pentru mine plecatul de la tara era o adevarata tragedie, pe care eu chiar nu am cum sa o exprim; ajungeam acolo cu o saptamana inainte sa inceapa vacanta si plecam cu o saptamana dupa ce se termina...Imi amintesc chiar ca spuneam ca eu vreau sa stau acolo si sa ma 'fac taranca' blush.gif ... spre disperarea mamei care ma vroia doctorita liwlol.gif

giulia, lasa-l pe baiat pana i se va face lui dor de tine rolleyes.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diana1318
postare Aug 15 2008, 01:48 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,588
Inscris la: 12-May 08
Din:
Membru nr.: 23,200



Pe mine m-au crescut bunicii de la 2 saptamani si pana la 6 ani. Si pe sora mea mai mica la fel. Cand am implinit 6 ani si a venit vremea sa merg la scoala , ne-au ' luat' parintii ... acasa ; eu am mers la scoala, sora la gardinita... Dar toate vacantele - de vara, de iarna chiar si cea de 1 saptamana de primavara - le-am petrecut la bunici (fara cateva zile vara, in care am mai fost la mare, in tabara, in delta, etc ).

Ultima vacanta de vara a fost dupa ce am terminat cls 12 , apoi am inceput sa lucrez... concedii scurte... s-a terminat copilaria.

In schimb, fetitele mele au stat numai cu mine din prima secunda. Desi parintii mei sunt din aceeasi localitate cu mine , au venit doar in vizita. Si asta pentru ca ... nu m-am indurat sa o las pe cea mare cu altcineva, nu ca nu ar fi vrut ei.

Odata cu venirea vacantei, nu pot spune ca imi era tocmai usor toata ziua cu 2 copii acasa, dintre care unul de cateva luni... si atunci mama a intrebat-o intr-o zi pe Adela ' hai , vii cu mine sa iti arat cate flori au inflorit la mine pe balcon ?' ...Ca sa ma sune apoi seara si sa-mi spuna - ca Adela ramane acolo. M-am bucurat dar am si simtit un gol in inima, o stare ciudata de parca pierdusem ceva, nu-mi gaseam locul.
In final, dupa 2 saptamani i s-a facut dor de mine si a venit acasa, apoi a plecat iar 1 sapatamana...
O vad cum creste si se desprinde usor de mine... si asa si trebuie ... dar sentimentele din sufletul meu sunt amestecate.
Acum parca imi pare rau ca nu am mai lasat-o cate putin si cu bunicii ...; pana sa stea in vara asta la ei erau cam ... niste straini pentru ea. Din fericire nici acum nu a fost prea tarziu ...

Dorul de copilas... nu-l inving in nici un fel ..., dar il simt altfel stiind ca e bucuros si se simte bine . Si imi spun ca as fi egoista daca l-as aduce langa mine doar pentru ca nu pot sta eu fara el...

Din cate imi amintesc (sper sa nu gresesc, daca da, scuze), baietelul tau este ca si fetita mea cea mare, tot timpul vrea atentie si nu sta deloc singur sa se joace. Si atunci lipsa lui de langa tine o simti si mai acut. Referitor la asta , nu-ti pot spune decat : pregateste-te pentru ceea ce vei simti cand baietelul tau va veni ,dupa timpul petrecut la bunici ,in bratele tale si-ti va spune cat de dor i-a fost de tine ! Crede-ma, merita asteptarea . E ... coplesitor.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
inaeds
postare Aug 15 2008, 02:55 PM
Postare #7


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 65
Inscris la: 14-July 08
Din: brasov
Membru nr.: 30,386



QUOTE(dyana @ Aug 15 2008, 01:53 PM) *
Pentru mine plecatul de la tara era o adevarata tragedie, pe care eu chiar nu am cum sa o exprim; ajungeam acolo cu o saptamana inainte sa inceapa vacanta si plecam cu o saptamana dupa ce se termina...Imi amintesc chiar ca spuneam ca eu vreau sa stau acolo si sa ma 'fac taranca' blush.gif ... spre disperarea mamei care ma vroia doctorita liwlol.gif

giulia, lasa-l pe baiat pana i se va face lui dor de tine rolleyes.gif



si eu tot cam atat stateam la tara,doar ca mie imi placea f mult.e super sa-ti petreci vacantele in aer curat


--------------------
















  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 16 2008, 11:21 PM
Postare #8


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



ieri am vb cu alex la telefon, stiti ce mi-a zis?
"daca vreti, cumparati un alt copil, ca eu nu vin acasa decat la iarna!" doh.gif


ps.se pare ca ii place acolo.... blush.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 17 2008, 12:40 AM
Postare #9


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(inaeds @ Aug 15 2008, 03:55 PM) *
si eu tot cam atat stateam la tara,doar ca mie imi placea f mult.e super sa-ti petreci vacantele in aer curat

asta am vrut sa spun si eu...ca imi placea f mult blush.gif ; pe mine m-au crescut bunicii de la 4 luni la 7 ani...

QUOTE(giulia_0319 @ Aug 17 2008, 12:21 AM) *
ieri am vb cu alex la telefon, stiti ce mi-a zis?
"daca vreti, cumparati un alt copil, ca eu nu vin acasa decat la iarna!" doh.gif
ps.se pare ca ii place acolo.... blush.gif

si tu i-ai spus cum se fac copiii, ca te duci la piata si cumperi seminte... tongue.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Aug 17 2008, 01:39 AM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



QUOTE(giulia_0319 @ Aug 17 2008, 12:21 AM) *
ieri am vb cu alex la telefon, stiti ce mi-a zis?
"daca vreti, cumparati un alt copil, ca eu nu vin acasa decat la iarna!" doh.gif
ps.se pare ca ii place acolo.... blush.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif super tare Alex ... bine ca nu te-a trimis sa vorbesti cu barza 1_3ani.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 06:20 PM