Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 313 314 315 316 317 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
AngiC
postare Jan 12 2009, 06:08 PM
Postare #3141


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



Buna! Ati umplut ceva pagini de cand n-am mai intrat eu. Desi am citit tot senila cum sunt n-am retinut toate discutiile doh.gif doh.gif doh.gif

Bebepis
cum te mai simti? Ai vb cu ginecologul? ti-a dat ceva pentru durere?

Maria Corina
nu mai fii asa pesimista ca speri fetele care sunt la prima sarcina. Cum bine iti zicea Bebepis intotdeauna sunt oameni cu probleme mai mari, iar cum spuneai si tu, iti faci griji pentru niste probleme pe care momentan nu le ai.

S-a discutat de spagi. Inca n-am pus bani deoparte special pentru nastere dar cu siguranta nu vom arunca cu bani in stanga si in dreapta ca la prima nastere. Atunci am dat bani si la cei care nu au ridicat un pai pentru mine sau pentru bebita mea. Acum ctim cum sta treaba si vom fii mai atenti. Ideea e ca daca te vad ca le dai bani cu usurinta, apoi vin si te jecmanesc pe fata sad.gif

A cumparat cineva pentru bebe carut sau patut? Noi inca nu sad.gif Doinitza esti norocoasa ca le primesti de la nasi.



--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Jan 12 2009, 06:10 PM
Postare #3142


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(gabi_gabi @ Jan 12 2009, 06:17 PM) *
buna burtik

ce mai faceti?am reusit sa citesc tot din urma si de acum o sa fiu mai activa ca stau acasa,nu mai merg la serviciu
e greu ca trebuie sa stau pe scaun si bb e cam agitat.saptamana trecuta mi-a dat doua suturi de m-a facut sa vomit pe loc doh.gif
daca o tine tot asa doh.gif am pus-o.Ieri am la control si mi-a zis doctorita ca e cam mare are aproape 1000 g.eu nu m-am ingrasat f mult
dar mananc multeeeeeeee fructe si beau muuuullllt lapte.voi ce ziceti? sa imi fac griji?
a-ti facut glicemia?

Buna, Gabi! Bine-ai revenit! Nici eu nu cred ca are rost sa te ingrijorezi cu privire la greutatea lui bebe. Cum mai zicea cineva, fiecare are ritmul lui de crestere. Pe de alta parte, intr-adevar, am citit ca daca bebe ia prea mult in greutate poate sa fie din cauza diabetului din sarcina care se pare ca nu se manifesta nicicum. Dar asta numai doctorul tau iti poate spune si te poate indruma sa faci niste analize. De asemena nu cred ca are legatura nici cu cat de mult te-ai ingrasat tu.
Doinita, pt. durerile de cap, de care mai sufar si eu din cand in cand (apropos, se pare ca, dupa cum am constatat pe propria-mi piele, pur si simplu nu se poate sa nu suferi de ceva in sarcina: ca e de cap, de coloana, de incheieturi sau macar o greata acolo asezonata cu niste varsaturi) recomand plimbare pe jos, in aer liber (dupa-masa cand te intorci de la serviciu, de exemplu, lasa masina acasa si mergi pana la chioscul din colt fie si pentru o sticla de apa) si activitate relaxanta, ceva ce iti place tie. Daca situatia devine mai grava incearca si un no-spa. S-ar putea ca durerile sa fie provocate/accentuate si de statul mult la calculator sau de tensiune. Asa ca fa pauze dese daca lucrezi mult la calculaotr si verifica-ti tensiunea.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Jan 12 2009, 06:15 PM
Postare #3143


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



Bebepis sunt intradevar rare gravidele care nu au nici o stare nasoala generata de sarcina, dar ele exista. Am eu o verisoara care v-a naste cu o saptamana dupa mine si nu a avut greturi, nu varsaturi , nimic , nimic. Ea merge la munca si eu stau acasa de la 18 saptamani. Fiecare cu norocul lui.


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Jan 12 2009, 06:30 PM
Postare #3144


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511




QUOTE(AngiC @ Jan 12 2009, 08:08 PM) *
Bebepis[/b] cum te mai simti? Ai vb cu ginecologul? ti-a dat ceva pentru durere?

A cumparat cineva pentru bebe carut sau patut? Noi inca nu sad.gif Doinitza esti norocoasa ca le primesti de la nasi.

Angi, tot cu dureri; asa ca imi petrec timpul mai mult pe canapea. N-am vorbit inca. Am programare miercuri si rabd pana atunci. Am 2 motive: pe de o parte vreau sa discutam fata in fata. La telefon niciodata nu te lamuresti pe deplin si vreau sa discutam mai multe lucruri legate de suferinta mea. Pe de alta parte, am asa o convingere intima si amara ca nu prea exista "leac" pentru suferinta mea decat rabdare-rabdare-rabdare; asa, cam vreo 2 luni si jumatate de rabdare. N-au cum sa-mi mai "repare" coloana.
Nici noi n-am cumparat nimic. Si pentru ca n-am sa ma pot misca sa umblu prin oras dupa cumparaturi astazi am sunat la un magazin on-line, care mi s-a parut mie cel mai tare de pe piata (are produse de la toate firmele posibile -chicco, graco, inglesina, neonato, babideal etc. - iar preturile sunt de toate felurile) si le-am cerut sa-mi trimita acasa un catalog. Produsele se gasesc si pe site-ul lor dar nu prea pot eu sa stau mult pe scaun in fata calculatorului. Catalogul o sa-l studiez constiincioasa si cred ca o sa-mi comand majoritatea lucurilor la ei, inclusiv patut si carucior). Ti le aduc la usa si nu platesti taxe suplimentare.
Vreau si eu sa dezbat ceva cu voi (ca tot am atata timp liber acum wink.gif ): v-ati hotarat daca faceti recoltare de celule stem? O prietena de-a mea, care trebuie sa nasca acum, a fost sfatuita de doctor sa nu faca; cica ar cam arunca cu banii aiurea, ca nu e nimic sigur si nu s-a demonstrat stiintific ca aceste celule s-ar putea inmulti/dezvolta in tesuturi etc. etc. ca nu prea ma pricep la termenii astia medicali. Voi ce spuneti? Ca nici mie nu-mi vine usor sa arunc cu 30 si ceva de milioane. Nu ne dau banii afara din casa chiar in halul asta. Gabi, la Viena e la "moda" recoltarea de celule stem? Tu vei face? Dar fetele din Canada?


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Jan 12 2009, 06:44 PM
Postare #3145


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(AngiC @ Jan 12 2009, 08:15 PM) *
Bebepis sunt intradevar rare gravidele care nu au nici o stare nasoala generata de sarcina, dar ele exista. Am eu o verisoara care v-a naste cu o saptamana dupa mine si nu a avut greturi, nu varsaturi , nimic , nimic. Ea merge la munca si eu stau acasa de la 18 saptamani. Fiecare cu norocul lui.

Asa e, Angi. Cunosc si eu cazuri din astea; sa te oftici si mai multe nu! Pe de alta parte eu as fi bagat in mana in foc dinainte ca n-o sa-mi fie usor. Ca ma stiam cu tot felul de "afectiuni'. Pana si debutul in maternitate l-am inceput cu stangul dupa ce am pierdut prima sarcina asta-primavara. Asa imi trebuie daca fac primul copil la 30 de ani. Pana acum m-am "scolit" intens si serios; dau la examene in fiecare an de peste .... ani, ca nu mai stau sa-i numar cati s-au adunat! Am facut ulcer din cauza stresului in facultate si mi-am nenorocit coloana carand de acasa genti cu carti si mancare in timpul liceului si facultatii si pe unde m-au mai purtat picioarele. Iar fostele mele colege de liceu au copii care sunt deja la scoala! Avantaje si dezavantaje... Sa ma "bucur" totusi ca locuiesc in acest oras "minunat" Bucuresti si ca au dat jig.... astea de politicieni o lege care imi permite sa stau si eu mai mult cu copilul acasa, nu? Apropo de chestia cu examenele: cat pe ce sa ma mai inscriu la unul care o sa se desfasoare in perioada martie-aprilie doh.gif! Noroc cu sotul meu si prietenele care m-au adus cu picioarele pe pamant si mi-au amintit ca eu o sa cam nasc in perioada respectiva ca din punctul meu de vedere nu era nici o problema! Vai de doh.gif meu!!!


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Jan 12 2009, 06:47 PM
Postare #3146


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



Bebepis in privinta recoltarii celulelor stem parerile sunt impartite. Unii spun ca sunt bune si ca stiinta va evolua si vor fii bune pentru a trata mai multe boli, iar altii spun ca in prezent trateaza prea putine boli ( doar anumite anemii). Eu sunt cel mai dezamagita de faptul ca sunt sanse extrem de mici pentru ca aceste celule sa se potriveasca la frati, iar atunci cand am nascut-o pe Alex nu auzisem de asa ceva.
Sunt sanse de 90% sa recoltam. Deocamdata nu am semnat contract cu nimeni, dar ma gandesc la cei de la Cord blood. din cate stiu trebuie semnat contractul cam cu 2 luni inainte pentrru a avea ei timp sa trimita kit-ul de recoltare. Cred ca LilBB a semnat deja sau mai are putin...


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Jan 12 2009, 06:53 PM
Postare #3147


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874



QUOTE(AngiC @ Jan 12 2009, 06:08 PM) *
A cumparat cineva pentru bebe carut sau patut? Noi inca nu sad.gif Doinitza esti norocoasa ca le primesti de la nasi.

Eu inca le mai am de la Danut,sunt intr-o stare f. buna,patut imi cam vine sa iau pt ca cel de la Danut e albastru,dar ma mai gandesc nu-i o prioritate.


QUOTE(bebepis @ Jan 12 2009, 06:30 PM) *
Vreau si eu sa dezbat ceva cu voi (ca tot am atata timp liber acum wink.gif ): v-ati hotarat daca faceti recoltare de celule stem? O prietena de-a mea, care trebuie sa nasca acum, a fost sfatuita de doctor sa nu faca; cica ar cam arunca cu banii aiurea, ca nu e nimic sigur si nu s-a demonstrat stiintific ca aceste celule s-ar putea inmulti/dezvolta in tesuturi etc. etc. ca nu prea ma pricep la termenii astia medicali. Voi ce spuneti? Ca nici mie nu-mi vine usor sa arunc cu 30 si ceva de milioane. Nu ne dau banii afara din casa chiar in halul asta. Gabi, la Viena e la "moda" recoltarea de celule stem? Tu vei face? Dar fetele din Canada?

Eu nu voi recolta pt simplul motiv ca nu-mi permit,si nici nu prea cred in asa ceva..deocamdata.


--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Jan 12 2009, 06:57 PM
Postare #3148


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(bebepis @ Jan 12 2009, 08:44 PM) *
Asa e, Angi. Cunosc si eu cazuri din astea; sa te oftici si mai multe nu! Pe de alta parte eu as fi bagat in mana in foc dinainte ca n-o sa-mi fie usor. Ca ma stiam cu tot felul de "afectiuni'. Pana si debutul in maternitate l-am inceput cu stangul dupa ce am pierdut prima sarcina asta-primavara. Asa imi trebuie daca fac primul copil la 30 de ani. Pana acum m-am "scolit" intens si serios; dau la examene in fiecare an de peste .... ani, ca nu mai stau sa-i numar cati s-au adunat! Am facut ulcer din cauza stresului in facultate si mi-am nenorocit coloana carand de acasa genti cu carti si mancare in timpul liceului si facultatii si pe unde m-au mai purtat picioarele. Iar fostele mele colege de liceu au copii care sunt deja la scoala! Avantaje si dezavantaje... Sa ma "bucur" totusi ca locuiesc in acest oras "minunat" Bucuresti si ca au dat jig.... astea de politicieni o lege care imi permite sa stau si eu mai mult cu copilul acasa, nu? Apropo de chestia cu examenele: cat pe ce sa ma mai inscriu la unul care o sa se desfasoare in perioada martie-aprilie doh.gif ! Noroc cu sotul meu si prietenele care m-au adus cu picioarele pe pamant si mi-au amintit ca eu o sa cam nasc in perioada respectiva ca din punctul meu de vedere nu era nici o problema! Vai de doh.gif meu!!!

Eu ma gandeam ca a doua sarcina va fii mai usoara. De unde! Am ramas cu gandul liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Imi aduc aminte de medicul meu de familie, care atunci cand am anuntat-o ca sunt insarcinata, voia sa-mi de-a trimitere la o policlinica de ginecologie ca sa fim acoperite in caz de nevoie de concediu medical, iar eu breaza am zis ca nu-i nevoie, ca eu ma duc la munca, cum sa stau eu acasa pe 75% din salariu laugh.gif si uite-ma ca stau de la 18 saptamani acasa si nu-mi mai pasa ca iau mai putini bani, ci ca e mai bine pentru bebe asa. Am vazut aseara la Tv un reportaj despre nasterile premature si riscurile lor si tare ma bucur ca m-am speriat si am ramas acasa in CM.
Ca si tine si eu sunt fan "minunatul " Bucuresti. Ai idee unde ne-am putea muta?


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Jan 12 2009, 06:57 PM
Postare #3149


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874



Azi am fost la doctor,fetita mea e mai mare arata 28 de saptamani dupa masuratori (dupa um. am 27s si 2 z)si 1065 de gr. bananab.gif

Aceasta postare a fost editata de andreeak: Jan 12 2009, 07:00 PM


--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Jan 12 2009, 07:02 PM
Postare #3150


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(andreeak @ Jan 12 2009, 08:53 PM) *
Eu inca le mai am de la Danut,sunt intr-o stare f. buna,patut imi cam vine sa iau pt ca cel de la Danut e albastru,dar ma mai gandesc nu-i o prioritate.
Eu nu voi recolta pt simplul motiv ca nu-mi permit,si nici nu prea cred in asa ceva..deocamdata.


Eu la Alex am avut un patut de la fetele nasilor care dupa ce l-a tavalit si ea nu prea mai arata a patut, iar carutul l-am dat sad.gif Am dat si premergatorul...Bine ca am pastrat rochite...Ii vor sta foarte bine lui Vladut liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

Andreea nici pe noi nu ne dau banii afara din casa, dar cu un efort financiar vom reusi sa recoltam celule stem. Ce-i drept nu pot spune ca vom face credit la banca pentru suma asta, poate doar sa golim un pic cardul de credit wink.gif


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 313 314 315 316 317 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 08:36 AM