Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Copilasi Care Nu Au Facut Vaccinul Ror
Alexandrina
postare Apr 25 2007, 12:49 PM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



Fetelor, sunt printre voi mamici care nu au facut acest vaccin copilasilor? (ROR)
Dupa ce am auzit despre el..m-am hotarat sa nu il fac.
Dr mi-a spus ca nu e capat de tara daca face bolile copilariei de mic (bine, nu zic ca le-ar face, dar in cazul in care..). Iar complicatiile care pot aparea, pot fi si la persoane adulte, nu numai la copilasi...
M-am decis sa merg pe varianta homeopata...chiar acum sunt in cautare de info..
O sa imi fac programare si la medicul meu homeopat sa vedem ce zice..
Daca sunt mamici care nu au facut copilasilor acest vaccin, le rog sa posteze aici.



Pupici




--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Apr 25 2007, 01:39 PM
Postare #2


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(Alexandrina @ Apr 25 2007, 01:49 PM) *
Fetelor, sunt printre voi mamici care nu au facut acest vaccin copilasilor? (ROR)
Dupa ce am auzit despre el..m-am hotarat sa nu il fac.
Dr mi-a spus ca nu e capat de tara daca face bolile copilariei de mic (bine, nu zic ca le-ar face, dar in cazul in care..). Iar complicatiile care pot aparea, pot fi si la persoane adulte, nu numai la copilasi...
M-am decis sa merg pe varianta homeopata...chiar acum sunt in cautare de info..
O sa imi fac programare si la medicul meu homeopat sa vedem ce zice..
Daca sunt mamici care nu au facut copilasilor acest vaccin, le rog sa posteze aici.
Pupici

Am postat.Si?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Apr 25 2007, 02:22 PM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(Mih@ela @ Apr 25 2007, 02:39 PM) *
Am postat.Si?



vroiam sa stiu daca au facut din bolile astea 3..si cum au reactionat..

ma refer in acest topic la mamici a caror copilasi au trecut de varsta acestui vaccin si au ales sa nu il faca...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ENRiCA
postare Apr 28 2007, 11:15 AM
Postare #4


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 59
Inscris la: 22-February 07
Membru nr.: 2,258




Nici noi nu am facut vaccinul ROR, dar o sa-l facem pana la 15 luni(acum avem 1 an si 2 sapt.), dar de ce esti speriata asa?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mary78
postare Apr 28 2007, 01:46 PM
Postare #5


Top Silver Member
*******

Grup: Members
Postari: 2,308
Inscris la: 9-February 07
Din: Huedin-Cluj
Membru nr.: 1,984



QUOTE(ENRiCA @ Apr 28 2007, 11:15 AM) *
Nici noi nu am facut vaccinul ROR, dar o sa-l facem pana la 15 luni(acum avem 1 an si 2 sapt.), dar de ce esti speriata asa?


Citeste la ''Ror- autism'' si ai sa afli de ce e speriata.De fapt suntem mai multe speriate de acest vaccin.
Si noi avem tot un an si doua saptamani...voi din ce zi sunteti? smile.gif


--------------------
Fii intotdeauna ceea ce esti,iar daca acest lucru nu este de ajuns pentru cineva,inseamna ca acel cineva nu este de ajuns pentru tine.



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tio
postare Apr 28 2007, 02:12 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members
Postari: 285
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 723



nici noi nu am facut vaccinul, matei are 4 ani jumate si nu a facut nici o boala a copilariei. oricum vaccinul e valabil pana la varsta de 4 ani dupa care poate sa faca. am ales sa nu il fac din motivele pe care le stiti. tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare Apr 28 2007, 09:36 PM
Postare #7


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(tio @ Apr 28 2007, 03:12 PM) *
nici noi nu am facut vaccinul, matei are 4 ani jumate si nu a facut nici o boala a copilariei. oricum vaccinul e valabil pana la varsta de 4 ani dupa care poate sa faca. am ales sa nu il fac din motivele pe care le stiti. tzuc.gif



in plus, ma gandesc ca ...a mai primit si anticorpii de la mine (am alaptat-o pana la 1 an ) si eu personal am facut toate bolile copilariei.
numai ca m-a speriat desteapta de doctorita..mi-a spus ca daca face rujeola va sta 2 saptamani la infectioase internata... si fara insotitor.
si am mai auzit o chestie azi...cica daca nu au facute vaccinurile de boli de copilarie nu ii primeste in colectivitati..gradinite, etc...
nu inteleg..de ce toate bolile astea sunt tratate asa ca niste epidemii..de parca ar fi holera sau mai stiu eu ce..? mad.gif
ati mai auzit asa ceva?
tio, voi ati avut problema asta?





--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lore_dicu
postare Apr 29 2007, 02:43 PM
Postare #8


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 50
Inscris la: 23-March 07
Membru nr.: 2,817



QUOTE(Alexandrina @ Apr 28 2007, 08:36 PM) *
in plus, ma gandesc ca ...a mai primit si anticorpii de la mine (am alaptat-o pana la 1 an ) si eu personal am facut toate bolile copilariei.
numai ca m-a speriat desteapta de doctorita..mi-a spus ca daca face rujeola va sta 2 saptamani la infectioase internata... si fara insotitor.
si am mai auzit o chestie azi...cica daca nu au facute vaccinurile de boli de copilarie nu ii primeste in colectivitati..gradinite, etc...
nu inteleg..de ce toate bolile astea sunt tratate asa ca niste epidemii..de parca ar fi holera sau mai stiu eu ce..? mad.gif
ati mai auzit asa ceva?
tio, voi ati avut problema asta?


Interesant aspectul cu neprimitul in colectivitati, mai ales ca acest vacc nu este valabil decat pana la 4 ani. Si pe urma, ce se intampla?
Ideea este ca am vb cu o mamica al carei baietel a facut vacc ROR si la o sapt dupa a facut rujeola. era chiar pe 31 dec, va dati seama ce naspa, medicii l-au tratat cu antib, cu alte minuni ptr raceala puternica si deabia pe 2 ian, cand tot nu-i trecea febra o doctorita i-a pus acest diagnostic si a doua zi mamica a avut confirmarea pentru ca a erupt pe pielicica.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lore_dicu
postare Apr 29 2007, 02:53 PM
Postare #9


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 50
Inscris la: 23-March 07
Membru nr.: 2,817



QUOTE(Alexandrina @ Apr 28 2007, 08:36 PM) *
in plus, ma gandesc ca ...a mai primit si anticorpii de la mine (am alaptat-o pana la 1 an ) si eu personal am facut toate bolile copilariei.
numai ca m-a speriat desteapta de doctorita..mi-a spus ca daca face rujeola va sta 2 saptamani la infectioase internata... si fara insotitor.
si am mai auzit o chestie azi...cica daca nu au facute vaccinurile de boli de copilarie nu ii primeste in colectivitati..gradinite, etc...
nu inteleg..de ce toate bolile astea sunt tratate asa ca niste epidemii..de parca ar fi holera sau mai stiu eu ce..? mad.gif
ati mai auzit asa ceva?
tio, voi ati avut problema asta?


Si daca ceilalti copii l-au facut si al meu nu, inseamna ca nu are de unde sa ia virusul. Atunci de ce atata teama pe cei din crese, gradinite?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tio
postare Apr 29 2007, 04:26 PM
Postare #10


Member
***

Grup: Members
Postari: 285
Inscris la: 26-November 06
Membru nr.: 723



eu l-am inscris acum 2 saptamani la gradi si nu au fost probleme. in formular scrie doar de copiii care nu au DTP facut, nu au voie la gradinita. cred ca sunt si ei constienti cat de aberant este sa nu primesti un copil care nu are facut ROR. sunt totusi boli ale copilariei, si oricum nu le face la 3 ani dar la 4 sau 5 ani cand trece efectul vaccinului tot le face. sau la scoala smile.gif . nu sunt probleme cu inscrierea la gradi din cauza vaccinului ROR, ci DTP. noua asa ne-a spus cand am fost sa ducem formularele. sanatate multa si nu va mai stresati atat de la un vaccin care oricum este valabil 3 ani. chiar daca l-as fi facut s-ar fi dus efectul lui acum deoarece are 4 ani jumate. pupici tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 03:07 AM