Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

1261 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De August 2011
Yoyo
postare Dec 29 2010, 05:30 PM
Postare #11


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 10
Inscris la: 27-December 10
Membru nr.: 203,179



Da la mine este primul bebe si am 26 ani. Ma simt bine, nu am avut deloc greturi sau stari aiurea decat somnolenta... si doar ca sunt ceva mai sensibila la mirosuri si imi displac cele mai multe, dar nu incat sa imi dea stari de greta. Sper totusi sa ma simt bine in continuare.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Dec 29 2010, 08:44 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



felictari fetele !!! sa aveti o sarcina usoara !!! tzuc.gif


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonik19
postare Dec 29 2010, 09:47 PM
Postare #13


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 689
Inscris la: 20-October 09
Din: timisoara
Membru nr.: 116,281



QUOTE(ari05 @ Dec 29 2010, 08:44 PM) *
felictari fetele !!! sa aveti o sarcina usoara !!! tzuc.gif

multumim trandafir.gif notworthy.gif .....!!!!yoyo ...eu cum ti-am mai spus am niste greturi.....pfff cateodata imi vine sa plang ca nu stiu ce sa fac sa mai imi treaca...in schimb pofte nu...... wacko.gif


--------------------



Bebelusul inainte sa se nasca se intalneste cu Dumnezeu:

"Dumnezeul meu, eu merg in lume si nu stiu ce voi face acolo"
*Pentru tine am pregatit un inger si el o sa aiba grija de tine*
"Daca eu nu stiu limba oamenilor, cum o sa ma inteleg cu ei?, Cum o sa ma adaptez?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit te va invata limba lor*
"Doamne, eu am auzit ca in lume sunt multe rele. Cum o sa le pot dovedi?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa te apere de rele. Fii fara grija.*
"Doamne, cum o sa ma pot intoarce la tine?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa-ti spuna cum te poti intoarce la mine.*
S-au adunat ingerii si a sosit timpul ca bebelusul sa plece in lume dar a mai intrebat:
"Doamne, cum se numeste ingerul pe care mi l-ai pregatit?"
*Numele nu este important, dar tu ii vei spune: MAMA
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoyo
postare Dec 29 2010, 10:27 PM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 10
Inscris la: 27-December 10
Membru nr.: 203,179




QUOTE(simonik19 @ Dec 29 2010, 09:47 PM) *
multumim trandafir.gif notworthy.gif .....!!!!yoyo ...eu cum ti-am mai spus am niste greturi.....pfff cateodata imi vine sa plang ca nu stiu ce sa fac sa mai imi treaca...in schimb pofte nu...... wacko.gif


Pofte n-am nici eu. Nu stiu ce sa zic... cred ca e cumva la granita dintre mit si realitate chestia cu poftele, poate ma insel eu, insa nimeni dintre prietene / rude care au fost insarcinate nu mi-au spus sa fi avut pofte.
In ceea ce priveste greturile, am auzit ca ghimbirul este o varianta de ameliorare a lor. Stiu ca se gaseste in plafar un sirop de ghimbir, si in super market-uri exista o bere fara alcool pe baza de ghimbir numita Ginger Beer (sper sa nu fie considerata reclama ca nu asta mi-e intentia). Cunostinte care au avut astfel de probleme mi-au spus ca le-a ajutat. In rest cum esti?

Aceasta postare a fost editata de Yoyo: Dec 29 2010, 10:38 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonik19
postare Dec 29 2010, 10:50 PM
Postare #15


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 689
Inscris la: 20-October 09
Din: timisoara
Membru nr.: 116,281



QUOTE(Yoyo @ Dec 29 2010, 10:27 PM) *
Pofte n-am nici eu. Nu stiu ce sa zic... cred ca e cumva la granita dintre mit si realitate chestia cu poftele, poate ma insel eu, insa nimeni dintre prietene / rude care au fost insarcinate nu mi-au spus sa fi avut pofte.
In ceea ce priveste greturile, am auzit ca ghimbirul este o varianta de ameliorare a lor. Stiu ca se gaseste in plafar un sirop de ghimbir, si in super market-uri exista o bere fara alcool pe baza de ghimbir numita Ginger Beer (sper sa nu fie considerata reclama ca nu asta mi-e intentia). Cunostinte care au avut astfel de probleme mi-au spus ca le-a ajutat. In rest cum esti?

in rest sunt ok.....bine defapt am cateodata mici intepaturi....am impresia ca sunt ovarele....m-am tot uitat pe net daca e normal sau ar trebui sa ma alarmez.....tu ai patit asa????


--------------------



Bebelusul inainte sa se nasca se intalneste cu Dumnezeu:

"Dumnezeul meu, eu merg in lume si nu stiu ce voi face acolo"
*Pentru tine am pregatit un inger si el o sa aiba grija de tine*
"Daca eu nu stiu limba oamenilor, cum o sa ma inteleg cu ei?, Cum o sa ma adaptez?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit te va invata limba lor*
"Doamne, eu am auzit ca in lume sunt multe rele. Cum o sa le pot dovedi?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa te apere de rele. Fii fara grija.*
"Doamne, cum o sa ma pot intoarce la tine?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa-ti spuna cum te poti intoarce la mine.*
S-au adunat ingerii si a sosit timpul ca bebelusul sa plece in lume dar a mai intrebat:
"Doamne, cum se numeste ingerul pe care mi l-ai pregatit?"
*Numele nu este important, dar tu ii vei spune: MAMA
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoyo
postare Dec 30 2010, 10:04 AM
Postare #16


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 10
Inscris la: 27-December 10
Membru nr.: 203,179



QUOTE(simonik19 @ Dec 29 2010, 10:50 PM) *
in rest sunt ok.....bine defapt am cateodata mici intepaturi....am impresia ca sunt ovarele....m-am tot uitat pe net daca e normal sau ar trebui sa ma alarmez.....tu ai patit asa????


Nu stiu ce sa zic. Am patit asa sa am ca niste crampe, insa cred ca si noi tindem sa dam atentie la absolut tot si sa ne speriem degeaba. Cred ca atata vreme cat nu persista durerea sau intepaturile este ok. Eventual intreaba si medicul. Cand mergi la urmatorul control? Acum corpul nostru trece prin niste schimbari majore si e normal sa simtim ceva distinct. Imi spunea o prietena care are 18 saptamani de sarcina ca poate nu ne face prea bine nici documentatul in exces ca incepem sa credem ce nu este. De exemplu, eu dupa ce am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv inca nu apucasem sa merg la medic, insa simteam ca am dureri ca cele menstruale. Citeam pe net si mai toata lumea spunea ca astea sunt simptomele unei sarcini extrauterine... iti dai seama ca deja eu credeam ca am extrauterina. rolleyes.gif curaj! suntem bine si o sa avem niste bebei super sanatosi si noi vom fi la fel. Chiar, stiu ca e cam devreme dar te-ai gandit cum vrei sa nasti? natural sau cezariana?

Aceasta postare a fost editata de Yoyo: Dec 30 2010, 10:05 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonik19
postare Dec 30 2010, 07:26 PM
Postare #17


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 689
Inscris la: 20-October 09
Din: timisoara
Membru nr.: 116,281



QUOTE(Yoyo @ Dec 30 2010, 10:04 AM) *
Nu stiu ce sa zic. Am patit asa sa am ca niste crampe, insa cred ca si noi tindem sa dam atentie la absolut tot si sa ne speriem degeaba. Cred ca atata vreme cat nu persista durerea sau intepaturile este ok. Eventual intreaba si medicul. Cand mergi la urmatorul control? Acum corpul nostru trece prin niste schimbari majore si e normal sa simtim ceva distinct. Imi spunea o prietena care are 18 saptamani de sarcina ca poate nu ne face prea bine nici documentatul in exces ca incepem sa credem ce nu este. De exemplu, eu dupa ce am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv inca nu apucasem sa merg la medic, insa simteam ca am dureri ca cele menstruale. Citeam pe net si mai toata lumea spunea ca astea sunt simptomele unei sarcini extrauterine... iti dai seama ca deja eu credeam ca am extrauterina. rolleyes.gif curaj! suntem bine si o sa avem niste bebei super sanatosi si noi vom fi la fel. Chiar, stiu ca e cam devreme dar te-ai gandit cum vrei sa nasti? natural sau cezariana?

pai asa e ,unele stari ti le induci si singura....doctorita mi-a spus ca sunt normale daca devin mai puternice sa iau no spa.....dar nu e nimic insuportabil.....eu sunt decisa pt cezariana....si cred ca nici nu pot sa nasc normal...sunt destul de slabuta si mica in solduri si am 2 prietene exact ca mine,amandoua au nascut prin cezariana pt ca erau micute in bazin....acum cine stie???oricum nu am eu atat curaj sa nasc natural.......!!!poate o fi devreme dar eu ma gandesc deja la toate detaliile......biggrin.gif:D:D: in 3 ianuarie trebuie sa merg sa imi fac analizele obligatorii tu le-ai facut??app sunt gratuite sau nu?ca eu trebuie sa platesc 190 ron,iar prietenele mele ziceau ca nu au platit nimic


--------------------



Bebelusul inainte sa se nasca se intalneste cu Dumnezeu:

"Dumnezeul meu, eu merg in lume si nu stiu ce voi face acolo"
*Pentru tine am pregatit un inger si el o sa aiba grija de tine*
"Daca eu nu stiu limba oamenilor, cum o sa ma inteleg cu ei?, Cum o sa ma adaptez?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit te va invata limba lor*
"Doamne, eu am auzit ca in lume sunt multe rele. Cum o sa le pot dovedi?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa te apere de rele. Fii fara grija.*
"Doamne, cum o sa ma pot intoarce la tine?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa-ti spuna cum te poti intoarce la mine.*
S-au adunat ingerii si a sosit timpul ca bebelusul sa plece in lume dar a mai intrebat:
"Doamne, cum se numeste ingerul pe care mi l-ai pregatit?"
*Numele nu este important, dar tu ii vei spune: MAMA
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoyo
postare Dec 30 2010, 10:15 PM
Postare #18


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 10
Inscris la: 27-December 10
Membru nr.: 203,179



Si eu sunt in aceeasi situatie ca dimensiuni biggrin.gif adica 1,60 inaltime si 45 kg. Dar daca o sa fie totul ok prefer nasterea naturala cu anestezie epidurala si dupa primul trimestru as vrea sa merg si la gimnastica prenatala.
Eu am facut pana acum 2 seturi de analize - adica primele cele de sange, HIV, hepatitele, urocultura, rh si toate cele necesare la aflarea vestii. In mod normal toate aceste analize sunt gratuite, insa din pacate doctorita mea de familie a fost cam acritura si nu mi le-a dat pe toate gratuit si a trebuit sa mai platesc in plus 260 lei. De aceea, cred ca am sa ma si mut de la ea. Nu e vorba ca ar fi suma o avere, insa daca tot se faceau gratuit de ce nu mi le-a dat pe toate nu am inteles... mi-a spus "pe astea nu pot sa le dau". S-au mirat si cei de la laboratorul de analize de ce nu le am gratuit ca au spus ca toate astea se fac gratuit pentru gravidute. In fine, vezi sa mergi si iti iei trimitere de la medicul de familie. Si intreaba de ce trebuie sa platesti - e dreptul tau sa stii.
Al doilea rand de analize pe care l-am facut era optional si se face numai cu plata - se refera la bolile copilariei (rujeola, rubeola etc.) toxoplasma, herpes etc. Si astea m-au costat 360 lei... si uite asa se aduna sumele. Sfatul meu este ca ceea ce poti sa faci gratuit cu trimitere nu are rost sa platesti. Eu merg la urmatorul control in jurul datei de 10 ianuarie.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonik19
postare Dec 30 2010, 10:28 PM
Postare #19


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 689
Inscris la: 20-October 09
Din: timisoara
Membru nr.: 116,281



pai mie analizele astea mi le-a dat doctorita mea ginecolog....adica a spus sa cer de la medicul de familie o foaie de trimitere pe care sa scrie doar "rog consult" nu si pt analize.....hmmm.....cine stie?ai dreptate nu e o avere dar sunt destule si se aduna!!!important e sa fie bebe bine....si sa creasca mare odata sa il simt.....ca sa fiu mai linistita!!!tu ai burtica??la mine ffff putin se observa si deabea astept sa imi creasca rolleyes.gif !!!!eu am primit deja si hainute fff multe ....smile.gif de la prietenele mele si am si cumparat cand am vazut ceva f dragut...nu sunt superstitioasa....desi poate ar trebui sa fiu??!!!


--------------------



Bebelusul inainte sa se nasca se intalneste cu Dumnezeu:

"Dumnezeul meu, eu merg in lume si nu stiu ce voi face acolo"
*Pentru tine am pregatit un inger si el o sa aiba grija de tine*
"Daca eu nu stiu limba oamenilor, cum o sa ma inteleg cu ei?, Cum o sa ma adaptez?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit te va invata limba lor*
"Doamne, eu am auzit ca in lume sunt multe rele. Cum o sa le pot dovedi?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa te apere de rele. Fii fara grija.*
"Doamne, cum o sa ma pot intoarce la tine?"
*Ingerul pe care ti l-am pregatit o sa-ti spuna cum te poti intoarce la mine.*
S-au adunat ingerii si a sosit timpul ca bebelusul sa plece in lume dar a mai intrebat:
"Doamne, cum se numeste ingerul pe care mi l-ai pregatit?"
*Numele nu este important, dar tu ii vei spune: MAMA
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danutza75
postare Jan 1 2011, 02:26 AM
Postare #20


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,111
Inscris la: 10-December 09
Din: Buzau
Membru nr.: 121,783



Asteptam din nou un bebe mic.
La noi vestea chiar a fost cadou de Mos Nicolae!
Ne doream o surioara sau un fratior pentru Razvanel si Doamne-Doamne ne-a ajutat sa vina repede.

Astept aici cat mai multe mamici de august ! Am asteptat sa deschida altcineva topicul, eu intrand mai rar pe forum, dar vazand ca nimeni nu se incumeta, am zis sa fiu eu prima.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

1261 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 12:17 PM