Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copiii Si Limbile Straine
Anca74
postare Aug 19 2009, 07:22 PM
Postare #1


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Radu nu a facut la gradi engleza pana acum , am incercat eu acasa acum ceva vreme dar m-am lasat pagubasa pt ca mi-am dat seama ca invata ...mai bine zis memora cuvintele pur si simplu, nu l-am dus la cursuri de engleza pana acum ...nici meditatiii nu face (orice s-ar spune mi se pare mult prea mult pt varsta lor...sa-i meditam de acum).
Cum e mai bine sa invete copilul mic o limba straina? Noi nu vorbim acasa decat romana ca ne e suficient rolleyes.gif
Sa astept sa faca la gradi si apoi sa exersam noi acasa, as avea un punct de plecare zic eu!
Sa il inscriu la vreu curs pt copii....Habar n-am cum e mai bine?
Voi cum ati procedat?
As vrea daca se poate sa imi raspundeti si ca mamici si ca educatoare (cele care sunt ), iar cele care au ales sa ii invete pe pui de la o varsta asa de mica o limba straina ...ati avut succes? S-a lipit ceva de pitici?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 20 2009, 02:12 AM
Postare #2


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



noi l-am dat pe alex la cursuri de limba engleza de la 4 anisori...acasa vorbeam in maghiara si in romana...deci sunt deja 3 limbi...nu iti face griji, parerea mea...copiii sunt foarte receptivi la varsta asta, prind repede...dar sa nu te astepti sa iti vorbeasca fluent in engleza dupa cateva luni...prinde niste cuvinte, se familiarizeaza cu limba astfel incat atunci cand va incepe sa o studieze serios la scoala nu ii va fi ata de "straina"...eu dupa asta m-am ghidat si nu regret...oricum la acele cursuri ei invata jucandu-se, nu sunt ore propriu zise, cel putin unde a fost alex asa era...e adevarat ca ei au invatat si la gradi engleza...
nu stiu cat de mult te-a ajutat ceea ce ti-am scris oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Aug 20 2009, 02:45 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



simplu- de la Tv. Asa am prins eu drag de engleza. iti recomand sa cumperi DVD-uri cu desene pe engleza-sa prinda drag...sa invetze ushor sunetele....acum cat sunt mici prind foarte ushor. rolleyes.gif Eu o vad pe Maja0- deshi ii vorbesc pe romaneste, tati pe poloneza ea se exprima mai ushor pe engleza.. ptr ca asta aude cel mai mult la TV.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 20 2009, 08:58 AM
Postare #4


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585




Cred ca din toamna vor face si ei la gradi. Noi am propus inca din anul trecut dar doamnele educatoare au zis sa ii mai lasam un an, au multi coii in grupa care nu prea vorbesc ...la inceput de an abia daca spuneau cateva cuvinte, la sfarsitul anului am vazut ceva progrese...spuneau poezioarele la serbare insa nu se prea intelegea ce zic ei acolo. Acum sper sa se gandeasca si la cei care pot. Poate la anul voi cauta niste cursuri...deoamdata am salvat la favorite un site care il ajuta sa invete...notiuni de baza, cuvinte.
El stie cuvinte....ma surprinde uneori ca incurca si retine cuvantul in engleza dar il foloseste in engleza cand vorbeste in romana.
Nu ii e chiar straina de tot engleza...daca ar mai auzi pe cineva vorind i-ar fi mai usor.
Pup! si multumesc!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 20 2009, 09:42 AM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Anca74 @ Aug 19 2009, 08:22 PM) *
Radu nu a facut la gradi engleza pana acum , am incercat eu acasa acum ceva vreme dar m-am lasat pagubasa pt ca mi-am dat seama ca invata ...mai bine zis memora cuvintele pur si simplu, nu l-am dus la cursuri de engleza pana acum ...nici meditatiii nu face (orice s-ar spune mi se pare mult prea mult pt varsta lor...sa-i meditam de acum).
Cum e mai bine sa invete copilul mic o limba straina? Noi nu vorbim acasa decat romana ca ne e suficient rolleyes.gif
Sa astept sa faca la gradi si apoi sa exersam noi acasa, as avea un punct de plecare zic eu!
Sa il inscriu la vreu curs pt copii....Habar n-am cum e mai bine?
Voi cum ati procedat?
As vrea daca se poate sa imi raspundeti si ca mamici si ca educatoare (cele care sunt ), iar cele care au ales sa ii invete pe pui de la o varsta asa de mica o limba straina ...ati avut succes? S-a lipit ceva de pitici?

Eu sunt cea care a gandit, atunci cand era baiatul mic, lasa ca va invata el si asa fara profesor, are timp...mi-am dat seama apoi ca am gresit foarte tare...nu as repeta experienta....a invatat , dar atat cat l-au tinut puterile, atat cat a prins singurel la scoala...si in clasa a IV, a hotarat directoarea scolii, ca din cls V, vrea clase de engleza, 2 si o clasa normala fara intensiv, scoala urmand sa aiba doar 3 clase de V, si a dat la sfarsit examen de limba engleza, baiatul meu fata de alti copii care faceau de mici de la gradi, era pe dinafara....am suferit foarte tare, m-am necajit ingrozitor...am plans atunci, cand a luat numai 70 de puncte , si pentru 5 puncte nu a intrat, si trebuia sa se mute la alta clasa...nu am vrut asta, si l-am mutat din scoala, l-a durut foarte tare, a suferit cum nu iti imaginezi, sa plece din clasa unde erau colegii lui dragi( chiar si dupa cateva luni, l-am gasit plangand la geam, imbracat in tricoul scolii, pe care il primise la sfarsitul clasei)...am incercat sa vorbesc cu directoarea...dar nu a fost chip...sunt sigura ca s-au facut si aranjamente murdare....dar asta e alta poveste....
Cu fata nu a fost asa...din clasa I am dat-o la Lexis, pana intr-a IV, cand ne-am mutat din zona...si aici alta greseala....am renuntat. Acum doi ani a dat un examen de limba engleza, pentru intrare la liceu, nepregatita fiind toatal si a luat 7,( examen greu si scris si oral) eu zic ca fara meditatii tot e bine...De doi ani, am inceput cursurile pentru ei cu o profesoara care vine de doua ori pe saptamana la amandoi...si se cunoaste...Paul a fost anul asta la un concurs de engleza si a luat aproape maxim de punctaj, ceea ce inseamna mult. Ea stie destul de bine...
In concluzie fetelor...dati-va copilasii sa invete limbi straine de mici....incepeti cat mai devreme...nu neglijati, e in detrimentul lor....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Aug 20 2009, 10:24 AM
Postare #6


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



mersi mult Rux,
Cam ce poti sa imi spui despre Lexis...la ei ma gandeam pt la anul. Radu face abia 5 anisori in sept. , iar ei primesc de la 5 ani, parca asa am retinut eu. Pana atunci...face cu mami si poate la gradi!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 20 2009, 10:36 AM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Anca74 @ Aug 20 2009, 11:24 AM) *
mersi mult Rux,
Cam ce poti sa imi spui despre Lexis...la ei ma gandeam pt la anul. Radu face abia 5 anisori in sept. , iar ei primesc de la 5 ani, parca asa am retinut eu. Pana atunci...face cu mami si poate la gradi!

La Lexis a fost foarte bine, daca as fi continuat cu fata ar fi fost perfect...eu am fost foarte multumita...acum al meu mic, merge si la British la lectiile educativ-distractive....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Aug 21 2009, 09:16 PM
Postare #8


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



O parere rapida(trebuie sa plec la concertul lui j Iglesias rolleyes.gif ) Desi suntem intr-un secol modern,cu fel si fel de idei noi in invatzmant,mi se pare precipitat sa ne inscriem copiii de mici la nush ce studii (mai ales la o limba straina),cand ei abia invata sa vorbeasca(pana pe la 7-8 ani) De ce?Pentru ce?Adica nu sunt apti si la 10-11...ani sa invete acea limba straina(sau un picut mai devreme cum e la scoala).De ce sa le bulversam creierasul de mici,cand abia inteleg anumite cuvinte in romaneste.Mai rau e de noi,ca suntem obligati sa vorbim si in spaniola,cand el nu stie bine limba romana..Si ,ca sa iti dau un exemplu bun..eu,am invatat limba spaniola din clasa a 3 a ,am ajuns s-o iubesc la nebunie,si uite,aveam 8-9ani..sub nota 9 nu scadeam,era pentru mine a si limba romana(am avut o profesoara incantatoare),iar engleza am facut din clasa a 5a (deci aveam 11 ani).Ti se pare tarziu?Pup cu mare drag!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Aug 21 2009, 09:22 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



televizorul, radioul...un succes sigur. noi vorbim numai romana acasa, Andrei a invatat si la gradi engleza, dar inainte de asta de la desene, acum stie sa numere in romana, engleza, spaniola si chineza blush.gif . Dar sa vrobeasca fluent numai in romana si engleza, si desi are numai 3 ani jumate, stie sa faca diferenta intre ele, si stie sa schimbe in ce limba vorbeste in funcite de locatie si persoana din fara lui. Sa vedem la Cristian, desi copiii aici vorbesc intre ei numai in engleza, iar in unele situatii, parintii voprbesc copiilor in limba materna, iar copiii le raspund in engleza, de ce le-o fii mai usor, nu-mi pot da seama, ca eu cateodata aproape-mi fracturez limba tot incercand sa pronunt corect.
cat sunt mici si mai ales in joaca invata foarte bine, Andrei se uita la Dora si Diego si stie o gramada de cuvinte in spaniola.

Aceasta postare a fost editata de dyanp: Aug 21 2009, 09:22 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Aug 21 2009, 09:32 PM
Postare #10


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(dyanp @ Aug 21 2009, 09:22 PM) *
televizorul, radioul...un succes sigur. noi vorbim numai romana acasa, Andrei a invatat si la gradi engleza, dar inainte de asta de la desene, acum stie sa numere in romana, engleza, spaniola si chineza blush.gif . Dar sa vrobeasca fluent numai in romana si engleza, si desi are numai 3 ani jumate, stie sa faca diferenta intre ele, si stie sa schimbe in ce limba vorbeste in funcite de locatie si persoana din fara lui. Sa vedem la Cristian, desi copiii aici vorbesc intre ei numai in engleza, iar in unele situatii, parintii voprbesc copiilor in limba materna, iar copiii le raspund in engleza, de ce le-o fii mai usor, nu-mi pot da seama, ca eu cateodata aproape-mi fracturez limba tot incercand sa pronunt corect.
cat sunt mici si mai ales in joaca invata foarte bine, Andrei se uita la Dora si Diego si stie o gramada de cuvinte in spaniola.

Ai dreptate cu tv-ul..Insa la noi sunt situatzii diferite(aflandu-ne intr-.o tara straina) TREBUIE sa ne adaptam vietii de strain..si anume sa vorbim cu copilul in doua limbi,ori copilul vb acasa in romaneste si la camin limba straina,noi suntem practic obligati cu limba straina ,insa in Romania,zic eu ,copiii mici trebuie sa aiba ritmullor in a fi educati .. oFloare1.gif
Hai ca esti tare cu cel mic,numara si in chineza..laugh.gif Sebi,stie r in 3 limbi sa numere laugh.gif... partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 01:14 AM