Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Constipatia, Cine se confrunta cu ea si ce face impotriva ei
USA
postare Aug 12 2008, 08:24 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(alondramona @ Aug 12 2008, 09:14 PM) *
Multumesc! partners.gif hug.gif


Ananasul crud.....fruct fresh....il cureti tu acasa si il mananci dimineata asa...e nemaipomenit ptr constipatie...... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Aug 12 2008, 08:26 PM
Postare #22


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(USA @ Aug 12 2008, 09:24 PM) *
Ananasul crud.....fruct fresh....il cureti tu acasa si il mananci dimineata asa...e nemaipomenit ptr constipatie...... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

Thanks for the tip! partners.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Sep 13 2008, 02:07 AM
Postare #23


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Frumusete,iata un pont: inghetata ,si intre timp serevsti un red bull wink.gif Face..ravagii!! biggrin.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Sep 13 2008, 02:30 AM
Postare #24


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371




Copiii, majoritatea au tendinta de constipatie. Cit ce incep sa isi scoata la iveala personalitatea, si sa nu mai bea cit si ce vrem noi sa le dam, sau sa manince fructe din plin, incepe povestea asta. La ei si cred ca si la oamenii mari, prima problema este aceea ca nu se bea suficient. Apoi, cantitatea de fibra mincata nu este nici ea suficienta.
Remediul meu este prune uscate si baut mullta apa.
Iar copilului cel mare-caci cel mic maninca inca fructe si ar bea mai mult decit ii dau eu-ii dau sa bea suc de fructe neindulcit-luat de la magazinul de produse biologice si ii dau sa manince cereale fara zahar cit doreste.
Iar pentru adulti-beti cel putin 2 litri de apa pe zi si nu cred sa mai aveti probleme de felul asta! Cel putin eu de cind fac asta, ies si de 2 ori pe zi!

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Sep 13 2008, 02:31 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 13 2008, 02:59 AM
Postare #25


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(Mih@ela @ Sep 13 2008, 03:07 AM) *
Frumusete,iata un pont: inghetata ,si intre timp serevsti un red bull wink.gif Face..ravagii!! biggrin.gif

Mersic!E probata chestia? biggrin.gif Eee..dar la mine e cronica cand e si de fapt e de cand m-am nascut cred ca..; inghetata nu prea pot manca cat vreau eu pt ca ma doare in gat imediat sad.gif ...Insa acum ma bucur ca de vreo 2 ani e bine, s-a mai reglat pt ca stau acasa....
Dar am si perioade nasoale, cand plec in concediu de exemplu...sau cand schimb alimentatia...sau daca nu beau cafeaua de dimineata...Asta e ... unsure.gif

QUOTE(Sara1 @ Sep 13 2008, 03:30 AM) *
Copiii, majoritatea au tendinta de constipatie. Cit ce incep sa isi scoata la iveala personalitatea, si sa nu mai bea cit si ce vrem noi sa le dam, sau sa manince fructe din plin, incepe povestea asta. La ei si cred ca si la oamenii mari, prima problema este aceea ca nu se bea suficient. Apoi, cantitatea de fibra mincata nu este nici ea suficienta.
Remediul meu este prune uscate si baut mullta apa.
Iar copilului cel mare-caci cel mic maninca inca fructe si ar bea mai mult decit ii dau eu-ii dau sa bea suc de fructe neindulcit-luat de la magazinul de produse biologice si ii dau sa manince cereale fara zahar cit doreste.
Iar pentru adulti-beti cel putin 2 litri de apa pe zi si nu cred sa mai aveti probleme de felul asta! Cel putin eu de cind fac asta, ies si de 2 ori pe zi!

Intr-adevar, nici eu nu prea beau apa..pt ca nu-mi este sete..nu am baut niciodata 2 lt intr-o zi, poate nici 1 macar!Nu pot sa beau daca nu imi este sete...si ca sa-mi fie sete, ar trebui sa mananc ceva ...daca mananc aiurea, se depune...si tot asa..e un cerc vicios! doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Sep 13 2008, 11:50 PM
Postare #26


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(alondramona @ Sep 13 2008, 02:59 AM) *
Mersic!E probata chestia? biggrin.gif Eee..dar la mine e cronica cand e si de fapt e de cand m-am nascut cred ca..; inghetata nu prea pot manca cat vreau eu pt ca ma doare in gat imediat sad.gif ...Insa acum ma bucur ca de vreo 2 ani e bine, s-a mai reglat pt ca stau acasa....
Dar am si perioade nasoale, cand plec in concediu de exemplu...sau cand schimb alimentatia...sau daca nu beau cafeaua de dimineata...Asta e ... unsure.gif
Intr-adevar, nici eu nu prea beau apa..pt ca nu-mi este sete..nu am baut niciodata 2 lt intr-o zi, poate nici 1 macar!Nu pot sa beau daca nu imi este sete...si ca sa-mi fie sete, ar trebui sa mananc ceva ...daca mananc aiurea, se depune...si tot asa..e un cerc vicios! doh.gif

Draga Ramonik,daca nu ti-a pus vreun medic diagnosticul,nu e totul pierrdut..Si eu credseam ca sufar de constipatie cronica,insa nu e asa...m-am reglat de cand am inceput sa mananc mai sanatos,in alimentatie introducand MAI multe proteine si fibre.Spanacul,este foarte indicat,eu,si Sebi(sotului meu nu ii place) mancam spanac de doua ori pe saptamana,aprox,fruncte si legume cat cuprinde,painea deasemenea nu trebuia sa lipseasca din alimentatia zilnica(asta in cazul in care tii vreo dieta),deasemenea lintea e foarte buna,mazare,pastai..eu consum cu placere smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Sep 13 2008, 11:51 PM
Postare #27


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Aaa,si am probat chiar ieri "chestia" cu inghetata si red bull-ul.. wink.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 14 2008, 03:22 AM
Postare #28


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(Mih@ela @ Sep 14 2008, 12:50 AM) *
Draga Ramonik,daca nu ti-a pus vreun medic diagnosticul,nu e totul pierrdut..Si eu credseam ca sufar de constipatie cronica,insa nu e asa...m-am reglat de cand am inceput sa mananc mai sanatos,in alimentatie introducand MAI multe proteine si fibre.Spanacul,este foarte indicat,eu,si Sebi(sotului meu nu ii place) mancam spanac de doua ori pe saptamana,aprox,fruncte si legume cat cuprinde,painea deasemenea nu trebuia sa lipseasca din alimentatia zilnica(asta in cazul in care tii vreo dieta),deasemenea lintea e foarte buna,mazare,pastai..eu consum cu placere smile.gif

Mersi de sfaturi, prind bine intotdeauna!
Pai eu diagnostic am de pe la vreo 6 ani cand am fost dusa la dr., cica am megacolon...In fine, am perioade si perioade...iar alimentatia e intr-adevar foarte importanta..pai eu mananc orice aproape, nu fac nazuri la masa, sunt o gurmanda...dar nu prea beau apa, ce-i drept..
Si eu aici am inceput sa mananc mai variat decat acasa si cu mai multe fibre: paine cu fibre, cereale cu fibre...
Si ca sa vezi ce importanta e alimentatia: saptamana asta am tinut o dieta mai drastica, adica am schimbat total modul de a manca si in ultimele 2 zile bineinteles ca si-a facut aparitia constipatia.... doh.gif
Dar de maine revin la normal.. biggrin.gif
Mie insa mi-e cel mai frica de hemoroizi, sa nu cumva sa o mostenesc pe o bunica de-a mea, care toata viata a tras cu asta... sad.gif

Aceasta postare a fost editata de alondramona: Sep 14 2008, 03:24 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pustiks
postare Nov 5 2008, 07:29 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,297
Inscris la: 23-May 08
Din: Craiova, acum Horezu
Membru nr.: 24,190



Si eu am o problema cu constipatia. Mie mi-a recomandat doctorul de familie sa mananc in fiecare zi tarate, cu lapte sau iaurt si prune uscate. Am avut o perioada cand ma reglasem din alimentatie. Dimineata pe stomacul gol luam 2 lingurite de miere, iar ziua beam limonada si apa multa, mancam cel putin 2 fructe pe zi si iaurt zilnic. Acum m-am dezobisnuit si vad ca am iar probleme.


--------------------



Viata este frumoasa, iar ceea ce este mai frumos urmeaza sa se intample
http://stirileprotv.ro/campanii/vreau-si-e...ie-si-lege.html
http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Nov 5 2008, 07:34 PM
Postare #30


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(alondramona @ Sep 13 2008, 03:59 AM) *
Intr-adevar, nici eu nu prea beau apa..pt ca nu-mi este sete..nu am baut niciodata 2 lt intr-o zi, poate nici 1 macar!Nu pot sa beau daca nu imi este sete...si ca sa-mi fie sete, ar trebui sa mananc ceva ...daca mananc aiurea, se depune...si tot asa..e un cerc vicios! doh.gif

Eu pot spune ca am zile..ca daca nu ar fii cafeaua de dimineata(juma lapte...si bauta pana pe la 2Pm)..nu as bea nimic....am incercat odata sa beau 2lt.....mi-a fost groaznic de rau....eram ca un balon de apa...apoi desteapta de mine am realizat ca ar trebuii sa o iau treptat..dar trepatul l-am uitat si am revenit la vechile obiceiuri! doh.gif ..cel putin pap fibra cat cuprinde..nu lipseste brocolii...cel putin..

Aceasta postare a fost editata de USA: Nov 5 2008, 07:35 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

11 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 07:23 AM