Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Tīlcul Acestui Īndemn
Matei
postare Apr 6 2007, 06:31 PM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,106
Inscris la: 16-October 06
Membru nr.: 206



Femeile s-au opintit cīteva secole sa ajunga egale cu barbatii, iar acum nu mai stiu cum sa scape de acest groaznic privilegiu. Muncim ca niste tīmpite, īi multumim patronului ca ne da sansa extraordinara de a lucra
si-n weekend, ca sa ne afirmam si sa ne tinem de deadline. Sefii pleaca de vineri la prīnz si-i mai vezi luni dupa-masa, cīnd se desteapta din mahmutreli de cinci stele.
Timp īn care ai deosebita onoare de a le tine locul, ca de-aia ai dat atīt din coate si-ai facut ulcer de cīnd manīnci numai kebab īn chifla, la serviciu, ca sa ajungi femeie de nadejde. Firma te-a rasplatit cu doua
dioptrii suplimentare, dar miopia asta e semnul triumfului tau personal.
Noaptea visezi color Acrobat Reader, Outlook si Power Point, cosmarul ti-e īmpicatit de guguloaie de foldere galbene pe care scrie "urgent", "campanie", "scheme", "rapoarte". Īn somn, butonul Delete nu merge, nu
scapi de patratici si te trezesti tipīnd. Nu pentru ca te īnnebunesc folderele, ci pentru ca e deja 7.30 si la 8 trebuie sa fii la firma si-ai dormit strīmb si-ti sta bretonul ca o bidinea.
Scuza-ma, te las putin pe fir, ca ma cere unul de nevasta...
Munca e buna numai cīnd ti-aduce un franc cinstit īn buzunar si, mai ales, īti da si ragazul sa-l cheltuiesti. Sistemul suedez prevede ca trebuie sa ametesti muncind cinci zile pe saptamīna si sa ametesti īn bar doua
zile pe saptamīna. Asta e raportul minim rezonabil.
Carierismul e plasmuirea bolnava a unor filme imbecile de la Hollywood, care insinueaza ca o femeie poate face orice, daca vrea ea: ajunge imediat director executiv, naste trei pui vii pe care īi hraneste cu lapte
praf, sotul o iubeste lesinant, desi o vede cam sase ore pe saptamīna (sau poate tocmai de-aia), iar el, desi e neurochirurg, sef la Memorial Hospital, nu e stresat deloc, face mīncare la copii, spala vase si-o asteapta pe ea cu masina la firma, seara. Pardon, noaptea. Nu se stie cīnd opereaza el pe creier si mai face si lectii cu aia micii, dar ea, nevasta, are de predat patru rapoarte zilnic, de zbierat la trei brokeri si de convins opt
clienti sa investeasca.

Am chiulit si-am sa chiulesc cu voluptate de la munca, īntotdeauna. Chiuleste si tu, salveaza-ti viata, femeie! Atīt cīt se poate. Ia bunul simt, īn doze homeopatice. Sa stii numai tu.

Cele mai frumoase petice de viata le-am capatat fugind de raspundere. Cea mai buna bere pe care am baut-o īn viata mea n-a fost la Praga, ca lumea buna, ci īn Herastrau, cīnd o taiasem de la sedinta de redactie,
lasīnd vorba ca mi s-a spart teava de calorifer si m-au chemat vecinii sa strīng apa. Mi-a ramas īn cap (si mie, ca atītor altora) gafa de la TVR, de la Revolutie, cīnd habar n-aveau ca intrasera deja īn direct, si cineva i-a zis lui Dinescu: "Mircea, fa-te ca lucrezi!". Si Mircea a ascultat. Si-a ajuns departe. Pīna cīnd vom pricepe omeneste tīlcul acestui īndemn vital, vom continua sa ne prefacem ca traim.


--------------------
Logicus

Ć ć Ā ā Ī ī Ŗ ŗ Ž ž

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Apr 6 2007, 07:49 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Foarte frumos ce scrie acolo Matei si in mare parte sunt de acord.Uite vezi de-aia nu stau eu la ore de-aia nu vreau sa merg simbata la lucru si ma scandalizez de cite ori ne cheama.Si stie toata lumea ca mie nu-mi convine inclusiv patroana.Eu in weekend vreau sa stau cu familia cu sotul si copiii;sa ma pot bucura din plin de copilaria lor;sa le ramina amintiri frumoase si placute,clipe minunate petrecute cu parintii iesiri la iarba verde,o vizita la prieteni,o plimbare in parc,pe cimp orice lucru care te destinde chiar si un film sau o emisiune de divertisment vizionata impreuna sa ridem toti la un loc.Si vreau sa profit de toata inocenta lor ptr ca sunt constienta ca vor creste mari si probabil vor avea alte prioritati decit sa stea cu noi sau poate daca asa sau obisnuit le v-a placea sa mai petreaca cu noi.Dar uite vezi patronii de regula considera ca daca ei isi sacrifica familia si toata ziua sunt plecati si ocupati cu afaceri si isi vad familiile doar noaptea in somn si mai vorbesc la telefon din cind in cind,tot asa sunt datori sa faca si muncitorii ca doar ptr. ei se streseaza ca sa aibe ei de lucru uitind sa puna la socoteala si cistigurile.Astea nu mai conteaza toata lumea trebuie sa puna umarul la fel iar plata ... daca s-ar putea sa nu te mai plateasca ar fi si mai bine.Daca mi-as permite as sta acasa macar citiva ani.Si pe cealalta parte daca sotul ar ajunge la concluzia ca s-a saturat de mine e bine ca sunt pe picioarele mele si nu depind financiar intru totul de el;e bine ca am un loc de munca si pot sa ma descurc.Doamne fereste sa mi se intimple asa ceva vreodata. smile.gif smile.gif hi.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sabina
postare Apr 6 2007, 08:38 PM
Postare #3


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 83
Inscris la: 9-March 07
Membru nr.: 2,544



SUPER TARE SCRIS !!! Dar vezi tu,Matei,ca viata ne impinge la fel si fel de compromisuri...Pentru a asigura fericirea familiei tale,amintiri de neuitat dintr-un concediu,o educatie de calitate copiilor tai,trebuie sa mai renunti la bucuria de a sta in mijlocul celor dragi.Nimeni nu o face de placere,doar daca vorbim de asa numitele femei de cariera...Frumos ar fi sa poti echilibra timpul;sa petreci un timp de calitate cu proprii copii si un timp bine fructificat la job-ul tau.Dar ce spun eu,suna cam utopic...In final femeia trebuie sa fie femeie:mama,iubita,prietena si cate si mai cate...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Apr 7 2007, 01:15 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873




smile.gif personal sefii nu mi se opun...am vrut sa lucrez acasa ...dorinta indeplinita...altfel, gaseam altii biggrin.gif de munca cat cuprinde, se gaseste daca vrei sa muncesti... biggrin.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Apr 22 2007, 10:35 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Ce vreau sa scriu in continuare am citit astazi undeva pe net si m-am gindit ca s-ar potrivi cumva aici:
Un drumet obosit,a inaintat cu greu pe drumul pe care mergea,numai ca sa ajunga la un popas unde sa se odihneasca.Cand a ajuns sa se aseze pe o banca situata sub un pom falnic de care atirna o tablita pe care era scris cu litere mari:,,LOC DE ODIHNA'',un alt calator ce venea din directia opusa,dupa ce l-a salutat,l-a intrebat:,,Ce faci drumetule?De ce esti asa de istovit?''
Plin de naduf acesta i-a raspuns:,,Am mers toata ziua ca sa ajung la acest loc de odihna unde sa-mi pot trage suflarea!'',,Dar de ce nu te-ai oprit mai devreme?''a continuat celalalt drumet cu intrebarile.,,Puteai sa faci un,,loc de odihna''din fiecare oaza pe unde ai trecut!''
Si noi suntem prinsi adesea de iuresul vietii si trudim din greu nazuind sa ajungem intr-un loc unde sa ne odihnim.Pentru a nu pierde insa tonusul vietii,trebuie sa gasim un loc de liniste in fiecare zi,unde sa ne retragem pentru a ne incarca bateriile si a ne inviora sufletul. smile.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 06:55 AM