Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Taxa La Popa Pentru Botez
liliana2u
postare Jun 15 2009, 12:14 PM
Postare #21


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(ruby @ Jun 15 2009, 12:54 PM) *
sint de accord sa platesc taxe bisericii,no problem,indiferent cit de mari ar fi!sa imi taie chitantza pe ele,sa stiu ca ajung unde trebuie banii aia ,nu in rezervorul masinii lui ,in amenajarea vilei sau mai stiu eu pe unde ...
ce ma deranjeaza e nesimtirea unora ,avaritatea,lipsa de credinta!vreau sa imi botez fata pentru ca asa e traditia la noi,pt ca si eu am fost botezata si pt ca cred in botez!

am citit pe net la sf spiridon 7 mil a cerut!SPAGA!
E DE STRIGAT LA CER!


eu iti recomand cu drag o biserica aparte, este manastirea Radu-Voda (au si site: www.manastirea-radu-voda.ro), unde sunt si moastele Sf. Nectarie si .. ceva particele din Sf Ioan Gura de Aur. acolo sunt preoti calugari care nu se arunca la sume mari, ei spun doar ca nu exista o taxa anume, da fiecare dupa posibilitati. la botezul fetitei mele, nasii au dat, ca au vrut ei, 2 mil.. asta in ian 2007... deci nu trebuie sa fie mare diferenta, avand in vedere si criza... mai este si schitul Darvari, unde la fel, se face o slujba minunata... alt loc deosebit unde nu sunt tarife mari este Biserica Gradina Icoanei, la parintele Popescu, parohul, un om deosebit... uite aici: http://www.bisericaicoanei.ro/


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jun 15 2009, 12:59 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(ruby @ Jun 15 2009, 12:42 PM) *
ba exista spaga la popa!sint unii asa de nesimtiti ca iti spun si cit exact trebuie sa le dai! se pare ca a devenit un trend sa ceara bani !aud multa lume lamentindu-se de sumele exorbitante pe care le cer!si ma repet nu vorbesc de taxe cu chitanta ci de acei bani care intra in propriul lor buzunar !

eu daca am fost impotriva spagii ,am ramas necununata!uite asa ,pe simplul motiv ca nu avea sotul la el certicicatul de botez!
spune tu ,ce hal de popa e asta care nu te crede ca esti botezat si vrea sa vada o foaie de hirtie ca sa o faca!

eu stiu ca DD spune sa ai incredere ,iar el ca popa ne-a lasat sa plecam din casa Domnului cu un gust amar!

Imi pare rau...de situatia prin care ai trecut...dar eu nu am mai auzit una ca asta... oFloare1.gif
Poate de aceasta data veti avea mai mult noroc...DD sa va ajute! trandafir.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 15 2009, 02:22 PM
Postare #23


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(mallina2u @ Jun 15 2009, 02:14 PM) *
eu iti recomand cu drag o biserica aparte, este manastirea Radu-Voda (au si site: www.manastirea-radu-voda.ro), unde sunt si moastele Sf. Nectarie si .. ceva particele din Sf Ioan Gura de Aur. acolo sunt preoti calugari care nu se arunca la sume mari, ei spun doar ca nu exista o taxa anume, da fiecare dupa posibilitati. la botezul fetitei mele, nasii au dat, ca au vrut ei, 2 mil.. asta in ian 2007... deci nu trebuie sa fie mare diferenta, avand in vedere si criza... mai este si schitul Darvari, unde la fel, se face o slujba minunata... alt loc deosebit unde nu sunt tarife mari este Biserica Gradina Icoanei, la parintele Popescu, parohul, un om deosebit... uite aici: http://www.bisericaicoanei.ro/


mersi de recomandare!
problema e ca noi stam in germania si venim doar pentru 10 zile in romania ,dintre care doar 3 le petrecem la galati ,orasul meu natal,unde intentionam sa facem si botezul.nu putem sa schimbam locatia (ma refer la alt oras),le-ar veni greu si nasilor si parintilor si invitatilor.

miine va merge mama mea la mai multe biserici sa se informeze cum stau lucrurile .va voi povesti apoi ce a gasit!

sper sa nu inceapa ca ii trebuie si certificat de nastere romanesc ...ca de ala nu are,ci doar german ,iar cetatenie doar olandeza!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 15 2009, 02:24 PM
Postare #24


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917




QUOTE(andaro @ Jun 15 2009, 02:59 PM) *
Imi pare rau...de situatia prin care ai trecut...dar eu nu am mai auzit una ca asta... oFloare1.gif
Poate de aceasta data veti avea mai mult noroc...DD sa va ajute! trandafir.gif


mersi de incurajari!sa speram ca o sa ne vada Dumnezeu de data asta!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 15 2009, 02:26 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(ruxy @ Jun 15 2009, 01:59 PM) *
Sigur vei gasi....si cauta sa nu iti intuneci sufletul, gandind si judecand nedreptatile pe care le fac slujitorii Domnului...ei isi au plata lor in Cer...de zece ori mai mult decat oamenii de rand...lasa justitia divina sa isi faca treaba...tu pastreaza-ti credinta in DD curata...


ruxy ,

nu stiu despre care sf spiridon era vorba ,cel nou sau cel vechi...??

ce vorbe faine !te ung la suflet!ai dreptate!mersi!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 16 2009, 09:40 AM
Postare #26


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(ruby @ Jun 15 2009, 04:26 PM) *
ruxy ,

nu stiu despre care sf spiridon era vorba ,cel nou sau cel vechi...??

ce vorbe faine !te ung la suflet!ai dreptate!mersi!



azi merge mama pe la mai multe biserici, sa vada cum stau treburile !va scriu mai pe seara ce a gasit!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jun 16 2009, 11:49 AM
Postare #27


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



bafta...si asteptam vesti bune tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jun 16 2009, 11:58 AM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(ruby @ Jun 15 2009, 01:42 PM) *
ba exista spaga la popa!sint unii asa de nesimtiti ca iti spun si cit exact trebuie sa le dai! se pare ca a devenit un trend sa ceara bani !aud multa lume lamentindu-se de sumele exorbitante pe care le cer!si ma repet nu vorbesc de taxe cu chitanta ci de acei bani care intra in propriul lor buzunar !

eu daca am fost impotriva spagii ,am ramas necununata!uite asa ,pe simplul motiv ca nu avea sotul la el certicicatul de botez!
spune tu ,ce hal de popa e asta care nu te crede ca esti botezat si vrea sa vada o foaie de hirtie ca sa o faca!

eu stiu ca DD spune sa ai incredere ,iar el ca popa ne-a lasat sa plecam din casa Domnului cu un gust amar!

trist dar adevrat...
de aceea nici eu nu fac nimic in romania(nu am facut botezul copilului si nu o sa fac nici cununia religioasa acolo ci tot aici si la evanghelici)
am botezat aici copilul duminica ,preotul a fost deoseboit de dragut,ne-a binecuvantat ca si familie fara ca noi sa cerem lucrul asta-este atat de bine ca cineva sa faca ceva bun ptr tine fara ca sa ceri,sa fie intentie propie...si nu a vrut absolut nimic....doar ca noi cotizam in fiecaqre luna...
si eu as fi facut tot asa dc mi se cerea un alt tarif fata de cel care se practica....ma intorceam innapoi si ma cununam aici....am vrut si noi in romania dar dupa ce s-a intors sotul in aprilie din romaina...am ales absolut sa nu facem nimic in romania desi nu avem invitati ..dar avem prieteni adevarati...

Aceasta postare a fost editata de anku: Jun 16 2009, 12:00 PM


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 16 2009, 07:40 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(anku @ Jun 16 2009, 01:58 PM) *
trist dar adevrat...
de aceea nici eu nu fac nimic in romania(nu am facut botezul copilului si nu o sa fac nici cununia religioasa acolo ci tot aici si la evanghelici)
am botezat aici copilul duminica ,preotul a fost deoseboit de dragut,ne-a binecuvantat ca si familie fara ca noi sa cerem lucrul asta-este atat de bine ca cineva sa faca ceva bun ptr tine fara ca sa ceri,sa fie intentie propie...si nu a vrut absolut nimic....doar ca noi cotizam in fiecaqre luna...
si eu as fi facut tot asa dc mi se cerea un alt tarif fata de cel care se practica....ma intorceam innapoi si ma cununam aici....am vrut si noi in romania dar dupa ce s-a intors sotul in aprilie din romaina...am ales absolut sa nu facem nimic in romania desi nu avem invitati ..dar avem prieteni adevarati...


ai dreptate si tu cu botezul aici!
e si in köln biserica romaneasca si la ambasada ama vazut anunt cu o alta biserica in bonn sau dusseldorf,dar mie nu are cine sa imi boteze aici asa ca merg acasa !
si oricum e un eveniment deosebit e placut sa fii alaturi de cei dragi!

eu una sint ortodoxa ..si nu concep sa imi botez fata in alta religie decit cea a mea!

da ai fost la evanghelici nemti sau romani?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jun 16 2009, 07:45 PM
Postare #30


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(ruby @ Jun 16 2009, 08:40 PM) *
eu una sint ortodoxa ..si nu concep sa imi botez fata in alta religie decit cea a mea!


si f. bine ai ales sa-ti pastrezi credinta vie, dupa mine, ortodoxia e forma cea mai pura.. severa, dar atat de aproape de Dumnezeu...
eu iti scrisesem anterior acele recomandari, crezand ca ai vorbit de o biserica din Bucuresti..
sa va ajute Dumnezeu sa botezati copilul si in conditii decente.. cred ca multi umfla tarifele doar asa, eu nu am auzit de spagi de sute de euro, mai ales in zona Moldovei.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:53 PM