Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Nasterea Prematura, bebelusi luptatori?
monik_22002
postare Jun 3 2010, 06:25 PM
Postare #21


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 285
Inscris la: 7-February 10
Din: Hunedoara
Membru nr.: 128,752



QUOTE(Kamelya @ Jun 3 2010, 03:23 PM) *
Multa sanatate , sa va traiasca Raisa love1.gif , si sa fie rabdatoare ca o sa creasca repede wink.gif
hug.gif Si tie, multa putere in continuare, rabdare ..ca..cu ajutorul lui D-zeu Raisa va lua repede in greutate notworthy.gif ..iar in curand o sa puteti pleca acasa sa va bucurati in familie de minunatia de fetita pe care o aveti love1.gif

mersi mult..problema e ca nu prea am rabdare...asa ma ia o stare de depresie...mi-e frica sa nu pateasca Raisa ceva..am citi unele chestii pe net despre prematuri..mai bine nu citeam sad.gif( mi-e tare frica si mai inainte am plans..si stiu ca nu e bine ca sa nu pierd laptele dar mi-e asa de greu sad.gif as avea nevoie sa-mi spuna cineva care a trecut pe aici cum e...dupa cat timp incep prematurii sa ia mai serios in greutate...a mea ia numa cate 10 grame pe zi sad.gif
offf mi tare greu..sunt si singura in salon..noroc ca mi-a adus sotul meu laptopul azi..


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Karmin
postare Jun 3 2010, 07:21 PM
Postare #22


mami de Timea & Istvan
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,639
Inscris la: 25-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,443



Monik_22002, felicitari pentru micuta!
SA VA TRAIASCA SI SA FIE SANATOASA!
roaga-te...eu stiu 2 copilasi care au fost nascuti cu 750 respectiv 800 grame si au crescut bine mersi mari si sanatosi.... CURAJ , MAMI!!!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ankaA
postare Jun 4 2010, 01:00 AM
Postare #23


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,167
Inscris la: 4-December 09
Din: u.k.
Membru nr.: 121,678



QUOTE(monik_22002 @ Jun 3 2010, 07:25 PM) *
mersi mult..problema e ca nu prea am rabdare...asa ma ia o stare de depresie...mi-e frica sa nu pateasca Raisa ceva..am citi unele chestii pe net despre prematuri..mai bine nu citeam sad.gif ( mi-e tare frica si mai inainte am plans..si stiu ca nu e bine ca sa nu pierd laptele dar mi-e asa de greu sad.gif as avea nevoie sa-mi spuna cineva care a trecut pe aici cum e...dupa cat timp incep prematurii sa ia mai serios in greutate...a mea ia numa cate 10 grame pe zi sad.gif
offf mi tare greu..sunt si singura in salon..noroc ca mi-a adus sotul meu laptopul azi..



Felicitari Monik,sa va traiasca si sa fie sanatoasa!Eu am nascut-o pe Iasmina la 34 de saptamani,nastere normala declansata.A avut 2,225 kg,a scazut pana aproape de 2kg iar dupa treptat a luat in greutate.E f important ca o alaptezi,ea are nevoie acum de lapticul tau.E foarte bine cum ia in greutate.Importanr e sa te linistesti si sa nu compari copilul tau cu ce gasesti pe internet.Eu nu sunt in tara si aici nu il am decat pe sotul meu,imagineaza-ti cum a fost pt mine sa ma trezesc cu un ghemotoc in brate,nu stiam nimic,eram speriata si ma rugam la Dumnezeu sa o tina in viata.Asistentele de aici m-au ajutata f mult si mi-au spus ca atata timp cat respira singura si ia in greutate e totul bine.La inceput ma mulgeam si ii dadeam printr-un tubulet care era bagat prin nas pana-n stomac iar apoi am alternat cu suptul la san.Sa nu te sperii daca nu suge sau suge f putin,Iasmina sugea cam 5 minute,maxim si a luat in greutate f bine.Nu se scula sa ceara san si stateam treaza langa ea de frica sa nu adorm si sa o las nemancata.Cateodata vroia sa suga la 6 ore sau mai mult si eram disperata si plangeam,dar fiecare copil in felul lui,niciodata nu plangea ca ii e foame,o puneam la san si cand vroia manca.Of,sunt multe,dar ce e important pt tine e sa nu compari copilul tau cu altii,sa o imbratisezi cat mai mult pt ca are nevoie de f multa dragoste,sa te hranesti si sa fi pozitiva pt ca ea are nevoie de o mamica puternica.Am mai invatat in spital ca e f important contactul piele pe piele,o dezbracam si o puneam la san lipita de mine.Le ofera bebelusilor sentimentul de protectie si dragoste iar pe langa asta ii face mai rezistenti la infectii.Intra pe google.uk si tasteaza skin to skin contact benefits si gasesti mai multe informatii.Iti urez multa rabdare sanatate si putere!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxana_andreea
postare Jul 13 2010, 11:50 AM
Postare #24


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,558
Inscris la: 14-June 09
Din: neamt; acum Trieste - Italia
Membru nr.: 94,925




QUOTE(monik_22002 @ Jun 3 2010, 04:16 PM) *
Buna fetelor, eu sunt o mamica de iulie 2010..sau cel putin asa ar fi trebuit..se pare ca bebelina mea a vrut sa vina mai repede, s-a nascut pe 26.05.2010..azi am implinit 8 zile..eu sunt in spital (azi mi-a adus sotul laptopul) si m-am si pus sa caut pe net info despre prematuri..
Raisa s-a nascut la 31 de saptamani cu o greutate de 1750 si lungimea 43 scorul apgar 8..e la incubator , doctoritza spune ca e bine sanatoasa doar ca trebuie hranita prin gavaj deoarece ea nu are putere sa suga..aceasta deprindere se formeaza la varsta gestationala de 34 de saptamani..Multumesc lui Dumnezeu pentru minunea care mi-a dat-o si sunt foarte increzatoare ca El va avea grija de ea..e o scumpete de fata si mami are laptic muult (dau laptic si altor copilasi-2 gemene in jur de 700 g) asa ca sper ca av creste repede..deocamdata pana acuma a tot stat la lampa icterul fiind mai sever la prematuri si a luat putin in greutate (si asta dupa ce a scazut la 1620) acuma are 1690.dar speram ca acuma ca am scapat de lampa (Doamne ajuta sa fi scapat definitiv) sa luam mai mult in greutate...
eu tre sa fug da am mulg acuma sa-i duc lapticu...voi mai intra sa va povestesc cum a fost la nastere de ce am nascut prematur si ce mai face micutza mea Raisa- comoara lu mami si a lu tati.
va pup


Sper din suflet ca Raisa e bine. ESti curajoasa, roaga-te la Dumnezeu sa va dea putere la toti!
Astept vesti de la o micuta luptatoare si mamica ei.


--------------------






Listuta mamici si bebelusi februarie 2010:
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...40#entry1414433
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 07:32 AM